Recepty

Pusinky si urobte sami – recepty, ktoré si môže upiecť každý sám doma

Pripravte si pusinky sami recept na esenciu z čerešňovej šťavy

Či už ako prísada do lahodného dezertu, ako náhrada za sušienky na detské narodeninové oslavy alebo ako suvenír pri zvláštnych príležitostiach – pusinky sú veľmi obľúbeným pečivom. Napriek tomu, že sú vyrobené z niekoľkých surovín podľa základnej receptúry, pre hobby pekára často predstavujú veľkú výzvu. Ak si chcete urobiť pusinky sami, ste na správnom mieste – máme pre vás pár užitočných rád, ako sa vyhnúť najčastejším chybám. Ponúkame tiež prehľad rôznych variácií a možností chuti, aby si každý mohol nájsť svoj obľúbený recept. nechajte sa inšpirovať!

Pusinky si urobte sami – návod na základný recept

samotné pusinky pečú dve hodiny

Slovo pusinky je odvodené z francúzštiny a znamená „bozk“. Pusinky sa pečú z vaječných bielkov s cukrom – základný recept obsahuje iba niekoľko prísad. Preto je pečivo často vnímané ako alternatíva na poslednú chvíľu k tradičným sušienkam. V lete sú často plnené ovocím a potom podávané buď so zmrzlinou alebo so smotanou. Skúsení pekári používajú pusinky ako základ koláčov alebo nimi prikryjú ovocný koláč. Nielen preto, že úžasne chutia v kombinácii s ovocím, smotanou a orechmi – aj preto, že ak sú správne skladované, môžu vydržať zhruba týždeň. Podrobný návod na výrobu pusinky nájdete nižšie.

Pusinky si pripravte sami – suroviny pre základný recept

pusinky si krok za krokom vyrábajú vlastné prísady

Prísady sú na asi 16 pusiniek, z ktorých každá má priemer asi 5 cm. Potrebujete 4 bielky, štipku soli, 1 šálku jemného cukru (ak nemáte jemný cukor, môžete jednoducho pomlieť normálny cukor najemno), 1/2 čajovej lyžičky vanilkovej esencie, 1 šálku sušeného kokosu, jedlo farbivo alebo esencia, ak sú pusinky mramorované, 4-5 kvapiek citrónovej šťavy.

Urobte si pusinku sami Krok 1: oddeľte vajíčka

Vytvorte si vlastnú pusinku a nechajte proteín odpočinúť

Vajcia dôkladne umyte mydlom a nechajte ich vychladnúť v chladničke. Medzitým si dôkladne umyte ruky. Pripravte si tri misky – jednu, v ktorej sa budú oddeľovať vajíčka, jednu na žĺtky a druhú na bielky. Opatrne rozlomte škrupinu prvého vajíčka, potom pretrepte žĺtok medzi dvoma škrupinami tak, aby vaječný bielok stiekol z okraja škrupiny a spadol do misky. Na konci opatrne nalejte žĺtky do určenej misky a do určenej misky dajte aj bielko. Týmto spôsobom zaistíte, že aj keby sa vaječný žĺtok rozpustil, musí sa vyhodiť iba príslušné vajíčko a nie všetky vaječné bielky sa zničia súčasne.

Krok 2: vyšľahajte bielka

Pusinky si urobte sami šľahaním bielka

Vaječné bielky nechajte 40 minút pri izbovej teplote – to zaistí, že môžu neskôr pri šľahaní viazať vzduch a zväčšiť svoj objem. Medzitým môžete vložiť plech na pečenie s papierom a predhriať rúru na 100 stupňov. Potom pridajte citrónovú šťavu a soľ do bielkov v suchej miske. Zmes najskôr pomaly premiešajte šľahačkou, potom zvýšte rýchlosť a ručný mixér prepnite na najvyššie nastavenie.

Pusinku si pripravte sami, pridajte práškový cukor

Teraz je potrebná predovšetkým trpezlivosť – bielko na najvyššej úrovni jednoducho veľmi tuho zašľahajte do bielka. Môže trvať niekoľko minút, kým sa zmes zmení na penu.

Urobte si pusinku sami trvá tri minúty

Keď zmes dosiahne vyššie uvedenú konzistenciu, cukor sa môže pridávať postupne za stáleho miešania na najvyššej úrovni. Čím je cukor jemnejší, tým rýchlejšie bude porazený. Každú chvíľu zmes testujte, ak ešte stále cítiť jednotlivé kryštály cukru, potom šľahajte.

Pusinky si pripravte sami, dajte citrón

Hneď ako sa cukor úplne rozpustí, pridajte vanilkovú esenciu. Základným receptom je vanilka, ale v závislosti od osobných preferencií je možné pridať ďalšie esencie. V tomto mieste chcete, aby bola zmes lesklá, tuhá a krémová.

Vytvorte si vlastnú pusinku strúhanú

Teraz možno pridať sušený kokos a vmiešať do zmesi čistou a suchou lyžicou. Teraz je ten správny čas rozpustiť práškové potravinárske farbivo vo vriacej vode a naliať ho do pipetovej fľaše. Alternatíva k potravinárskemu farbeniu – do zmesi pridajte kakao alebo roztopenú čokoládu a miešajte lyžičkou.

Vyrobte si a mramorujte pusinky sami

pusinky vyrábajú svoje vlastné čerešňové esencie na farbenie potravín

Dva prúžky potravinárskych farbív v potrubnom vrecku potrite hviezdicovou tryskou. Potom nalejte zmes do vrecka na potrubie.

pusinky robia z vreciek na potrubie samotné hviezdy

Pusinky vystriekajte na plech vystlaný papierom na pečenie – dbajte na to, aby medzi jednotlivými pusinkami bola minimálna vzdialenosť 2 cm. Pri pečení pusinky výrazne nezvýšia svoj objem.

Pripravte si pusinku a upečte si recept

Pusinky pečte v predhriatej rúre na 100 stupňov 90 minút – sú pripravené, keď sú úplne suché. Potom rúru vypnite a pusinky nechajte vo vnútri ďalších 10-15 minút. Nakoniec ich nechajte vychladnúť na pergamenovom papieri pri izbovej teplote.

Vyrobte si pusinky a upečte mramorovanie

Hotové chladené pusinky musíte skladovať vo vzduchotesných nádobách v chladničke – týmto spôsobom zaistíte, aby neabsorbovali vodu a aby nezmäkli po dni..

Pusinky si urobte sami – recept s čučoriedkovou náplňou

Vytvorte si vlastný recept na čučoriedkové pusinky

Ďalší recept je sladké pokušenie s ovocím – náplň je s čučoriedkami, ale môžete ich urobiť z rôzneho ovocia. Pusinky sa pečú podľa vyššie uvedeného základného receptu – dôležité je len to, aby ste v každom pusinke nechali dieru, keď ich postriekate. Na náplň budete potrebovať tieto suroviny: 1 šálku čerstvých alebo mrazených čučoriedok (podľa chuti môžete aj iné bobule), 6 lyžíc mäkkého masla, 3/4 šálky cukru, 2 veľké vajíčka a 2 žĺtky, 1 /3 šálky čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy.

Pusinky si robia vlastnú čučoriedkovú plnku

Príprava: Čučoriedky privedieme k varu a varíme 5-6 minút. Potom ho vyberte z platne, nechajte vychladnúť a potom najemno rozdrvte. Ak je to potrebné, odstráňte väčšie kúsky ovocia, aby sa vytvorila hladká hmota – konečným výsledkom by mala byť pol šálky pyré. V ďalšej čistej a suchej miske šľahajte maslo a cukor v stojanovom mixéri 2 minúty do krémova. Na mierny oheň dajte najskôr vajíčka a potom žĺtky za stáleho miešania. Potom pridajte citrónovú šťavu a dobre premiešajte. Zmes dajte do hrnca, nechajte 2-3 minúty zahriať na miernom ohni. Potom dajte varnú dosku na stredný oheň a za stáleho miešania nechajte plnku zovrieť. Po 10-12 minútach, keď zmes zhustne, odstavte z tepla a odstavte. Keď náplň úplne vychladne, môžete ňou naplniť pusinku a podľa potreby podávať s lístkami mäty.

Pusinky s kakaom a čokoládou 

pusinky samotné robia čokoládové polevy vynikajúcimi

Ďalší nápad pre tých, ktorí majú obzvlášť radi dezerty s čokoládou – pusinky sa pečú podľa základného receptu, kde je vanilková esencia nahradená 1/5 šálky kakaového prášku. Hotové pusinky necháme vychladnúť, medzitým si rozpustíme čokoládu na vodnom kúpeli. Potom pusinky namočte bokom do čokolády. Ak chcete, podávajte s ľadom.