Na zdravie

Môže pitná voda skutočne znížiť hladinu cukru v krvi?

Pretože voda neobsahuje ani sacharidy, ani kalórie, je to perfektný nápoj pre ľudí s cukrovkou. Štúdie tiež ukázali, že pitná voda môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi. Môže voda znížiť hladinu cukru v krvi? Vysvetlíme to nižšie.

Ako voda znižuje hladinu cukru v krvi??

voda môže znížiť hladinu cukru v krvi

Diabetické telá potrebujú viac tekutín, keď je hladina cukru v krvi vysoká. To môže spôsobiť, že sa obličky pokúsia vylúčiť prebytočný cukor močom. Pitím vody sa dá z krvi vypláchnuť viac glukózy.

Diabetickí poradcovia často radia pacientom, aby pili vodu, keď je hladina cukru v krvi nad cieľovou hodnotou. Podľa diabeteseveryday.com odporúčanie je, 1 pohár vody za hodinu (220 ml) na pitie na rehydratáciu tela po prudkom zvýšení hladiny cukru v krvi. V niektorých ohľadoch to môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi v prípade dehydratácie. Keď ste dehydrovaní, môže sa vám zvýšiť hladina cukru v krvi.

Rýchlo znížte hladinu cukru v krvi pomocou vody

Všetci vieme, že pitie vody je dobré pre každého, nielen pre diabetikov. Primeraná spotreba vody:

  • pomáha udržiavať telesnú teplotu v normálnom rozmedzí
  • maže naše kĺby
  • pomáha eliminovať odpad prostredníctvom potu a moču
  • podporuje pravidelnú stolicu a tiež pomáha predchádzať zápche
  • zlepšuje kognitívne a motorické schopnosti

A pretože voda neobsahuje žiadne kalórie, pomôže to znížiť váš kalorický príjem, najmä ak pijete vodu namiesto vysokokalorického nápoja.

Dehydratácia a cukrovka

Dehydratácia a cukrovka

Vysoká hladina cukru v krvi môže tiež zvýšiť riziko dehydratácie, čo je zdravotné riziko pre ľudí s diabetes mellitus.

Ľudia s diabetes insipidus majú tiež zvýšené riziko dehydratácie, ale to nesúvisí s vysokou hladinou cukru v krvi.

Cukrovka

Pitná voda pomáha zriediť krv, keď sa telo pokúša vylúčiť prebytočnú glukózu močom. V opačnom prípade sa telo môže uchýliť k iným dostupným zdrojom vody, ako sú sliny a slzy. Keď je prístup k vode obmedzený, glukóza sa nemusí dať vylúčiť močom, čo vedie k ďalšej dehydratácii.

Diabetes insipidus

Diabetes insipidus nie je spojený s vysokou hladinou cukru v krvi; spôsobuje, že telo produkuje veľké množstvo moču. Ľudia tak môžu pravidelne pociťovať smäd a mať vyššie riziko dehydratácie. Pitie väčšieho množstva vody môže pomôcť zmierniť tieto príznaky a váš lekár vám môže odporučiť, aby ste každý deň vypili určité množstvo vody.

Koľko vody by ste mali denne vypiť, ak máte cukrovku??

znížiť hladinu cukru v krvi pitím vody

Lekársky ústav stanovil nasledujúce pravidlá:

  • Muži vo veku od 19 do 70 rokov potrebujete asi 15,5 šálok denne. Podľa odporúčaní by muži mali vypiť asi 12 šálok vody (asi 2,4 litra), pričom 3 šálky pochádzajú z iných jedál a nápojov.
  • Ženy vo veku od 19 do 70 rokov potrebujete asi 11 šálok vody denne, z toho 9 šálok vody a 2 šálky tekutín z jedla a iných nápojov.

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvnia vaše potreby, patrí fyzická aktivita, teplota (v teplom aj chladnom počasí) a nadmorská výška.

Výskum diabetu

Výskum diabetu o spotrebe vody

Jeden Štúdia 2011 naznačuje, že zvýšená spotreba vody môže zabrániť alebo oddialiť nástup hyperglykémie a následného diabetu.

Účastníci, ktorí vypili viac ako liter vody denne, mali o 28 percent nižšie riziko vzniku hyperglykémie ako účastníci, ktorí vypili menej ako 500 ml vody denne..

Vedci tiež poukázali na hormón vazopresín, ktorý sa zvyšuje s dehydratáciou a je považovaný za možný rizikový faktor pre hyperglykémiu a cukrovku.

Aj keď mala štúdia obmedzenú výpovednú hodnotu, autori dospeli k záveru, že zvýšený príjem vody by mohol znížiť pravdepodobnosť zvýšených hladín vazopresínu.

Alternatívy k vode

voda znižuje hladinu cukru v krvi

Kto nemá rád chuť vody samotnej, môže si pripraviť detoxikačnú vodu s ovocím a zeleninou. Môžete napr. B. pomaranč, citrón alebo limetku nakrájajte na plátky a uložte do mrazničky pripravené na použitie. Alebo dajte sušené kvety levandule, čerstvú mätu alebo zázvor do pohára ľadovej vody.

Dávajte si však pozor na vody s príchuťou supermarketu, pretože niektoré z nich majú relatívne vysoký obsah cukru. Ostatné ochutené vody obsahujú sladidlá, ktoré údajne majú lepší vplyv na hladinu cukru v krvi ako sladené varianty, ale stále nie sú také zdravé ako čistá voda..

Soda alebo perlivá voda sú zvyčajne v poriadku, pretože by mali byť iba sýtené oxidom uhličitým a nie sladené. Stojí však za to pozrieť sa na zoznam zložiek. Tiež neurobte chybu, keď omylom požiadate o tonickú vodu, pretože je zvyčajne sladená.

ako voda znižuje hladinu cukru v krvi