Znížiť

Chudnite vegánsky, ale ako? Užitočné tipy pre zdravú výživu

vegánske tipy na chudnutie-zdravá-diéta-ovocie-jablko-hrozno-banán

Iste, vegánsky životný štýl nie je pre každého. Môže však priniesť určité výhody nielen pre telo, ale aj pre naše svedomie. Pretože je zrejmé, že vegánska strava môže byť prospešná nielen pre naše telo. Chráni tiež zvieratá a životné prostredie vo všeobecnosti. A tí, ktorí sa spoliehajú na zdravú výživu, zabezpečujú fyzickú pohodu, ktorá môže viesť k zhodeniu kíl. A presne to chceme teraz, najneskôr na začiatku letného času. Chceli by ste aj chudnúť vegánsky, potom to pomocou dnešných tipov na túto tému úžasne dosiahnete a zároveň urobíte niečo dobré pre svoje telo.

Prečo žiť vegánsky??

vegan schudnúť zdravo-jesť-zelenina-paradajky-krájanie

Už sme spomenuli, že takto sú chránené zvieratá a životné prostredie. Navyše tým, že sa vyhnete hotovým výrobkom a iným nezdravým jedlám, dáte svojmu telu príležitosť očistiť sa a zotaviť sa a zároveň dodať vitamíny a dôležité minerály, pretože ovocie a zelenina a ďalšie rastlinné potraviny a vy budete mať väčšiu hodnotu jedzte zdravšiu a pestrejšiu stravu.

Vegánska strava je štíhla?

vegánska schudnúť-schudnúť-leto-štíhla postava

Bezpochyby môžete schudnúť vegánsky, ale môžete sa venovať aj iným druhom zdravého stravovania a pokiaľ sa vyhýbate nadmernému množstvu sladkostí, čipsov, rýchleho občerstvenia a podobne. Preto môže mať aj vegánsky život tento účinok. Zdravý prístup vegánov navyše v zásade vedie k zdravšiemu životnému štýlu. Je fakt, že vegáni tiež menej fajčia a pijú nezdravé nápoje, medzi ktoré patrí alkohol. A sú to práve tieto dva nezdravé návyky, ktoré narušujú metabolizmus a spôsobujú priberanie alebo do určitej miery aspoň zabraňujú chudnutiu.

Chudnite vegánsky – na čo si dať pozor?

vegánske-schudnúť-šalát-jesť-raňajky-obed-večera-menu

Aby bol tento druh diéty skutočne zdravý, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Pretože jednoduchý zákaz všetkých živočíšnych produktov z jedálneho lístka v žiadnom prípade nestačí. Existuje niekoľko dôležitých živín, ktoré telo nemôže vďaka tejto diéte ľahko absorbovať. Je preto dôležité vedieť, čo je potrebné urobiť, aby ich telo dostalo tiež. Mimochodom, obsahujú vitamín B12, vitamín B2, vitamín D, selén, jód, zinok, bielkoviny, vápnik, železo a omega-3 mastné kyseliny. Telo tieto živiny potrebuje aj vtedy, ak sa chcete stravovať vegánsky a schudnúť. Takže by ste mali byť dobre informovaní o vegánskej strave so zdravými návykmi, než sa do nej ponoríte. Pravidelná návšteva lekára s krvnými testami je tiež dobrou kontrolou a povie vám, čo vám v tele chýba.

Dôležité je nezamieňať si vegánstvo s diétou. To znamená, že by ste nemali jesť menej, ale zdravšie. A práve preto, že sa vyhýbate niektorým jedlám s určitými živinami, je dôležité nájsť dobrú rovnováhu. Preto je také dôležité poznať jedlo a sledovať, čo ste jedli a čo vám ešte chýba.

Existuje tiež riziko, že sa znova stanete lenivými a vyberiete si hotový výrobok z obchodu, a nie s láskou pripravovaným pokrmom. Áno, v súčasnosti existujú aj nezdravé hotové výrobky s prísadami pre vegánov. Ak chcete chudnúť vegánsky, tieto by mali zostať tabu. Nájdite si čas a uvarte si niečo chutné z čerstvých organických produktov. Bez usilovnosti, ako sa hovorí, žiadna cena!

vegánske-zoštíhľujúce zábaly-obed-večera-šalát-listy-vegetariánske

Sacharidy sú povolené, ak chcete schudnúť vegánsky. Áno, čítate správne! Ale teraz to nechápte zle. To neznamená cukor, biely chlieb, rožky a iné jedlá na výkrm. Alternatívne existujú „dobré“ sacharidy, ktorými môžete a mali by ste nahradiť uvedené potraviny. Celozrnné výrobky, ale aj zemiaky, obilniny, fazuľa a sójové výrobky radi zaradia do vášho jedálnička. Majú tú výhodu, že dodajú telu mnoho dôležitých živín a zároveň vás dlhšie zasýtia. Túžby medzi tým sú minulosťou. A ak by ste sa chceli občerstviť, existuje množstvo zdravších alternatív s menším počtom cukrov, ktoré je možné vybrať a pripraviť ako náhradu za jedlá na výkrm. Zistite viac o tomto druhu jedla, ak chcete schudnúť vegánsky a vytvoriť si vyvážený jedálniček.

Chudnite prostredníctvom vegánskej stravy, ale nielen!

vegánske-chudnúť-vyvážené-výživa-vitamíny-minerály

Zdravé stravovanie je samozrejme perfektný základ, ak chcete schudnúť. To však nestačí. Pretože bez dostatočného pohybu len ťažko určíte úspech. Ak celý deň ležíte na sedačke a sledujete televíziu, pri chudnutí vám nepomôže ani to najlepšie, najkvalitnejšie ovocie alebo zelenina. Ak teda chcete chudnúť vegánsky, strava by mala byť kombinovaná s dostatočným množstvom pohybových aktivít. A nemusí to byť práve posilňovňa alebo konkrétny šport. Cvičenie môžete začleniť aj do svojho každodenného života: do práce choďte na bicykli alebo choďte pešo. Použite schody, nie výťah alebo eskalátor. A keď to spojíte s niekoľkými dňami v bazéne, s ranným behaním alebo so športom, ktorý je pre vás príjemný a ktorý môžete robiť s priateľmi, o to lepšie! Zoznámte sa s hrou volejbalu alebo bedmintonu. Všetko, čo ste ako dieťa radi robili, sa môže hodiť.

vegánsky-chudnutie-voda-plodová voda-uhorka-tekutiny-nápoj-detox

Dostatok tekutín je ďalším bodom, ktorý sa často podceňuje, ale rovnako ako dostatok pohybu vám môže pomôcť schudnúť. A to platí aj pre vegánsku stravu. Voda pomáha pri detoxikácii tým, že z tela vyplavuje všetky škodlivé látky. Spravidla platí, že ak ste smädní, je to znak nedostatočného príjmu tekutín. V prvom rade by ste teda nemali pociťovať smäd. Denne by to mali byť najmenej dva až tri litre vody. Skombinujte to s lahodnými zeleninovými polievkami a rýchlo budete mať pokryté každodenné potreby.

U mnohých je problémom nedostatok chuti. Namiesto vody sa používajú sladké a nezdravé nápoje. Dobrou alternatívou je nesladený čaj a domáca plodová voda. Vode môžete dať vlastnú chuť a urobiť ju oveľa chutnejšou. Či už s jahodami, uhorkou, zázvorom, citrónom alebo s korením ako je mäta a škorica, nebudete sa môcť nabažiť. Nezáleží na tom, ako spotrebujete viac vody. Ide hlavne o to, že vaše telo je zásobované dostatkom (zdravých) tekutín, ak chcete schudnúť vegánsky.

Chudnite vegánsky – vegánsky týždenný plán

meracie pásmo na vegánske chudnutie-tenký pás-tipy na chudnutie

Zvlášť ako začiatočník si môžete začiatok trochu uľahčiť, ak použijete týždenné plány jedálneho lístka a budete ich dodržiavať. Rýchlo si zvyknete a budete sa môcť sami rozhodnúť, čo je najlepšie pripraviť na každé jedlo. A aby ste sa mohli stravovať pestro a vyhnúť sa nude, môžete použiť širokú škálu produktov. V nasledujúcej tabuľke sme pre vás zostavili príklad týždenného plánu. Istým spôsobom sa to dá nazvať aj plánom vegánskej stravy. Nemalo by to však vyvolávať dojem, že sa jedlo obmedzuje. Ale naopak! Ľudia jedia najmenej trikrát denne a v dostatočnom množstve. Môžete tiež papať medzi tým, ale zdravo!

Raňajky obed večera
Pondelok Müsli s ovocím, orechmi a sójovým mliekom; na osladenie agávového sirupu Zemiaková polievka prípadne s akoukoľvek zeleninou Vegánske zábaly – sójová klobása, zelenina, šalát, avokádo
Utorok Celozrnný chlieb s džemom alebo inou vegánskou nátierkou Šalát s celozrnnými závitkami Celozrnná ryža so zeleninou v kokosovom mlieku
Streda Sójový puding s ovocím Celozrnné cestoviny s ratatouille Fazuľový šalát s celozrnným chlebom a kyslou uhorkou
Štvrtok Kaša s jablkovým a mätovým čajom z čerstvej mäty Celozrnný chlieb s vegánskym syrom, šalátom a mrkvovými tyčinkami Zemiaková a zeleninová dužina
Piatok Müsli so sójovým ovocným jogurtom Zemiaky so zelenou omáčkou a cuketou Celozrnné cestoviny, celozrnná ryža alebo zemiaky s pestom z medvedieho cesnaku
Sobota Vegánske palacinky alebo palacinky so sójovým mliekom, voliteľne s kakaom, banánmi alebo iným ovocím, džem Cestoviny s hubovou alebo paradajkovou omáčkou Chili con carne bez mletého mäsa
Nedeľa Proso kaša s hruškou Tofu nugety s celozrnnou ryžou a omáčkou (napr. Sladké a kyslé) Domáca pizza so zeleninou (paradajky, šampiňóny, kukurica, cibuľa, brokolica, cesnak atď.)

S vegánskymi raňajkami môžete schudnúť, pretože môžete rozhýbať alebo rozhýbať metabolizmus pomocou prvého jedla dňa. Z tohto dôvodu sú raňajky obzvlášť dôležité. Nemusí to byť veľa, ale napĺňa vás to. Na tento účel sú vhodné zdravé potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú cereálie (müsli) a zelenina.

Vo večerných hodinách zase môžete vegánsky schudnúť tak, že si vyberiete nielen zdravé jedlo, ale nebudete jesť ani neskoro a menšiu porciu. Koniec koncov, po jedle je zvyčajne nedostatok pohybu, takže trávenie je pomalšie a ťažšie sa spí na plný žalúdok. Experimentujte, aby ste našli to najlepšie množstvo pre vás.

V čase obeda to môže byť o niečo viac. Ale samozrejme, nemali by ste to preháňať. Chcete predsa dobre prejsť druhú polovicu pracovného dňa. Pocit sýtosti a oddialenie pocitu hladu sú opäť prospešné. Ak máte medzi jedlami hlad alebo hlad, dajte si ako desiatu zeleninu alebo ovocie. Dobrou možnosťou sú aj domáce granola bary a podobne. Ako vidíte, vegánska diéta na chudnutie nie je taká ťažká, keď ste dobre informovaní a zorientujete sa.

vegánske-chudnutie-občerstvenie-zeleninové tyčinky-krekry-fazuľa-špargľa

To, či je chudnutie s vegánskou diétou pre vás niečo, zrejme časom zistíte až v priebehu času. V každom prípade sa vám telo poďakuje za množstvo vitamínov a minerálov. Nezabudnite si vždy skontrolovať svoje zdravie u lekára, či už chcete schudnúť vegánsky alebo len zmeniť stravu. To platí pre všetky druhy diét, ale najmä pre tie, pri ktorých sa vyhýbate niektorým výrobkom. Predtým, ako sa uchýlite k doplnkom stravy, pokúste sa kompenzovať všetky príznaky nedostatku vhodnými potravinami. Najlepšie je však poradiť sa o tom so svojim lekárom.