Recepty

Grilovanie rýb – 5 najlepších druhov rýb na grilovanie a ďalšie tipy

Tipy a triky na grilovaní rýb

Grilovacia sezóna je otvorená! Kura, steak, zelenina, chlieb, dokonca aj ovocie – všetko skončí na grile. Pokiaľ ide o mäso, grilovanie je pomerne jednoduché. Grilovanie rýb je však trochu komplikovanejšie. Ako grilujete rybu bez toho, aby sa prilepila na mriežku alebo sa rozpadla, keď ju otočíte? Dnes vám povieme, ktoré druhy rýb sú na grilovanie najlepšie, a tiež vám dáme tipy, ako ich správne pripraviť na domácom grile.

Ktorá ryba je vhodná na grilovanie??

Grilovaný tuniak s prílohou zo zelenej špargle

Pri výbere ryby na grilovanie je dôležité zvážiť, aké pevné je rybie mäso. Zvlášť ľahké rybie filé, ako je morský jazyk, tilapia alebo platesa, neklesajú na otvorenom ohni tak dobre. Rozbijú sa alebo prepadnú rošt. Najlepšie je vybrať rybu, ktorá je v dužine tučná a pevná.

Nasleduje zoznam piatich druhov rýb, ktoré sú na grilovanie najlepšie! Poznámka Všetky majú z hľadiska udržateľnosti odlišné vlastnosti. Pred nákupom si overte pôvod a sezónnosť vybraných druhov rýb.

1. mečúňGril na grilovanie steakov na steaky

Mečiar je ryba s jemnou chuťou a pevnou dužinou, ktorá je ideálna na grilovanie. Steaky je možné bez problémov položiť priamo na rošt.

2. losos

Lososa pripravte na grile

Losos má vysoký obsah tuku (a vysoký obsah dobrých omega-3 mastných kyselín), vďaka ktorému je pri grilovaní vlhký. Losos, či už ako rezeň alebo filé, odolá teplu grilu, zachová si výraznú chuť a drží spolu.

Pre väčšiu chuť zvážte grilovanie lososa na cédrovej doske. Dosky môžete namočiť do vody, ale namočenie dosiek do vína, saké alebo muštu je oveľa zábavnejšie. Teplo je dostatočne nízke, takže sa nemusíte obávať, že alkohol bude horľavý.

3. Tuniak

Korenie na steaky z tuniaka na grile

Tuniak je veľmi univerzálny! Steak z tuniaka má výraznú chuť a je ľahko stráviteľný. Tuniak sa vyznačuje pevným, chudým mäsom, ktoré zabraňuje jeho rozpadu na grile.

4. Kanica červená

Kanic červený na grilovaní celých rýb

Kanica červený sa vyznačuje červenou šupkou a pevnou bielou dužinou. Je ľahko použiteľný a odpúšťa dlhšie časy varenia. Grilovať môžete buď celé ryby, alebo porcie filé.

5. Mahi Mahi

Rybie filé zlatá makrela na grile

Mahi Mahi, tiež známy ako dorado alebo zlatá makrela, je chutná biela ryba. Hlbokomorské ryby žijú vo všetkých tropických a subtropických vodách a majú pevné mäso, ktoré ho robí ideálnym na grilovanie.

Správne grilovanie rýb – funguje to takto:

Filety z lososa na grile

Grilovanie rýb môže byť výzva. Dokonca aj tí najskúsenejší kuchári na grile nie sú vždy úspešní. Ponúkame vám pár tipov na grilovanie rýb, aby sa váš grilovací večer stal veľmi špeciálnym chuťovým zážitkom.

Rozhodnite sa, ktorý spôsob grilovania chcete použiť. Vyššie uvedené druhy rýb je možné grilovať priamo na mriežke. Všetky rybie filé by mali mať hrúbku najmenej 2,5 cm, aby neprepadli mriežke. Alternatívne môžete použiť alobal, grilovacie taniere, držiaky na ryby alebo špajle, aby sa ryby nelepili na rošt.

celé ryby príslušenstvo na grilovanie marinádové korenie

Začnite s čistým, horúcim, dobre naolejovaným grilovacím povrchom. Aj malé kúsky zuhoľnateného jedla na grilovacej mriežke sa prilepia na surový rybí filet a roztrhajú mäso, ak sa ho pokúsite presunúť..

Gril necháme predhriať, rošt očistíme a dobre naolejujeme. Tento krok je rozhodujúci pre úspešné grilovanie rýb. Najlepšie je použiť tepelne stabilný tuk, ako je repkový alebo slnečnicový olej.

Pokiaľ bola ryba ochutená marinádou na báze oleja, pred vložením na gril ju zo všetkých strán potrite kefou alebo nastriekajte olejom. Nebojte sa dať filé dobrý povlak. Ryba nebude mastná, ale zabráni jej prilepeniu na rošt.

Grilované rybie filé Mahi Mahi s mangovou salsou

tip: Existuje ďalší trik, ktorý môžete vyskúšať: majonéza. Rozložte vrstvu na obe strany a potom rybu okoreňte, než ju dáte na gril. Majonéza nielenže veľmi dobre priľne k rybe, ale tiež zabráni prilepeniu filé a celých rýb na gril. Nebojte sa, chuť majonézy po grilovaní nepocítite.

Čas, ktorý musí ryba stráviť na grile, závisí od jej hrúbky. Filety hrubé 2,5 cm sa varia 8-10 minút. Na obrátenie filé použite širokú špachtľu alebo rybaciu špachtľu.

Ako grilovať lososa na cédrovej doske

Filet z lososa ugrilujte na cédrovom dreve

Je to taká jednoduchá a elegantná technika na vyprážanie lososa. Ryba sa v teple grilu jemne parí a zostáva neuveriteľne jemná a šťavnatá. Okrem pražených aróm absorbuje aj jemne sladké tóny z dreva. Vysvetlíme, ako to urobiť:

Grilovaný filet z lososa. Doska z cédrového dreva. Gril na drevené uhlie

Jednu až dve hodiny pred grilovaním namočte cédrové dosky do vína, saké, jablčného muštu alebo vody.

Predhrejte plynový gril alebo gril na drevené uhlie na stredné nepriame teplo, asi 180 stupňov Celzia.

Dosky poukladajte do stredu grilovacieho roštu. Medzi doskami nechajte malý priestor, aby mohlo prúdiť teplo a vzduch.

Lososa potrieme tenkou vrstvou olivového oleja a ochutíme soľou, korením a citrónovou šťavou. Lososovú kožu položte na cédrové dosky. Položte veko na gril.

Recept na lososový gril na cédrovej doske

Grilujeme 12 až 15 minút. Potom lososa vidličkou skontrolujeme. Malé filety sa varia rýchlejšie ako väčšie. Losos je hotový, keď je v strede rovnomerne ružový.

Lososa preložíme na dosku alebo plech na pečenie. Tenkou špachtľou v prípade potreby jemne oddeľte pokožku od lososa. Koža by sa mala prilepiť na dosky a mala by sa dať ľahko odstrániť.

Ostrým nožom nakrájajte lososa na kúsky. Posypeme kôprom a ihneď podávame.

Mimochodom, cédrové dosky je možné opätovne použiť, kým nie sú nadmerne zuhoľnatené alebo ich už nemožno čistiť.

Losos na cédre, grilovanie citrónov