Na zdravie

Rastlina echinacea – účinky a blahodarné účinky na coneflower

Ak ste hľadali antivírusové bylinky, ktoré pomáhajú proti mnohým chorobám, pravdepodobne ste narazili na rastlinu Echinacea. Použitie ružovej alebo purpurovej třapatky by mohlo mať priaznivé účinky na zdravie, od prechladnutia po rakovinu. Echinacea purpurea stimuluje celkovú aktivitu buniek zodpovedných za boj proti všetkým druhom infekcií. Na rozdiel od antibiotík, ktoré priamo útočia na baktérie, to umožňuje našim vlastným imunitným bunkám účinnejšie útočiť na tieto baktérie, vírusy a abnormálne bunky vrátane rakovinotvorných..

Coneflower Echinacea rastlina ako liek

Čajový prípravok zo sušených fialových kvetov z čapíka purpurového

Najčastejšie osvedčeným účinkom Echinacey je stimulácia fagocytózy. To znamená konzumáciu inváznych organizmov bielymi krvinkami a lymfocytmi. Jedná sa o silnú rastlinu, ktorá v súčasnosti prekvitá na trhu s prírodným zdravím. Prečo však táto atraktívna kvetina získava na obľube? Pretože rastlina Echinacea prospieva nášmu zdraviu a pohode ako máloktorá odroda rastlín na planéte. Ale môže čaj vyrobený z fialových kvetov skutočne účinne predchádzať prechladnutiu a chorobám? Niektorí ľudia veria, že ju môže dokonca použiť na zmiernenie bolesti, prevenciu rakoviny a odstránenie kožných problémov. Vedecká obec však nesúhlasí s výhodami a niektorí odborníci vyslovili obavy z vedľajších účinkov.

zblízka kvet v žltej a červenej farbe

Echinacea, predtým známa ako alternatívna metóda na prevenciu prechladnutia, je teraz vhodná pre široké spektrum aplikácií – od boja proti rakovine až po zmiernenie bolesti. Tiež nemusíte kupovať takéto výrobky po celý rok, aby ste predišli chorobám. Skúste namiesto toho vyrobiť vlastný extrakt, aby ste využili liečivé vlastnosti rastliny Echinacea. Môžete ho dokonca použiť aj na ošetrenie vonkajších rán. Účinná látka môže zabíjať škodlivé mikróby a spomaľovať alebo dokonca zastaviť reprodukciu týchto baktérií. Jeho pôsobenie navyše stimuluje tvorbu nového tkaniva a podporuje telo v boji proti zápalom.

Extrakt na čaj alebo potravinové doplnky

poloplná čajová kanvica s čajom echinacea svetlej farby

Ako bylinný nápoj si môžete najčastejšie pripraviť čaj z rastliny Echinacea. Ostatné odrody sú vhodné aj ako prísady do niektorých čajových prípravkov a extraktov. Na prípravu čaju ľudia zvyčajne používajú purpurový, kužeľovitý kvet rastliny, sušený alebo čerstvo narezaný. Na to však môžete použiť aj korene a listy. Echinacea je trváca bylina, ktorá bežne rastie v Severnej Amerike a Európe. Tento druh je v tesnom spojení so slnečnicou, sedmokráskou a bežnou bylinou. Vedľajší účinok chuti tohto čaju je často popisovaný ako pocit mravčenia v jazyku. V skutočnosti niektorí výrobcovia bylinných produktov považujú túto kvalitu za dôkaz účinnosti bylinky. Echinacea sa bežne kombinuje s mätou alebo inými prísadami, ako je citrónová tráva, pre príjemnejšiu chuť. Ak sa vám však tento nepáči, môžete použiť nápravu vo forme tabliet alebo tinktúr.

Prirodzene rastúca rastlina echinacea kvitnúca pod slnkom

Pred rokom 1950 a príchodom antibiotík mala rastlina echinacea rešpektovaný zdravotný stav. Ako zdravotnícky priemysel presunul svoj záujem, antibiotiká sa stali hitom a dnes už preslávená bylina stratila veľkú časť uznania. Väčšina ľudí nevie, že chemikálie v koreni sa výrazne líšia od chemikálií v hornej časti rastliny. Pri analýze koreňov čapíka purpurového sa zistilo, že obsahujú vysoké koncentrácie prchavých olejov. Časti, ktoré rastú nad zemou, zvyčajne obsahujú viac polysacharidov, o ktorých je známe, že vyvolávajú imunitnú odpoveď. Extrakt z rastliny Echinacea je v podstate tinktúra z vrchnej časti.

Dôležité komponenty

rastlina echinacea ako tinktúra použite správne dávkovanie v liekovkách ako kvapky echinacea purpurea

Mnohé z chemických zložiek Echinacea sú skutočne silnými stimulátormi imunity a môžu mať značný terapeutický význam. Niektoré z nich, ktoré pravdepodobne poznáte, sú esenciálne oleje, flavonoidy, inulín, polysacharidy a vitamín C. Okrem recenzií na výživné extrakty rastliny sme sa dozvedeli, že časť rastliny, ktorá rastie nad zemou, je najúčinnejšia . Je zaujímavé, že v Nemecku sú výživové doplnky regulované vládou a vzdušné časti Echinacea purpurea sú v skutočnosti schválené ako prírodné liečivá pri infekciách močových ciest, infekciách horných dýchacích ciest, nachladnutí a pomaly sa hojacich ranách..

Zdravotné výhody rastliny Echinacea

Alternatívne prostriedky z rastlín a bylín zozbieraných v malých drevených miskách

Aj keď sa zdá, že slnečný klobúk má nekonečné výhody, niektoré výhody obzvlášť vynikajú. Existuje tiež fascinujúci výskum, ktorý súvisí s liečivou hodnotou fytochemikálií, ktoré obsahuje. Okrem toho je zrejmé, že tieto účinné látky, ako aj zložky, ktoré v iných bylinkách ešte neboli objavené, môžu byť cennými nástrojmi v boji proti nádorom. Použitie echinacey ako ďalšej alternatívnej liečby rakoviny sa podľa vedcov teraz doslova odporúča súčasne s konvenčnou terapiou alebo dokonca namiesto nej.

domáce opravné prostriedky proti zápalom baktériám a infekciám homeopatia s echinaceou sedmokráska

Najdôležitejším výsledkom chrípky a nachladnutia však boli účinky na opakujúce sa infekcie. Doterajší výskum ukazuje, že rastlina Echinacea pravdepodobne zmierňuje príznaky nachladnutia. Zdá sa však tiež, že účinky Echinacea sa zosilnia po nástupe symptómov nachladnutia. Takéto rastlinné extrakty sú preto schopné bojovať proti vírusovým infekciám dýchacích ciest vrátane chrípky, zmierňujú zápaly a znižujú riziko bakteriálnych komplikácií. Z tohto dôvodu vidíte, prečo sa mnoho takýchto výrobkov používa na vírusové ochorenia, ako je nachladnutie a chrípka. To platí najmä pre extrakty, ktoré sú integračným odporúčaním homeopatov a alternatívnych lekárov pre ich pacientov.

Úľava od bolesti a preháňadlá

Doplnok stravy v kapsulovom extrakte z rastliny echinacea proti chrípke a nachladnutiu

História úľavy od bolesti Echinacea začala, keď domorodí Američania používali rastlinu ako prostriedok zmierňujúci bolesť. Je obzvlášť účinný pri bolestiach žalúdka, tonzilitíde, bolestiach hlavy, osýpkach, bolestiach hrdla a dokonca aj zubov. K niektorým bežným metódam používania echinacey v liekoch na úľavu od bolesti patrí pitie bylinkového čaju alebo dokonca príprava pasty zo sušenej bylinky a vtieranie priamo na postihnuté miesto..

bylinky sušené v kyticiach alternatívna medicína na liečbu rakoviny a chronických chorôb

Rovnako ako mnoho iných bylín, aj rastlina Echinacea môže mať pozitívny vplyv na celý gastrointestinálny trakt. Okrem toho sa ukázalo, že ide o mierne preháňadlo, ktoré môže zmierniť zápchu a pôsobiť ako sedatívum. Pitie bylinkového čaju je obzvlášť účinné aj v tomto prípade. Pri chronických ochoreniach môže šálka čaju denne pomôcť uvoľniť črevá, zatiaľ čo 2 až 3 šálky denne môžu pomôcť pri náhlych záchvatoch. Aby ste však znížili riziko vedľajších účinkov, vyhnite sa príliš častému používaniu echinacey. Aby ste boli v bezpečí, obmedzte svoj čaj na maximálne dve šálky denne a užívajte doplnky uvedené na štítkoch.

Liečte zápaly a kožné problémy

Drahé kamene naaranžované okolo fialových kvetov konefloweru

Zápal je pravdepodobne hlavnou príčinou úmrtí na celom svete a príčinou väčšiny chorôb. Prispievajú k tomu rôzne faktory, vrátane stresu, toxínov v našich potravinách a zlého spánku. Našťastie pravidelná konzumácia echinacey ich môže účinne zvrátiť a zmierniť rôzne druhy zápalov. Výrobky obsahujúce účinnú látku môžu dokonca pomôcť pri uveitíde alebo očných infekciách. Je dobré, ak ľudia bojujúci s chronickými zápalovými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída, konzumujú bylinný čaj pravidelne, aby znížili zápal celého systému..

Žena nosí na tvári ošetrujúci krém na prírodnú kozmetiku vyrobenú z rastliny echinacea

Rastlina echinacea je tiež prospešná pre pokožku, vrátane zlepšenia hydratácie pokožky a redukcie vrások. Výskum ukazuje, že používanie kožných produktov obsahujúcich takéto rastlinné extrakty môže prispieť k zlepšeniu zdravia pokožky. Navyše to nevykazovalo žiadne vedľajšie účinky, ako je podráždenie pokožky. Kľúčové je opäť dávkovanie. Odporúča sa užiť iba 20 miligramov naraz a nie viac. V skutočnosti užitie viac ako 20 miligramov na dávku môže negovať výhody.

Riziká a vedľajšie účinky

alergická reakcia kýchanie dieťa s kvetmi rastlina echinacea v ruke

Je dôležité vedieť, že požitie príliš veľkého množstva echinacey môže spôsobiť vedľajšie účinky. V niektorých prípadoch môžu vysoké dávky rastlinných extraktov niekedy spôsobiť nevoľnosť a závraty, najmä u alergikov. Preto sa nepovažuje za bezpečné používať echinaceu napríklad na liečbu sezónnych alergií. Tiež bolo hlásené, že injekčne podávaný trnka môže spôsobiť závažnejšie reakcie, ako je hnačka, dezorientácia, ospalosť, sucho v ústach, nespavosť, bolesť svalov, nevoľnosť, znecitlivenie jazyka alebo hrdla a vracanie.

kresba purpurovej konfety so sušenou stonkou kvetu a listami

Pokiaľ ide o vedľajšie účinky rastlín Echinacea, nemali by byť prekročené bezpečné a odporúčané množstvá. Tiež, ak užívate doplnky pravidelne, urobte si každých pár týždňov prestávku, aby ste sa vyhli dlhodobému nadmernému užívaniu. Ľudia, ktorí užívajú imunosupresíva, užívajú tamoxifén, majú alergiu alebo astmu, sú tehotní alebo dojčia alebo ktorí majú operáciu očných viečok, by nemali používať Echinacea. To môže tiež ovplyvniť účinnosť niektorých liekov. Ak užívate nejaké lieky alebo v súčasnosti liečite ochorenie, je najlepšie porozprávať sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že echinacea pre vás nie je hrozbou.

Formy a dávkovanie rastlín Echinacea

Sušené korene a stonky z imunitného systému rastlín echinazea posilňujú prírodné prostriedky

Echinacea je voľne predajná na mnohých miestach, vrátane obchodov so zdravou výživou, online a dokonca aj v lekárňach a supermarketoch. Výrobok sa predáva v mnohých rôznych formách, vrátane tekutých extraktov, sušených byliniek, kapsúl a dokonca aj ako čaj. Aj keď neexistujú žiadne formálne dôkazy o tom, ako najlepšie používať Echinacea, pravidelné každodenné používanie môže byť rozhodne prospešné pre imunitu a celkové zdravie. Niektoré zdroje tvrdia, že Echinacea sa javí ako najúčinnejšia, keď sa užije hneď, ako sa objavia príznaky, a užíva sa niekoľkokrát denne počas siedmich až desiatich dní. Tiež sa verí, že kvapalné formy echinacey sa môžu ukázať ako účinnejšie ako kapsuly kvôli rýchlosti absorpcie.

zdravotné výhody pri príprave echinacea purpurea a iných záhradných kvetov

Nezabudnite však vždy použiť doplnok bez alkoholu, či už pre seba alebo pre svoje deti. Bohužiaľ je bežné, že výrobky sú nesprávne označené, pretože extrakty alebo prípravky neukazujú uvedené množstvo zložiek. Preto je dôležité používať výrobky dôveryhodných značiek. Ako uvariť čaj z echinacey s voľnými listami:

  • Vložte kvety, listy a korene rastliny Echinacea do šálky. Uistite sa, že časti rastliny nie sú znečistené.
  • Vodu priveďte k varu a nechajte ju chvíľu odstáť, aby sa teplota trochu znížila.
  • Zeleninové časti zalejte vodou.
  • Nechajte čaj lúhovať tak dlho, ako chcete. Toto je zvyčajne dlhšie ako namáčanie tradičných čajov a môže trvať až 15 minút.
  • Kmeňom odstráňte kvety, korene a listy.
  • Pred pitím okoreníme podľa chuti.
  • Pridajte med, zázvor alebo iné zvýrazňovače chuti a experimentujte s rôznymi príchuťami, aby ste našli kombináciu, ktorá vyhovuje vášmu vkusu.