Diéta

Nízko purínové jedlo pre dnu – vyvážená strava ako preventívne opatrenie

jesť zdravé paradajky mrkva ovocie

Dna metabolickej choroby má veľmi výrazný klinický obraz – kyselina močová nahromadená v krvi spôsobuje bolesti kĺbov, ktoré sa dajú zvyčajne liečiť iba liekmi. Akonáhle akútna fáza skončí, vyvstáva otázka – ako sa môžete vyhnúť ďalším útokom? Podporná terapia tiež pozostáva z vyváženej stravy ako preventívneho opatrenia. Konzumácia dny s nízkym obsahom purínov hrá teda rozhodujúcu úlohu v procese hojenia. Pozrime sa podrobne na najdôležitejšie potraviny a dáme vám tipy, ako dostať dnu pod kontrolu správnou diétou.

Nízko purínové stravovanie pri dne: prečo na správnej diéte tak záleží?

low purine jesť dnu zdravé jedlo

Dna je vlastne metabolická porucha – koncentrácia kyseliny močovej v krvi stúpa, v dôsledku čoho sa tvoria kryštály urátu. Usadia sa okrem iného v kĺboch ​​a šľachách a dokonca aj v obličkách. Stáva sa to okrem iného preto, že sa spotrebuje príliš veľa potravín bohatých na puríny alebo pretože obličky nevylučujú dostatočné množstvo kyseliny močovej. Aj keď je táto forma metabolickej poruchy vrodená, existuje niekoľko vyvolávajúcich faktorov.

jesť dnu paradajky jablkové zemiaky

Zvýšená alebo denná konzumácia alkoholu môže spôsobiť záchvaty u dedične predisponovaných ľudí a má negatívny vplyv na pacientov s dnou. Ale najmä potraviny bohaté na puríny, ktoré sú konzumované v kombinácii so stresom, infekciami alebo inými ochoreniami, vedú k zápalu kĺbov. Potom príde bolestivý záchvat, ktorý je na začiatku typický a ľahko rozpoznateľný. Diagnózu stanoví lekár na základe krvného testu. Prvou liečbou sú lieky, ale potom lekári zvyčajne kladú veľký dôraz na správnu životosprávu. To znamená, že správna diéta je obzvlášť dôležitá.

jesť dnu paradajky jahody chutné zdravé

Konzumácia dny s dnou s nízkym obsahom purínov je neoddeliteľnou súčasťou liečebného procesu. Cieľ – s diétou s nízkym obsahom purínov udržať obsah kyseliny močovej v určitých medziach. V zásade by mali pacienti vo fáze hojenia výrazne obmedziť konzumáciu potravín obsahujúcich dnu. Optimálne sú hodnoty kyseliny močovej pod 350 za deň a 2500 za týždeň.

Jesť pri dne: ktoré potraviny sú vhodné a ktoré nie?

jesť dnu lahodná zdravá výživa diétny plán

Najlepšie je úplne sa vyhnúť potravinám obsahujúcim puríny (pokiaľ vám lekár nepovie inak). Podrobne sa pozrieme na najdôležitejšie skupiny produktov:

 • Mäso je bohaté na purín, čo vedie k silnej tvorbe kyseliny močovej. Baranina napríklad obsahuje až 81 purínov na 100 gramov mäsa, čo vedie k tvorbe približne 150 kyseliny močovej na 100 gramov. Sladké pečivo je obzvlášť nebezpečné, pretože má extrémne vysoké hodnoty 525 purínov na 100 gramov a 1240 kyseliny močovej na 100 gramov. Obsah purínov v jahňati je tiež vysoký, ale zostáva v určitých medziach – 76 purínov a 182 kyseliny močovej na 100 gramov Odporúča sa tiež opatrnosť – pri konzumácii srdca, pečene, obličiek a jazyka sa puríny zvyšujú o 150 – 200 na 100 gramov, zatiaľ čo svalové mäso obsahuje okolo 60 purínov a 140 kyseliny močovej v 100 gramoch. Bravčové, králičie, jelenie a zajačie mäso majú podobné hladiny, líšia sa medzi 60 a 70 purínmi a 150-170 kyselinou močovou.

jesť purinové jedlá z dna hrachu

 • Kurčatám a morčatám by sa malo vyhnúť, aspoň v akútnej fáze, a potom ich možno jesť len vo veľmi obmedzených množstvách – 50 až 100 purínov, podľa toho, či je mäso s kožou alebo bez kože, biele alebo stehno, vyprážané alebo pečené.
 • Pokiaľ ide o ryby, situácia je podobná – tuniakovi patrí prvé miesto so 107 purínmi a 260 kyselinou močovou v 100 gramoch.

jesť dnu hrach ryže jahody

 • Strukoviny ako sója, hrach a šošovica majú obsah purínov medzi 100-130 na 100 gramov a až 400 kyselín močovej v 100 gramoch.
 • Neodporúča sa ani pravidelná konzumácia húb.

jesť dnu zeleninu olivy reďkovky

A tieto potraviny sú vhodné pre vyváženú nízko purínovú diétu.

 • Mlieko a mliečne výrobky, ako sú jogurty a tvaroh, neobsahujú 0 purínov. Syry ako Emmentaler, Gouda a Schmelz majú tiež veľmi nízke hodnoty purínov (menej ako 10 purínov na 100 gramov).
 • Zelenina, ako je šalát, zemiaky, mrkva, červená repa, reďkovka, paradajky, cuketa a cibuľa, ktoré sú tradične súčasťou jedálneho lístka, sa tiež považuje za bezpečnú s 10 až 15 purínmi na 100 gramov a až 30 kyselinami močovou v 100 gramoch.

jesť dnu syr ryža uhorka

 • Takmer všetky druhy ovocia majú nízky obsah purínových potravín. Od exotického ovocia, ako je ananás, pomaranč a banán, až po miestne ovocie, ako sú marhule, jablká, melón, čučoriedky, čerešne a maliny – výber chutného sezónneho ovocia ponúka množstvo možností ovocných šalátov a vynikajúcich dezertov. Tu sa hodnoty držia vo veľmi rozumných medziach – medzi 10-15 purínmi a až 20 kyselinami močovou v 100 gramoch.
 • Pšeničná múka, cestoviny a ryža tiež patria do skupiny zdravých potravín. Aj keď obsahujú viac purínov ako zemiaky, ukazujú sa ako chutná a stále prijateľná alternatíva pre ľudí s dnou.

jesť dnu ovocie vybrať prísady

 • Pokiaľ ide o orechy, názory sa líšia – niektorí odborníci na výživu odporúčajú pravidelnú konzumáciu malých množstiev, najmä lieskových a vlašských orechov, všetky s hodnotami purínov na 100 gramov okolo 10, iní neodporúčajú.
 • Alkohol, ako je víno, obsahuje 0 purínov, ale neodporúča sa. Alkohol bráni spracovaniu kyseliny močovej, preto sa zvyšuje jeho koncentrácia v krvi a opäť nastávajú problémy.

Záver: Napriek niektorým obmedzeniam vyváženej strave nič nestojí v ceste – v každom prípade by ste mali vyhľadať podrobnú radu od svojho lekára, pretože veľmi obmedzená konzumácia mäsa môže viesť k určitým deficitom. Diétny plán by mal byť preto zostavený podľa vašich vlastných potrieb.

jesť dnu melón nízko purínové ovocie