Na zdravie

Správne sa osprchovať, ak ste prechladnutí studeným sprchovým gélom – takto podporíte svoje telo!

Takmer každý ráno používa príjemnú sviežosť sprchy, aby si deň mohol dobre naštartovať a rozhýbať telo i myseľ. Teraz je každému známe, že studená sprcha alebo striedavá sprcha sú prospešné pre vaše zdravie, pretože posilňujú imunitný systém tým, že rozprúdia obeh. A čo teplá sprcha? To je zase výhoda vo večerných hodinách, pretože znižuje krvný tlak, takže sa po pracovnom dni môžete ľahšie uvoľniť a unaviť. Zostáva len otázka, čo je najlepšie, ak ste prechladnutí … Je lepšie si dať studenú alebo teplú sprchu, ak ste prechladnutí? Alebo by bolo lepšie prestať sa sprchovať a dôverovať starej dobrej kúpeľni? A prináša studený sprchový gél vlastne niečo? Na tieto otázky odpovedáme dnes.

Ak ste prechladnutí, dajte si studenú sprchu na posilnenie imunitného systému?

Užívanie studenej alebo teplej sprchy - užitočné rady pre rýchle zotavenie

Každý, kto si myslí, že môže počas prechladnutia urobiť niečo dobré pre svoje telo studenou sprchou, pretože to normálne posilňuje imunitný systém, mýli sa. To platí aj vtedy, ak máte horúčku, a ešte viac. V tejto chvíli je už jednoducho neskoro. Ak ste chorí, znamená to, že už máte oslabený imunitný systém. Imunitný systém v súčasnej dobe pracuje na plné obrátky a sprchovanie, ktoré sa vyznačuje neustálymi teplotnými zmenami, taktiež zaťažuje telo alebo imunitný systém. Vedci tiež našli dôkazy o tom, že prechladnutie sťažuje imunitnému systému boj proti vírusom. Pretože sa kortizón uvoľňuje počas stresu, imunitný systém je inhibovaný. Dať si studenú sprchu, ak ste prechladnutí, preto nie je dobrý nápad.

Správne sa osprchujte, ak máte nádchu alebo chrípku, v závislosti od vašej fyzickej kondície

Pomáha pri studenej sprche?

Podľa britského profesora Rona Ecclesa sa nachladnutia rýchlo zbavíte, ak okrem iného začnete deň horúcou sprchou namiesto studenej. Ako je známe, dochádza k tvorbe pár, ktoré pomáhajú upokojiť zapálené sliznice v nose a ostatných dýchacích cestách a tým uvoľniť hlieny z nosa. Pomôžu vám teda rýchlo sa zbaviť nádchy.

Namiesto sprchovania, ak ste prechladnutí s horúčkou, dajte si teplý kúpeľ

Ak ste prechladnutí, dajte si sprchu alebo kúpeľ?

Pokiaľ horúčka nie je príliš vysoká, je to vlastne dobrá vec. Konkrétne pomáha telu bojovať s patogénmi. Takže keď vám bude nevoľno a dáte si teplú sprchu alebo kúpeľ, vytvoríte akúsi umelú horúčku, ktorá pomôže vášmu telu bojovať s ním. Je však potrebná opatrnosť, ak už skutočne máte horúčku. Potom by ste mali predovšetkým počúvať svoje telo, pretože každý reaguje inak a každé prechladnutie alebo chrípka má iný vplyv na pohodu.

Kúpeľ je vo všeobecnosti pravdepodobne lepšou možnosťou, pretože si tam môžete lepšie ľahnúť a relaxovať. Veľmi účinný je aj kúpeľ nôh. Ak sa cítite slabí a otĺkaní, čo je často prípad horúčky, horúce kúpanie alebo sprchovanie môžu viesť k problémom s krvným obehom. Ak sa teda chcete rýchlo uzdraviť, nemali by ste namáhať svoje telo. Ak máte horúčku, platí nasledujúce:

Teplý kúpeľ uvoľní telo pri prechladnutí

  • Nekúpte sa dlhšie ako 20 až 25 minút.
  • Vyberte si príjemnú teplotu. V ideálnom prípade by nemala byť vyššia ako 37 stupňov.
  • Neužívajte plný kúpeľ. Je lepšie, ak ruky, ramená a kolená nie sú pod vodou.

Hneď ako sa cítite fyzicky zdatní, môžete sa pri nádche znova osprchovať. Či je teda kúpanie alebo sprchovanie pri prechladnutí dobré alebo zlé, závisí vo veľkej miere od vašej fyzickej kondície. Počúvajte svoje telo, aby ste mohli rýchlo bojovať s chrípkou alebo nachladnutím!

Špeciálny sprchový gél pre studenú sprchu

Studený sprchový gél na rýchly boj s prechladnutím pri sprchovaní

S bežnou zimou môžete bojovať rýchlejšie, ak okrem vyššie uvedených rád použijete aj takzvaný studený sprchový gél. Obsahujú éterické oleje, ktoré vám majú pomôcť cítiť sa lepšie – rovnako ako studený kúpeľ. Príkladmi takýchto olejov sú eukalyptový olej, gáfor a mätový olej. Má tiež výživný účinok na pokožku a chráni ju pred vysušením zvlhčujúcimi látkami a neutrálnou hodnotou pH. Suchá pokožka nie je v chladnejších obdobiach ničím neobvyklým, pretože keď sa ochladí, pokožka tiež produkuje menej kožného tuku.

Eukalyptový olej, mätový olej a gáfor sú prísady do studených sprchových gélov

Ak sa teda osprchujete, môžete s takýmito výrobkami urobiť pre svoje telo niečo dobré. Uistite sa, že používate výrobok bez silikónov, parafínov a mikroplastov, ktoré by mohli vaše telo dodatočne namáhať. Takými výrobkami sú napríklad výrobky od Tetesept. Jedinou nevýhodou je, že studený sprchový gél nemôže trvať tak dlho ako studený kúpeľ. Nie každý však má vaňu, preto je studený sprchový gél ideálnou alternatívou pre ľudí, ktorí sa môžu iba sprchovať.

Sprchy s nádchou a horúčkou alebo, ešte lepšie, kúpať sa