fitness

Fitness doma: aké vybavenie potrebujete na dobré domáce cvičenie?

Fitness doma cvičte činky

Telocvičňa nie je ideálnym miestom na cvičenie pre každého. Mnohí sa jednoducho necítia v posilňovni a vždy si nájdu výhovorky, ako je dlhá cesta alebo zlé počasie. Aby ste sa vyhli takýmto nepríjemnostiam, môžete cvičiť aj doma. Čo však potrebujete na skutočne efektívne domáce cvičenie? V článku sumarizujeme potrebné vybavenie, ako aj výhody a nevýhody fitness doma.

Výhody a nevýhody domáceho cvičenia

Cvičebná podložka na domáce cvičenie

Každý vie, že cvičenie a kondícia sú prospešné pre zdravie a mali by byť súčasťou života každého z nás. Napriek tomu dlhá cesta do posilňovne, často preplnené fitnescentrá a vysoké poplatky odrádzajú aj nadšených milovníkov fitnes. Pohodlie vlastných štyroch stien na druhej strane ponúka flexibilné tréningové časy a nemusíte brať ohľad na ostatných. Navyše, ak máte dobrú cvičebnú rutinu, domáce cvičenia môžu byť rovnako účinné ako cvičenia v posilňovni. Domáce cvičenie je tiež veľmi lacné – stačí investovať do niekoľkých zariadení.

Tipy Domáce cvičebné cvičenia Vybavenie

Na druhej strane, fitnes doma má aj nevýhody. Pretože neexistuje tréner, nepresnosti vo vykonávaní cvičení nie je možné opraviť, čo môže viesť k zraneniam. Zvlášť začiatočníkom sa preto neodporúča vykonávať intenzívne domáce cvičenia. Často sa tiež stráca motivácia cvičiť, keď prídete domov po dlhom dni v práci. Nedostatok miesta vo väčšine mestských bytov možno vnímať aj ako zásadnú nevýhodu. Každý sa teda musí sám rozhodnúť, či je cvičenie doma alebo v štúdiu lepšie.

Fitness doma: aké vybavenie potrebujete?

Vybavenie na domáce cvičenie Kettlebell tenisky

Pre efektívne domáce cvičenie zohráva rozhodujúcu úlohu prirodzene aj správne vybavenie. Cvičiť môžete len s váhou vlastného tela, ale s nejakým cvičebným vybavením resp praktické rotopedy požadovaný účinok je možné dosiahnuť rýchlejšie.

Fitness domáca cvičebná stolička stacionárny bicykel

Či už premeníte celú izbu v byte na súkromnú telocvičňu alebo len použijete podlahu v obývačke, potrebujete vybavenie. Fitness vybavenie pre domácnosť nájdete online napríklad na gorillasports.de nákup. Je dôležité sústrediť sa na to podstatné. Najlepšie je použiť zariadenie, ktoré dokáže precvičiť viacero svalových skupín. Šetrí vám to nielen peniaze, ale aj priestor.

Kardio stroje patria medzi najobľúbenejšie stroje na vytrvalostný tréning. Sú ponúkané aj na domáce použitie a umožňujú kardio tréning kedykoľvek. Krokové, eliptické a stacionárne bicykle sú účinné, ale zaberajú veľa miesta v miestnosti. Na zriadenie vlastnej posilňovne je preto vhodné vybrať si len jednu z nich.

Home Fitness Tipy Výhody Nevýhody

Malé športové vybavenie, ako sú činky, valce na brucho, cvičebné loptičky a podobne, je veľmi lacné, ale napriek tomu je perfektné na účinný tréning celého tela. Rovnako dobre vám môže poslúžiť aj domáci nábytok. Napríklad robustná stolička dokáže pri domácom cvičení zázraky a používa sa v mnohých cvičebných programoch.

tipy na efektívne cvičenie doma

Mnohí si myslia, že si môžete zacvičiť v pyžame doma. Pohodlné oblečenie a pohodlní tréneri sú však pre dobrý tréning nevyhnutnosťou a môžu mať tiež pozitívny vplyv na motiváciu. Pohodlné športové oblečenie, akým je športová podprsenka a legíny pre ženy, umožňuje maximálny pohyb počas tréningu a tým znižuje riziko úrazu. Je vhodný na domáce cvičenie aj do posilňovne. K základnej výbave patrí aj cvičebná podložka a uterák pre optimálnu hygienu doma.