Na zdravie

Protizápalové vitamíny: Môžete zdravým stravovaním zabrániť nadmernej reakcii imunitného systému?

Vírus Covid-19 sa v Európe šíri čoraz rýchlejšie. Úmrtnosť je výrazne vyššia ako úmrtnosť na chrípku a väčšina obetí koronavírusu zomiera na otravu krvi. Nejde o sepsu, ale o prehnanú reakciu imunitného systému. Telo reaguje príliš silno na infekciu a výsledkom je často zlyhanie orgánu. Preto sa stále viac ľudí pýta, ako sa pred ním môžete chrániť a či proti nemu môžete podniknúť nejaké opatrenia. Pretože v súčasnej dobe jednoducho nie je dostatok štúdií o koronavíruse, dokonca aj lekári majú problém povedať, prečo majú niektorí ľudia komplikácie. V tejto situácii môžeme urobiť to, že na jednej strane budeme dodržiavať bezpečnostné opatrenia a na druhej strane posilníme svoj imunitný systém zdravou výživou. Preto sme pre vás uviedli protizápalové vitamíny a vysvetlili, ktoré potraviny ich obsahujú. Otázne zostáva, či a do akej miery ho môžete použiť na prevenciu nadmernej reakcie imunitného systému. Ale môžete udržať svoje telo v kondícii, a to pomáha v boji proti vírusom a baktériám.

Protizápalové vitamíny: akú funkciu plní vitamín C v našom tele?

Protizápalové vitamíny posilňujú imunitný systém a chránia pred nadmernou odozvou na vitamín C.

Vitamín C je skutočne všestranný a v našom tele plní niekoľko dôležitých funkcií. Na jednej strane podporuje normálnu funkciu nášho imunitného systému, na druhej strane antioxidant zachytáva voľné radikály a je považovaný za zázračnú zbraň proti baktériám a vírusom. Tu sú stručne jeho úlohy:

  • Vitamín C posilňuje vrodenú obranyschopnosť
  • Je vysoko koncentrovaný v bielych krvinkách (tiež nazývaných leukocyty). Leukocyty sa špecializujú na lokalizáciu a elimináciu patogénov.
  • Urýchľuje obnovu buniek

Šípky, citróny, pomaranče, bobule, paprika a kel sú dôležitým zdrojom vitamínu C. Každý deň zjedzte aspoň jednu porciu ovocia a zeleniny s obsahom vitamínu C, aby ste pokryli dennú potrebu. Citrónovú vodu môžete piť aj medzi jedlami.

Protizápalové vitamíny: na čo je dôležitý vitamín A.?

Potraviny Vitaim A spomaľujú zápal v tele

Vedci z výskumného ústavu v Texase v USA nedávno dokázali, že Vitaim A môže chrániť telo pred nadmernou reakciou imunitného systému. Vitamín navyše podporuje rastové procesy buniek a pomáha udržiavať sliznicu zdravú. Provitamín beta-karotén je antioxidant, ktorý chráni telo pred voľnými radikálmi. Nachádza sa v potravinách, ako je mrkva, paradajky, brokolica, kel, púpavy, špenát a listová zelenina a naše telo ho premieňa na vitamín A. Absorpcia provitamínu je oveľa jednoduchšia, ak je zelenina ochutená zdravými tukmi, ako sú olivy alebo slnečnicový olej. Pečeň tiež obsahuje veľké množstvo vitamínu A. Na pokrytie potreby vitamínu A v zásade stačí jedna porcia ovocia a zeleniny denne.

Vitamín B6 má silné protizápalové účinky

protizápalové vitamíny ako preventívne opatrenie proti nedostatku

Vitamín B6 posilňuje imunitný systém, vytvára užitočné posolské látky pre nervový systém a stimuluje metabolizmus. Ľudia s nedostatkom vitamínu B6 majú často vysoké hladiny CRP, ktoré naznačujú zápal v tele. Lekári považujú C-reaktívny proteín za spúšťač artritídy a iných autoimunitných chorôb. Na zníženie zápalu preto môžete do jedálnička zaradiť jedlá ako kel, paprika, huby, tuniak, makrela, kura a melón. Strukoviny ako hrach a orechy ako arašidy sú tiež bohaté na prospešné vitamíny.

Vitamín D podporuje tvorbu kostí a podporuje vrodený imunitný systém

Potraviny bohaté na vitamín D losos a vajíčka a orechy

Vitamín D zastáva nielen jednu, ale dve dôležité funkcie: Prispieva k produkcii imunitných buniek a môže modulovať nadmernú reakciu imunitného systému späť do normálu. Niet divu, že vitamín D je predpísaný pre choroby, ako je artritída a skleróza. Pretože existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú pozitívny účinok terapie vitamínom D pri autoimunitných ochoreniach. Takýmto pacientom je predpísaný doplnok stravy, pretože často trpia nedostatkom vitamínu D. Zdraví ľudia však nepotrebujú výživové doplnky, ak aspoň raz týždenne jedia ryby a dvakrát alebo trikrát týždenne vajíčka.

Protizápalové vitamíny chránia pred prehnanou reakciou imunitného systému Zásobujte vitamín A jedlom

Vitamín D ale dokáže oveľa viac, pretože sa podieľa na stavbe kostí a svalov a má pozitívny vplyv na náladu. Vitamín D sa vstrebáva pokožkou. Na pokrytie vašich denných potrieb stačí asi 20-30 minút na slnku. Aj v chladnom období alebo v zamračených dňoch stačí pol hodina. Niektoré potraviny obsahujú aj vitamín D. Patria sem ryby ako makrela, tuniak a losos, ako aj klíčky, ovsené vločky, maslo a vajíčka.

Protizápalové vitamíny: Vitamín E je skutočne zázračný liek

Obsah Vitaim E v potravinách a zdravých tukoch

Vitamín E chráni bunky pred oxidačným stresom, a preto je silným antioxidantom. Verí sa, že má silné protizápalové vlastnosti a analýza v Európskom vestníku klinickej výživy ukazuje, že vitamín E môže zmierniť symptómy pacientov s chronickými zápalovými ochoreniami. Mnoho orechov a semien obsahuje cenný vitamín, vrátane mandlí a slnečnicových semien. Príklady ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamín E, zahŕňajú avokádo a špenát.

Protizápalové vitamíny: Na čo potrebujeme vitamín K.?

Vitamín K pre silný imunitný systém a zelenina a ovocie sú pre imunitný systém dobré

Vitamín K je v porovnaní s inými protizápalovými vitamínmi menej známy. Plní však dôležitú funkciu, pretože prispieva k zrážaniu krvi a spomaľuje úbytok kostnej hmoty u ľudí nad 50 rokov. Existujú dva druhy vitamínu K. Listová zelenina ako špenát, brokolica a kel sú dôležitými zdrojmi vitamínu K1. Vajcia a kuracie mäso obsahujú vitamín K2.

Protizápalové vitamíny možno použiť ako súčasť sprievodnej terapie na zmiernenie symptómov u pacientov s chronickými ochoreniami. Nie je však vhodné používať potravinové doplnky u zdravých ľudí. Oveľa zmysluplnejšie je dodať do stravy potrebné vitamíny. Vyrovnaný jedálniček s množstvom ovocia a zeleniny, aspoň 2 porcie denne, sa ukazuje ako ideálny. V prípade pochybností stojí za to požiadať o radu svojho rodinného lekára, pretože ten dokáže najlepšie posúdiť, či doplnok stravy má zmysel. Nedostatky vitamínov sú tiež dokázané iba na základe laboratórnych testov.