Záhradníctvo

Výsadba mrkvy – tipy na starostlivosť a zber koreňovej zeleniny

mrkva rastliny zelenina odrody záhradné tipy

Ak hľadáte zeleninu, ktorú môžete zozbierať v krátkom čase, je to vaša najlepšia voľba Výsadba mrkvy. Dôvodom je, že dozrievajú už po jednom mesiaci. Môžete ich použiť aj na precvičovanie záhradky so svojimi deťmi. Pretože rýchly zber znamená, že sa nebudú nudiť. Môžete tiež poskytnúť rozmanitosť s rôznymi odrodami. Pretože mrkva nie je k dispozícii iba v klasickej, dlhej forme. Môžete si tiež vybrať tie, ktoré sú okrúhle, krátke alebo strniskové a dokonca je možné nájsť aj mrkvu v tvare srdca. Vďaka tomu srdcia detí bijú rýchlejšie. Zaujímavá zeleň, ktorá rastie po výsadbe mrkvy, je vhodná do vašej záhrady, ale aj do interiéru domu na dekoračné účely. Čo sa týka spôsobu prípravy, asi toho nie je veľa, čo by bolo potrebné vysvetľovať. Či už surové vo forme šalátov, varené v polievkach, ako príloha alebo dokonca ako dezert – mrkva zlepší každé jedlo.

Výsadba mrkvy a tipy na starostlivosť

farebná mrkva rastliny oranžová ružová fialová myšlienka

V oblastiach so studenými zimami môžete mrkvu vysadiť na začiatku jari a potom ešte raz na konci leta. Pri miernych zimných teplotách a len občasnom mraze je dokonca možné zasiať semená od konca leta do jari.

Pestovanie mrkvy vo voľnej pôde

mrkva rastliny záhrada pôda záhon zelenina

Pred vysadením mrkvy dobre pripravte pôdu. To sa musí vykonať niekoľko týždňov pred výsevom. Aby sa im dobre darilo a dobre rástli, je dôležité, aby bola pôda dobre uvoľnená a zbavené všetkých hrudiek a kameňov. Súčasne môžete pridať kompost alebo iné živiny. To, ako hlboko by ste mali pôdu uvoľniť a vyčistiť, závisí od predpokladanej veľkosti mrkvy.

Zasaďte mrkvu okrúhleho tvaru

okrúhla mrkva rastliny odrody koreňová zelenina tipy na starostlivosť záhrada

Semená, ktoré budete používať na sadenie mrkvy, sú veľmi malé. Vysievajú sa asi 6 mm hlboko. Pritom vytvárajte riadky. Ďalšou možnosťou je posypať semienkami záhon. V takom prípade musia byť semená potom pokryté vrstvou pôdy. Potom musí byť pôda vlhká asi 3 týždne, aby semená mohli klíčiť. Potom je potrebné pravidelné zavlažovanie. V opačnom prípade riskujete vysušenie mrkvy, popraskanie a stvrdnutie. Riedenie je potrebné aj pri mrkve. Stáva sa to vtedy, keď je mrkvová zeleň vysoká asi 2,5 cm. Nechajte medzeru 5 až 10 cm. Odstránené sadenice môžete použiť na konzumáciu. Hroty mrkvy, ktoré sú na povrchu zeme, by mali byť zakryté, aby nezeleneli.

Mrkvový šalát čerstvý zo záhrady

Pripravte si šalátovú misku mrkva rastliny chlieb

Bežnými škodcami pre rastliny mrkvy sú mucha mrkvová a zavináč. Riziko napadnutia je však vyššie, keď sú rastliny ešte malé. Rastliny je najlepšie obrátiť v závislosti od ročného obdobia, ak sú v chladnom alebo vyvýšenom záhone alebo použijete kryt z fólie.

Zber po výsadbe mrkvy

varenie mrkvy rastlina hrniec zelenina koreň

Výsadba mrkvy – Keďže doba zrenia sa líši v závislosti od odrody a môže trvať 30 až 80 dní, skontrolujte na obale semien, či je vaša mrkva obzvlášť zrelá. Ako vodítko sa môžete spoľahnúť na to, že v závislosti od odrody dozrievanie nastáva vtedy, keď má horný koniec koreňovej zeleniny priemer 1,2 až 2 cm. Zber môžete začať hneď, ako bude mať mrkva požadovanú veľkosť. Opatrne okopte rastlinu, aby sa korene dostali z pôdy. V chladných oblastiach by sa to malo vykonať pred silným mrazom. V miernejšej zime môžete mrkvu jednoducho prikryť senom alebo slamou. Ak chcete skladovať rastliny mrkvy, mali by ste odrezať tipy.

Pripravte si lahodnú krémovú polievku z mrkvy

krémová polievka mrkva rastliny zdravá výživa miska porcelán

Mrkva je vhodná ako prísada do koláčov

torty moehren torte zelenina nápad dezert