Remeselné nápady

Ľahké tkanie s deťmi – 3 DIY projekty s jednoduchým návodom

Tkanie s deťmi -ráme-priadze-farebné-drotárstvo

Tkanie je tradičné ručné umenie, ktoré je možné prispôsobiť aj deťom. Znie to možno ťažko, ale je to relatívne neškodné a funguje dobre ako cvičenie obratnosti prstov. To Tkanie s deťmi podporuje jemnú motoriku a prirodzenú ochotu učiť sa. Okrem toho existujú skutočne pekné doplnky, ako sú malé koberce a handry, ktoré je možné použiť ako dekoráciu alebo v dome bábiky..

Spoznajte tradičné umenie tkania – tkanie s deťmi

Tkanie s deťmi -inštrukcie-dekorácia na stenu-závesná-priadza

Pri tkaní špeciálneho dreveného rámu a najmenej dvoch nití. Osnova a koniec sú prekrížené v pravom uhle – osnovné nite tvoria nosič a koncové nite sú ťahané jedna za druhou z jednej strany na druhú, po celej šírke väzby. Výsledkom je kus tkanej látky.

Naučte sa tkať na drevených krosnách

Tkanie s deťmi -inštrukcie-drevený rám-ručné práce-urob si sám

Na tkanie s deťmi sa používa veľmi jednoduchý drevený stav. Skladá sa z dreveného rámu a dvoch kovových tyčí. Na tkanie odporúčame použiť osnovnú priadzu. Vlna tiež funguje, ale s drsným povrchom sa manipulácia s ňou trochu komplikuje.

Naučiť sa tkať – pokyny pre deti

Tkanie s deťmi -inštrukcie-drevený rám-priadza-sivo-nadýchané

Kovové tyče, ktoré patria k súprave, sú vložené do prvých medzier a utiahnuté malými skrutkami. Potom je tkáčsky stav zakrytý. Začiatok priadze najskôr zauzlite v jednom rohu a potom ju pretiahnite cez všetky medzery. Prevlečte niť cez prvú medzeru a potom do opačnej. Celé sa to opakuje znova a znova, pokiaľ je tkáčsky stav úplne zakrytý.

Naučte sa s deťmi tradičné tkanie

Tkanie s deťmi -inštrukcie-drotárstvo-nápady-drevené rámy-urob si sám

Pri zakrývaní tkáčskeho stavu skontrolujte, či je niť dostatočne tesná. Na konci je zauzlený a nastrihaný nožnicami. Potom je možné pristúpiť k vlastnému tkaniu. Potrebujete priadzu akejkoľvek farby, hrubú ihlu alebo vyšívaciu ihlu, čln a hrebeň. Priadza, ktorá je určená na tkanie, sa najskôr navinie na člnok a jeho koniec je pripevnený k jednému z mnohých rohov rámu. Preto sa začne aj proces tkania.

Výroba textílií vlastnými rukami – tkanie s deťmi 

tkanie-s-deťmi-návod-kombinovanie-drevený-rám-priadze-farby

Začnete tkať pri kovovej tyči a zapletiete ju do nej. Nasledujúce vlákno vlákna sa preskočí a raketoplán ním prejde. Potom posuniete raketoplán pod ďalšie vlákno a ďalšie preskočíte znova. Zmena hore-dole sa opakuje, pokiaľ je dosiahnutá druhá strana. Rovnaký postup začnete v opačnom smere.

Tkanie s deťmi – zaveste látky vyrobené vlastnými rukami

tkanie-s-deťmi-návod-urob si sám-drotárska priadza

Po každom rade je tkaná priadza pomocou hrebeňa zatlačená nadol a krátko zatiahnutá do strany, aby sa niť utiahla. Ak chcete trochu kreativity, môžete začleniť niekoľko farieb. Na to potrebujete niekoľko lodí. Aby ste vytvorili rovnomerné pruhy, musíte medzi nimi udržiavať rovnakú vzdialenosť.

Ručné práce s priadzou pre deti – naučte sa tkať

tkanie-s-deťmi-návod-rám-pompon-priadza

Nakoniec je tkáčsky kus napnutý. Najprv uvoľnite kovové tyče a pomaly a opatrne vyberte obrobok z tkáčskeho stavu. Je lepšie začať na jednej dlhšej strane a potom sa starať o druhú. Teraz musia byť všetky otvorené konce zauzlené, aby sa tkanina už nemohla otvárať.

* DIY projekt od Remeslá Molly Moo

Tkanie s deťmi na domácich kartónových stavoch

tkanie-s-deťmi-návod-kartón-kartón-drotárstvo

Podobným spôsobom postupujete, ak nie je k dispozícii drevený tkáčsky stav. Potom vyrobíte jeden z kartónu. Odporúča sa použiť tenkú niť a ihlu na vyvažovanie. Tento spôsob práce funguje dobre pri relatívne malých kúskoch väzby. Pri väčších výrobkoch určite potrebujete pevný drevený rám, vhodný predovšetkým na tkanie.

Jednoduché tkanie s deťmi – materiály a nástroje 

tkanie-s-deťmi-návod-výroba-kartón-rám-vlastnými rukami

Čo je potrebné:

  • Nožnice a rezačka
  • pevná lepenka
  • lepiaca páska
  • Odkladacia ihla
  • tenká priadza
  • Priadza na tkanie

Tkanie na domácom kartónovom stave – návod pre deti

tkanie-s-detským-rámom-kartón-urob si sám-kartón

Odrežte kus lepenky podľa požadovanej veľkosti tkacieho kusu. Orezávačom na oboch dlhých stranách lepenky urobte malé štrbiny. Musíte presne zmerať vzdialenosť medzi nimi. Potom vezmite tenkú niť a striedavo ju vytiahnite cez všetky štrbiny. To vytvára osnovné vlákna. Dole by ste mali nechať malý priestor, aby bolo tkanie jednoduchšie.

Tkanie s deťmi – najskôr urobte tkáčsky stav, potom môžete začať tkať

tkanie-s-deťmi-návod-rám-kartón-kartón-drotár

Po poslednom rozparku odstrihnite osnovnú niť, zauzlite ju na spodnej strane kartónu a zafixujte kúskom lepiacej pásky. Teraz môžete začať tkať. Vezmite dlhý kus granu a navlečte ho do ihly. Potom už len ťahajte osnovné nite hore a dole, hore a dookola. Medzi tým musíte tkaninu stlačiť prstami nadol, aby sa vytvorila hustá, rovnomerná štruktúra.

Ručné práce s priadzou pre deti – kus tkania 

tkanie-s-deťmi-návod-urob si sám-drotár-kartónová priadza

Keď dokončíte tkanie a kus je už hotový, rám otočíte a v strede na spodnej strane odstrihnete nite. Vyberte priľahlé nite zo štrbín a zauzlite ich spolu s dvoma ľuďmi. Skráťte zostávajúce konce nite.Nakoniec sú začiatočné a koncové nite prišité na rubovej strane.

Tkanie s deťmi – vyrobte si malý kúsok tkania pre domček pre bábiky sami

tkať-s-deťmi-vyrábať-bábiky-koberce-urob si sám

Tkací kúsok je možné pripevniť na vetvu a zavesiť ako malú dekoráciu na stenu. Alebo možno jednoducho slúži ako malá deka alebo farebný koberec pre bábiku alebo malú plyšovú hračku.

* DIY projekt od Vyrobil Joel

Skvelý nápad na tkanie s deťmi – návod

tkať-s-deťmi-robiť-kruhy-okrúhle-pokyny-sami

Veľkosť a tkáčsky stav sa môžu samozrejme líšiť. Počet štrbín by mal byť vždy rovnomerný, aby sa nakoniec dve osnovné nite mohli vždy spojiť dohromady. Okrem toho môže byť konvenčná priadza nahradená tkaninou vyrobenou z vlastnej výroby. Ľahko si ich vyrobíte sami z kúskov látky a starých tričiek.

Tkanie v kruhu s deťmi – takto to funguje

tkanie-s-detmi-navody-kruhy-deko-priadze-farebne-perly

Liataciu ihlu môžete nahradiť palicou za hrubú vlnenú priadzu alebo za textilnú šnúru. Stačí ho na jednej strane prepichnúť, aby ste vytvorili dlhú ihlu s hrubým okom. Pri veľkých kusoch väzby sa s nimi skutočne pracuje.

Tkanie je pre deti veľká zábava!

tkanie-s-deťmi-návod-kartón-kruhy-okrúhle-deko

Aby bol kúsok väzby skutočne svieži, môžete pri tkaní pracovať s malými perlami alebo flitrami. Tento postup funguje úžasne nielen s priadzou alebo vlnou, ale aj so všetkými útržkami látky, dokonca aj s plastovými vreckami a pásmi papiera zo starých duplikátov.

Jednoduché kruhové tkanie s deťmi

návod na tkanie-s-deťmi-kruhy-kartón-deco-drotár

Papierový tanier je vhodný aj ako alternatívny tkáčsky stav na kruhové tkanie alebo sa dá kartón nastrihať na kruhy.

Tkanie s deťmi trénuje jemnú motoriku

tkanie-s-deťmi-okrúhle-kruhy-drotárstvo-pokyny

Deti si v prvých rokoch života trénujú svoju jemnú motoriku, v hre. Sú dôležitým predpokladom mnohých vzdelávacích procesov, ktoré sa vyskytnú neskôr. Pri napínaní, opletaní a tkaní je podporovaná bezpečná manipulácia a manuálna zručnosť.

Ručné práce s priadzou a vlnou – naučiť sa tkať pre deti

tkanie-s-detmi-kruhy-okrúhly-kartón-urob si sám

Malé cvičenia a mini kurzy povzbudzujú prirodzenú ochotu detí učiť sa. Mali by však byť individuálne prispôsobené veku a úrovni výkonu príslušného dieťaťa.

* DIY projekt od Ahoj úžasné