Návrh a údržba záhrady, domu a záhrady

10 pôdopokryvných rastlín ako alternatíva k trávnikom

Prízemné rastliny záhrada-skoré kvitnutie-tymián-purpurová-záhradný dizajn-vtáčí kúpeľ

Ak plánujete záhradný dizajn a Prízemné rastliny Ak ste si ešte nevybrali, zoznámte sa s 10 najbežnejšími druhmi rastlín. Niektoré z rastlín v našej zbierke majú krásne kvety, iné sú užitočnými bylinkami alebo bežne používaným korením. Všetky sú relatívne nenáročné na starostlivosť a odporúčajú sa predovšetkým neskúseným milovníkom rastlín. V našej zbierke nájdete dôležité informácie o správnom čase a mieste výsadby, aby bol pre vašu záhradu dosiahnutý najlepší výsledok.

 Uprednostňujú sa vždyzelené pôdopokryvné rastliny

Prízemné rastliny Fruehbluehender-Tymián-purpurový-Coccineum-Thymus-praecox-vankúšové kríky

K obľúbeným pôdopokryvným rastlinám patrí skoro kvitnúci tymián (Thymus praecox), ktorý od mája do júla zafarbí vašu záhradu svojimi nádhernými kvetmi v jemnej purpurovej farbe. Uprednostňuje plné slnečné polohy a nie je náročný na tvrdosť pôdy. Aj bez kvetu vyzerá krásne s peknými listami striebristo zelenej farby.

Prízemné rastliny – kvety a bylinky vo vašej záhrade

Pôdorysné rastliny Creeping-Gipskraut-Pink-star-Gypsophila-repens-skalka

Gypsophila plazivá ‘Pink star’ (Gypsophila repens ‘Rosea’) rastie v suchej až čerstvej pôde na slnečnom mieste. Tam takmer nepotrebuje žiadnu starostlivosť, aby vytvorila svoje krásne kvetinové mraky. Táto viacročná rastlina skalky sa dobre používa na rámovanie okrajov záhonov.

Modrofialové kvety ako pôdopokryvná plazivá Günsel

Prízemné rastliny plazivá-modrá-tmavá-blaetter-Guensel-Ajuga-reptans-záhrada

Voňavý Günsel „Čierny hrebenatok“ (Ajuga reptans „Čierny hrebenatok“) si môžete vybrať ako pôdny kryt vo svojej záhrade kvôli dlhému obdobiu kvitnutia – od apríla do augusta – a výške 30 cm. Jeho súkvetie rastie vzpriamene ako sviečka na hranatej stonke. Fantasticky chutí v šalátoch alebo so sladkým ovocím, ako sú banány, mango alebo cukrové melóny.

Plazivý rýchlik ‘Sunshine’ – slnečné svetlo v oblačných dňoch

Prízemné rastliny plazivá-rýchlostná studňa-svetlo zelená-blaetter-žltá-Veronica-repens-Sunshine

Plazivý rýchlik „Sunshine“ (Veronica repens) vytvára husté podložky, ktoré sú veľmi odolné. Je preto vhodný na výsadbu medzi stupňovité platne. Na živiny bohatá a priepustná pôda je ideálna pre túto pôdopokryvnú rastlinu.

Harmančekový čaj, prosím!

Pôdorysné rastliny-rímsky harmanček-kvitnúci-bielo-žltozelený-Chamaemelum-nobile

Skutočný harmanček (Chamaemelum nobile) by nemal chýbať v žiadnej záhrade ako absolútna klasika medzi liečivými rastlinami. Možno použiť aj ako sprievodnú rastlinu v úžitkovom lôžku alebo ako okrasnú kvetinu.

Hviezdny mach (Sagina subulata) – perfektný na záhradnú cestu

Prízemný porast-rastliny-záhradný-hviezdičkový mach-zelená-Sagina-subulata-záhradná-záhradná-cestička-nášľapné kamene

Hviezdny mach je plochý, veľmi rýchlo rastúci a obzvlášť odolný pôdny kryt, ktorý tvorí husté miniatúrne trávniky. Je sotva 2 cm vysoký a na začiatku leta je pokrytý nespočetnými bielymi kvetmi.

hviezdicový mach-trávnik-záhrada-Sagina-subulata

Rastlina červeného ľadu (Delosperma cooperi)

Pôdorys-rastliny-červený ľadový kvet-fuchsie-blueten-Delosperma-cooperi-pôda

Jeden kvet, ktorý pochádza z južnej Afriky, je rastlina červeného ľadu (Delosperma cooperi). Zároveň je to jeden z najtvrdších druhov rastlín a v našich zemepisných šírkach potrebuje iba ľahkú ochranu pred mrazom. Kvitne od júna do septembra, v závislosti od miestnych klimatických podmienok.

zemný kryt-purpurovo-poludňajší kvet-slnko-Delosperma-cooperi

Hroznová ľalia – dekoratívny záhradný priateľ

Rastlinné rastliny-zvonček-hroznový-Liriope-spicata-gruene-blaetter-záhradný-záhon

Hroznová ľalia (Liriope spicata) je pôdny porast, ktorý sa rýchlo reprodukuje bežcami a vyžaduje malú starostlivosť. Výška ich trávnatých listov môže dosiahnuť až 20 cm.

zemný kryt-trávnik-Liriope-spicata-silverstar-svetlo-tmavý

Pôda pokrytá divokými lúkami

Pôdorysné rastliny-biele-ďateliny-kvety-zelené-trifolium-repens-záhradné-lúky

Ako naznačuje jej latinský názov, ďatelina biela (Trifolium repens) tvorí plazivé, zakoreňujúce výhonky na zemi. Rastie na vlhkej a na živiny bohatej pôde bez zvláštnej starostlivosti.

Zem-pokryv-biely-rozkvitnuty-trifolium-repens-biely-ďatelina-namiesto-trávnikovej záhrady

Pôda, ktorá vydáva vôňu medu

Pôdorysné rastliny-plstnatá-hornwort-Cerastium-tomentosum-weiss-rosen-baeume

Rohovec plstnatý (Cerastium tomentosum) v skutočnosti patrí do rodiny klinčekov a je uznávaný ako kvitnúca trvalka skalky. Táto vždyzelená, bylinná rastlina sa vyznačuje vzdušným oblakom kvetov a sivastými listami.

Pôda pokrývka-Cerastium-tomentosum-filzige-hornwort-biela-kvitnúca