Záhradníctvo

Všetko, čo súvisí s okrasnou cibuľkou: Najlepší čas na sadenie a správna starostlivosť z kvetu na kvet

Okrasná cibuľa (allium), tiež známa ako guľôčkový pór, pochádza z čeľade cibuľovitých a je jednou z rastlín, ktoré zaisťujú ohromujúce kvitnutie v posteli celé týždne s veľmi malým úsilím – jednoducho dáte cibuľu allium do zeme a magicky zametú. jar na jar späť. Sférické kvetinové hlavy sú podopreté dlhými, silnými stonkami a objavujú sa v mnohých rôznych odtieňoch fialovej, bielej a modrej. Pri vysádzaní do veľkých skupín vyzerajú kvetinové gule jednoducho veľkolepo. Okrasná cibuľa je ideálna aj ako rezaný kvet do váz, a to ako v čerstvých, tak aj sušených kvetinových úpravách.

Doba výsadby: September – november

Ahoj: Máj – jún

Znížiť: Jún júl

Akú odrodu Allium si vybrať?

Okrasná cibuľka s ružovými kvetmi

Pri výbere rastlín Allium myslite na svoje miesto v záhrade alebo na balkóne. Dávajte tiež pozor na veľkosť rastliny, t.j. H. ako na veľkosti kvetov, tak aj na výške rastu. Hlavy kvetov môžu mať priemer 3 až 25 cm a výška druhu Allium sa môže značne líšiť.

Veľké, vysoké odrody Allium, ako napríklad „Purple Rain“ a „Globemaster“, sa hodia na solitérne výsadby v záhrade. Menšie odrody ako Allium christophii (40 – 60 cm) a Allium moly ‘Jeannine’ (35 cm) sú ideálne na uchovávanie v kvetináčoch. Paličkámu Allium, podobne ako Allium sphaerocephalon, sa dobre darí v záhradách prérií.

Okrasná cibuľa s bielymi kvetmi

Pri výbere správnych rastlín allium by ste si mali dať pozor na tieto veci:

– veľkosť a farba kvetu: Väčšina odrôd okrasnej cibule je purpurová, ale existujú aj v odtieňoch modrej, bielej, žltej a ružovej. Priemer kvetu je od 4 do 20 cm. Mimochodom, tu je pár skvelých nápadov na fialový a biely záhon.

– výška: Vysoké druhy allium, ako je Allium stipitatum „Mount Everest“, ktoré môžu mať výšku až 90 cm, dodajú vašej záhrade sochársky nádych. Uprostred kvetinového záhonu vyrezali jemnú postavu. Menšie druhy Allium, napr. B. Allium cristophii, možno vysadiť na okraj záhona alebo do skalky.

Okrasné druhy cibule s rôznymi výškami

– obdobie kvitnutia: Väčšina kvitne v máji a júni. Sférický pór Allium sphaerocephalon spôsobuje v júli a auguste na záhone rozruch.

Spoločenské rastliny: Zamyslite sa nad tým, ako by ste chceli kombinovať okrasnú cibuľu s inými ranne kvitnúcimi trvalkami vo vašej záhrade. Pre dramatický efekt je možné okrasnú cibuľu vysadiť vedľa klinčeka oranžového kvetu (Geum) alebo duba žltého (Erysimum). Pre jemnejší vzhľad môžete kombinovať allium so striebristými rastlinami z rodu Artemisia.

Kde pestovať okrasnú cibuľu?

Okrasné cibuľové kvety po chodníku

Okrasnej cibuli sa najlepšie darí na slnečnom mieste vo veľmi dobre priepustnej pôde. Nie ste vyberaví na typ pôdy. Vyššie odrody vysaďte do zadnej časti záhona a kratšie do predu. Allium robí dobre pri pestovaní v kvetináčoch, ale jeho trávnaté listy môžu po odkvitnutí pôsobiť nevzhľadne.

Okrasná cibuľa vyvíja listy skôr, ako sa objavia kvety. Preto sa často lepšie hodia do stredu postele, kde zvädnuté listy ostanú bez povšimnutia, kým si kvety prídu na svoje. Aby zvädnuté listy neboli nápadné, vysaďte okrasnú cibuľu do stredu okrasných tráv a trvaliek..

Kedy zasadiť okrasnú cibuľu?

Okrasná cibuľa preferuje slnečné stanovište

Okrasná cibuľa sa spravidla vysádza na jeseň. Cibule allium sú v pokojovej fáze mimoriadne odolné a dobre prechádzajú zimou, ale mali by byť vysadené niekoľko týždňov pred zamrznutím zeme. Po vysadení sa im vytvoria korene a na konci jari alebo začiatku leta môžete očakávať krásne kvetinové gule. Vyhnite sa výsadbe v chladných alebo mokrých podmienkach, pretože žiarovky môžu hniť.

Môžete zasadiť okrasnú cibuľu na jar?

Cibule rôznych druhov okrasných cibúľ je možné vysádzať aj v apríli, keď sa pôda pomaly zahrieva. Ideálna teplota pôdy je 13 ° C, pretože cibuľa nemôže v chladnejších pôdach rásť a hniť. Hľuzy, ktoré ste uložili cez zimu, by ste mali vysadiť na konci ich vegetačného pokoja.

Ako zasadiť allium?

Okrasná cibuľa sa dodáva v rôznych veľkostiach

Na jeseň vysaďte cibule allium najmenej štyrikrát väčšie ako žiarovka (najmenej šesť palcov). Je lepšie zasadiť ich príliš hlboko ako príliš plytko. Okrem toho by mala byť medzi jednotlivými cibuľami spravidla dodržaná vzdialenosť najmenej trojnásobku šírky cibule.

Pre malú a stredne veľkú cibuľu (napr. „Purple Sensation“) to znamená asi 10-15 cm hlboké a 10-15 cm od seba. Pri väčších odrodách (ako napríklad „Purple Rain“) je hĺbka výsadby tiež 15 cm, ale vzdialenosť by mala byť aspoň 20-30 cm, pretože pre svoje oveľa väčšie kvetné hlavy a olistenie potrebujú viac priestoru. Obrovská okrasná cibuľa (Allium giganteum) ako „Globemaster“ potrebuje vzdialenosť 30-45 cm.

Zasaďte okrasnú cibuľku 15 hlbokých

Väčšine okrasných druhov cibule sa dobre darí v hlbokých kvetináčoch. Žiarovky by mali byť vysadené v kvetináčoch v rovnakej hĺbke ako v posteli. To nie je vždy možné pri najväčších žiarovkách, ale uistite sa, že veľká kvetinová cibuľka má pod sebou najmenej 4 cm pôdy. Mimochodom, allium vyzerá veľkolepo ako súčasť lasagní s kvetinovými cibuľkami.

Ako sa starať o okrasnú cibuľu?

Ako sa staráte o okrasnú cibuľu?

do vody – Allium je odolné voči suchu, a preto ho takmer nepotrebujete polievať, ak je zasadené do záhona. Cibuľa je po celú zimu zásobovaná dažďovou vodou. Ak máte dlhšie obdobie sucha v apríli alebo máji, mali by ste podľa toho zalievať, najmä ak pestujete okrasnú cibuľu ako črepníkovú rastlinu, pretože pôda tam môže rýchlo vyschnúť..

Hnojiť – Na chudobných pôdach stojí za to skoro na jar ošetriť skoro všetky jarné kvitnúce draselným hnojivom. Žiarovkám dodáva dôležité živiny a zaisťuje, že budú roky znova a znova kvitnúť.

Okrasná cibuľová starostlivosť po odkvitnutí

Okrasná cibuľová starostlivosť po odkvitnutí – Starostlivosť o okrasnú cibuľu po odkvitnutí je veľmi jednoduchá. Rastliny nechajte mierne zalievať, kým listy nezožltnú a nezačnú sa scvrkávať. Nestrihajte listy, kým úplne nezožltnú, pretože vtedy hľuza uchováva živiny pre ďalší cyklus kvitnutia. Potom môžete rastliny odrezať späť na zem, nechať semenné hlavy alebo vykopať hľuzy. Cibuľu allium by ste mali rozdeľovať každé tri alebo štyri roky.

Hibernácia okrasnej cibule – Rastliny v posteli sú odolné a v zime nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Rastliny v kvetináčoch môžu byť náchylnejšie na zimné prechladnutie. Aby dobre prežili zimu, dajte plavidlá na chránené miesto. Chráňte ich pred zimnými dažďami tým, že ich umiestnite dolu za stenu alebo do skleníka.

Rozmnožte okrasnú cibuľu

Okrasná cibuľa sa množí s plodovou cibuľou

Mnoho druhov Allium tvorí plodovú cibuľu, ktorá sa zvyčajne nachádza priamo pri materskej cibuľke. Po odkvitnutí a odumretí listov môžete cibuľky vykopať a oddeliť odnože. Buď ich vysaďte priamo na konečné miesto, alebo ich pestujte vonku v kvetináčoch s granulovanou pôdou.

Niektoré druhy Allium (Allium roseum, A. sphaerocephalon a A. vineale) produkujú žiarovky v súkvetí. Tieto plodové puky je možné opatrne vybrať a oddeliť. Žiarovky je možné zasadiť do vlhkej, dobre priepustnej pôdy asi 2,5 cm od seba a zasypať 1 cm vrstvou zeminy. Trvá niekoľko rokov, kým začnú kvitnúť.

Rozmnožte okrasnú cibuľu semenami

Rozmnožte okrasnú cibuľu semenami

Allium môžete množiť zo semien, ale hybridy sa tak nestanú „skutočnými“ (to znamená, že sa môžu líšiť farbou a tvarom od svojich rodičov). Zozbierajte zrelé semená z hláv kvetov a zasejte ich čo najskôr. Vysejte do misiek s granulovanou zeminou a zasypte semená štrkom 5 mm. Misky dajte von na tienisté miesto. Alternatívne môžete semená skladovať aj v chladničke a vysiať ich na jar okolo 13 ° C. Väčšina semien by mala klíčiť do 12 týždňov. Majte na pamäti, že pestovanie allium zo semien je únavný proces, pretože získanie kvitnúcej rastliny bude trvať roky.

5 zaujímavých druhov okrasnej cibule

Hviezdny ples / okrasný pór christophii

Okrasná cibuľka christophii

Allium cristophii tvorí začiatkom leta nápadné gule s purpurovými kvetmi v tvare hviezdy. Dlhé listy podobné tráve odumierajú skôr, ako sa kvety objavia na začiatku leta.

Farba kvetu: fialová

Doba kvitnutia: máj až jún

Výška x šírka: 50 cm x 30 cm

Priemer kvetinovej gule: až 25 cm

Okrasná cibuľa „Millenium“ (Allium senescens)

Okrasná cibuľa „Millenium“ Allium senescens

Allium „Millenium“ je fantastický okrasný druh cibule, ktorý kvitne koncom leta a v júni a júli má veľké okrúhle hlavy s ružovo-purpurovými kvetmi. Je ideálny pre zmiešané bylinné okraje a je najlepšie ho vysádzať v skupinách.

Farba kvetu: ružová až purpurová

Doba kvitnutia: júl – september

Výška x šírka: 40 cm x 45 cm

Priemer kvetinovej gule: 5 cm

Okrasná cibuľa „Globemaster“

Obrovská okrasná cibuľa Globemaster v záhrade

Allium ‘Globemaster’ nesie od konca jari do začiatku leta zaoblené, tmavofialové kvetné hlavy s priemerom 15-20 cm. Funguje to dobre, keď je vysadený v skupinách s okrasnými trávami a inými okrasnými druhmi cibule, vrátane purpurovo ružového kvetu ‘Beau Regard’.

Farba kvetu: fialová, ružová

Doba kvitnutia: máj – júl

Výška x šírka: 100 cm x 50 cm

Priemer kvetinovej gule: 20 až 25 cm

Modré okrasné cibuľové caeruleum

Modré okrasné cibuľové caeruleum

Allium caeruleum je neobvyklá, modro-kvetinová okrasná cibuľa. Vytvára malé, husté gule s hviezdicovými kvetmi na pevných stonkách.

Farba kvetu: nebesky modrá

Doba kvitnutia: jún – júl

Výška: 40 cm

Priemer kvetinovej gule: 4 cm

Okrasné cibuľové paličky (Allium sphaerocephalon)

Okrasné cibuľové paličky Allium sphaerocephalon

Allium sphaerocephalon je okázalá okrasná cibuľka, ktorá má husto vyplnené zelené hlavičky kvetov v tvare vajíčka, ktoré sa časom stanú červenohnedými. Je ideálny pre zmiešanú bylinnú hranicu medzi okrasnými trávami alebo pre štrkové záhrady. Dobre sa jej darí aj v kvetináčoch.

Farba kvetu: zeleno-fialová

Doba kvitnutia: jún – júl

Výška x šírka: 60 cm x 8 cm

Priemer kvetinovej gule: 3 cm

Často kladené otázky a problémy

Okrasný cibuľový kvet sa objavuje na jar

Okrasná cibuľa je trváca?

Áno, okrasná cibuľa je trváca a vracia sa každý rok.

Okrasná cibuľa môže rásť aj v tieni?

Väčšina rastlín allium potrebuje plné slnko, aby rástlo energicky a dobre kvitlo. Nectaroscordum siculum (Allium bulgaricum) toleruje určitý odtieň.

Nectaroscordum siculum (Allium bulgaricum) toleruje určitý odtieň

Ako sušiť okrasnú cibuľu?

Vyberte vädnúce semenné hlavy a nechajte ich niekoľko mesiacov odpočívať na chladnom a suchom mieste, napr. B. v záhradnej chatke alebo v suteréne. Potom môžete hlavy sušených semien postriekať striebornou farbou a použiť ich ako vianočné ozdoby.

Okrasná cibuľa je jedlá?

Cibuľa, pór a cesnak patria do rodiny allium, a preto sú každodennou potravinou. Aj keď sú všetky alliumy technicky jedlé, cibuľky allium môžu byť chemicky ošetrené, takže by sa nemali jesť, ak sú určené na použitie ako okrasné rastliny v záhrade..

Okrasná cibuľa je toxická pre mačky a psy?

Áno, aj keď patria do rodiny žiaroviek (ktoré sú jedlé pre ľudí), allium sú jedovaté pre mačky a psy.

Včely majú radi okrasnú cibuľu

Je okrasná cibuľa dobrá pre včely?

Rastliny allium sú na jar obľúbené u včiel a iných opeľovačov.

Mám pred výsadbou namočiť allium žiarovky?

Nie, pred výsadbou nemusíte namáčať cibuľky hliníka. Stačí ich po výsadbe zalievať, keď je pôda suchá.

Prečo má okrasná cibuľa žlté listy?

Prečo má okrasná cibuľa žlté listy??

Allium listy odumierajú žlté a hnedé. U niektorých odrôd sa to stáva pomerne skoro, dokonca aj pred kvitnutím. To je normálne. Hnedasté listy nechajte odstáť, kým neodumrú všetky listy, aby fotosyntéza poskytla cibuli živiny.

Prečo mi nekvitne okrasná cibuľa??

Je pravdepodobné, že žiarovky neboli zasadené dostatočne hlboko alebo je pôda podmáčaná, čo spôsobuje hnilobu cibule. Tiež sa môže stať, že rastlina nezhromaždila v listoch dostatok živín.