zdravá výživa

Varenie s olivovým olejom – klady a zápory a tipy na používanie

Na vyprážanie používajte oleje - olivový olej - studené jedlá podľa chuti

Olivový olej je všeobecne považovaný za veľmi zdravý, čerstvý, aromatický a chutný. Pre mnohých ľudí je však zdravotný aspekt otázny. Svojvoľné tvrdenie, že olivový olej je účinný proti mnohým chorobám, niektorí lekári spochybňujú. V každom prípade nejde o všeobecnú konzumáciu olivových olejov, ale väčšinou o ich správne použitie. Tu skúšame často kladenú otázku, či Varenie s olivovým olejom je zdravý alebo nie a prečo, odpovedzte niekoľkými vetami.

Varenie s olivovým olejom – aké druhy sú vhodné?

Tipy na varenie-za studena lisovaný rafinovaný extra panenský olivový olej-výhody a nevýhody

Olivový olej má množstvo osvedčených zdravotných výhod. Stredomorskí ľudia používajú olivový olej na liečbu a prevenciu rôznych chorôb. Aromatický produkt má antioxidačné vlastnosti a významnú výživovú hodnotu pre ľudské zdravie. Pomáha tráveniu a prevencii srdcových chorôb, znižuje hladinu cholesterolu, hlavnú príčinu mnohých srdcových problémov. Rôzne druhy olivového oleja sú extra panenské, čisté, panenské, ľahké a extra ľahké. Delia sa na 2 skupiny – rafinované a za studena lisované oleje. To, či je varenie s olivovým olejom zdravé, závisí od zloženia a tepelnej stability konkrétneho druhu oleja.

Olivový olej lisovaný za studena – výhody a nevýhody

Olivový olej používa tipy na varenie-výhody vitamíny ochucujúce zdravie

Nie je mýtom, že extra panenský olivový olej nie je vhodný na vyprážanie. Používa sa z najkvalitnejších olív. V šetrnom procese výroby je zachovaná väčšina vitamínov a aromatických látok. Čím viac nenasýtených mastných kyselín a sprievodných látok olej obsahuje, tým je citlivejší na teplo. Na rozdiel od rafinovaného oleja nesmie byť olivový olej lisovaný za studena nadmerne zahrievaný. Pri teplotách nad 180 ° C začnú na panvici dymiť za studena lisované oleje a zložky tvoria toxické zlúčeniny. Tieto toxíny môžu poškodiť cievy.

Správne používanie extra panenského olivového oleja

Studené jedlá s použitím za studena lisovaného olivového oleja sú zdravé

„Panenský olivový olej“ sa teda môže použiť na šaláty a studené jedlá. Je vhodný aj na krátke vyprážanie pri nízkych teplotách.

Rafinovaný olivový olej – klady a zápory

lahodné vaječné oleje vhodné na vyprážanie-rafinované na panvici-olivovom oleji

Rafinovaný olivový olej sa vyrába z olív nižšej kvality. Vysoké teploty počas spracovania vytvárajú škodlivé látky, ktoré nielen dobre chutia, ale sú aj nezdravé. Nakoniec sú odstránené čistiacim procesom – rafináciou, ale taktiež sa stráca mnoho vitamínov, aróm a farbív. Jednoducho povedané, čím viac spracovania sa vykoná, tým nižšia bude kvalita olivového oleja. Rafinovaný olivový olej je však možné bez problémov zahriať na vysoké teploty. Špecialisti však tvrdia, že arašidové oleje a repkové oleje sú vhodnejšie na vyprážanie a vyprážanie. Prečistené maslo, hovädzí loj a kokosový olej, ktoré obsahujú veľa nasýtených tukov, sú nezdravé.

Tipy na varenie s olivovým olejom recepty na výživné vyprážanie vajec s korením