Záhradníctvo

Záhradníctvo

Zelenina v záhrade – tipy na výsadbu kapustných listov

Kapustné listy zbierajú kultiváciu zeleniny v záhrade na konci leta

Vedeli ste, že kapustné listy získajú najlepšiu chuť, ak sa zozbierajú po prvom mraze? To je tiež dôvod, prečo je najznámejší pre jesenné a zimné obdobia Zelenina v záhrade je vybraný. Ale pretože sa dokáže dobre vyrovnať s vyššími teplotami, kapustné listy môžete zasadiť už na jar, aby ste na začiatku leta mali na stole čerstvú zeleninu.

Zelenina v záhrade – kapustné listy nevytvárajú hlavu

kapustová listová zelenina v záhrade zelený šalát nápady tipy na starostlivosť

Kapustné listy netvoria hlávku. Namiesto toho, ako naznačuje názov, sú tvorené voľnými listami vyrastajúcimi z ružice. Trochu to pripomína kel, o ktorom sa dá povedať aj chuť. Kapustné listy sú vhodné na prípravu najrozmanitejších jedál a môžu byť restované, varené a dusené. Ak máte chuť zasadiť kapustné listy ako zeleninu do záhrady, radi by sme vám pomohli s nasledujúcimi tipmi.

Zelenina v záhrade – kedy zasadiť kapustné listy?

zelenina v záhrade tipy na výsadbu listov kapusty

Môžete buď zasiať semená, alebo priamo použiť mladé rastliny. Závisí to od času výsadby a podnebia regiónu, v ktorom žijete. Ak máte chladnú zimu, vyberte si mladé rastliny a umiestnite ich do záhrady na jar alebo koncom leta. Koncom leta môžete zasiať aj semená, pretože kapustné listy sa najlepšie pestujú ako zelenina v záhrade na jeseň.

Zelenina v záhrade – tipy na pôdu, zalievanie a siatie

kapustné listy zelenina v záhradnom šaláte drevená doska

Nájdite miesto pre kapustné listy v záhrade, kde je dostatok slnka alebo čiastočný tieň. Pôda by mala byť tiež bohatá na živiny a nemala by vytvárať spätnú vodu. Je tiež dôležité, že sa tu za posledné dva roky nepestovala žiadna iná odroda z kapustovej rodiny. Ak pre túto zeleninu vyberiete v záhrade semená, mali by ste ich vysiať asi 6 mm do hĺbky a udržiavať vzdialenosť medzi 2,5 až 5 cm. Túto vzdialenosť môžete udržiavať pri riedení, pričom sadenice môžete použiť na konzumáciu krátkym vyprážaním.

Plnené kapustné listy zo záhrady

záhradné tipy jedlo plnený kapustný list šalát

Teraz by ste mali burinu pravidelne trhať, aby ste podporili rast. Pokiaľ ide o zavlažovanie, dá sa povedať, že by sa to malo robiť trochu šetrnejšie ako pri iných druhoch kapusty. Tým sa zabráni tomu, aby boli kapustné listy príliš veľké. Napriek tomu by sa mala zálievka vykonávať pravidelne, pretože sladkú chuť vytvára voda. Ako zelenina v záhrade listy kapusty dozrievajú 50 až 85 dní. Veľkou výhodou, ktorú kapustové listy majú oproti iným druhom kapusty, je to, že sú oveľa menej náchylné na škodcov. Napriek tomu by ste mali rastliny pravidelne kontrolovať na výskyt vošiek, kapustových červov a inej hávede.

Zelenina v záhrade – zber

plnené kapustné listy zeleninové jedlo zdravé jedlo

Pri zbere jednoducho odstránite požadovaný počet listov alebo všetky, ale kmeň necháte v zemi. To vám umožní predĺžiť čas zberu. Ak si to však neželáte, môžete celú rastlinu samozrejme vytiahnuť zo zeme.

Zelenina v záhrade – kapustné listy používajte na rôzne jedlá

jedlo kapusta listy zelenina zdravé vitamíny tanier

Read more
Záhradníctvo

Vysaďte švajčiarsky mangold na lahodné šaláty v troch sezónach

dúhové farby mangold zeleninový šalát oranžová žltá červená

Mangold je perfektnou zeleninou na jar a na jeseň. Nie je to len preto, že počas tejto doby dokonale prospieva. Ďalším prínosom sú listy a stonky, ktoré sa objavujú v nádherných jesenných tónoch a dodávajú záhrade jasnú farbu. Ten môže byť biely aj oranžový, červený, ružový alebo purpurový. Listy sa naopak pohybujú medzi zelenou a červenou.Pôsobivá je aj veľkosť švajčiarskeho mangoldu, ktorý môže dosiahnuť veľkosť až 60 cm. Okrem chladných sezón môžete v lete vysádzať a pestovať aj mangold.

Výsadba mangoldu – ktoré obdobie je najlepšie?

rastliny záhrada zelenina šalát farebné stonky mangold

Keďže švajčiarsky mangold potrebuje na rast asi 60 dní, treba ho vysiať čo najskôr. V oblastiach s miernymi zimami to znamená neskoré zimy. V opačnom prípade zvoľte Výsadba švajčiarskeho mangoldu Skorá jar. V lete tak získate prvú úrodu. Ak chcete zber na jeseň, zvážte výsev koncom leta alebo začiatkom jesene.

Pestujte a ošetrujte švajčiarsky mangold

mangold sadba tipy rastliny pôda zeleninový záhon

Na výsadbu mangoldu vyberte miesto v záhrade na plnom slnku alebo, ak je veľmi horúce podnebie, v polotieni. Pri príprave pôdy idete do hĺbky. To znamená, že by sa malo uvoľniť aj v hlbších oblastiach. Ďalej by mal byť zaistený dobrý odtok vody. Pri výseve semien nechajte medzi nimi priestor 5 cm a zvoľte hĺbku o niečo viac ako jeden centimeter. Pridajte tiež hnojivo alebo kompost. Teraz by mala byť pôda vlhká, aby semená začali klíčiť. Stačí potom pravidelná zálievka.

Mangold švajčiarsky v radoch na záhone

záhradné tipy mangold rastliny zavlažovacie pole

Hneď ako sa sadenice objavia, je potrebné riedenie. Medzi jednotlivými rastlinami mangoldu by mala byť vzdialenosť 30 cm. Odstránené sadenice nemusíte vyhadzovať. Namiesto toho ich môžete použiť na konzumáciu. Po mesiaci a pol by sa malo hnojenie opakovať. Okrem toho nezabudnite burinu pravidelne trhať, pretože to môže narušiť rast. Škodcovia sú vo švajčiarskom čarde vzácni. Predstaviteľmi sú vošky, baníci listov, slimáky, ale aj králiky a iné domáce zvieratá.

Mangold biely

mangold rastliny hobby záhradník nápad zdravý

Výsadba švajčiarskeho mangoldu – zber

nožnice na zber mangoldu, rezanie záhradnej zeleniny

Zber prebieha dva mesiace po výsadbe mangoldu. Za týmto účelom odrežte vonkajšie listy. V prípade, že vám to nestačí a budete potrebovať viac listov, môžete tiež odstrániť všetky listy bez vytrhnutia rastliny. Za týmto účelom odrežte všetky listy asi 5 cm nad zemou. Vďaka tomu môžu nové listy opäť narásť.

Zberané listy mangoldu 

Rastliny mangoldu košík záhradný šalát pestrofarebný

Pripravte si vynikajúce šaláty so švajčiarskym mangoldom

príprava šalátu repa zeleň rastliny rez drevená doska

Mangold nakrájaný na plátky v dúhových farbách

šalátový mangold nakrájaný stonka listy zdravá výživa

Read more
Záhradníctvo

Záhradníctvo v decembri – Čo ešte môžete robiť v zeleninovej záhrade?

záhradníctvo v decembri snežná pergola

Je už december a predvianočné obdobie sa začalo! Nízke teploty vonku nás nútia myslieť na sušienky a varené víno vedľa krbu! Áno, očakávanie Vianoc je veľké, ale teraz je na záhrade ešte kus práce! Máme pre vás tie najlepšie zasvätené tipy, čo robiť v záhrade v pravý čas. Ide väčšinou o drobnosti, ktoré z vašej záhrady urobia na jar raj. Dúfame, že tieto naše malé tipy z vás urobia vynikajúceho Záhradníctvo v decembri s očakávaním blížiacich sa Vianoc v harmónii!

Záhradníctvo v decembri – chráňte korene vrstvou mulča

záhradnícka-decembrová-mulčovacia-vrstva-ochrana koreňov

– Stromy a kry vo vašej záhrade je potrebné v decembri zrezať a bambus sa pripravuje na zimu. Rododendrony chráňte aj vrstvou mulča.

Záhradníctvo v decembri – Vybudovanie vyvýšenej postele

záhradnícky-decembrový-loft-build-plán

– December je najlepší čas pozrieť sa Vyvýšená posteľ v záhrade postaviť.

pokryté rúnom alebo listami

záhradníctvo-december-zelenina-vyvýšená posteľ-rúno-chrániť

– Zelenina, ktorá je stále na posteli, by mala byť chránené rúnom alebo listami bude. Listy, ružičkový kel a kel môžete zberať v bezmrazých obdobiach až do konca januára. Jahňací šalát a špenát môžu pod touto ochrannou vrstvou ľahko prezimovať v zeleninovom pláste alebo vo vyvýšenom záhone.

Ochranná vrstva zo slamy

záhradníctvo v decembri zvýšený záhon-zelenina-slama-ochrana-zima

– V miernych oblastiach je možné ružičkový kel zbierať čerstvý zo záhona až do januára. Malý mráz kapuste neuškodí, naopak zaistí, aby kvietky dostali správnu arómu. Teplota pod nulou zvyšuje obsah cukru v tejto zelenine. V chladnejších oblastiach je však vhodné ružičkový kel pred mrazom vonku chrániť rúnom.

Klíčky

záhradníctvo december klíčky okenný parapet šaláty

– Prvé, veľmi čerstvé výhonky zeleninových rastlín sa objavujú v decembri. Toto sa volá Klíčky. Zvlášť teraz v zime poskytujú dôležité vitamíny a minerály. Klíčky môžete priniesť a položiť na okenný parapet, ktorý nie je slnečný. Musíte ich niekoľkokrát navlhčiť, asi pri 20 stupňoch tepla doma budú naďalej klíčiť a prospievať. Tieto môžete pri varení dobre využiť.

Zber koreňovej zeleniny

záhradníctvo december zber koreňovej zeleniny

– V decembri sa tu všade ochladí, a preto je načase odstrániť zo zeme odrody koreňovej zeleniny citlivé na mráz. To platí najmä pre zeler, mrkvu a cviklu.

Zbierajte koreňovú zeleninu najlepšie v suchom počasí. Potom bude práca pre vás jednoduchšia ako na mokrej zemi. Na skladovanie sa používa iba zdravá zelenina, inak je ľahké prenášať choroby na zimné skladovanie.

– Repu a hľuzy vložte najlepšie do škatúľ s vlhkým pieskom a potom ich dajte na chladné miesto. Ideálnym miestom by bola tmavá pivnica s izbovou teplotou 2 až 4 stupne Celzia a vlhkosťou okolo osemdesiat percent, ak ste ju samozrejme mali..

záhradníctvo-v-decembri-čo-ešte-sa-dá-urobiť

Read more
Záhradníctvo

Výsadba hrachu – veci, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri starostlivosti o ne

hrach rastliny lusky struky zeleninová záhrada tipy

Hrášok je často a rád súčasťou zeleninovej záhrady. Dôvodom je to, že dodávajú polievkam a iným jedlám nádhernú chuť. Skvelé je, že ste už na jar a tiež na jeseň Zasadiť hrach bez obáv z nižších teplôt. Pretože tieto rastliny majú radi chladnejšie obdobia. Hrášku sa darí aj v miernejších zimách. Rastliny hrachu môžu v závislosti od odrody rásť veľmi vysoké aj nízke. Veľké druhy preto potrebujú mriežkové podpery, čo sa nedá povedať o menších druhoch. Aj tie druhé dozrievajú rýchlejšie, aj keď požiadavky na údržbu sú pre obe veľkosti rovnaké.

Rastlinný hrášok pre zdravú výživu

misa pohár hrach varenie misky pestovanie zeleniny

Sadte hrach v pravý čas

zelený hrášok pod zdravé stravovanie nápad zeleninová záhrada

Dva mesiace pred posledným jarným mrazom je ideálny čas na siatie hrachu. Hrášok môžete zasadiť aj dva až tri mesiace pred prvým očakávaným mrazom na jeseň, aj keď v oblastiach s miernou zimou môžete v jeseni pokračovať v opätovnom výseve.

Výsadba hrachu a správna starostlivosť oň

sadenica hrach rastliny záhradné semená jarná jesenná starostlivosť

Na siatie by ste mali použiť očkované semená. Pred výsadbou hrachu uvoľnite pôdu a uistite sa, že nedochádza k podmáčaniu. Aby ste zaistili dostatok živín, zmiešajte pôdu s kompostom. Je tiež dôležité, aby bola zem bohatá na draslík a fosfor. S dusíkom by ste to však nemali preháňať, pretože to môže narušiť tvorbu ovocia. Rastliny potrebujú veľa slnka. V horúcich dňoch by ste však mali mať možnosť zabezpečiť tieň aj popoludní. Plody dozrievajú do 55 až 70 dní.

Reťazový plot ako podpora pre hrachové rastliny

reťazový plot mreža hrášok rastliny hobby záhradnícke tipy

Ak ste si vybrali väčšie rastliny, budete musieť najskôr postaviť podpery. Semená by mali byť 5 cm hlboké a 2,5 cm od seba. Pri zalievaní po výsadbe hrachu je dôležité poznamenať, že pôda by mala byť udržiavaná vlhká, ale nie prelievaná. V opačnom prípade riskujete hnilobu semien. Hneď ako sa sadenice objavia, hrach by ste mali zriediť a ponechať medzeru 5 až 10 cm. Pretože sú hrachové rastliny chúlostivé, všetky práce, ako napríklad pravidelné odstraňovanie buriny, by ste mali vykonávať opatrne. Rastliny tiež pravidelne kontrolujte, či neobsahujú škodcov, ako sú vošky a chrobáky.

Plodina ako výsledok po výsadbe hrachu

zber hrachu mreže kovový detský zeleninový gaertner

Výsadba hrachu – v závislosti od odrody môže byť hrach zrelý, keď sa začne formovať. To však neznamená, že ich musíte potom pozberať. Niektoré odrody však musia byť úplne formované. Pri zbere začnite najskôr s nižšími plochami. Ak necháte rastliny odstáť, budú z nich opäť rásť aj hrachy.

Hrachový lusk v záhrade

hrášok rastliny zelenina nápad nápad príloha

Podpery pre rastliny vyrobené z bambusu

tipy na starostlivosť o rastliny z bambusového hrášku na zeleninovom lôžku

Read more
Záhradníctvo

Výsadba špenátu – užitočné tipy pre starostlivosť o túto rastlinu

drevená miska špenátové listy čerstvý záhradný šalát

Ak hľadáte ten správny šalát na chladnejšie obdobia, potom je špenát tou správnou voľbou. Napriek tomu, že zle znáša teploty nad 24 stupňov a priame slnečné svetlo, na jar a na jeseň sa dá pestovať o to jednoduchšie. V oblastiach s miernejšími zimami môže špenátu úžasne prospievať aj v tomto ročnom období. Napriek tomu všetkému existuje aj niekoľko odrôd, ktoré sú vhodné na horúce leto. V tomto článku vám chceme povedať o špenáte a dať vám tipy, čo s ním robiť Rastlinný špenát, treba dbať na starostlivosť a zber.

Výsadba špenátu – aké druhy existujú?

špenát rastliny savoy zelené listy stočená kultivar záhrada

Špenát môžeme rozdeliť na tri druhy. Jedným z nich sú takzvané savojské druhy. Jej listy sú tmavozelenej farby a stočené. Semisavoy je opäť hybridná forma. Listy sú len mierne stočené. Toto sa ľahšie čistí. Potom je tu hladký listový špenát. Patrí sem aj malolistá odroda „Baby-leaf“. Ak zasadíte tento druh špenátu, môžete očakávať zber listov už tri alebo štyri týždne po objavení sa sadeníc..

Zasaďte baby-špenát

baby špenát listy vitamíny minerály záhradná zelenina zdravá výživa

Výsadba špenátu – kedy je ten správny čas?

zdravé stravovanie tipy na starostlivosť o špenátovú rastlinu zeleninovú náplasť

Najvhodnejší čas na výsadbu špenátu v jarnej sezóne sú dva až tri mesiace pred posledným mrazom na nadchádzajúcu jar. Až do tohto bodu potom môžete znova zasiať v pravidelných intervaloch troch týždňov. Sejbu zastavte bezprostredne po poslednom mraze, aby ste sa vyhli horúcim letným dňom. Ak chcete špenát zasadiť na jeseň, je najlepšie to urobiť štyri až šesť týždňov pred prvým mrazom. Ak žijete v regióne s miernejšou zimou, môžete potom pokračovať v sejbe.

Výsadba a starostlivosť o špenát

záhradný zeleninový záhon špenátový šalát

Najlepšie miesto na pestovanie špenátu je na slnečnom mieste. Ale tu buďte opatrní! Na konci jari a na začiatku jesene je potrebný čiastočný tieň, pretože poludňajšie a popoludňajšie slnko je potom príliš silné a poškodzuje rastliny. V hrnci sa špenát cíti dobre. Či už tam alebo v záhrade, voda by mala dobre odtekať, aby sa zabránilo zamokreniu. Pri polievaní je potrebné dbať na to, aby bol zaistený pravidelný prísun vody, ale aby sa zabránilo prelievaniu.

Výsadba špenátu na vyvýšený záhon

vyvýšený záhon špenát rastliny údržba záhrady zelenina zdravá

Pri výsadbe špenátu zvoľte hĺbku niečo viac ako palec a vzdialenosť 2,5 cm od seba. Hneď ako sa sadenice objavia, rastliny je potrebné zriediť. Za týmto účelom jednoducho odstráňte toľko sadeníc, koľko je potrebné, kým nezostane iba každých 7,5 až 10 cm rastlín. V prípade mladých rastlín môžete dokonca odstránené rastliny použiť aj priamo na konzumáciu a nemusíte ich vyhadzovať. Tiež je potrebné, aby ste pravidelne odstraňovali burinu okolo rastlín. Pri dobrých podmienkach špenát vyrastie do 40 až 150 dní. Bežným škodcom špenátu sú vošky, kapustové červy a baníci listov.

Výsadba špenátu – zber

zber špenát záhrada jar jeseň nôž rez

Po výsadbe a starostlivosti o špenát je samozrejme na rade zaslúžená úroda. Tu máte možnosť odstrániť iba niekoľko listov alebo zozbierať celú rastlinu. Ale aj keď potrebujete všetky listy, ale nechcete rastlinu úplne odstrániť, môžete to urobiť. Za týmto účelom odrežte listy asi 2,5 cm nad zemou. Rastlina potom môže rásť a vytvárať nové listy.

Špenát je vhodný do chladnejších sezón

špenát rastliny fuehling jeseň zima tipy tipy starostlivosť

Pripravte si vynikajúce šaláty a jedlá so špenátom

špenát rastliny tipy záhradné práce zelenina jar

Read more
Záhradníctvo

Výsadba čínskej kapusty – správna starostlivosť o obľúbenú hlavu šalátu

čínska kapusta rastlina záhradný šalát napa

Čínska kapusta je šalát, ktorý je ideálny na pestovanie na jar av lete. Medzi odrody patrí čínska horčicová kapusta alebo Pak Choi, ktoré majú tmavozelené listy a voľnejší tvar ako čínska kapusta so svetlými listami a bielou stonkou. Čínska kapusta sa často používa do šalátov a sendvičov, ale je vhodná aj na restovanie, dusenie a pečenie. Ak ste fanúšikom tohto šalátu a chceli by ste ho pestovať, tento článok bude témou pre vás Výsadba čínskej kapusty bude určite veľkou pomocou.

Výsadba čínskej kapusty – ktoré miesto si vybrať v záhrade?

pak choi čínska kapusta rastliny zelené listy biele stonky

Ak chcete zasadiť čínsku kapustu na jar, musíte počkať, kým teploty v noci neklesnú pod 10 stupňov. V opačnom prípade je neskoré leto obzvlášť vhodné a prvú úrodu získate na jeseň. Vyberte si slnečné miesto. Čiastočne zatienené miesta sa odporúčajú aj v horúcich oblastiach. Pôda by mala byť bohatá na živiny a nemala by vytvárať spätnú vodu. Okrem toho sa v tejto časti záhrady za posledné dva roky nemala pestovať žiadna kapusta.

Výsadba čínskej kapusty – semeno a starostlivosť

svetlo zelené listy tipy na starostlivosť o rastlinu z čínskej kapusty

S ohľadom na to všetko môžete začať s výsadbou čínskej kapusty. Semená je možné vysiať do hĺbky 6 mm až o niečo viac ako palec. Vzdialenosť je na začiatku asi 2,5 až 5 cm. Ten sa pri rednutí rozšíri na 45 cm. Pri odrode Pak Choi je však vzdialenosť 20 cm dostačujúca. Počas celého vegetačného obdobia musíte rastliny hnojiť iba raz. Je tiež dôležité, aby záhon s čínskou kapustou neobsahoval burinu a bol udržiavaný vlhký. Zrenie čínskej kapusty trvá 50 až 85 dní.

Čínska kapusta v záhrade

záhradná zelenina šalát starostlivosť o čínsku kapustu

Rovnako ako všetky ostatné druhy kapusty, ani napadnutie škodcom po výsadbe čínskej kapusty nie je úplne neobvyklé. Škodcovia sú tiež v zásade rovnakí. Aby ste sa vyhli šíreniu v prípade napadnutia, mali by ste rastliny pravidelne kontrolovať. Ak sa objavia choroby, musia byť ihneď ošetrené a choré listy odstránené.

Výsadba čínskej kapusty – dlho očakávaná úroda

polovica prútia z košíka čínskej kapusty zanecháva zdravé vitamíny

Na zber čínskej kapusty jednoducho odrežte hlávkový šalát, akonáhle dosiahne svoju plnú veľkosť. S pak choi to urobte, ako aj zozbierajte jednotlivé listy. Kvety tejto odrody sú tiež jedlé. Zber by sa mal vykonávať na jeseň pred prvým mrazom.

Listy čínskej kapusty pak choi

pak choi čínska kapusta rastliny listy koša

Čínsku kapustu zasadte ako prísadu do šalátov

šalátový list čínska kapusta šalát sendvič prísady tipy starostlivosť o záhradu

Čínska kapusta je známa svojou dobrou chuťou

Pripravte si šalát Čínska kapusta nakrájaná drevená doska zdravé jedlo

Read more
Záhradníctvo

Výsadba póru – správna starostlivosť o pomaly zrejúcu zeleninu

plátky rastlín póru zelenina starostlivosť o záhon záhrada tipy

Pór patrí do rodiny cibule. Na jar a na jeseň môžete bez problémov Výsadba póru a zdvihnúť. Ale dobre vychádzajú aj s chladom. Pretože rastú dlho, mali by ste to vziať do úvahy pri plánovaní vašej zeleninovej náplasti. Ak chcete zbierať mladý pór, môžete nechať až 90 dní. V opačnom prípade pór potrebuje na rast štyri mesiace až viac ako pol roka. To z neho robí skutočnú jesennú zeleninu. Je tiež potrebné, aby ste pravidelne pridávali pôdu. Tým získate spodnú časť póru bielu. Vďaka svojej pikantnej chuti je obľúbený do polievok, ale môže byť použitý aj ako prísada do iných jedál.

Výsadba póru – čo treba vziať do úvahy pri načasovaní?

sadenice záhradný pór rastliny jarná zelenina nápad

Ako už bolo spomenuté, zrenie a skrátenie času trvá dlhšie, na výsadbu póru je najlepšie použiť namiesto semien sadenice. Ak si však napriek tomu ceníte výsev semenami, urobte to o šesť týždňov skôr, ako by ste ich zasadili. V oblastiach s miernym letom môžete pór zasadiť na jar. V opačnom prípade na to zvoľte jeseň. Prvú úrodu tak získate na jar.

Pestujte a ošetrujte pór

pór rastliny cibuľa zelenina záhradné práce

Nájdite si v záhrade slnečné miesto na výsadbu póru, ktoré v horúcich letných dňoch poskytne aj tieň. Sadenice póru zasadte 12 cm hlboko do zeme. Nechajte vzdialenosť najmenej 30 cm. Odporúča sa však vzdialenosť 120 cm, ak to veľkosť vašej rastlinnej náplasti umožňuje. Pôda by mala byť odteraz vždy vlhká. Hnojenie prebieha každých niekoľko týždňov. Ako už bolo spomenuté, okolo každej jednotlivej rastliny treba pravidelne pridávať novú pôdu. Tak budete bieliť spodnú časť stonky, aby získala svoju typickú bielu farbu. Uistite sa však, že pôda nie je vyššia ako začiatok listu, inak sa dostane medzi listy a stonku. Známym škodcom, ktorý môže po vysadení póru spôsobiť problémy, je okrajový škodca. Celkovo je napadnutie zriedkavé.

Výsadba póru – dlho očakávaná úroda

úroda póru záhrada zemina tipy zelenina

Výsadba póru – pór je zrelý a pripravený na zber, keď stonky dosiahnu hrúbku viac ako 1 až 5 cm. Potom ich opatrne vyhrabte zo zeme. Keďže pór rastie dosť hlboko do zeme, pomôže vám na to kopacia vidlica. Ak žijete v regióne s miernym podnebím, môžete niektoré rastliny nechať v zemi, aby ste mohli pokračovať v zbere póru do zimy. Ak je vaša zima chladná, odporúčame zozbierať všetky vaše rastliny skôr, ako pôda zamrzne.

Dlho dozrievajúci pór

tipy na starostlivosť o záhradu pór rastliny zelená zelenina

Nakrájaný pór na varenie

Pórky nakrájajte pikantné plátky na záhradu

Read more
Záhradníctvo

Starostlivosť o rododendron – užitočné rady pre hobby záhradníkov

 Rhododendron veľmi vysoký ker v klasickej záhrade

Pevne predpokladám, že vás baví cestovanie, nadšenie pre experimentovanie a občas si chcete priniesť domov trochu exotiky z ďalekého sveta. Je to pravda? Rhododendron môže byť tým chýbajúcim kúskom v mozaike vašej záhrady, kde si radi posedíte s priateľmi pri drinku, občerstvení na sushi alebo jednoducho pozvete hostí na čaj a koláč. Dáme vám k tomu niekoľko užitočných rád Starostlivosť o rodendron.

Starostlivosť o rododendron – vyberte si správne umiestnenie

Záhradné útulné posedenie bez tŕňov

Táto okrasná rastlina pochádza z Japonska, miluje mierne podnebie, svetlo, chlad a čerstvý vzduch. Napriek svojmu pôvodu z Ďalekého východu dostal rododendron meno od gréčtiny, „rhodon“ znamená ruža a „dendron“ – strom, čo v preklade znamená ružový strom. Ak niekto sníval o ruži bez tŕňov, v skutočnosti videl v spánku presne ten rododendron.

Rododendron môžete pestovať v kvetináčoch a v lete ho umiestnite iba do čiastočného tieňa vašej záhrady, pretože je lepšie ho chrániť pred meteorologickými prekvapeniami. Záhradnícki odborníci radia ohľadom nasledujúceho Starostlivosť o rododendron aby – v lete a v zime zostáva vonku na dvore – v zimnej záhrade alebo v obývačke. Ak je vonku, musí byť chránený pred vetrom a priamym slnečným žiarením. V prírodných podmienkach môžete tieto okrasné rastliny vidieť v tieni veľkých stromov alebo na svahu, ktorý nie je cez deň silne osvetlený slnkom. Iba na týchto miestach môže kosodrevina vo voľnej prírode prežiť.

Starostlivosť o rodendron – zalievanie a hnojivo

Tipy na starostlivosť o kvety triky plot záhradný prízvuk

Ak si chcete doma vychutnať exotický ker, mali by ste vedieť, že Starostlivosť o rododendron nie je ľahké. Rastlina, ale vyžaduje starostlivé zalievanie a hnojenie. Dávajte si tiež pozor, prelievanie by bolo pre tento okrasný ker nežiaduce. Voda v Japonsku zjavne nie je vápenatá, pretože ju nemá rád rododendron.

Rododendron by mal byť pravidelne zásobovaný tekutými hnojivami. Na trhu sú pre túto okrasnú rastlinu špeciálne hnojivá. Presádzanie tiež nie je také jednoduché, pretože rododendron uprednostňuje rast tam, kde ste ho prvýkrát zasadili. Až keď je stará pôda pokrytá machom a koreňmi, môžete svoj okrasný ker presadiť do nového, väčšieho hrnca, opäť so špeciálnou zeminou pre rododendrony. Ako vidíte, tento dosť vrtkavý a sofistikovaný kvet si vyžaduje osobitnú pozornosť a osobný kontakt, ale všetko sa oplatí s úžasne krásnymi kvetmi. V Japonsku sa pestuje po stáročia a existujú stovky odrôd a hybridov. Je to vlastne vždyzelený okrasný ker s olivovozelenými listami, dlhý 2 až 3 cm a s množstvom krásnych kvetov s priemerom 4 až 5 cm. Doba kvitnutia je koncom apríla, začiatkom mája, ale v chladnejších klimatických podmienkach aj oveľa neskôr.

Rhodendron v záhrade vytvára farebnú a útulnú atmosféru

Hrniec v záhrade skvelé nápady dizajn terasa

Ste jedným zo šťastných majiteľov rododendronov? Ak odpoviete áno, bude vám závidieť, táto okrasná rastlina môže vytvoriť úžasnú, farebnú a útulnú atmosféru na akomkoľvek dvore, záhrade i doma. Ak máte doma nejaké rododendrony, chcete stráviť oveľa viac času na verande alebo v záhrade, aby ste si tam mohli čo najdlhšie užívať pokoj a harmóniu..

Starostlivosť o rododendron nie je jednoduchá, v každom prípade konečný výsledok stojí za to

nápady na dizajn záhradného domčeka z ružového kríka

Ker prináša do záhrady exotický nádych

Rhododendron nápady krásne navrhovanie bielych kvetov

Atraktívne ružové kvety

Záhradníctvo rododendronov v lete na jar

Vysoký ker ponúka súkromie

ružové kvety súkromie obrazovka útulné posedenie ratanové stoličky ošumelé šik

Tvarujúca sa rastlina kosodreviny pochádza z Japonska

Tipy triky na starostlivosť o rod žltej farby

Tipy na starostlivosť o rododendron Triky pri výbere umiestnenia

Kvety vysoký ker záhradný kamenný múr oporný múr

klasické anglické záhradné kvety ružovej farby

Tipy na údržbu Triky Tipy na hnojivo Pôda Záhrada

Záhrada nenáročná na starostlivosť, ale veľmi pekné jarné hnojivo

Záhradné nápady nápady krásna krajina

Krajina v kombinácii s kvetmi azalky krásne

triky starostlivosti o japonské bonsaje

Read more
Záhradníctvo

Dôležité rady pre moderný záhradný dizajn

Kvetinová záhrada s vodopádom

Rastliny sú pre vzhľad záhrady rozhodujúce. Záhrada je tradične rozdelená na dve časti – jedna plocha je vysadená trávou a jedna plocha kvetinami. Pokiaľ to veľkosť záhrady dovoľuje, môžete si naplánovať aj atraktívne kríky alebo ovocné stromy. Bohatý výber druhov rastlín necháva majiteľovi veľa možností na výber. the moderný záhradný dizajn  je vzrušujúce a zaujímavé.

Moderný záhradný dizajn je potešením

exoticko-japonský-záhradný kameň

Ak si chcete zariadiť záhradu, mali by ste sa snažiť vyberať rastliny podľa klimatických podmienok. Pri terénnych úpravách je vhodné rozdeliť rastliny na dve – jednu skupinu, ktorá potrebuje priame slnečné svetlo a druhú, ktorá preferuje tieň. Dôležitú úlohu zohrávajú aj pôdne podmienky a ďalšie požiadavky na umiestnenie. Rastliny by nemali navzájom prerastať, preto sa informujte o ich rastovej veľkosti.

Moderný záhradný dizajn – blízky prírode a útulný

malý záhradný kvetináč

Zamyslite sa nad tým, koľko voľného času na to máte moderný záhradný dizajn mať. Ak nemáte čas na výber mnohých rôznych druhov rastlín, je lepšie vyhnúť sa väčšej starostlivosti – kríky spravidla vyžadujú menej jedla a vytvárajú útulné a známe prostredie..

Záhrada s kríkmi a kvetmi

Kvetinová záhradná kamenná cesta

Ochranná strecha ochráni vašu záhradu pred nepriaznivým počasím. Dajte teda podobné rastliny do skupín rovnakého druhu, aby mala strecha zmysel. Postavte silnú a trvanlivú konštrukciu, najlepšie z dreva, a prikryte ju tkaninou. Pred vysadením záhrady musíte naplánovať prístup k domu, terasu a sedadlo. Dosky alebo schody z prírodného kameňa prispievajú k celkovému obrazu. Pohodlné ležadlá a záhradný stôl, gril a ďalší vonkajší nábytok vám to umožnia moderný záhradný dizajn užívať si.

malé stromy-záhradné kamene

Zelená záhrada a moderný vonkajší nábytok

Zelený záhradný záhradný nábytok

Moderná záhrada v japonskom štýle

moderný záhradný dizajn-kamene-japonský štýl

Dizajn od malička záhrada

Záhrada Vstupné stromy Tráva

16 krokov k vytvoreniu japonskej záhrady

5 základných tipov na moderný záhradný dizajn doma

Read more