Na zdravie

Účinok extraktu z olivových listov – tipy na správne dávkovanie s priaznivými účinkami na zdravie

Obyvatelia stredomorského regiónu už dlho vedia, že extrakt z olivových listov je účinný proti gastrointestinálnym ťažkostiam a mnohým ďalším zdravotným problémom. To prináša niekoľko potenciálnych zdravotných výhod, ako napríklad zníženie hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Aj keď vedci vykonali veľkú časť výskumu na zvieratách, extrakt tiež ukazuje sľubné výsledky v niektorých pokusoch na ľuďoch. Ako doplnok stravy môže extrakt z olivových listov pôsobiť ako prírodný zdroj pohody a má terapeutické vlastnosti. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o jeho prínosoch pre zdravie, ako aj o potenciálnych rizikách a dávkovaní.

Dosiahnite zdravotné výhody pomocou extraktu z olivových listov

Extrakt z olivových listov extrahovaný zo stromu v tekutej forme vo forme oleja

Ako bolo uvedené vyššie, používanie olivových listov je už dlho súčasťou stredomorskej stravy a tradičnej medicíny. Obsahujú niekoľko dôležitých polyfenolov, ako je oleaceín a oleuropeín. Polyfenoly sa prirodzene vyskytujú v rastlinách. Výskum naznačuje, že tieto činidlá môžu pomôcť chrániť pred mnohými chorobami, vrátane srdcových chorôb a rakoviny. Polyfenoly môžu navyše byť základom niektorých potenciálnych zdravotných výhod účinkov extraktu z olivových listov. Tieto vlastnosti znamenajú, že extrakt z olivových listov môže mať priaznivé účinky na chudnutie, zdravie srdca a dokonca aj výskyt herpesu. Napríklad oleuropeín v listoch olivovníka môže pomôcť predchádzať priberaniu.

Chemický vzorec oleuropeinu C25H32O13 ako extrakt z olivových listov, účinný v potravinových doplnkoch

V štúdii z roku 2016 vedci podali orálny oleuropeín obéznym laboratórnym myšiam. Testované zvieratá boli držané na diéte s vysokým obsahom cholesterolu. Po 8 týždňoch mali nižšiu telesnú hmotnosť, menej tukového tkaniva a zlepšený metabolizmus. Iná štúdia z roku 2014 zistila, že suplementácia oleuropeínom znížila telesnú hmotnosť a prírastok hmotnosti u myší kŕmených diétou s vysokým obsahom tukov. Tieto výsledky teda naznačujú, že extrakt z olivových listov vykazuje účinky prostredníctvom oleuropeínu. Okrem toho má potenciál znížiť prírastok hmotnosti a znížiť riziko obezity. Na potvrdenie týchto potenciálnych zdravotných výhod pre ľudí je však potrebných viac štúdií.

Dávkovanie a použitie extraktu z olivových listov

doplnok stravy vo forme kapsúl extraktu z olivových listov a dávkovanie denne

Neexistujú žiadne oficiálne pokyny o tom, koľko extraktu z olivových listov by mal človek prijať. Podľa správ o skúsenostiach je denný výživový doplnok z extraktu 500 až 1 000 miligramov. Podľa toho môžete množstvo rozdeliť na niekoľko dávok denne. Ak však beriete extrakt z olivových listov prvýkrát, začnite s menším dávkovaním. Potom to postupne zvyšujte, ako vám telo dovolí. Väčšinou je k dispozícii vo forme kapsúl, tabliet a čaju z extraktu z olivových listov, aj keď by ste jeho užívanie na liečbu určitých chorôb mali najskôr prediskutovať s lekárom. Užívanie extraktu z olivových listov môže tiež pomôcť pri nasledujúcich problémoch:

  • znižuje kardiovaskulárne riziko, ako je artérioskleróza
  • znižuje vysoký krvný tlak
  • pomáha liečiť cukrovku 2
  • podporuje chudnutie
  • eliminuje voľné radikály
  • posilňuje imunitu
  • bojuje proti herpesu
  • zmierňuje zápal
  • predchádza rakovine

Pri kúpe extraktu z olivových listov by ste si mali pozorne prečítať a riadiť sa všetkými pokynmi, ktoré sú na obale zvolenej značky. Sila a dávkovanie sa môžu líšiť medzi výrobcami. Tiež nezaškodí, ak si prečítate svedectvá o možných účinkoch extraktu z olivových listov. Niektoré z nich tvrdia, že živina oleuropeínu v extrakte prispieva k jeho protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam. Možno ste tiež počuli, že stredomorská strava je spojená s poklesom chronických chorôb, najmä kardiovaskulárnych. V centre pozornosti je však predovšetkým olivový olej, pričom listy sú trochu „zanedbané“. Tieto sú po stáročia súčasťou tradičnej medicíny v krajinách ako Grécko, Maroko a Tunisko. Napríklad na liečbu herpesu s extraktom z olivových listov naneste 1 až 2 kvapky na vatu a potom ju priložte na ranu. Jeho antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti zabraňujú vstupu herpes vírusu do okolitých buniek.

Ukazuje vplyv extraktu z olivových listov na choroby?

suché konáre stromov vo vázach vedľa extraktu z olivových listov s bylinkami v malých miskách

Ukázalo sa, že oleuropeín môže tiež poskytovať ochranu pred Alzheimerovou chorobou. Extrakt z olivových listov má tiež antioxidačné účinky, ktoré zabraňujú strate dopamínových neurónov. Sú tiež spojené s Parkinsonovou chorobou. Vedci sa domnievajú, že extrakt z olivových listov môže mať priaznivé účinky na aterosklerózu alebo zúženie tepien, ktoré je najvyšším rizikovým faktorom srdcových chorôb. Vysoký LDL cholesterol a celkový cholesterol sú ďalšími rizikovými faktormi vzniku tejto choroby. Štúdie na zvieratách z roku 2015 skúmali vplyv extraktu z olivových listov na hladinu cholesterolu. Laboratórne myši, ktoré užívali extrakt osem týždňov, mali výrazne zníženú hladinu cholesterolu. Extrakt z olivových listov môže navyše pomôcť znížiť systolický a diastolický krvný tlak. Štúdia z roku 2017 priniesla v tomto ohľade úspešné výsledky. Nízky krvný tlak môže teda znížiť riziko mozgovej príhody a srdcového infarktu.

aplikácia účinkov extraktu z olivových listov a zdravotných výhod

Okrem priaznivých účinkov na srdce a ochrany, ktorú ponúka diabetes 2. typu, stojí za zmienku, že extrakt z olivových listov funguje aj pri chudnutí. Štúdia na zvieratách z roku 2014 skúmala prevenciu extraktu proti obezite s vysokým obsahom tukov a diéte. Ukázalo sa, že extrakt z olivových listov zabraňuje obezite reguláciou expresie génov, ktoré ovplyvňujú existujúce priberanie. Okrem toho môže tiež pomôcť znížiť príjem potravy. Extrakty z olivových listov dokonca bránia rastu rakovinových buniek. Výskum naznačuje, že extrakt má silné antioxidačné vlastnosti, a preto by mohol pôsobiť ako prírodný protirakovinový liek.

Znížte vysoký krvný tlak

Zelené olivy rastúce na konári stromu možno použiť ako extrakt z olivových listov na boj so zdravotnými problémami

Extrakt z olivových listov tiež pomáha pri vysokom krvnom tlaku. V štúdii z roku 2011 vedci randomizovali ľudí s hypertenziou v štádiu 1, aby dvakrát denne užívali buď 500 miligramov (mg) extraktu z olivových listov, alebo 12,5–25 mg kaptoprilu, lieku používaného na vysoký krvný tlak. Po dvoch mesiacoch bol krvný tlak u oboch skupín výrazne nižší. Tím dospel k záveru, že extrakt z olivových listov bol rovnako účinný pri znižovaní krvného tlaku ako liek u ľudí s hypertenziou 1. stupňa. V ďalšej štúdii z roku 2017 vedci randomizovali ľudí s hypertenziou v štádiu 1, aby užívali buď extrakt z olivových listov obsahujúci 136 mg oleuropeínu, alebo placebo denne. Po 6 týždňoch mali tí, ktorí užívali extrakt, oveľa nižší krvný tlak ako tí, ktorí užívali placebo.

Ovplyvňujú hladinu cholesterolu

zdravé raňajky s orechovým maslom a bobuľami v miske na modrom drevenom stole

Výsledky predbežných štúdií naznačujú, že extrakt z olivových listov môže pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu. V štúdii z roku 2015 dali vedci laboratórnym myšiam buď vysoký cholesterol, alebo normálnu stravu. K niektorým testovaným zvieratám v oboch skupinách tiež pridali extrakt z olivových listov. Po 8 týždňoch mali myši kŕmené cholesterolom vyššie hladiny celkového cholesterolu a lipoproteínov, ako aj LDL cholesterolu s nízkou hustotou. U zvierat, ktoré konzumovali aj extrakt z olivových listov, boli tieto hodnoty výrazne nižšie. Tieto zistenia môžu platiť aj pre ľudí. Štúdia z roku 2008 porovnávala účinky suplementácie extraktom z olivových listov na zmeny životného štýlu u 40 identických dvojčiat s vysokým krvným tlakom. Po ďalších 8 týždňoch tím zistil, že extrakt z olivových listov významne znížil hladinu LDL cholesterolu v pároch dvojčiat spôsobom závislým od dávky. To znamená, že väčšie dávky by mohli mať väčší účinok.

Spôsobuje cukrovku 2. typu

ružový nápis diabetes na čiernom pozadí

Extrakt z olivových listov môže tiež pomôcť znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu. V štúdii z roku 2013 vedci randomizovali 46 mužov s nadváhou v strednom veku, aby užili buď extrakt z olivových listov, alebo placebo. Po 12 týždňoch ľudia v skupine s extraktom z olivových listov preukázali významné zlepšenie citlivosti na inzulín a reaktivity pankreasu v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Lekári považujú zníženú citlivosť na inzulín a reaktivitu pankreasu za dôležité faktory vzniku cukrovky 2. typu.

Pri užívaní extraktu z olivových listov existujú vedľajšie účinky?

pero a notebook vedľa extraktu z olivových listov píšte správy o skúsenostiach

Agentúry pre kontrolu liečiv vnímajú extrakt z olivových listov viac ako doplnok stravy. Z tohto dôvodu nemôžu odporučiť dávku alebo kombináciu s inými liekmi. Ako je zatiaľ vidieť, existujú aj obmedzené vedecké údaje o možných vedľajších účinkoch alebo dlhodobej bezpečnosti. Niektoré správy uvádzajú, že s extraktom z olivových listov sú možné skúsenosti ako svalové nepohodlie alebo bolesti hlavy. Ľudia, u ktorých sa vyskytnú závažné vedľajšie účinky, by preto mali prestať užívať extrakt čo najskôr a porozprávať sa o tom s lekárom. Nie je tiež jasné, či extrakt z olivových listov môže interagovať s inými liekmi. V prípade liekov na predpis sa preto odporúča pred užitím extraktu aj rada lekára. Ak užívate lieky na krvný tlak alebo lieky na riedenie krvi alebo máte cukrovku, mali by ste sa pred užitím extraktu z olivových listov poradiť aj s lekárom. Je to spôsobené tým, že je možné vyvinúť závažné alergické reakcie dýchacích ciest.

svetlo ožiarený olivový list v počiatočnom štádiu rastu

Najdôležitejšie je, že predtým, ako vyskúšate extrakt z olivových listov, je dôležité nechať si poradiť od odborníka. Majte tiež na pamäti, že niektoré zmeny môžu byť v priebehu času jemné a postupné. Pri použití nemusia byť vôbec žiadne rozdiely v zdravotnom stave. Nie je to všeliek, ale môže vám pomôcť pri chudnutí, zlepšovaní zdravia a cieľoch imunity. Väčšina predbežných štúdií teda naznačuje, že extrakt z olivových listov by mohol priniesť viacero zdravotných výhod. To zahŕňa zníženie krvného tlaku, zlepšenie cholesterolu a zníženie rizika rakoviny a cukrovky 2. typu. Vedci však musia vykonať rozsiahlejšie štúdie na ľuďoch, aby potvrdili tieto výsledky a stanovili dlhodobú bezpečnosť užívania extraktu z olivových listov.