Na zdravie

Aké vitamíny znižujú hladinu cukru v krvi? Tu je krátky zoznam

Vysoká hladina cukru v krvi alebo hyperglykémia môžu byť spôsobené liekmi, chronickými ochoreniami alebo nerovnováhou hormónov. Diabetici môžu vyvinúť hyperglykémiu, ak neprijímajú dostatok inzulínu alebo konzumujú príliš veľa uhľohydrátov, najmä jednoduchých uhľohydrátov, ktoré majú vysoký glykemický index. Niektoré výskumy naznačujú, že niektoré vitamíny môžu pomôcť predchádzať hyperglykémii znížením hladiny cukru v krvi. V tomto článku vám povieme, o ktoré vitamíny ide.

Vitamín C môže znížiť hladinu cukru v krvi

Väčšinu vitamínov je možné získať prostredníctvom jedla. Ak to nie je možné, doplnky stravy majú zmysel. Nesmiete sa však snažiť regulovať nezrovnalosti krvného cukru vitamínovými doplnkami, pokiaľ sa neporadíte so svojim lekárom.

Hladina vitamínu D a cukru v krvi

Vitamín D sa stále nazýva slnečný vitamín

Podľa štúdie publikovanej v časopise Diabetes v roku 2008, čím viac vitamínu D skonzumujete, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie vysoká hladina cukru v krvi a cukrovka 2. typu. Zatiaľ však nie je známe, ako to vitamín D robí, alebo či zvýšenie príjmu vitamínu D môže priamo znížiť hladiny u ľudí, ktorí už majú vysokú hladinu cukru v krvi. Nedávny výskum z roku 2014 naznačuje, že vitamín D môže zlepšiť toleranciu glukózy a citlivosť na inzulín v mozgu.

Vitamín D a potraviny, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi

Zdraví dospelí by mali denne skonzumovať najmenej 600 medzinárodných jednotiek. Do skupiny vitamínov D patrí vitamín D3 (cholekalciferol) a vitamín D2 (ergokalciferol). Podľa vedcov je vitamín D3 účinnejší alebo lepšie využiteľný ako vitamín D2. Vitamín D3 sa nachádza hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu. Vo vajciach, rybách, hubách a avokáde je veľa vitamínu D. 85 gramov lososa obsahuje 447 IU vitamínu D, zatiaľ čo 250 ml netučného alebo plnotučného mlieka poskytne 115 až 124 IU. Jeden žĺtok dodá telu asi 40 IU vitamínu D. 100 g avokáda s 200 IU je najlepším rastlinným zdrojom vitamínu D2, huby obsahujú asi 80 IU.

Užívajte vitamín D3 ako doplnok stravy

Tí, ktorí nedokážu úplne pokryť svoju potrebu vitamínu D prostredníctvom stravy, môžu používať vitamínové doplnky. Vitamín D3 ako doplnok stravy sa niekedy kombinuje s vitamínom K2 v kapsule. Pretože je vitamín D rozpustný v tukoch, mal by sa užívať s jedlom.

Vitamín C a krvný cukor

Mnoho druhov ovocia obsahuje vitamín C.

Užívanie doplnkov vitamínu C u ľudí s diabetom 2. typu môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a pomôcť kontrolovať krvný tlak počas celého dňa. Vyplýva to zo štúdie austrálskych vedcov uverejnenej v časopise Diabetes, Obesity and Metabolism v roku 2019. Tím z Deakin University vo Victorii zistil, že užívanie 500 mg vitamínu C dvakrát denne môže pomôcť ľuďom s diabetom 2. typu tým, že zníži hladinu cukru v krvi a minimalizuje nárasty hladiny cukru v krvi po jedle. Účastníci po jedle preukázali výrazný 36 -percentný pokles hladiny cukru v krvi.

Vitamíny B a cukor v krvi

Účinky tiamínu, vitamínu B1

100 gramov müsli z pšeničných klíčkov obsahuje takmer 2 mg tiamínového vitamínu b1

Tiamín, známy tiež ako vitamín B1, je potrebný na odbúravanie tukov, uhľohydrátov a bielkovín na energiu a zdravie imunitného a nervového systému. Podľa článku publikovaného v časopise Journal of Clinical Medicine Research v roku 2012 je tiež kritickou súčasťou metabolizmu glukózy. Diabetici 1. typu majú často nízke hladiny tiamínu; Okrem toho má veľký počet ľudí s vysokou hladinou cukru v krvi aj nedostatok tiamínu. Nie je však isté, že diéta s vysokým obsahom tiamínu môže predchádzať problémom s krvným cukrom.

Bravčové karé obsahuje veľa tiamínového vitamínu B1

Muži potrebujú asi 1,2 miligramu tiamínu denne, zatiaľ čo ženám stačí 1,1 miligramu. 100 gramov müsli z pšeničných klíčkov obsahuje takmer 2 miligramy tiamínu, čo je viac ako 100 percent odporúčaného denného množstva pre dospelého. 85 gramov bravčovej panenky s 1 miligramom tiamínu pokrýva 67 percent potrieb mužov a 73 percent potrieb žien.

Účinok vitamínu B6 na hladinu cukru v krvi

Ktoré potraviny obsahujú veľa vitamínu B6 alebo pyridoxínu?

Priemerný dospelý človek potrebuje asi 1,3 miligramu vitamínu B6 alebo pyridoxínu denne. Vitamín B6, ktorý je potrebný na syntézu protilátok a hemoglobínu v červených krvinkách, tiež hrá úlohu pri udržiavaní konštantných hladín cukru v krvi. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Nutrition v roku 2012 ukázala, že nízke hladiny vitamínu B6 súviseli so zvýšenou úrovňou zápalu v tele a vyšším rizikom vzniku mnohých chorôb vrátane cukrovky. Sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či vyšší príjem vitamínu B6 môže priamo pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Aby ste sa uistili, že máte dostatok vitamínu B6, jedzte pravidelne potraviny ako banány, fazuľa, orechy, hydinu, avokádo a celozrnné produkty.

Účinok biotínu, vitamínu B7

Jedlo bohaté na biotín vitamín B7 proti vysokej hladine cukru v krvi

Článok publikovaný v roku 2005 v časopise Journal of Nutritional Biochemistry dospel k záveru, že vitamín B, biotín, stimuluje produkciu zlúčenín, ako je inzulín, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi a inhibujú syntézu enzýmov potrebných na produkciu glukózy v pečeni. Článok tiež uvádza, že ľudia, ktorí neprijímajú dostatok biotínu, majú väčšiu pravdepodobnosť zhoršenej tolerancie glukózy a vyšších hladín cukru v krvi.

Biotín vitamín b7 sa nachádza v špenáte a orechoch

Odporúčaná denná dávka biotínu pre dospelých je 30 mikrogramov. Celé varené vajce poskytne 10 mikrogramov biotínu, 85 gramov lososa obsahuje asi 7 mikrogramov a ovsené vločky 20 mikrogramov na 100 gramov. K ďalším dobrým zdrojom biotínu patrí pečeň, strukoviny, orechy, sleď a huby, ako sú huby, shiitake, a hríb.