Na zdravie

Na zdravie

Zbavte sa bolesti krku: nové tréningové vybavenie rýchlo posilňuje krčné svaly

Čoraz viac ľudí trávi každý deň nespočetné hodiny na počítači alebo tablete. Väčšina zaujíma postoj so sklonenou hlavou. Pri dlhodobom držaní tejto polohy vám hrozí svalové napätie. Zlé zaťaženie je možné napraviť gymnastikou. Nové tréningové zariadenie má posilniť chrbtové svaly a pomôcť, aby sme sa konečne zbavili otravnej bolesti krku.

Zbavte sa bolesti krku: posilnite chrbtové svaly cvičením s novým tréningovým zariadením

Zariadenie na precvičovanie svalov krku na prevenciu bolestí chrbta a ramien

Stuhnutý krk, výrazne obmedzená pohyblivosť v oblasti krku a ramien: svalové napätie môže spôsobiť silnú bolesť hlavy a krku. Dobrá správa: Môžete sa proti tomu postaviť. Cvičenia na posilnenie svalov krku sa ukázali ako veľmi užitočné. Nie každý však má prístup k špecializovaným zdravotným strediskám a cvičebnému vybaveniu. Napätie krku sa dá zmierniť teplom, napríklad teplým obilným vankúšom. Ak napäté svaly tlačia na nervy, môže to viesť k zápalu nervov. V tomto prípade môže liečba bolesti pomocou vyhrievacej podložky bolesť ešte zhoršiť. Masážne prístroje sa preto pre väčšinu postihnutých ukazujú ako jediný spôsob, ako zmierniť bolesť krku bez liekov.

Ilustrácie a tréningové programy pre napätie v krku

Nové tréningové zariadenie by to malo zmeniť. Pretože My Perfect Neck posilňuje svaly a zmierňuje nepohodlie. Tí, ktorí s ním cvičia pravidelne, môžu už po štyroch týždňoch viesť bezbolestný život. Aspoň to sľubuje výrobca prvého prototypu. Sama dlhé roky trpela bolesťami krku, ktoré sa s vekom zhoršili natoľko, že ho lekári chceli operovať. Zúfalo teda hľadala alternatívu. Jedného dňa videla v posilňovni muža s posilneným telom a správnym držaním tela. To ju inšpirovalo začať svoj projekt. Len za niekoľko týždňov bola schopná vyrobiť prvý prototyp.

skladacie tréningové zariadenie proti bolesti a napätiu krku

Tréningové zariadenie ponúka mnoho výhod:

 • Koriguje držanie hlavy počas cvičenia.
 • Zaboduje jednoduchým používaním a môžu ho používať aj používatelia invalidných vozíkov.
 • Zariadenie je veľmi ľahké a dá sa zbaliť do puzdra.
 • V zloženom stave zaberá veľmi málo miesta a dá sa ľahko uložiť pod posteľ, do šatníka alebo do komody.
 • S cvičením a prípadným poškodením svalov nič nepokazíte.

Vynálezca tréningového zariadenia v súčasnosti hľadá finančné prostriedky na Kickstarteri. Zdá sa, že záujem je veľmi vysoký, takže cvičné zariadenie sa pravdepodobne dostane do výroby rýchlejšie, ako sa očakávalo.

Zbavte sa bolesti krku: Tieto preventívne opatrenia by mali v dlhodobom horizonte pomôcť predchádzať napätiu

Predchádzajte bolestiam krku a napätiu

Ak trénujete svaly krku každý deň, zaistíte, aby sa bolesť krku už nevrátila. Nemusí ísť nutne o namáhavé cvičenie, často úplne postačí, ak sa postavíte medzi ne a pomaly zakloníte hlavu najskôr doľava a doprava a potom tam a späť.

Masáž pomôže uvoľniť stvrdnuté svaly. Krúživými pohybmi jednoducho jemne masírujte krk a rameno. Ľahko stlačte spúšťacie body. Uistite sa, že masáž nespôsobuje bolesť.

Väčšina ľudí nevie, že stres môže spôsobiť bolesť krku. Napätie však môže viesť k kŕčom svalov. Preto by ste sa mali snažiť obmedziť každodenný stres.

Tréningové zariadenie vo fáze projektu

Zbavte sa bolesti krku s novým tréningovým zariadením s modrotlačou

Zbavte sa bolesti krku: Tréningové zariadenie je skladacie a zaberá veľmi málo miesta

Zbavte sa bolesti krku Nové zariadenie na cvičenie svalov chrbta

Výrobca sľubuje rýchle výsledky

Nové tréningové zariadenie pre končeky svalov krku

Bolesť krku je často spôsobená svalovým napätím

Zbavte sa bolesti krku s novým tréningovým zariadením na silné svaly krku

Read more
Na zdravie

Vhodná pre starobu – Ako sa Julianne Moore udržiava vo forme

julianne moore fit 52 rokov perfektný vzhľad

Napriek svojim 52 rokom vyzerá perfektne. Samozrejme, robí všetko preto, aby to dosiahla. Julianne Moore priznáva, že starosti s jej postavou s vekom rastú. Nie o tom, ako vyzerá, ale skôr o tom, ako môže zostať fit bez zranenia. Ako to robí hodí sa do staroby v rozhovore pre časopis Health povedala:

Vhodná pre starobu – Rozhovor s Julianne Moore pre časopis Health

julianne moore fit v starom časopise o zdraví usa joga

Priznala, že musela zmeniť svoj kondičný plán a druhy cvičenia, aby sa vyhla zraneniam. Ak je to možné, robí Ashtanga jogu 2-3 krát týždenne a dvíha ľahšie váhy. Okrem toho sa spolieha na skákacie cvičenia. Problém je v tom, že nemôže vykonávať intenzívne a vytrvalé cvičenia, pretože sa pri tom zraní. To je problém starnutia. Všetko bolí a zrazu musíte zmeniť cvičenia. Teraz už nemôže trénovať šesť dní po sebe ako predtým.

Vhodná pre starobu – Ashtanga jóga 2-3 krát týždenne

julianne moore sa zmestila do starého časopisu o zdraví

Julianne Moore tiež dodáva, že na úľavu od bolesti používa alternatívne liečebné metódy. Ak ju napríklad bolí chrbát, môže si urobiť akupunktúru. To jej tiež pomohlo s problémami so spánkom po tom, čo jej zomrela matka.

časopis julianne moore instyle, október 2013, vyzerajú štíhlo

 ocenenia julianne moore sag Awards 2013 zapadajú do starého tajomstva

julianne moore zlaté glóbusy 2013 šaty Toma Forda štíhla postava  Julianne Moore, zelené oči, mladý vzhľad

Read more
Na zdravie

7 tipov, ako sa udržať vo vyčerpanosti a vyčerpaní

Každý je občas vyčerpaný a vyčerpaný. Keď sa však tieto pocity rozvinú do trvalého stavu, je načase prijať aktívne protiopatrenia. Existuje množstvo rád, ktoré je možné použiť proti únave a vyčerpaniu. Je to teda možné, Znížte stres v živote, zmeňte stravu a cvičte. Rovnako dôležitá je optimalizácia nočného spánku a zaistenie lepšieho riadenia času. V neposlednom rade vám wellness ponuky a dlhšia prestávka pomôžu načerpať novú energiu a naštartovať nový deň do každodenného života.

Stanovte si správne priority v živote

Mali by byť prijaté opatrenia včas, aby sa zabránilo trvalému vyčerpaniu a vyčerpaniu

Stres je jednou z hlavných príčin únavy a vyčerpania. Môže to súvisieť s prácou, ale stále viac ľudí sa sťažuje aj na stres vo voľnom čase. Okrem práce v športovom klube sa mnohí venujú sociálnym aktivitám, vychovávajú deti a pravidelne sa stretávajú s priateľmi. Tu to môže byť rýchle príďte na termín stres, čo má vplyv na pohodu a energetickú rovnováhu.

Tu je dôležité stanoviť správne priority. Ktoré voľnočasové aktivity sú pre teba obzvlášť cenné a bez ktorých by si sa mohol zaobísť? Často aj v každodennom rodinnom živote Delegujte a distribuujte úlohy, aby to nemusel robiť jeden človek. To môže tiež výrazne znížiť stres.

Zmeňte stravu

Telo by malo byť zásobené vitamínmi proti vyčerpaniu a únave

Strava má rozhodujúci vplyv na fyzickú pohodu a disponibilnú silu. Napríklad o bielom rafinovanom priemyselnom cukre je známe, že podporuje únavu a kradne energiu. Na druhej strane, čerstvé potraviny ako ovocie a zelenina môžu doplniť energie a živiny, ktoré posilňujú telo a dodávajú mu novú silu..

Čoraz viac ľudí sa spolieha na výživové doplnky od poskytovateľov ako napr Fitline. Vďaka nim je možné dodať telu konkrétnu živinu v požadovanom množstve. Je to vidieť napríklad na vitamíne C. Aj keď sa to v tele skonzumuje rýchlo, keď sa skonzumuje ovocím, rozložia to doplnky stravy. nepretržite distribuované po celý deň uvoľnený do tela. Tieto prostriedky sú dobrým doplnkom vyváženej stravy a predchádzajú únave a vyčerpaniu.

Viac športovať

Pohyb rozhýbe telo a prekonáva určité formy vyčerpania

Znie to paradoxne, ale športovo pomáha proti vyčerpanosti a únave. Ak si niekto spočiatku myslí, že fyzická námaha telo unavuje a oslabuje, v praxi je to naopak. Tí, ktorí sú vždy doma a väčšinu dňa sedia, sa často cítia viac vyčerpaní ako niekto, kto pravidelne cvičí. Šport dáva telu do pohybu, musí dodávať energiu a podávať najlepšie výkony. Platí to pre ľahký tréning aj pre vytrvalostné športy. To je dôvod, prečo sú ľudia po cvičení väčšinou plní energie a nadšení a majú pocit, že môžu vyvracať stromy. Integrácia malých športových jednotiek do každodenného života preto často robí zázraky.

Optimalizácia nočného spánku

Únava a vyčerpanie z počítačov alebo smartfónov pred spaním

Únavu a vyčerpanie často možno pripísať zlému spánku. Každý, kto sa pravidelne v noci budí na toaletu alebo sa prebúdza z nočnej mory, sa nasledujúce ráno neuzdraví. Tu je dôležité prijať protiopatrenia. Napríklad bezprostredne pred spaním sa už nedá piť nič viac a treba to užiť aspoň hodinu pred spaním Digitálny detox uskutočniť. To znamená, že počítače, televízory alebo smartphony už neberú žiadne podnety, ktoré majú negatívny vplyv na podvedomie a kvalitu spánku. Ak nič z toho nepomôže, je k dispozícii ďalší Návšteva spánkového laboratória o. Tu je možné presne určiť príčiny zlého nočného spánku a podniknúť všetky potrebné protiopatrenia.

Lepší manažment času

Optimalizujte svoj vlastný časový rozvrh, aby ste sa vyhli chorobám spôsobeným nadmernými požiadavkami

Vyčerpanie a vyčerpanie sú znova a znova domáce. Každý, kto odkladá prácu, kým ju nebude musieť pravidelne dokončovať, sa dostáva do stresu. To napríklad znamená, že musíte pracovať cez noc, pripraviť určitý projekt. Nedostatok spánku má za následok vyčerpanie a vyčerpanosť, ktoré je ťažké kompenzovať aj dlhším spánkom po dokončení projektu. Preto je dôležité optimalizovať svoj vlastný časový manažment a rozdeľovať dôležité úlohy na dlhšie časové obdobia. Pomôcť môže aj precvičovanie delegovania. Ak chcete robiť všetko sami, profesionálne i súkromne a mať to pod svojou kontrolou, ste pochopiteľne rýchlo vyčerpaní. Tímová práca a zameranie sa na základné úlohy sú preto dôležité, aby sa predišlo chorobám spôsobeným nadmernými nárokmi.

Využite ponuky wellness

vyskúšajte rôzne relaxačné techniky proti vyčerpaniu a vyčerpaniu

Wellness ponuky sú skvelým spôsobom, ako dodať svojmu telu nové sily. Veľmi obľúbené sú napríklad masáže, ktoré uvoľňujú napätie a robia niečo dobré pre svaly. Prípadne môžete na relaxáciu využiť relaxačné kúpele a jogu nájsť vnútornú rovnováhu. Rôzne relaxačné techniky ako je kúpanie v relaxačnom bazéne sú často doplnené o ďalšie podnety ako relaxačná hudba.

Je tiež možné premeniť váš vlastný domov na oázu pohody: perličkový kúpeľ, kúpele na nohy, masážne vankúše a mnoho ďalších pomôcok uľahčuje relaxáciu a odpočinok. Tí, ktorí si pravidelne užívajú oddychový čas a využívajú takéto ponuky wellnessu, menej trpia vyčerpanosťou a vyčerpaním.

Urobte si dlhšiu prestávku

Vyčerpanie, únava, vyhorenie a dlhšia prestávka v práci

Ak sa vyčerpanie a vyčerpanie neprejavujú len príležitostne, ale už sa stali chronickými, kroky už často nepomáhajú. V takom prípade je to nevyhnutné pre vás dlhšia prestávka v práci vziať a použiť ich na relaxáciu. To sa dá dosiahnuť dlhšou dovolenkou alebo odpočinkom doma. Je dôležité skutočne si nájsť čas pre seba a počas tejto prestávky relaxovať a nevyplniť ho alternatívnymi stresovými úlohami. Ak si napríklad dáte takto pauzu na ceste okolo sveta, naučíte sa nový cudzí jazyk alebo vyskúšate nový šport, pravdepodobne sa dobre zabavíte, ale budete aj vyčerpaní a vyčerpaní kvôli novým úlohám. Odvaha nerobiť nič a relaxovať je preto potrebná.

Read more
Na zdravie

Body Detoxikačné rady: Zbavte sa škodlivých toxínov

zdravý život výživa tipy tipy na detox tela

Spravme konečne niečo pre svoje telo. Absolútne ho treba pravidelne zbavovať toxínov a škodlivých látok. To je pre naše zdravie veľmi dôležité! Ako sa to však má stať, čo presne by sme mali urobiť? Túto otázku si kladú mnohí. V dnešnej dobe sme veľmi často vystavení škodlivým vplyvom otráveného prostredia – zlým jedlám, špinavému vzduchu, toxickým výparom, ekonomickému odpadu a pod. Z nášho Tipy na detoxikáciu tela môžete sa dozvedieť viac o liečivej sile a vplyve rôznych prírodných produktov! Obsahujú množstvo dobrých zložiek, ktoré nás môžu zbaviť toxínov.

Tipy na detoxikáciu tela: Orientujte sa na zdravý život

detoxikácia prostredníctvom jedla zbaví telo toxínov

Pomáhajme svojmu telu zbaviť sa škodlivých toxínov. Aj keď si myslíte, že nepotrebujete detoxikovať, stále nie ste očkovaní pred účinkami znečisteného životného prostredia. Nech sa nový mesiac začína radosťou a zdravím namiesto bolestí hlavy a slabosti!

Stačí jesť viac marhúľ!

Marhule bohaté na vitamíny a minerály pomáhajú pri detoxikácii tela

Marhule sú ovocie, ktoré je veľmi bohaté na vitamíny A, C, B1, PP, draslík, fosfor, horčík, vápnik a železo. Majú schopnosť neutralizovať škodlivé toxíny z nášho tela. Táto vlastnosť veľmi dobre pomáha pri otrave cigaretami, dymom, prachom, ťažkými kovmi atď..

Tipy na detoxikáciu tela: Lisovací olej z mrkvy

Olejnaté semienka mrkvy účinné pri chudnutí pomáhajú proti kožným chorobám

Olej z mrkvových semienok je jedinečný produkt s veľkým uplatnením. Je veľmi účinný proti rôznym kožným ochoreniam – dermatitíde, ekzémom, vyrážkam, popáleninám. Používa sa aj proti popraskanej koži, striám a celulitíde.

Citróny pomáhajú zbaviť telo toxínov

Citrónový olej veľmi efektívne-detoxikácia tela-tipy na zdravé stravovanie

Citrónový olej je tiež veľmi účinný proti celulitíde. Má veľmi dobrý vplyv a eliminuje strie, zlepšuje pružnosť pokožky. Čistí organizmus od toxínov, detoxikuje a podporuje krvný obeh.

Piť zelený čaj

Zelený čaj zdravé účinky tipy na detox tela

Zelený čaj je už roky známy svojimi protizápalovými vlastnosťami a má veľmi široké využitie. Odporúča sa na rôzne rany a kožné škvrny. Má antioxidačné vlastnosti, ktoré pôsobia proti starnutiu pokožky a chránia tvár pred vráskami.

Zázvorový čaj s citrónom a medom

Zázvorový čaj s citrónovým medom tipy na detoxikáciu tela

Read more
Na zdravie

Bisfenol A – riziká Bpa a opatrenia

Bpa-nebezpečenstvo-chemikálie-používané-na-balenie-nápojov-potravín

Bisfenol A., alebo skrátene Bpa, je chemická látka. Používa sa na výrobu rôznych predmetov z plastu. Je dokázané, že Bisfenol A. spôsobuje v plastoch rôzne choroby, a preto je také nebezpečné, že sa táto chemická látka používa na balenie nápojov a potravín. Pretože je široko používaný ako súčasť polykarbonátových obalov, s chemikáliou sa stretávame každý deň. Ale to sú jedlá, ktoré nemôžeme úplne vyhnať z každodenného života.

Bisphenol A – kde presne sa Bpa nachádza?

bpa-nebezpecne-plastove-kojenecke flasky-plastove vrecia-natieranie-kovovych plechoviek

Ako už bolo spomenuté, prichádza Bisfenol A., v plastovom obale. Patria sem okrem iného fľaše na vodu, detské fľaše, igelitové tašky, ale aj poťahovanie kovových plechoviek (konzervy) a hliníkových nádob. V posledných dvoch prípadoch sa chemická látka Bpa dostane do potravín, ak je poškriabaný povlak, ale s Bpa sa dostanú do kontaktu aj kyslé potraviny, ako napríklad paradajkový pretlak alebo ryby. Fľaše s vodou by sa navyše nemali používať viac ako raz. Zvlášť nebezpečné sú plastové dózy na skladovanie potravín, ktoré sú v každej domácnosti tak obľúbené. Ak sa jedlo ohrieva aj v plechovke v mikrovlnnej rúre, riziko sa zvyšuje. To Bisfenol A. sa ešte lepšie uvoľňuje teplom a mieša sa s jedlom. Takto sa chemikália dostane do nášho organizmu a krvného obehu.

Štúdia v Nemecku ďalej zistila ďalší zaujímavý fakt, a síce, že voda bola okrem nich skladovaná v plastových fľašiach Bisfenol A. tiež obsahuje látku nazývanú antimón. Je to metaloid, ktorý je prirodzene sa vyskytujúcim prvkom a je však škodlivý pri konzumácii vo veľkých množstvách. Zistilo sa, že voda skladovaná v sklenených fľašiach obsahuje 30 -krát menej antimónu.

BPA-výrobky-nebezpečenstvo-pre-deti-vedie k chorobám

To Bisfenol A. Má negatívny vplyv na rôzne časti tela. Chemická látka je zodpovedná za cukrovku, srdcové a pečeňové choroby a je dôvodom nedostatočného rozvoja mozgu a endokrinného systému u detí. Ukázali to rôzne štúdie.

Jedno z týchto vyšetrovaní sa uskutočnilo v roku 2007. V akej výške sa zisťovalo Bisfenol A. dochádza k odlišnému baleniu. Testovali sa na to najčastejšie konzumované jedlá a nápoje. Väčšina BPA bola v kuracích polievkach, upravenom mlieku a ravioli z konzervy. Menšie množstvo bolo nájdené v kondenzovanom mlieku, sýtených nápojoch a konzervovanom ovocí.

Bisfenol A – Aký je účinok Bpa na telo?

Bisfenol-A-chemická látka v plastovom obale

To Bisfenol A. je pôvodcom rôznych chorôb, vrátane cukrovky, rakoviny a srdcových chorôb. Zistilo sa, že počet postihnutých sa dramaticky zvýšil. Ak si vezmeme príklad, existuje 385 miliónov diabetických pacientov. Pri tomto tempe sa v roku 2030 očakáva číslo pol miliardy. Zaujímavou, ale zároveň desivou skutočnosťou je, že začiatok používania polykarbonátových obalov v roku 1057 bol spojený so zvýšením výskytu rakoviny v tomto období..

To Bisfenol A. je derivát ropy. To znamená, že pochádza z ropy. Ak sa táto chemikália dostane do organizmu, hromadí sa tam. Má rovnaký účinok ako ženský hormón estrogén. Z tohto dôvodu sa predpokladá, že Bpa je dôvodom zvýšenej sterility u mladších generácií. Spojenie medzi Bisfenol A. a stále obľúbenejšia homosexualita. V súčasnosti však o tom neexistujú žiadne dôkazy. Na Harvardskej univerzite však bola vykonaná štúdia, ktorá zistila, že potraviny uložené v plastových obaloch majú vplyv na pohlavné hormóny. Tie zvyšujú o dve tretiny množstvo látok v tele, ktoré ovplyvňujú hormóny.

V ďalšej štúdii bol na stanovenie hladiny vyšetrený moč 1 500 Američanov Bisfenol A. zistiť. Ukázalo sa, že trpeli tí s väčším počtom srdcových chorôb a cukrovky.

Bisfenol A – Ako sa vyhnúť zvýšeniu Bpa?

Fľaše na vodu-plastové fľaše-Bpa-nebezpečné pre zdravie

Môžete sa tiež skontaktovať Bisfenol A. nie je potrebné sa mu úplne vyhýbať, ale prinajmenšom ho obmedzovať. Stačí dodržať a dodržať niekoľko vecí. Zistite, ktoré z nich sú nižšie.

1. Bisfenol A. – Jedzte menej konzervované potraviny

Je lepšie jesť čerstvé alebo mrazené ovocie a zeleninu. Vyhnete sa tým nielen konzumácii škodlivej chemikálie Bpa, ale aj konzervačných látok a získate tiež viac zdraviu prospešných látok. A ak ste úprimní, chutia oveľa lepšie, alebo niečo, čo nie?

2. Bisfenol A. – Obaly vyrobené zo skla alebo kartónu namiesto kovu alebo plastu

Ako už bolo spomenuté, kyslé potraviny vytiahnu z obalu viac Bpa ako ostatné potraviny. Aby ste sa vyhli tomuto účinku, je lepšie vybrať si výrobok, ktorý je uložený v sklenenom obale. Menej škodlivým variantom je aj kartónový obal, v ktorom je uložené mlieko alebo džús. Ako izolácia sa používa hliníková vrstva. Preto sú tiež výhodnejšie ako plastové obaly.

3. Polykarbonátové nádoby by sa nemali používať v mikrovlnnej rúre

Hotové výrobky, ktoré je potrebné iba zahriať, sa zvyčajne skladujú v obaloch obsahujúcich BPA a mali by sa spravidla pripravovať v mikrovlnnej rúre. Nemali by ste však zabúdať, že teplo poškodí obal a týmto spôsobom môže BPA vytekať. Ak si teda chcete jedlo zahriať, dajte ho na tanier alebo inú misku. Môžete tiež skontrolovať, či je príslušný obal Bisfenol A. obsahuje. V tomto prípade je symbol recyklácie označený číslom 7.

Bisphenol-A-free-products-avoid-the-gain-in-Bpa

4. Nealkoholické nápoje by mali byť skladované v plastových alebo sklenených obaloch

Na nápoje sú vhodnejšie sklenené alebo plastové fľaše, pretože konzervované obsahujú väčšinu Bpa. To platí najmä vtedy, ak sa používa plastová izolácia. Väčšina plastových fliaš, ktoré je možné recyklovať, žiadne neobsahuje Bisfenol A.. Pred kúpou si však preventívne dajte pozor na symbol recyklácie. Ak je označený číslom 7, môžete predpokladať, že obal obsahuje Bpa. Ak chcete mať pitnú vodu stále na cestách alebo doma, je najlepšia fľaša z nehrdzavejúcej ocele.

5. Nepoužívajte nádoby na teplé jedlá alebo nápoje Bisfenol A. obsahovať

Namiesto toho použite taniere alebo iné nádoby zo skla, porcelánu alebo ocele. Tiež by nemali mať na vnútornej strane povlak.

6. Riad a fľaše pre deti nie sú povolené Bisfenol A. obsahovať

V dnešnej dobe sa Bpa už zvyčajne nepoužíva na výrobu dojčenských fliaš. Ale ak si chcete byť istí, môžete to ľahko skontrolovať. Vyberte si riad, ktorý je mäkký a ľahko sa zašpiní. Ak je plast tvrdý a rýchlo sa nezašpiní, znamená to to Bisfenol A. bol použitý.

7. Upravené mlieko pre dieťa vo forme prášku

Kojenecké mlieko v práškovej forme obsahuje podstatne menej Bisfenol A. než hotové, tekuté mlieko. Vyplýva to zo štúdie z roku 2007.

8. Splňte tieto ciele, ale nedávajte si nemožné ciele

Ako som už povedal, je v zásade nemožné úplne odstrániť BPA z nášho každodenného života. A ani to nie je potrebné. Ak to teda plánujete obmedziť, nezakazujte to úplne, pretože to bude vyžadovať veľa úsilia, aby ste sa toho nakoniec nabažili a po chvíli to vzdali Bisfenol A. rešpektovať a obmedzovať sa.

Mimochodom, v niektorých krajinách, ako je Veľká Británia, Francúzsko a USA, je už zakázané podávať vodu v plastových fľašiach vo verejných zariadeniach, ako sú reštaurácie, školy a škôlky. V Kanade je naopak nezákonné používať dojčenské fľaše Bisfenol A. obsahovať.

Bisphenol-A-bezplatné výrobky-pre-deti-nádoby na detské fľaše

Read more
Na zdravie

Efekt baobabu: čo super ovocie z Afriky?

Či už chia semienka, ľanové semienka, korenie alebo exotické ovocie – zoznam superpotravín je neskutočne dlhý a vo svete zdravej výživy zúria. V porovnaní s inými potravinami obsahujú superpotraviny výrazne vyšší obsah dôležitých živín, ako sú vitamíny, bielkoviny a antioxidanty, a majú tak pozitívny vplyv ako na náš vzhľad, tak aj na naše zdravie. Napriek tomu, že niektorí z nich sú miestni a majú nám priamo pod nosom, je zábavné vyskúšať niečo nové. Baobabový prášok a ovocie, známe v Afrike ako tradičné jedlo a liek po tisíce rokov, si medzičasom získali meno aj v Európe. Vďaka extrémne vysokej hustote živín je baobab skutočným všestranným talentom, z ktorého by sme mohli ťažiť vnútorne aj zvonka. Čo sa však presne skrýva za super ovocím alebo ako môžete pridať baobab do svojho jedálnička a aké výhody prináša pre naše zdravie? To všetko a všetko, čo by ste mali vedieť o účinku baobabu, vysvetľujeme v našom článku!

Domáce opravné prostriedky na vysoký krvný tlak, baobab účinok na zdravie

„Naše jedlo by malo byť aj naším prostriedkom nápravy“ – táto fráza pochádza od známeho Hippokrata. Realita je bohužiaľ v dnešnej dobe iná. Náš jedálniček je často založený na finger foodoch a rafinovaných potravinách, ktoré sú plné tukov a cukrov, ale obsahujú málo bielkovín a vlákniny. Následkom je často príliš vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu a rôzne metabolické ochorenia. Baobab plný vitamínov a živín je najnovším prírastkom na trhu superpotravín a zdravých potravín. V práškovej alebo kapsulovej forme vraj zázračné ovocie zlepšuje naše zdravie, pomáha nám schudnúť a dokonca bojuje proti celulitíde a striám. A ako olej, baobab doslova rozžiari našu pokožku a vlasy.

Čo je to vlastne baobab?

Baobabový prášok rád konzumuje zdravie baobabu

Strom baobab je známy aj ako strom baobab. Ak ste niekedy sledovali Levieho kráľa, videli ste strom baobab. Je to vlastne strom, v ktorom žije Rafiki! Nie nadarmo je strom baobab v africkej kultúre uctievaný aj ako „strom života“. Baobab pochádza z africkej savany a je Afričanom známy ako prírodný liek už po stáročia. Plody, ovocný prášok, listy, semená, korene a dokonca aj kôra – všetky časti stromu sa dodnes používajú na liečbu rôznych chorôb, ako je astma, horúčka alebo bolesť zubov.

Výhody oleja baobab pre pokožku Prírodné oleje na tvár

Zvláštnosťou stromu je, že si vytvára vlastný ekosystém, ktorý ponúka ľuďom i zvieratám ochranu a jedlo. Kmene obsahujú až 80% vody a jeden strom pojme až 4 500 litrov vody, čo z neho robí vynikajúci zdroj vody. Plody baobabu pripomínajú veľké mango alebo kokos, ale sú dlhé až 40 centimetrov a vážia 1,5 – 2 kilogramy. Vo vnútri ovocia je takzvaná dužina – ochranný obal, ktorý obsahuje semená. Len čo ovocie dozreje, vnútorná časť sama vyschne a vyzerá ako múka. Baobab sa vyznačuje mierne ovocnou, kyslastou chuťou s jemnou citrusovou príchuťou, na ktorú si naše podnebie na začiatku chce trochu zvykať, ale nie je nijako nepríjemný.

Vplyv baobabu na zdravie: Zázračné ovocie je bohaté na mnoho dôležitých vitamínov a minerálov

Účinky baobabu, ako je prášok baobabu, konzumujú zoznam superpotravín

Početné vedecké štúdie a analýzy zložiek už potvrdili pozitívny vplyv baobabu na naše zdravie. Ovocie poskytuje oveľa viac antioxidantov ako ostatné známe druhy ovocia a zeleniny a boduje v porovnaní s inými superpotravinami s neuveriteľne vysokým obsahom vitamínov. Buničina je napríklad bohatá na vitamín C a minerály, ako je železo, horčík, draslík a zinok, zatiaľ čo semená sú plné vlákniny a bielkovín. Baobab je tiež bezlepkový, a preto je ideálny pre ľudí, ktorí bohužiaľ majú celiakiu. A tu je prehľad nutričných hodnôt a zložiek 100 gramov prášku baobabu:

Živiny baobabu v prášku na 100 gramov:

 • 170 kalórií
 • 3,6 gramov bielkovín
 • 0,1 gramu tuku
 • 45 gramov vlákniny
 • 290 miligramov vitamínu C.
 • 280 miligramov vápnika
 • 150 miligramov fosforu
 • 3,5 miligramu železa
 • 2,4 miligramov draslíka

Africké ovocie má neuveriteľne vysoký obsah vitamínu C.

Baobabový prášok receptuje, na čo je baobab dobrý

Všetci vieme, aký dôležitý je vitamín C pre naše telo. Podporuje tvorbu kolagénu v koži a je zodpovedný za udržiavanie zdravých kostí, ciev a mnoho ďalších. Baobab má neuveriteľne vysokú koncentráciu tohto životne dôležitého vitamínu – v skutočnosti až 300 miligramov na 100 gramov obsahuje šesťkrát viac vitamínu C ako pomaranče a iné ovocie, ako napríklad kivi, jablká a jahody. Len 1 polievková lyžica prášku baobabu v rannom smoothie pokryje približne 24% odporúčanej dennej potreby vitamínu C pre dospelých. To zase dokazuje vynikajúci účinok baobabu ako super silného prírodného antioxidantu. Antioxidanty zastavujú hromadenie voľných radikálov v tele a predchádzajú kardiovaskulárnym chorobám a niektorým druhom rakoviny. Okrem toho môže vitamín C zlepšiť pleť a úspešne bojovať proti akné.

Účinok baobabu na imunitný systém

Recept na práškové smoothie baobab Baobab efekt

Zvlášť v chladnom období a teraz uprostred pandémie COVID-19 je dôležité udržať náš imunitný systém neporušený. Baobab má antivírusové, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a môže byť účinný proti niektorým baktériám, ako je E.coli. Zvlášť listy boli vďaka vysokému obsahu bielkovín a vápnika veľmi účinné v boji proti chrípke a nachladnutiu. Vedecká štúdia Harvardskej univerzity tiež potvrdila, že pravidelná konzumácia baobabu môže znížiť zvýšenú telesnú teplotu až o 2 stupne Celzia. Preto by ste mohli mať prospech z pozitívneho účinku baobabu na imunitný systém, aj keď máte horúčku.

Pravidelná konzumácia môže regulovať hladinu cukru v krvi a prospievať tráviacemu systému

Výhody baobabu pre zdravie Vysoký krvný tlak reguluje domáce lieky

 • Regulujte hladinu cukru v krvi – Pridanie prášku baobabu do vašej stravy môže mať pozitívny vplyv na váš krvný tlak. Vedci z Oxfordskej univerzity a Monashovej univerzity zistili, že konzumácia dužiny môže znížiť hladinu cukru v krvi po jedle vyrobenom z potravín s vysokým glykemickým indexom. Použitie prášku z baobabu pri pečení chleba alebo koláča môže tiež výrazne znížiť množstvo rýchlo stráviteľného škrobu. Pretože kolísanie cukru v krvi môže tiež zhoršiť farbu pokožky, tento účinok baobabu by bol prospešný aj pre ľudí s kožnými problémami a akné.
 • Podporujte tráviaci systém – Rôzne poruchy trávenia, vysoká hladina cholesterolu a rakovina hrubého čreva sú často dôsledkom diéty s nízkym obsahom vlákniny. Buničina baobabu pozostáva z 22% rozpustnej a 25% nerozpustnej vlákniny a iba 1 polievková lyžica prášku baobabu poskytne dvakrát toľko vlákniny ako krajec celozrnného chleba. Rozpustná vláknina môže nielen urýchliť tráviaci proces, ale tiež na seba viazať vodu, toxíny a žlčové kyseliny a viesť ich von z čriev. Vďaka tomu je pečeň výrazne menej namáhaná. Baobab reguluje trávenie prirodzenou cestou a má prebiotický účinok. Všetci sme už počuli o probiotických potravinách, ale viete, čo sú prebiotiká? Prebiotická vláknina živí probiotiká (dobré baktérie) v čreve, čo pomáha udržiavať zdravý mikrobióm v črevách.

Môže pomôcť pri chudnutí a podporuje regeneráciu svalov po cvičení

Tipy na chudnutie Účinok baobabu na zdravie

 • Baobab prášok na chudnutie – Dokonca aj tí, ktorí chcú schudnúť, ocenili pozitívny vplyv baobabu na postavu. Vysoký obsah vlákniny a antioxidantov spomaľuje nárast hladiny cukru v krvi a zaisťuje dlhší pocit sýtosti. Konštantná hladina cukru v krvi je dôležitá, aby sa predišlo prípadným chutiam na jedlo a zaistilo sa, že telo prijaté kalórie spracuje rýchlejšie..
 • Zázračné ovocie podporuje regeneráciu svalov – Počas cvičenia stratíme potom veľa elektrolytov, hlavne draslíka a sodíka. Požitie draslíka pomáha telu rýchlejšie sa zotaviť po namáhavom tréningu. Hladiny draslíka v prášku baobabu sa pohybujú medzi 1 800 a 2 400 miligramami na 100 gramov, čo je v skutočnosti šesťkrát viac ako v banánoch! Tento baobab efekt využijete jednoducho tak, že zamiešate 1 polievkovú lyžicu prášku do proteínového koktailu alebo smoothie.

Účinok baobabu: olej z baobabu pre zdravú pokožku a vlasy

Tipy na starostlivosť o pleť Výhody akné Baobab Oil pre pokožku

Strom baobab je skutočne obdivuhodná rastlina. Baobabový olej je lisovaný za studena zo semien stromu a je luxusným olejom bohatým na živiny s mnohými výhodami pre našu pokožku a vlasy. Je veľmi bohatý na antioxidanty, vitamíny A a E a nasýtené a dinenasýtené omega mastné kyseliny. Baobabový olej má komedogénne hodnotenie 2 alebo inými slovami – neupcháva póry, a preto je ideálny pre všetky typy pokožky. Výhody baobabu pre pokožku sú v skutočnosti také pôsobivé, že to bolo prvé jedlo, ktoré sa začalo predávať v prestížnom londýnskom obchodnom dome „Liberty“. Vysoký obsah vitamínu v zázračnom ovocí môže prispieť k zníženiu strií a tiež stimuluje produkciu kolagénu vo vlasoch. Sú vaše vlasy matné a matné? Potom by ste určite mali zahrnúť baobabový olej do rutiny starostlivosti o vlasy! Zdravé vlasy však začínajú zdravou pokožkou hlavy. Aby vaše vlasy opäť žiarili, jednoducho vmasírujte pár kvapiek baobabového oleja do pokožky hlavy po šampónovaní.

Ako môžete použiť baobab?

Recepty na baobab v prášku baobab efekt

Napriek tomu, že je baobab v Afrike známy a používaný už stáročia, v západných krajinách je to celkom nový fenomén a veľa ľudí nevie, ako ho používať. Baobabový prášok, kapsuly alebo olej nájdete buď online, alebo v dobre zásobených obchodoch so zdravou výživou. Pri nákupe sa vždy uistite, že ide o výrobky s certifikáciou BIO bez umelých prísad. Odporúčaná denná dávka je 1-2 polievkové lyžice. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete baobab pridať do stravy.

 • Baobab na dezerty – Baobabový prášok sa dá úžasne zmiešať s jogurtom alebo tvarohom a dodá raňajkám jemnú atmosféru. 1 lyžicu prášku baobabu vmiešajte do pohára vody alebo smoothie, aby ste si po cvičení oddýchli. Použite ho do šalátových dresingov pre jemnú citrusovú nôtu.
 • Ako náhrada múky – Vďaka vysokému obsahu vlákniny je baobabový prášok vynikajúcou bezlepkovou a na živiny bohatou náhradou múky. Za to by ste mali baobabom nahradiť asi 10-15 percent uvedeného množstva.
 • Ako spojivo na polievky, nápoje, dipy a dezerty. Pudingom, koláčom a iným dezertom dodá vzdušnejšiu štruktúru.

Zoznam baobabov pre zoznam superpotravín pre pokožku a vlasy

Read more
Na zdravie

Porovnanie transplantácií vlasov: prehľad metód transplantácie vlasov, vlasových kliník a nákladov

Transplantácia vlasov porovnávala najlepšiu vlasovú kliniku

Plešaté miesta, plešiny a ustupujúce línie vlasov: v dnešnej dobe ženy i muži trpia trvalým vypadávaním vlasov. Najčastejšou príčinou sú výkyvy hormónov a dedičné vypadávanie vlasov. Spúšťačom môžu byť aj niektoré choroby, drogy alebo zlá výživa. Ale kým sa vlasy po skončení choroby zotavujú a opäť rastú, v prípade dedičného vypadávania vlasov korienky vlasov citlivo reagujú na hormón DHT a už nevedia vytvárať vlasy. Tento proces bol kedysi považovaný za nevratný a bol súčasťou procesu starnutia mužov. V dnešnej dobe je už aj toto vypadávanie vlasov liečiteľné. Progresii hormonálneho vypadávania vlasov je možné zabrániť užívaním liekov. V každom prípade väčšina pacientov odmietne trvalo užívať lieky kvôli vedľajším účinkom. Početné kliniky ponúkajú inú alternatívu: transplantácia vlasov vráti pacientovi jeho plné vlasy a môže úspešne zastaviť vypadávanie vlasov. Každý, kto sa tak rozhodne, má dôležitú možnosť – akú metódu transplantácie vlasov by mal uprednostniť, na ktorej vlasovej klinike by sa mal liečiť a aké vysoké sú náklady. Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa podrobne pozrieme a pokúsime sa získať prehľad. Transplantácia vlasov v porovnaní: na to by si mal človek dávať pozor!

Transplantácia vlasov v porovnaní: aké metódy transplantácie vlasov sú možné?

Transplantácia vlasov v porovnávacom porovnávacom portáli najlepšie

Ak si chcete nechať implantovať vlasy, mali by ste najskôr porovnať metódy transplantácie vlasov a až potom si vybrať vlasovú kliniku, ktorá sa na príslušnú metódu špecializuje. Korene vlasov môžu s FUT alebo metódou FUE je možné odstrániť. Metódou FUT (FUT znamená transplantácia folikulárnych jednotiek) sa odstráni úzky prúžok kože spolu s korienkami vlasov. Týmto spôsobom je možné implantovať veľké množstvo kvalitatívnych folikulov. Ošetrenie trvá zhruba 5 hodín, vlasy sa nemusia oholiť a vytvorí sa malá rana, ktorú lekári neskôr kozmeticky uzatvoria.

Transplantácia vlasov porovnávala tipy na liečbu žien

Naproti tomu pri metóde FUE (FUE znamená extrakcia folikulárnych jednotiek) sa korienky vlasov odstraňujú ako malé skupiny vlasových korienkov. Maximálny počet folikulov je teda výrazne nižší ako pri FUT a je maximálne 2 000-2 500. Liečba trvá v priemere aj dlhšie – okolo 8 – 10 hodín, v závislosti od individuálneho prípadu. Vlasy v oblasti darovania musia byť oholené. Malé rany, ktoré sa vyskytnú po ošetrení, sa potom zavrú do niekoľkých dní.

V zásade po porovnaní metód transplantácie vlasov možno dospieť k záveru, že pomocou týchto dvoch techník je možné dosiahnuť dobrý výsledok. Ustupujúcu líniu vlasov a počiatočné vypadávanie vlasov je možné úspešne liečiť metódou FUE a pokročilejšie vypadávanie vlasov je možné vyplniť technikou FUT..

Transplantácia vlasov v porovnaní: podľa akých kritérií je vybraná vlasová klinika?

Porovnané náklady na transplantáciu vlasov

Existuje široká škála kliník, ktoré sú buď plne špecializované na transplantáciu vlasov, alebo majú oddelenia na transplantáciu vlasov. Tí, ktorí si vyberú, môžu navštíviť niekoľko vlasových kliník súčasne a dohodnúť si stretnutie s lekárom. Takto si môžete vybrať najlepšiu kliniku pre vlasy:

Transplantácia vlasov v porovnaní s metódami transplantácie vlasov

 • Hľadajte na porovnávacom portáli. Na prestížnom Porovnávacie portály ako Tophairclinic pacient si môže vybrať najlepšiu vlasovú kliniku vo svojej oblasti. Pri rozhodovaní zohrávajú dôležitú úlohu určité kritériá, ako napríklad umiestnenie, typ ošetrenia, jazyky (ak je klinika v zahraničí), služba (lekárska starostlivosť)..
 • Zoznámte sa s postupom: Renomované kliniky odporúčajú aspoň 2 pred a 2 po konzultácii, každá má svoje ošetrovateľské oddelenie Pacient má kontaktnú osobu aj po ošetrení je následný liečebný proces podrobne objasnený a prispôsobený potrebám pacienta.
 • Vopred určte frekvenciu zásahov, ktoré sa majú vykonať.
 • Porovnajte požadované a realistické výsledky: Vyškolený lekár môže pri prvom vyšetrení posúdiť hustotu vlasov v darovanej oblasti a posúdiť šance na úspech..

Transplantácia vlasov v Nemecku alebo transplantácia vlasov v zahraničí?

Transplantácia vlasov nie je jednorazový zákrok, ktorý sa koná cez víkend. Oveľa viac ide o následné ošetrenie, aby čerstvo zasadené vlasy naďalej silne rástli. Ak si teda vyberiete vlasovú kliniku, mali by ste počítať s niekoľkými vyšetreniami a návštevami kliniky. Transplantácie vlasov sú ponúkané na rôznych klinikách estetickej chirurgie v celej Európe vrátane Rakúska, Maďarska, Španielska a Švajčiarska. Niektoré vlasové kliniky majú v Turecku dobrú povesť.

Transplantácia vlasov v porovnaní: vedenie prehľadu o vzniknutých nákladoch

Transplantácia vlasov v porovnaní so zdravými vlasmi žien

Náklady, ktoré vzniknú, závisia od výberu vlasovej kliniky, ale môžu sa veľmi líšiť. V závislosti od toho, koľko vlasov sa transplantuje a koľko ošetrení je potrebných, od techniky používanej na liečbu pacienta, môžu byť náklady od 2 000 do 10 000. Najlepšie je nechať si o tom poradiť pri schôdzke.

Transplantácia vlasov v porovnaní s inými krajinami v Nemecku

Read more
Na zdravie

Podpora duševného zdravia: 5 tipov, ako predchádzať vyhoreniu

Psychickými problémami trpí stále viac ľudí. Život mnohých ľudí sa stal výrazne stresujúcejším v dôsledku postupujúcej digitalizácie a zvyšujúceho sa tlaku na výkon. Mnohí sa kvôli vysokému tlaku vidia na mentálnej hranici.

Propagujte duševné zdravie 5 užitočných rád

Ak niekto trvale trpí vysokým psychickým stresom, môže to viesť k a depresia viesť. V dôsledku vypuknutia vysoko nákazlivého vírusu SARS-CoV-2 sa stres a obavy v každodennom živote výrazne zvýšili, a preto je v súčasnosti obzvlášť dôležité podporovať duševné zdravie. Aj niekoľko malých zmien v každodennom živote môže spôsobiť, že každodenný život bude oveľa hodnotnejší. Tu sa kladie dôraz na zníženie stresu.

Podporujte duševné zdravie: cvičte všímavosť

Podporujte duševné zdravie. Znížte stres prostredníctvom jogy a meditácie

V čase vysokého stresu je dôležité precvičiť si všímavosť a aktívne sa vysporiadať so stresom, strachom a starosťami. Relaxačné cvičenia ako meditácia a jóga sú tu najlepšie lieky. Počas cvičení je možné znížiť každodenný stres a obavy. Len 10 minút relaxačných cvičení denne môže pomôcť aktívne zmierniť úzkosť.

Propagácia duševného zdravia: zdravý životný štýl

Zdravá strava a dostatok pohybu pomáhajú proti stresu

Zdravý životný štýl posilňuje fyzické a duševné zdravie. Je obzvlášť dôležité jesť vyváženú a zdravú výživu a piť najmenej 1 liter vody denne. Zdravý životný štýl predchádza chorobám v starobe, zlepšuje vedomie tela a robí vás šťastnými. Duševné zdravie sa dá výrazne zlepšiť malými zmenami životného štýlu.

Podpora duševného zdravia: rozprávanie o problémoch

Rozhovor s priateľmi podporuje duševné zdravie

Je dokázané, že iba rozprávanie o konkrétnych problémoch môže prispieť k tomu, aby boli menej náročné. Aj v čase obmedzeného kontaktu sú pravidelné výmeny s priateľmi a rodinou rozhodujúce pre vaše vlastné duševné zdravie. Keď hovoríte o stresujúcich témach, môžete aktívne bojovať proti strachom a obavám. Je dôležité počúvať aj problémy iných. Pomoc priateľom a rodine môže vyvolať pozitívne emócie a tým aj znížiť stres.

Podporujte duševné zdravie: držte sa pozitívnych emócií

Veďte si denník emócií ako pomoc pri depresii

Na podporu duševnej pohody môže byť užitočné mať a Viesť si denník emócií. Ak ste obzvlášť vystresovaní, môžete vyskúšať nasledujúce: Každý deň si zapisujte veci, na ktoré ste hrdí alebo ktoré vám urobili radosť. Aktívne sa teda vyrovnávate so svojimi pozitívnymi pocitmi a znova ich zdôrazňujete.

Podpora duševného zdravia: naučiť sa nechať ísť

Podporujte duševné zdravie a naučte sa odpúšťať

Je obzvlášť dôležité neísť do postele vystresovaný, smutný alebo v depresii. Mali by ste sa tiež pokúsiť naučiť sa vypnúť pomocou vyššie uvedených tipov. Myšlienky na stresovú prácu alebo množstvo úloh na ďalší deň zvyčajne nie sú užitočné, ale skôr zvyšujú hladinu stresu. Preto je dôležité naučiť sa každý večer vypnúť a dopriať si trochu času pre seba. To nielenže zhromažďuje silu pre úlohy, ktoré vás čakajú, ale tiež aktívne zabraňuje duševnému zdraviu.

Read more
Na zdravie

Pravidelné používanie liekov proti bolesti môže spôsobiť tieto vedľajšie účinky!

Niekedy sa stane, že vám na konci dňa zazvonia hlava. Alebo krútenie členka pri behaní. Alebo že máte silnú bolesť pri menštruácii. Ak ako mnoho ľudí chcete užívať liek proti bolesti, môžete sa ihneď uchýliť k voľnopredajnému lieku na zmiernenie bolesti, akým je ibuprofén. Podľa prieskumu Statista z roku 2017 celkovo 11 percent opýtaných uviedlo, že pravidelne užíva lieky proti bolesti niekoľkokrát týždenne. Počas pandémie koronavírusu navyše lekári hlásia nárast používania liekov proti bolesti, pretože ľudia sa rozhodujú samoliečiť, aby sa vyhli prípadnému vystaveniu vírusu..

Mnoho ľudí sa uchýli k voľne predajnému lieku, a to aj preto, že to robí nechoďte do ordinácie chcieť. NDR v skutočnosti uvádza, že počet návštev špecialistov výrazne klesol. 30 až 50 percent Nemcov zdržalo alebo sa vyhýbalo návšteve kardiológa alebo onkológa kvôli obavám z COVID-19. U zubných lekárov je pokles 80 percent.

Pravidelné užívanie liekov proti bolesti je škodlivé

Napriek tomu, že lieky proti bolesti môžu byť nápomocné, ak sa používajú podľa pokynov, mnohí z nás sa neobťažujú čítať príbalový leták alebo sa riadiť pokynmi výrobcu na dávkovanie. Štúdia z farmakoepidemiológie z januára 2018 & Bezpečnosť liečiv naznačuje, že 15 percent používateľov OTC liekov proti bolesti, ako je ibuprofén, je maximálna odporúčaná dávka prekročiť do týždňa.

Ľudia si myslia, že tieto lieky sú neškodné, pretože sú lacné a ľahko dostupné. V iných krajinách, napríklad v USA, ich niekedy môžete kúpiť v obchodoch s potravinami alebo na čerpacích staniciach. Táto ľahká dostupnosť by mohla viesť k predpokladu, že nie je nebezpečný, ak sa striktne nedodržiava pokyny. Naozaj aké nebezpečenstvo Nasledujúci text vysvetľuje pravidelné používanie voľne predajných liekov proti bolesti.

Čo sú to vlastne voľne predajné lieky proti bolesti?

Ibuprofen je trvalo škodlivý pre bolesti hlavy

Väčšina liekov proti bolesti, ktoré nájdete v drogérii, patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú určené. Anglická skratka je NSAID a znamená „nesteroidné protizápalové lieky“. NSAID sú najbežnejšie predpisovanými liekmi na svete a okrem iného zahŕňajú ibuprofén, aspirín, naproxén, diklofenak a ketoprofén. (Paracetamol nie je NSAID.) NSAID majú tri hlavné vlastnosti: Sú upokojujúce Bolesť, zápal a horúčka.

Na samoliečbu sú nesteroidné protizápalové lieky schválené iba na krátkodobú liečbu. Inými slovami, mali by ste ich vziať na krátku dobu, kým sa nebudete cítiť dobre, a potom prestať, keď sa zotavíte. Tieto lieky sú vo všeobecnosti bezpečné a účinné, pokiaľ sú v odporúčanom rozsahu dávkovanie a ten, ktorý je uvedený na obale Obdobie byť zadaný.

Maximálna denná dávka ibuprofenu pre dospelých pri samoliečbe je 1 200 mg. Každé 4 až 6 hodín sa užije jedna až dve 200 mg tablety. V príbalovom letáku je pacient upozornený, že liek by nemal byť užívaný bez lekárskej pomoci dlhšie ako 4-5 dní.

Aj napriek tomu je bežné, že ľudia týmto návodom na použitie nevenujú pozornosť. Dôvodom obmedzenia množstva a trvania je však to, že žiadne lieky vrátane NSAID nie sú neškodné – čím viac a čím dlhšie ich budete užívať, tým vyššie je vaše riziko.

Lieky proti bolesti môžu spôsobiť črevné krvácanie

Lieky proti bolesti Pravidelné používanie môže spôsobiť vredy a krvácanie

Podľa metaanalýzy observačných štúdií publikovaných v roku 2013 v „Deutsches Ärzteblatt“ vedú NSAID k trojnásobnému až päťnásobnému zvýšeniu rizika komplikácií v hornom gastrointestinálnom trakte. Hlavným vedľajším účinkom mnohých nesteroidných protizápalových liekov je Vredy (Krvácanie do žalúdka alebo tráviaceho traktu).

Na zmiernenie zápalu a bolesti znížte množstvo NSAID Prostaglandíny, látky podobné hormónom, ktoré chránia výstelku žalúdka, a tým okrem iného predchádzajú tvorbe vredov. Nízke hladiny prostaglandínov zvyšujú pravdepodobnosť krvácania z čreva.

Ak máte žalúdočnú nevoľnosť alebo bolesť, cítite sa slabí, vraciate krv alebo máte čiernu stolicu, prestaňte užívať NSAID a navštívte lekára – tieto sú bežné Príznaky črevného krvácania. Na zastavenie vredu často stačí zastaviť liečbu, ale ak dôjde k komplikácii, na jeho uzdravenie budete možno potrebovať ďalšie lieky, ako napríklad blokátor kyseliny..

Niektorým skupinám hrozí väčšie riziko vzniku vredov. Ak ty starší ako 65 máte v anamnéze vredy, užívate riedidlá krvi alebo kortikosteroidy alebo pravidelne pijete alkohol, skôr ako začnete užívať akékoľvek NSAID, poraďte sa so svojím lekárom. Riziko krvácania z čreva je malé, ak používate NSAID len dočasne prijímať.

Mimochodom, U.S. Food and Drug Administration (FDA) pred užívaním NSAID, ak ste mali alergickú reakciu na lieky zmierňujúce bolesť alebo znižujúce horúčku a tesne pred alebo po operácii srdca.

Pravidelné používanie liekov zmierňujúcich bolesť zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody

Pravidelné používanie liekov zmierňujúcich bolesť zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody

S výnimkou aspirínu môžu lieky NSAID zvýšiť vaše riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody v priebehu niekoľkých týždňov, aj keď nie je jasné, prečo sa to deje. Podľa FDA sa vaše riziko môže zvyšovať, čím dlhšie budete NSAID používať. Príznaky srdcového zlyhania alebo mozgovej príhody vyvolanej NSAID zahŕňajú bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním, náhlu slabosť v oblasti tela a ťažkosti s rozprávaním.

Tiež to potvrdzuje štúdia z augusta 2014 u amerického rodinného lekára Ibuprofen na vysoký krvný tlak vedie. Ak užívate NSAID dlhší čas, spôsobujú, že vaše telo zadržiava sodík a soľ, čo môže zvýšiť váš krvný tlak. Preto je dôležité užiť najnižšiu dávku v čo najkratšom čase, aby ste si uľavili od bolesti, a užívať lieky proti bolesti čo najmenej často.

Pravidelné používanie liekov zmierňujúcich bolesť môže spôsobiť poškodenie obličiek

Trvalé úľavy od bolesti môžu viesť k problémom s obličkami

Pri dlhodobom zneužívaní liekov proti bolesti sú často postihnuté obličky.

Pretože NSAID inhibujú syntézu prostaglandínov, príjem sa môže z dlhodobého hľadiska zvýšiť Zlyhanie obličiek viesť. To sa môže stať niekoľkými spôsobmi, vrátane zlého prietoku krvi obličkami, akútnej alergickej reakcie na liek zmierňujúci bolesť, ktorý sa prejavuje v obličkách, a choroby s minimálnymi zmenami (MCD), syndrómu, pri ktorom sa bielkovina vylučuje močom. Ale to nie je všetko.

NSAID môžu tiež zhoršiť vysoký krvný tlak, ktorý môže spôsobiť akútne a chronické poškodenie obličiek. Bez ohľadu na to môžu NSAID spôsobiť zadržiavanie tekutín a opuchy u ľudí s kardiovaskulárnymi problémami, ktoré môžu byť toxické pre obličky.

Jeden Poškodenie obličiek môže zahŕňať opuch nôh, znížené močenie a krv v moči – väčšina ľudí je však asymptomatická. Žiaľ, ochorenie obličiek je tiché ochorenie a jediný spôsob, ako ho identifikovať, je urobiť krvný test.

A počas tehotenstva by mali byť prijaté ďalšie opatrenia. Správa FDA z októbra 2020 zistila, že užívanie NSAID okolo 20. týždňa tehotenstva alebo neskôr je zriedkavé, ale závažné Spôsobuje problémy s obličkami u nenarodeného dieťaťa môže mať za následok malé množstvo plodovej vody obklopujúcej dieťa a možné komplikácie v budúcnosti.

Lieky proti bolesti vám môžu spôsobiť ďalšie bolesti hlavy

pravidelné tabletky proti bolesti ešte viac bolestí hlavy

Možno by ste boli prekvapení, ale časté používanie liekov proti bolesti môže viesť k tzv Bolesť hlavy z nadmerného užívania drog (MOH) spúšť.

Štúdia z júla 2017 o bolestivých správach potvrdila, že MOH postihuje 1 až 2 percentá populácie a môže byť spôsobená používaním NSAID alebo acetaminofénu na 10 a viac dní v mesiaci, aj keď nie je jasné, prečo.

Denné užívanie analgetík naznačuje, že existuje bolesť, ktorá sa nelieči. Najprv musíte zistiť, prečo musíte tieto lieky užívať tak často.

Náhodné predávkovanie liekmi proti bolesti?

Lieky proti bolesti by ste nemali užívať každý deň bez lekárskeho dohľadu

Dobre, takže ak si poviete: „Nikdy si nedám viac piluliek, ako sa odporúča“, chvíľu počkajte. Štúdia „Farmakoepidemiológia & Bezpečnosť liečiv “naznačuje, že 37 percent respondentov užíva v priebehu týždňa viacero foriem zmierňujúcich bolesť – ale menej ako polovica týchto ľudí vedela, že všetky výrobky sú NSAID..

Užívanie viac ako jedného druhu NSAID liekov súčasne zvyšuje riziko vedľajších účinkov. Mnoho ľudí má problémy s užívaním ibuprofénu okrem aspirínu alebo inej formy NSAID. Mnoho kombinovaných doplnkov proti kašľu a chrípke tiež obsahuje látku zmierňujúcu bolesť. Lekári hlásia v januári nárast žalúdočných vredov spojených s liekom proti bolesti, pravdepodobne preto, že ľudia užívali lieky proti chrípke a nachladnutiu.

Lieky proti bolesti sú návykové?

môže byť návykový na lieky proti bolesti

Krátka odpoveď: nie naozaj.

Nevyviniete si takú závislosť, akú poznáme z opioidov, vďaka ktorej sa stanete závislými a budete mať abstinenčné príznaky, keď ich prestanete užívať. Je však bežné, že profesionálni športovci, ako napríklad futbalisti, zneužívajú lieky proti bolesti.

Ak je športovec natoľko zranený, že už nemôže pre bolesť podávať dobré výkony, môže užiť veľké dávky analgetík, aby bolesť utíšil a zlepšil svoj výkon..

Ako je teda skutočne zlé užívať lieky proti bolesti dlhodobo?

Pravidelné používanie liekov proti bolesti môže byť nebezpečné

Pokiaľ užívate lieky proti bolesti pod lekárskym dohľadom, je to pravdepodobne v poriadku (lekár môže byť schopný predpísať dvojnásobnú dávku lieku na predpis NSAID). Existujú ľudia, ktorí užívajú lieky proti bolesti každý deň. Chronické používanie však musí sledovať lekár, aby sa znížilo riziko nežiaducich vedľajších účinkov. Ak ste sa o pravidelnom užívaní so svojim lekárom neporadili, potom je celkom nebezpečné užívať lieky proti bolesti natrvalo.

Odporúča sa, aby ste v priebehu niekoľkých dní určite navštívili lekára na vyšetrenie krvi, pretože existuje veľa možných vedľajších účinkov. Denné užívanie liekov zmierňujúcich bolesť tiež naznačuje, že existuje bolesť, ktorá sa nelieči. Najprv musíte zistiť, prečo musíte tieto lieky užívať tak často.

Referencia: Komisia pre lieky Nemeckej lekárskej asociácie, Porovnanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID)

Read more