Záhradníctvo

Zelenina na konci leta – 12 odrôd, ktoré môžete zasadiť

zelenina na konci leta mrkva paprika tekvicová repa

Koncom leta môžete zbierať aj čerstvú zeleninu. Vo svojej vášni tak môžete pokračovať až do jesene. Ide o zeleninu, ktorá je špeciálne vysadená a pestovaná v chladnejšom období. K Zelenina na konci leta patrí kapusta, hlávkový šalát a repa. Ak si vyberiete takéto rastliny, určite ich vysaďte v období, ktoré umožní zelenine dozrieť pred prvým mrazom. V závislosti od vegetačného obdobia a podnebia regiónu, v ktorom žijete, teda určíte, kedy osivo zasiať. Výhodou výsadby zeleniny na konci leta je, že na rozdiel od skorej jari nemusíte čakať, kým sa Zem zahreje. Existuje však jedna dôležitá vec, ktorú musíte vziať do úvahy pri teplote podlahy, a to, že nie je príliš horúca. Pretože toto rovnako ako priame slnečné svetlo môže poškodiť rastliny. Nájdite si preto tienisté miesto alebo si zaistite strechu, kým vonkajšie teploty trochu neklesnú.

Neskorá letná zelenina – špenát

špenátový šalát zelenina v neskorom lete jesenný zber semien

Koncom leta môžete vysádzať rôzne druhy špenátu a zaradiť ich do svojho denného menu. Špenát ako zelenina na konci leta je veľmi rýchlo rastúca rastlina a z tohto dôvodu sa dá zozbierať už po jednom mesiaci. Ak vám pred prvým mrazom ostane trochu času, môžete každé dva týždne znova vysiať, aby ste si úrodu špenátu užili dlhšie a na jeseň..

Šalát ako zelenina na konci leta

šalátová záhrada tipy na starostlivosť o záhradu koncom leta na jeseň

Keďže šalát nemá rád letné teplo, môžete ho koncom leta zasadiť ako zeleninu. Vďaka tomu budete mať perfektnú prísadu do čerstvých šalátov, sendvičov a ďalších jedál ešte dlho.

Zelenina na konci leta – švajčiarsky mangold

Chard garden tipy červený žltý zelený šalát neskoré leto

Mangold sa často vysádza a zbiera v lete. To však nebráni tomu, aby ste to na konci leta zopakovali. Vyberte si však čo najskôr, aby ste zaručili bohatú úrodu. V miernejších oblastiach však na načasovaní nezáleží, takže mangold ako zelenina v neskorom lete môže rozkvitnúť aj na jar. Okrem zeleného variantu si môžete vybrať aj farby červenej a žltej. Slúžia tiež ako ozdoba vo vašej záhrade a sú perfektné na jeseň.

Zelenina na konci leta – mrkva

mrkvová koreňová zelenina tipy na zdravú výživu koncom leta

Mrkva ako zelenina na konci leta by nemala chýbať kedykoľvek, pretože výhody, ktoré so sebou táto zeleninová odroda prináša, sú dobre známe. Sadte mrkvu každých niekoľko týždňov a nepretržite si vychutnávajte bohatú úrodu. Semená môžete kombinovať aj so šalátom.

Reďkovky ako zelenina na konci leta

Reďkovková zelenina na konci leta záhrada červenej koreňovej zeleniny

Máte ešte pár voľných miest v záhrade? Potom je najlepšie naplniť ich reďkovkami ako zeleninou na konci leta. Patria k rýchlo rastúcim druhom zeleniny a zaisťujú potrebnú pikantnosť vo vašich šalátoch. Aby ste zaistili nepretržitú úrodu, vysievajte ich každé dva týždne.

Zelenina na konci leta – kapusta

kapustový šalát rastliny záhradná zelenina náplasť tipy na starostlivosť

Kapusta patrí k zelenine, ktorá miluje jeseň aj zimu. A nielen to. Jeho chuť sa neustále zlepšuje, čím je chladnejšia. Vďaka svojim pekným listom je kapusta tiež pastvou pre oči vo vašej zeleninovej záhrade na konci leta a dodáva zvyšku holej záhrady trochu živosti..

Paštrnák ako zelenina na konci leta

paštrnáková koreňová zelenina v neskorom lete zdravé jedlo

Tieto koreňové zeleniny sú jedny z prvých, ktorým mráz neuškodí. Je dokonca fakt, že táto zelenina chutí ešte chutnejšie koncom leta po prvom mraze. Sú známe svojou sladkou chuťou, ktorá je zaručená najmä vtedy, ak paštrnák nie je prezretý. Často sa konzumujú v kombinácii so zemiakmi alebo repou.

Zelenina na konci leta – repa

repná zelenina na konci leta biela úroda jeseň

Prvý mráz má pozitívny vplyv aj na repu. Z tohto dôvodu je jeseň najvhodnejším obdobím na výsadbu tejto zeleniny. Repa ako zelenina na konci leta by sa nemala zbierať príliš neskoro, t.j. nemala by rásť príliš veľká. Medzitým však môžete konzumovať aj listy.

Pór ako zelenina na konci leta

pór zelenina cibuľa neskoré leto rastliny vitamíny

Pór, rovnako ako všetky druhy cibule, má rád chladnejšie teploty, nemal by sa však vysievať neskoro. Dôvodom je to, že rast trvá dlhšie. Trvanie je najmenej 3 až 4 mesiace. Pór pridajte ku zvyšnej zelenine koncom leta a príjemne dochuťte šaláty a ďalšie jedlá.

Fenikel – zelenina na konci leta

fenikel pestovať nápady tipy hrniec zeleninový hlinený letná jeseň

Fenikel ako zelenina na konci leta je dobrou voľbou, najmä v regiónoch s miernejšími zimami. A hoci mnohí veľmi nevedia, čo s touto zeleninou, je dobrým doplnkom kapusty a póru.

Zelenina na konci leta – čínska kapusta

zeleninový šalát z čínskej kapusty v záhradníctve na konci leta

Hlavnou charakteristikou čínskej kapusty je, že nie je taká citlivá ako ostatné druhy kapusty. Z tohto dôvodu sa dokáže vyrovnať s chladnejším počasím na jeseň a je perfektný ako zelenina na konci leta. Máte na výber medzi rôznymi odrodami, ktoré môžete aj navzájom kombinovať. Ak žijete v chladnejších oblastiach, vyberte si odrody, ktoré dozrievajú rýchlejšie.

Karfiol ako zelenina na konci leta

Karfiolová zelenina na konci leta rastlina jeseň leto

Karfiol je skôr pre skúsenejšieho záhradníka, ale rozhodne stojí za vyskúšanie. Problém je v tom, že je citlivejší a škodcovia naň rýchlo zaútočia. V chladnejších oblastiach by sa mal vysievať v polovici leta. V miernejšom podnebí stačí na konci leta zasadiť karfiol ako zeleninu.

šalát zo špenátovej mrkvy drevený uterák z konca leta