zdravá výživa

Zdravé šťavy s mnohými výhodami – 6 návrhov pre každú chuť

Čerstvo vylisované šťavy sú nepochybne v mnohých ohľadoch zdravé, či už ako súčasť detoxu alebo ako energetický rozkoš medzi nimi. Poskytujú nielen nášmu telu dôležité vitamíny, antioxidanty a minerály, ale môžu tiež predchádzať zápalom a chorobám. V nasledujúcom texte by sme vám chceli predstaviť 6 príkladov zdravých štiav, ktoré vám poskytnú potrebnú energiu na celý deň, ale dajú sa použiť aj ako domáca liečba.

Pomarančová šťava s protizápalovými vlastnosťami

uchovávajte zdravé šťavy z pomarančov a čaju vonku

Pomarančová šťava má protizápalové vlastnosti a má antioxidačný účinok. Konzumácia tohto slnkom zrelého citrusového ovocia tiež umožňuje telu prirodzene zásobovať vitamín C. Pohár (200 ml) čerstvo vylisovanej pomarančovej šťavy už pokrýva veľkú časť dennej potreby vitamínu C dospelého človeka. Vitamín C v pomarančovej šťave pomáha telu vytvárať kolagén, odbúravať tuky a vstrebávať železo z potravy. Zdravotnícki experti tiež odporúčajú piť pomarančový džús pri žalúdočných problémoch, ako je pálenie záhy, ktoré môžu vyvolať jedlá s vysokým obsahom tuku.

odšťavovač anjelský odšťavovač odšťavovač vyrobený z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele

Konvenčné pomarančové šťavy zo supermarketu však spravidla obsahujú veľa cukru a prísad. Čerstvo vylisované a zdravé šťavy z ovocia alebo zeleniny môžu byť preto s kvalitným odšťavovačom oveľa lepšie, ako napríklad pomalý odšťavovač, pripraviť sa. V šťave tak zostanú všetky dôležité vitamíny a živiny, z ktorých môže vaše telo len ťažiť.

Hroznová šťava na zlepšenie funkcie mozgu

žena nalieva do pohára čerstvo vylisovanú hroznovú šťavu s priaznivými účinkami na zdravie a antioxidanty

Hroznová šťava je zdrojom antokyanínov, antioxidantov, ktoré môžu pomôcť zlepšiť kognitívne schopnosti. Tieto zložky navyše hrajú veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní funkcie mozgu. To platí najmä pre starších ľudí, ktorí sú často postihnutí demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Pitie čerstvo vylisovanej hroznovej šťavy ukázalo v mnohých štúdiách pozitívny vplyv na pamäť.

Paradajková šťava na zníženie rizika rakoviny

čerstvé paradajky a paradajková šťava bohaté na lykopénový antioxidant a vitamíny

Paradajky sú tiež bohaté na vitamíny a minerály a obsahujú antioxidant nazývaný lykopén, ktorý má antioxidačný účinok. Môže znížiť potenciálne zdravotné riziká rakoviny, ako je rakovina prostaty. Paradajková šťava má však oveľa viac než len vlastnosti, ktoré predchádzajú rakovine. Vláknina, ktorá obsahuje, zaistí, že vydržíte dlhšie sýty bez toho, aby ste spotrebovali príliš veľa kalórií. Podľa japonských vedcov môže paradajková šťava tiež znižovať krvný tlak a zlepšovať hladinu cholesterolu.

Slivková šťava na podporu trávenia

Slivková šťava z čerstvého ovocia podporuje trávenie a je zdravá pre žalúdok

Zo sliviek sa dajú pripraviť aj zdravé šťavy bohaté na antioxidanty, draslík a vlákninu. Toto ovocie tiež obsahuje vyváženú dávku prírodného preháňadla nazývaného cukrový alkohol nazývaný sorbitol. Jeho vlastnosti pomáhajú regulovať tráviaci systém. Slivkovú šťavu navyše môžete použiť ako prírodný domáci liek na zápchu.

Šťava z granátového jablka na zníženie krvného tlaku

Výživná a antioxidačná šťava z granátového jablka pripravená odšťavovačom

Granátové jablko je prirodzene nabité dôležitými živinami, ako je vitamín C a antioxidanty. V skutočnosti čerstvo vylisovaná šťava z granátového jablka obsahuje viac antioxidačných zložiek ako zelený čaj alebo hroznová šťava. Toto liečivé ovocie chráni bunky pred voľnými radikálmi a ponúka mnoho výhod pre kardiovaskulárny systém, pečeň a gastrointestinálny trakt. Podľa štúdií je šťava z granátového jablka údajne účinná aj proti kôrnateniu tepien (artérioskleróza).

Brusnice na močové infekcie

Pripravte si lahodný nápoj s brusnicami a vychutnajte si zdravé šťavy

Brusnicová šťava môže pomôcť pri akútnych infekciách močových ciest aj pri opakovaných infekciách močového mechúra. Fytochemikálie antokyány nachádzajúce sa v týchto drobných plodoch môžu tiež zlepšiť zdravie tráviaceho systému. Majú antibakteriálny účinok a môžu predchádzať infekcii Helicobacter pylori v žalúdku. Baktérie Helicobacter sú jednou z najčastejších príčin trvalého zápalu výstelky žalúdka (zápal žalúdka).