Záhradníctvo

Zelenina v záhrade – sadenie, ošetrovanie a zber repy

kytica odrôd repy zelenina v záhrade jesenná jar

Ak vás baví práca na záhrade a vážite si zeleninu v záhrade, máme odrodu, ktorá by rozhodne nemala chýbať. Keď si najbližšie budete vyberať zeleninu v záhrade, určite k nej pribaľte aj repu. Sú vhodné ako zelenina na záhrade v chladnejších obdobiach, konkrétne na jar a na jeseň. Môžete si vybrať z rôznych druhov, všetky sú rovnako chutné a ideálne na prípravu zdravého šalátu alebo polievky. Dnes by sme vám chceli vysvetliť, ako môžete repu použiť ako Zelenina v záhrade môže sadiť a na čo treba pamätať pri pestovaní a zbere.

Zelenina v záhrade – kedy zasiať repu

červená repa kytica zeleniny v záhrade zdravá výživa

Najlepší čas na výsev repy ako zeleniny do záhrady je skoro na jar. V takom prípade získate bohatú úrodu vo vašej zeleninovej záhrade už koncom jari alebo začiatkom leta. Ak žijete v regióne s miernou zimou, repu môžete potom vysiať druhýkrát koncom leta alebo začiatkom jesene. Rast repy celkovo trvá 45 až 65 dní.

Zelenina v záhrade – starostlivosť o repu

Zelenina z červenej repy v miske na záhradnom tanieri

Správnym miestom na pestovanie repy ako zeleniny v záhrade je slnečné miesto alebo poloha v polotieni. V oboch prípadoch treba repu pravidelne polievať. Pôda by tiež nemala umožňovať podmáčanie. Keď uvoľňujete pôdu a pripravujete ju na výsev, odstráňte všetky kamene a trsy, pretože môžu zabrániť rastu koreňov. Pri výseve dbajte na to, aby ste medzi nimi nechali palec. Semená zasypte kompostom približne 60 mm. Aby ste zaistili neustálu úrodu, môžete od jari do jesene každý mesiac znova vysiať.

Zdravá zelenina v záhrade z repy

modlite sa pomarančová zelenina koreňová záhradná zeleninová náplasť

Keď zberáte prvú repu, urobte to tak, aby medzi zostávajúcou, ešte nedozretou repou bola medzera 5 cm. To platí aj vtedy, keď zasejete nové semená. Potom by mala byť pôda pre túto zeleninu v záhrade udržiavaná vlhká. Je to nevyhnutné, aby semená mohli znova klíčiť. Potom pokračujte obvyklým množstvom vody. Pôdu môžete tiež udržať vlhkú pridaním kompostu.

Chov predĺženej repy v záhrade

tipy na dlhé modlite sa červenej starostlivosti o zeleninovú záhradu

V tejto zelenine sa v záhrade nachádzajú škodcovia, ale stretávajú sa len zriedka. Patria sem chrobáky, malé cikády, drôtovce a ďalšie. Pravidelné striedanie rastlín môže znížiť riziko napadnutia.

Zelenina v záhrade – zber

repné rastliny odrody záhradná koreňová zelenina žlto červená

Cviklu ako zeleninu v záhrade je možné zberať, akonáhle je jej povrch široký približne 2,5 cm. Môžete ich samozrejme nechať aj narásť, priemer by však nemal presiahnuť 7,5 cm. Pokiaľ ide o zber na jeseň, treba povedať, že posledná repa by sa mala robiť pred nástupom chladného počasia, aby sa nepoškodila. Ak je to pre vás príliš skoro, existuje užitočný trik. Menovite môžete povrch zeleninovej záhrady pokryť slamou alebo senom. Zabránite tým zamrznutiu pôdy a môžete ďalej pestovať svoju repu.

 Čerstvá červená repa zo záhrady 

Zelenina v záhrade nakrájaná červená repa

Polievka zo zeleniny s repou

polievka repa uhorka zelenina miska lyžica misky

Zeleninový krémový krém s červenou repou a smotanou

krémová polievka zelenina cvikla smotana srdcový tanier

Čerstvý zeleninový šalát z červenej repy, pomaranča a feta syra

šalát modlite sa červený pomarančový syr feta zelenina v záhrade

cviklový šalát zeleninový listový šalátový tanier

quinoa šalát červená repa záhradná zelenina feta

modlite sa smoothie zeleninový murár jar serviette záhradný nápad

smoothie zelenina zdravá uhorka cvikla mrkva zázvorové mlieko

rastlinky žltej repy smoothie zeleninový kokteil

jahodový smoothie shake cvikla zdravý nápoj sklenená záhrada

dezertné palacinky zelenina z červenej repy v záhradnom sirupe

vdolky modlite sa dezert zelenina sladká záhradná úroda

zelenina v záhrade tortový nôž na cviklu

pečenie koláča cvikla orech dezert zelenina