Záhradníctvo

Vysaďte švajčiarsky mangold na lahodné šaláty v troch sezónach

dúhové farby mangold zeleninový šalát oranžová žltá červená

Mangold je perfektnou zeleninou na jar a na jeseň. Nie je to len preto, že počas tejto doby dokonale prospieva. Ďalším prínosom sú listy a stonky, ktoré sa objavujú v nádherných jesenných tónoch a dodávajú záhrade jasnú farbu. Ten môže byť biely aj oranžový, červený, ružový alebo purpurový. Listy sa naopak pohybujú medzi zelenou a červenou.Pôsobivá je aj veľkosť švajčiarskeho mangoldu, ktorý môže dosiahnuť veľkosť až 60 cm. Okrem chladných sezón môžete v lete vysádzať a pestovať aj mangold.

Výsadba mangoldu – ktoré obdobie je najlepšie?

rastliny záhrada zelenina šalát farebné stonky mangold

Keďže švajčiarsky mangold potrebuje na rast asi 60 dní, treba ho vysiať čo najskôr. V oblastiach s miernymi zimami to znamená neskoré zimy. V opačnom prípade zvoľte Výsadba švajčiarskeho mangoldu Skorá jar. V lete tak získate prvú úrodu. Ak chcete zber na jeseň, zvážte výsev koncom leta alebo začiatkom jesene.

Pestujte a ošetrujte švajčiarsky mangold

mangold sadba tipy rastliny pôda zeleninový záhon

Na výsadbu mangoldu vyberte miesto v záhrade na plnom slnku alebo, ak je veľmi horúce podnebie, v polotieni. Pri príprave pôdy idete do hĺbky. To znamená, že by sa malo uvoľniť aj v hlbších oblastiach. Ďalej by mal byť zaistený dobrý odtok vody. Pri výseve semien nechajte medzi nimi priestor 5 cm a zvoľte hĺbku o niečo viac ako jeden centimeter. Pridajte tiež hnojivo alebo kompost. Teraz by mala byť pôda vlhká, aby semená začali klíčiť. Stačí potom pravidelná zálievka.

Mangold švajčiarsky v radoch na záhone

záhradné tipy mangold rastliny zavlažovacie pole

Hneď ako sa sadenice objavia, je potrebné riedenie. Medzi jednotlivými rastlinami mangoldu by mala byť vzdialenosť 30 cm. Odstránené sadenice nemusíte vyhadzovať. Namiesto toho ich môžete použiť na konzumáciu. Po mesiaci a pol by sa malo hnojenie opakovať. Okrem toho nezabudnite burinu pravidelne trhať, pretože to môže narušiť rast. Škodcovia sú vo švajčiarskom čarde vzácni. Predstaviteľmi sú vošky, baníci listov, slimáky, ale aj králiky a iné domáce zvieratá.

Mangold biely

mangold rastliny hobby záhradník nápad zdravý

Výsadba švajčiarskeho mangoldu – zber

nožnice na zber mangoldu, rezanie záhradnej zeleniny

Zber prebieha dva mesiace po výsadbe mangoldu. Za týmto účelom odrežte vonkajšie listy. V prípade, že vám to nestačí a budete potrebovať viac listov, môžete tiež odstrániť všetky listy bez vytrhnutia rastliny. Za týmto účelom odrežte všetky listy asi 5 cm nad zemou. Vďaka tomu môžu nové listy opäť narásť.

Zberané listy mangoldu 

Rastliny mangoldu košík záhradný šalát pestrofarebný

Pripravte si vynikajúce šaláty so švajčiarskym mangoldom

príprava šalátu repa zeleň rastliny rez drevená doska

Mangold nakrájaný na plátky v dúhových farbách

šalátový mangold nakrájaný stonka listy zdravá výživa