Na zdravie

Biele škvrny na nechtoch: len kazy alebo symptóm choroby?

odstrániť biele škvrny majú peknú manikúru

Nechty sú prvou vecou, ​​ktorú je potrebné pri podaní ruky hľadať. Je preto dôležité, aby manikúra vyzerala dobre aj bez laku. Ale bez ohľadu na to, koľko úsilia vynaložíte, každú chvíľu sa na vašich nechtoch objavia biele škvrny. Pre mnohých nie sú ničím iným ako nepríjemnými kazmi, niektorí však veria, že môžu naznačovať chorobu. Ako príčina je často dokonca podozrenie na nedostatok vápnika. Podrobne sa pozrieme na kozmetický problém a zhrnieme jeho príčiny, možné ošetrenia a preventívne opatrenia. Snažíme sa tiež vystopovať mýty okolo bielych škvŕn.

Biele škvrny na nechtoch majú zvyčajne neškodnú príčinu

odstrániť triky tipy triky

Biele škvrny na nechtoch majú zvyčajne úplne neškodnú príčinu. Nárazy alebo zvieranie môžu dočasne poškodiť nechtovú platničku a vytvárať dutiny. Sú to práve tieto vzduchové kapsy, ktoré vedú k zafarbeniu a v niektorých oblastiach pôsobia ako biele. Ovplyvnené nadržané vrstvy však časom opäť narastú a biele škvrny zmiznú. Nie je potrebné žiadne ošetrenie, kaz je možné v prípade potreby skryť lakom.

odstrániť biele škvrny nechty nechty mýty starostlivosť

Tieto tipy vám pomôžu vyhnúť sa v budúcnosti malým, neviditeľným traumám na nechtoch:

1. Pri manikúre vždy dbajte na to, aby ste kožičku príliš nezatlačili. Tiež by ste nikdy nemali úplne odstrániť kutikulu.

2. Noste pohodlnú obuv, príliš tesná obuv môže nechty poškodiť.

3. Nestrihajte nechty strojčekom na nechty, pravidelne ich pilníčkujte. Sklenený pilník je najšetrnejší spôsob, ako dostať nechty do tvaru bez praskania. Nechty pilujte od strán smerom k stredu.

biele škvrny nechty nechty rady starostlivosti triky

4. V niektorých prípadoch môžu biele škvrny naznačovať suchú nechtovú platničku. Pre istotu sa potom oplatí použiť odlakovač bez acetónu a z času na čas nechty potrieť jojobovým alebo kokosovým olejom. Prestávka s lakom na nechty dokáže niekedy zázraky a skutočne veľmi pomôže k rýchlej regenerácii nechtov.

5. Či už v dome alebo na záhrade: Vždy by ste sa mali snažiť chrániť ruky a nechty pred nárazmi. Noste záhradné rukavice odolné voči tŕňom a prepichnutiu a buďte obzvlášť opatrní pri manipulácii s nástrojmi.

Ak dodržiavate tieto základné pravidlá a stále na nechtoch vidíte nové biele škvrny alebo sa vám škvrny časom „netúlajú“, ale zostávajú na tom istom mieste, potom stojí za to navštíviť lekára, aby ste boli v bezpečí..

Biele škvrny na nechtoch: mýty a pravda

biele škvrny nechty kazy žiadna choroba

Mýtus: Nepríjemné škvrny sú dôsledkom nedostatku živín, často sa hovorí o nedostatku vápnika. Často je podozrenie na nedostatok ďalších dôležitých stopových prvkov alebo vitamínov, ako je vitamín B. Priatelia a rodina vám potom poradia, aby ste zmenili stravu.

Pravda: Biele škvrny nie sú dôsledkom zlej výživy. Nechty na rukách sú z veľkej časti vyrobené z proteínu keratínu. Na to, aby si telo dokázalo vytvárať zdravé nechty, potrebuje vitamíny skupiny B ako je biotín, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu. Príkladom sú orechy, sója, pečeň, žĺtky a kvasnice. Aj keď dôjde k nedostatočnému zásobovaniu, čo je v európskych krajinách veľmi zriedkavé, nechty sa stanú krehkými a neodfarbia sa.

Vyhnite sa bielym škvrnám na nechtoch, urobte si vlastnú manikúru

Ľudské nechty pozostávajú iba z 0,03% vápnika, a preto vedci predpokladajú, že vápenaté prípravky nemajú žiadny účinok. Nedostatok vápnika má aj ďalšie príznaky. Typické sú suchá koža, vypadávanie vlasov a svalové kŕče.

Pilníkujte biele škvrny na nechtoch Vyhnite sa nárazom

Mýtus: Biele škvrny naznačujú chorobu. Rozhodne by ste mali kontaktovať svojho rodinného lekára a nechať sa vyšetriť.

Pravda: V skutočnosti to nie je také dramatické, ako to znie. Pretože biele škvrny na nechtoch rúk majú často úplne iné dôvody. Lekári vysvetľujú, že len veľmi zriedkavo môže ísť o chorobu. Lekárske právomoci rozlišujú:

Biele škvrny na skrytie nechtov sa vyhýbajú manikúre

1. Priečna leukonychia: Toto popisuje zmenu farby nechtov. Vyskytuje sa u bielych pásov, ktoré pokrývajú šírku nechtovej platničky a prebiehajú rovnobežne s bielym mesiacom nechtov. Príčinou týchto bielych pásov sú veľmi často malé traumy na povrchu nechtov, spôsobené napríklad manikúrou alebo tesnými topánkami. Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť v dôsledku chemoterapie. Osýpky, malária, metabolické poruchy alebo herpetické vírusy Herpes vírusy môžu zriedkavo spôsobiť zmenu farby. Vo všetkých prípadoch nie je potrebná žiadna ďalšia liečba, pretože postihnuté miesta vyrastú.

2. Antibiotiká môžu krátkodobo spôsobiť biele zafarbenie. Aj v týchto prípadoch nie je potrebná žiadna liečba, pokiaľ dermatológ nemôže nájsť inú príčinu.

3. Úplne biele nechty sú niekedy znakom horúčky, zlyhania obličiek alebo pečene a ťažkého vstrebávania bielkovín. V týchto prípadoch to však väčšinou nie sú malé mraky, ale skôr veľké škvrny s nepravidelným okrajom, ktoré sa tiahnu cez polovicu alebo dokonca celú nechtovú platničku. Ľudia s problémami s obličkami alebo pečeňou majú okrem bielych škvŕn aj mnoho ďalších symptómov.

V zásade sa to dá kombinovať: U zdravých ľudí, ktorí nemajú žiadne iné príznaky, sú biele škvrny na nechtoch čisto kozmetickým problémom. Každý, kto má iné sťažnosti, alebo ak sa zrazu objaví veľa bielych škvŕn a na nechtoch sú znova a znova viditeľné nové škvrny, stojí za to navštíviť svojho rodinného lekára..

vyhnite sa bielym škvrnám na nechtoch triky