Remeselné nápady

Prenos fotografie na drevo – 3 jednoduché spôsoby, ako to urobiť sami

Domáca nástenná dekorácia z dreva vyzerá dekoratívne a neobvykle s miernym vintage nádychom. Obrázky vytlačené na papieri sa dajú ľahko pripevniť na drevenú dosku a nemusíte do tlačiarne vkladať drevo.

Preneste fotografiu na drevo -vintage-deko-drevena-doska-ošumelé

Princíp funguje skutočne priamočiaro. Stačí obrázok vytlačený na kopírovacom papieri, veľká drevená doska a biele lepidlo. Predstavujeme 3 jednoduché metódy prenosu fotografie na drevo.

Prenos fotografie na drevo – 3 jednoduché metódy na prvý pohľad

Preneste fotografiu do dreva-obrázok-plátok dreva-nápad

Nápad je veľmi ľahko napodobiteľný a vyzerá naozaj pekne vintage. Čiernobiele obrázky je najlepšie vytlačiť na jednoduchý kopírovací papier. Vybrať si môžete aj farebný motív. Jednu vec však musíme priznať je, že nie všetky detaily sú správne prenesené. Výsledkom je rustikálny obraz v porovnaní s bežnou tlačou. Čistá drevená doska je ideálna ako povrch, ale aj plátno. Lepidlo potrebné na dosiahnutie najlepších výsledkov sa nazýva gélové médium. V obchodoch je k dispozícii aj špeciálny hrniec na prenos fotografií.

Preneste fotografiu na drevo – Pokyny: obrázok na drevenej doske

Preneste fotografiu do dreva -inštrukcie-materiály-príslušenstvo-kutilstvo

Ilustrácia, ktorú chcete preniesť na drevo, by mala byť vytlačená na obyčajný kopírovací papier. Rovnako je najlepšie použiť tenký papier, ale rozhodne nie fotografický. Obrázok alebo motív by ste mali vytlačiť laserovou tlačiarňou. Na povrch použite jednoduchú drevenú dosku z borovicového dreva. Môžete tiež použiť plátno. Existuje však riziko, že farba na povrchu sa zotrie a rozmazne. Ale samozrejme, týmto spôsobom je možné získať skvelé umelecké efekty. Predovšetkým je dôležité, aby bol povrch veľmi hladký, aby s ním mal obraz pri prenose všade kontakt.

Prenos fotografie na drevo krok za krokom – Ako to funguje?

Preneste fotografiu na drevo-pokyny-aplikujte-papier-biele lepidlo

Drevo je možné trochu prebrúsiť, ak nie je také hladké. Ak máte radi farbu prírodného dreva, nechajte to tak. V opačnom prípade ho môžete odľahčiť, aby si obrázok skutočne prišiel na svoje. Jednoducho použite bielu akrylovú farbu. Môžete to zriediť vodou, ak nechcete nepriehľadnú bielu. Naneste jednu alebo viac vrstiev bielej farby a nechajte úplne zaschnúť.

Preneste fotografiu na drevo -inštrukcie-biele lepidlo-papier-obrázok-výtlačok

Lepidlo naneste rovnomerne na obrázok a povrch. Môžete použiť špongiu alebo handru. To sa musí urobiť rýchlo, inak sa papier roztrhne. Potom fotografiu s motívom nadol položte na drevo a opatrne vyhlaďte bez bubliniek. Teraz musíte byť trpezliví a nechať cez noc sušiť alebo sušiť 15 minút sušičom vlasov.

Preneste fotografiu na drevo -inštrukcie-drevená doska-papier-obrázok

Na druhý deň navlhčite papier vlhkou špongiou. Papier utierajte, kým nie je polopriehľadný a dobre zmäknutý. Voliteľne môžete obrázok navlhčiť priamo pod kohútikom. Doska nesmie byť úplne ponorená do vody, inak drevo napučí a zdeformuje sa. Teraz musíte všetok papier opatrne zotrieť.

foto-prenos-dreva-návod-voda-vlhkosť-drevená doska

Odstránenie papiera je trochu problém a musíte to urobiť naozaj opatrne. Medzi tým treba nechať motív zaschnúť a v prípade potreby ho opäť navlhčiť. Motív zostáva na vo vode nerozpustnom prenosovom médiu a teraz je prenesený do dreva. Najlepšie je pripraviť si špongiu a misku vlažnej vody. Najprv zmäkčte papier a opatrne ho zotrite.

foto-prenos-dreva-návod-papier-drevotrieska-tlač

Pri škrabaní papiera musíte niekedy urobiť niekoľko priechodov, aby ste papier úplne vybrali. Môžete dokonca použiť starú zubnú kefku a povrch niekoľkokrát navlhčiť. Dávajte pozor, aby ste nevyvíjali príliš veľký tlak a zabránili poškodeniu vrstvy tonerom. Na niektorých miestach, napríklad na rohoch a okrajoch, môžete dokonca brúsiť jemným brúsnym papierom. Posilňuje sa tak vintage efekt a prechod na drevo je inscenovaný veľmi prirodzene.

foto-prenos-dreva-návod-napodobniť-krok-kutilstvo

Keď sú odstránené všetky kusy papiera, obrázok sa znova zalepí vrstvou lepidla. Pre dokonalú povrchovú úpravu naneste lak na drevo v pololesku alebo leskle, podľa vášho vkusu. Ak vystavujete svoje diela vonku, má zmysel použiť vonkajší lak odolný voči poveternostným vplyvom. Vďaka náteru lakom vydrží obrázok nielen dlhšie, ale aj farby budú sýtejšie a žiarivejšie.

foto-prenos-dreva-návod-nápad-napodobňujúci-vinobranie-rodinná fotografia

Ak bude obrázok zavesený, jednoducho pripevnite vešiak na zadnú stranu. Voliteľne môžete vzadu vyvŕtať dieru, aby bol obraz zavesený na stenu na klince. Alternatívne sa vyvŕtajú dva otvory vedľa seba a natiahne sa šnúra na zavesenie. Ďalšou možnosťou, ale zložitejšou, by bolo pripevniť nohu na chrbát. To znamená, že krásny obrázok je možné umiestniť na akýkoľvek povrch.

Vyrobte si vinobranie sami: vytlačte si obrázky na drevo

fotografia drevotlač vintage drevo atfel deco objednávka

Podľa tohto princípu si môžete sami vyrobiť skvelé dekoratívne predmety. Navyše si týmto spôsobom môžete prispôsobiť každú drevenú dosku alebo naplavené drevo a použiť ju veľmi dekoratívne. Nádherný a kreatívny nápad na individuálne navrhnutý narodeninový alebo svadobný darček. Samo vyrobené značky pôsobia veľmi profesionálne a určite nekyslia a nezhromažďujú prach v žiadnej zásuvke alebo rohu. Aby ste to dosiahli, vyberte si skutočne krásne motívy a prispôsobte ich jednotlivo osobe alebo príležitosti. Takmer každý obrázok vytlačený laserovou tlačiarňou je vhodný ako motív na prenos na drevenú dosku.

fotka návod na tlač dreva drevená doska vintage deco

Rodinné fotografie, obrázky zvierat, portrétne fotografie, nápisy a texty je možné preniesť do dreva pomocou tejto jednoduchej techniky. Čiernobiele motívy fungujú obzvlášť dobre; dobre vyzerajú aj vtedy, ak sa detaily neprenesú na 100%. Jednotlivé prvky, ktoré sú navzájom prepojené, sa dajú úžasne uchytiť na niekoľko malých drevených panelov. Takto vytvoríte celú sadu a nie samostatné dekoratívne prvky. Pekne naaranžované na poličke alebo na krbovej rímse určite padnú do oka.

Skvelý nápad na darček pre domácich majstrov: preneste správu na drevo

návod na tlač dreva-vintage-tabuľa-text

Ak chcete na drevo dať nápisy, texty alebo správy, musíte motív vytlačiť zrkadlovo obrátene. Okrem toho je dôležitým predpokladom prenosu fotografie na drevo to, že je vytlačená laserovou tlačiarňou. V atramentovej tlačiarni je atrament absorbovaný papierom. Naopak, laserová tlačiareň nanesie atrament, toner na povrch papiera a zafixuje ho.

návod na tlač na drevo-biely-papier-list-text

Motív generovaný laserovou tlačou je možné bez lepidla nanášať na povrch relatívne ľahko. Ak ste si vzali drevenú dosku, aby ste na ňu preniesli správu, výsledkom je efekt, ktorý je podobný ako pri samotnom gravírovaní dreva. Tu nie sú potrebné žiadne špeciálne nástroje, t.j. žiadny štítok alebo gravograf. Nápis alebo správu si môžete dokonca sami navrhnúť v počítači. Vyberte si písmo, ktoré sa vám páči, a jednoducho ho vytlačte zrkadlovo obrátene na správnu veľkosť. To je obzvlášť dôležité, pretože text sa prenáša nadol na tanier. Odporúčame tiež vybrať obrázky s vysokým kontrastom alebo ich vylepšiť pomocou programu na spracovanie. Čiernobiele motívy predovšetkým vyzerajú lepšie prenesené na drevený panel. V prípade farebných obrázkov nie sú farebné prechody príliš dobré a malé detaily sú vďaka zrnu dreva neskôr sotva viditeľné. Voliteľne je možné bielou farbou namaľovať iba oblasť, na ktorú sa má motív vytlačiť.

návod na tlač dreva-text-doska-vinobranie

Teraz existujú dve možnosti prenosu textu alebo správy na drevenú dosku – žehličkou alebo ceruzkou. Oba spôsoby vyžadujú trocha zručnosti a trpezlivosti pri precíznej ručnej práci. Text ľahko dostanete na inú plochu pomocou žehličky. Najprv umiestnite motív presne do stredu krásnou stranou nadol a na okrajoch ho zafixujte lepiacou páskou. Žehlička je nastavená na najvyššiu teplotu. Čím vyššia je teplota, tým lepšie funguje prenos. Dávajte pozor, aby sa plastová páska pri kontakte so žehličkou roztavila. Preto má zmysel používať papierovú pásku alebo maskovaciu pásku. Reverznú stranu niekoľkokrát prežehlite žehličkou, nechajte krátko vychladnúť a opatrne vyberte papier. Ak sa papier na niektorých miestach zasekne, môžete ho nastriekať čistiacim prostriedkom na brzdy. Prípadne navlhčite vodou, ale len trochu, inak drevo nasaje vlhkosť a nápis sa bude rozmazávať. Po odstránení papiera nemusí byť prenesený obrázok rovnomerný a dobre reprodukovaný. Môžete ich ručne opraviť trvalou fixkou alebo malým štetcom a farbou.

Vytlačte si obrázok na drevo a vyrobte si skvelé dekorácie sami

foto-prenos dreva-dekorácia-vinobranie-tabuľa-nápad

Podľa toho, aký efekt je požadovaný – vintage, ručne vyrobený alebo skôr dokonale vyrobený, povrch by mal byť predtým vybrúsený hladko a ošetrené odlišne. Čím je povrch jemnejší a hobľovaný, tým bude výsledok čistejší a jasnejší. Aby ste zaistili, že dizajn bude pôsobiť čisto, môžete papier pred prenosom mierne navlhčiť, ale nie namočiť. Najlepšie je použiť rozprašovač. Na tento účel je možné použiť aj čistič bŕzd. Ľahko sa uvoľňuje a neskôr nezostanú viditeľné žiadne stopy.

foto-prenos-dreva-návod-drevená-doska-deco-vinatge-biela

Po prenose je motív okamžite vodotesný a odolný voči rozmazaniu. Aby ale vydržal dlhšie a nevyfúkol svoju farbu, je vhodné celé to natrieť niekoľkými vrstvami laku a chrániť tak obraz pred vonkajšími vplyvmi. Farby na vodnej báze fungujú dobre. Iní môžu rozpustiť toner a rozmazať obrázok, takže hrajte bezpečne a používajte aerosólový lak, ale používajte ho striedmo.

foto-prenos-dreva-návod-text-kresba ceruzkou

Snáď najjednoduchší spôsob prenosu obrázku alebo písma na iný povrch bez použitia lepidla alebo prenosového prostriedku sa dosahuje pomocou ceruzky. Vezmite vybranú ilustráciu, ktorú ste predtým vytlačili (či už laserovou alebo atramentovou tlačiarňou), a chrbát potrite grafitom alebo ceruzkou. Potom list papiera vycentrujte na drevenú dosku rubovou alebo ceruzkovou stranou nadol. Zaistite na mieste páskou.

foto-prenos-dreva-návod-ročník-deko-drevená-doska-biela

Teraz nakreslite obrysy obrázku vyššie tvrdou ceruzkou alebo inou ceruzkou. Musíte vyvinúť trochu väčší tlak, ale nepreháňajte to, inak sa na drevenej doske objavia nevzhľadné stopy. Ak odstránite papier, všimnete si, že motív alebo nápis na drevenej doske je zobrazený pomerne presne. Stačí sa ho dotknúť a znova ho nakresliť trvalou fixkou, perom alebo štetcom a vymaľovať. V poslednom kroku môžete produkt podľa potreby vylepšiť tesniacim lakom. To mu dodáva dokonalú povrchovú úpravu a dodáva mu vzhľad vyššej kvality. Hodí sa k tomu napríklad obyčajný lak na drevo, ale aj Art Potch.

Viac nápadov pre Prenos obrázkov do dreva

foto-prenos-dreva-nápad-rezanie-doska-dekor-kuchyňa

Podľa toho, na aký povrch sa má vybraný motív prenášať, si môžete dokonca vyskúšať jednoduchšiu techniku. Potrebujete iba malé množstvo acetónu. Namočte do nej kúsok kuchynského papiera a rozložte ním zadnú stranu laserom vytlačeného motívu. Kvalitu fotografií samozrejme nemôžete očakávať, ale výsledok je za tú malú námahu naozaj príjemný. Nakoniec, ako už bolo uvedené, ošetrite tesniacim lakom, aby obrázok vydržal dlhšie. Po zaschnutí laku je pripravená aj potlač dreva.

Vytvorte si vlastné meradlo pre deti: preneste číslice na drevo

foto-prenos dreva-návod-detská izba-dekorácia-pravítko

Podľa tohto jednoduchého princípu si môžete sami navrhnúť skutočne skvelé dekoratívne prvky pre váš domov. Tu navrhujeme ďalší nápad na meradlo pre detské izby. Tu je potrebná dlhá drevená lišta, ktorá by mala byť rozdelená až na milimetre. Číslice prenášate na konkrétne miesta pomocou princípu potlače dreva, ktorý sme si už ukázali vyššie, alebo môžete použiť šablóny. Pri neskoršej montáži na stenu dbajte na to, aby ste presne splnili miery. Aby ste to dosiahli, označte príslušné miesta vopred kriedou alebo ceruzkou. Môžete si ozdobiť svoje vlastnoručne navrhnuté meradlo rôznymi motívmi. Prenesiete ich ako fotografie na drevenú dosku alebo ich môžete jednoducho vytvoriť pomocou samolepiacich samolepiek. Ponechajte dostatok miesta, aby bolo možné zadať telesnú výšku a zodpovedajúci dátum. Mierku je najlepšie umiestniť k dverám alebo skrini a použiť ju na ozdobenie rohu v detskej izbe, ktorý potrebuje rozmanitosť.

Nebojte sa experimentovať s rôznymi tvarmi a farbami. S trochou kreativity sa dajú dosiahnuť úplne iné výsledky. Ako základ slúžia aj dosky na krájanie alebo žiadne drevené boxy. To umožňuje prispôsobenie a tlač malých predmetov, ktoré takmer nič nestoja. Táto jednoduchá potlač dreva je príležitostne vhodná na označovanie krájacích dosiek, ktoré by perfektne doplnili výzdobu kuchyne. S láskyplne a individuálne navrhnutým darčekom určite zaistíte, aby bol obdarovaný všade šťastný.