Recepty

Zdravé občerstvenie do školy – tipy a recepty na obed

Zdravé občerstvenie pre školské deti - chlebíčky - recepty - tipy - nápady - chutné

Energia je potrebná k dobrému výkonu a, ako vieme, telo ju získava vyváženou stravou. To je obzvlášť dôležité pre deti, aby rast a vývoj boli optimálne zásobené živinami. Raňajky len doma nestačia a zdravé občerstvenie pomôcť školským deťom zostať fit a aktívne. Stravovací plán môže byť veľkým prínosom, ak občerstvenie v plechovke zostane nedotknuté. V nasledujúcom texte ponúkame rýchle a zdravé recepty vhodné pre deti a tiež dôležité tipy na vyvážené stravovanie.

Zdravé občerstvenie a pravidelné jedlo pre školákov

Zdravé občerstvenie pre školské deti - obedový sendvič - vzrušujúce - ovocný box - prispôsobené

To, čo jedlo obsahuje, je obzvlášť dôležité, ale keď k nemu dôjde, je tiež nevyhnutné pre zdravie dieťaťa. Prečo je súčasťou každodennej rutiny plánovanie jedál, ktoré môžu rodičia použiť ako sprievodcu? Na dobré trávenie sa odporúča časový odstup 2 – 3 hodiny medzi jedlami a malo by byť úplne bez jedla – nekonzumujte preto žiadne občerstvenie, sladké nápoje ani mlieko. Cez deň by malo dieťa dostať čo najviac jedného teplého, dvoch studených hlavných jedál a dvoch ďalších príkrmov.

Zdravé občerstvenie a vyvážená strava podľa jedálneho lístka

Zdravé občerstvenie pre školákov-príprava-chlieb-recepty-tipy

Podobne ako dospelí, aj deti prechádzajú fázami, niekedy sa im nepáči to a ono, potom po nich nečakane opäť zatúžia. Presné množstvo jedla, ktoré dieťa potrebuje každý týždeň, sa môže líšiť, ale v zásade existujú pokyny, ktoré usmerňujú a podporujú rodičov v zdravej a spravodlivej výžive ich detí..

 • asi 2-3 krajce chleba denne
 • 2 zemiaky denne
 • Asi 2 šálky mlieka denne alebo namiesto toho – nahraďte zodpovedajúce množstvo jogurtu alebo cmaru, voliteľne 30 g polotvrdého syra alebo iného syra
 • dostatok ovocia a zeleniny – najmenej 200 gramov denne
 • Mäso a klobása – asi 40 gramov denne
 • asi 1-2 vajíčka týždenne
 • Ryby – asi 50 – 60 gramov týždenne
 • Tuk – olej, maslo alebo margarín v priemere – 3-4 čajové lyžičky denne

Detská ruka môže slúžiť ako úžasný prostriedok na určenie správnych potrieb, napríklad mäsa alebo rýb. Vyhýbajte sa hotovým jedlám, pretože obsahujú príliš veľa nezdravých prísad. V domácnosti s deťmi by ste si mali vždy urobiť zásoby. Zemiaky, cestoviny, ryžu, mlieko, múku, vajíčka, chlieb, cibuľu a olej, ako aj sezónne ovocie a zeleninu môžete uložiť a použiť na prípravu čerstvých potravín za pol hodinu.

Zdravá výživa pre školské deti – dostatočné množstvo vody na pitie

Zdravé občerstvenie pre školské deti-obed-chlieb-voda-nápoje-tekutiny-fľaša

Keďže deti sú zvyčajne menej smädné ako často, ich rodičia by mali dbať na to, aby dostatočne pili. Dobrými tekutinami sú sladká voda alebo nesladený ovocný čaj. Vyhýbať sa treba sladkým nápojom a pokiaľ je to možné, deti by si na ne nemali vôbec zvykať. Šťavu je najlepšie zmiešať s vodou. Do 6 rokov by deti mali vypiť asi 800 ml tekutín denne.

Pripravte si zdravé občerstvenie atraktívnym spôsobom

zdravé-občerstvenie-školáci-prestávka-chlebík-vykrajovač-chlebík-chlebík-hviezdička

Aby si malé občerstvenie mohli deti vychutnať medzi jedlami, nie je dôležité len ich správne množstvo, ale aj to, ako sú ponúkané. Bolo by spravodlivé nakrájať ovocie a zeleninu na plátky a plátky, a tak ich ľahko získať. Školáci jedia aj očami a pri príprave obedového boxu je potrebná kreativita. Populárnymi nástrojmi sú špajle, vlnené nože a vykrajovače v nápaditých tvaroch. V obedňajšej prestávke sa nesmie zanedbávať farebná schéma a pestrosť. Chlieb, cestoviny a ryža sú na trhu k dispozícii v hojnom počte vo všetkých možných odrodách. Prekvapte svoje dieťa, aby s chuťou zjedlo všetko.

Zdravé občerstvenie a malé prekvapenia

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-vystrihnuté-figúrky-ovocie-zelenina

Príležitostne môžu byť zahrnuté aj malé prekvapenia, ktoré majú rady všetky deti, napríklad gumené medvedíky alebo kúsky čokolády. Tieto by však mali byť veľmi dobre ukryté, aby s nimi dieťa nezačalo svoju desiatu. Malá hádanka určite urobí obed vzrušujúcim a je to skvelý kreatívny nápad, ktorý je možné realizovať raz týždenne a nie je tak časovo náročný..

Zdravé občerstvenie s celozrnným chlebom

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-chlieb-zrno-chlieb-syr-jablko-chlebík

Najzdravší chlieb zo všetkých je nepochybne tento vyrobený z celozrnných obilnín. Nie všetky deti to majú radi, a preto môže byť ozdobené malými kúskami orieškov a jemne nakrájanou zeleninou, vďaka ktorým bude šťavnaté a chutné. Namažte nízkotučným tvarohom alebo jogurtom, pretože sú nielen menej kalórií, ale aj ľahšie stráviteľné a obsahujú cenné bielkoviny, vitamíny a kalsium.

Zdravé občerstvenie – nezanedbávajte vitamíny

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-sendvič-box-pukance-bobule

Aj keď ovocie a zelenina nepatria k obľúbeným jedlám vášho dieťaťa, to, čo je v ponuke, sa počíta. Mrkva, uhorky a paprika nakrájané na malé tyčinky, ako aj koktailové paradajky sú dobre prijaté. Vyberajte si ich predovšetkým podľa sezóny, pretože obsahujú najmenej škodlivín. Uistite sa, že je všetko starostlivo umyté a najlepšie je nechať ho vo vode niekoľko minút.

Zdravé občerstvenie do školy

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-chlebíček-ovocný-syr

Bez ohľadu na to, koľko jedál je naplánovaných medzi nimi – jedno alebo dve, prísady v raňajkovom boxe by mali byť tiež porciované a týmto spôsobom sa neplytvá jedlom. Ovocie a zeleninu striedajte denne a neponúkajte ich zmiešané v jednom jedle. Chute by mali byť zladené, pretože deti nemajú rady neobvyklé kombinácie ako sladké a slané.

Zdravé občerstvenie pre školské deti s ovocím a zeleninou

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-chlieb-ovocie-zelenina-vykrojený-chlieb

 Lepšie povedané ako zelenina, krmivo pre poníky je surová zelenina. Nakrájajte na malé kocky asi 2 x 2 cm alebo použite vykrajovač cookie na zaujímavý tvar. Mrkvu, papriku a uhorky je možné dobre kombinovať. Ozdobte sezamovými tyčinkami alebo crostini. To isté môžete urobiť s ovocím. Kombináciu ovocia alebo zeleniny sa odporúča vždy vopred otestovať. Ak niečo chutí čudne, je lepšie to vynechať, pretože deti sú veľmi citlivé a zrazu sa môže stať, že už ich nebaví to alebo ono. A vy nechcete prispieť sami, však?

Zdravé občerstvenie pre školské deti v čiernobielom prevedení

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-chlieb-čierna-biela-hviezda

Zloženie:

 • 1 plátok svetlého a tmavého celozrnného chleba (napr. Svetlého a tmavého špaldového chleba)
 • 1 lyžica javorového sirupu
 • 3 lyžice smotanového syra
 • 3 lyžice podusených orechov podľa vlastného výberu
 • 3-4 plátky čerstvej uhorky
 • 1-2 listy šalátu

Smotanový syr zmiešame s najemno nasekanými orechmi a javorovým sirupom a potrieme chlebom, ozdobíme uhorkou a šalátom a potom otvoríme. Nožom šikmo prerežte na polovicu a vytvorte dva trojuholníky.

Jednoduché ľahké občerstvenie – zdravé prekvapenie

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-sendvič-vzrušujúce-taška-zvedavé

Vezmite malé jablko a vydlabte ho. Vykrajovaný „tunel“ naplňte sušeným ovocím (napr. Hrozienka, marhule, bobule) a zabaľte do fólie, aby bola čerstvá.

Zdravé občerstvenie – domáce chrumkavé oriešky 

zdravé-občerstvenie-školáci-obed-chlieb-chrumkavé-orechy-recept

Zloženie:

 • 100 g kešu orechov (iné druhy tiež voliteľné)
 • 100 g makadamových orechov
 • 1 lyžica hruškového sirupu
 • 1 polievková lyžica bylinkovej soli
 • 1 lyžica vaječného bielka

V miske zmiešajte hruškový sirup a vaječný bielok. Orechy krátko predpečieme v predhriatej rúre na plechu vystlanom papierom na pečenie – 5 minút úplne postačí. Potom pridajte do zmesi bielka, znova rozložte na papier na pečenie a posypte bylinkovou soľou. Chrumkavé oriešky sú pripravené po 6-8 minútovom pečení. Rozdelte na porcie a skladujte otvorene, bez igelitového vrecka, alebo rýchlo zmäknú. Dieťaťu ponúkate v sendvičových vreciach alebo vo vrecku z obchodu s potravinami.

Rodinné jedlo

zdravá výživa-škola-deti-večera-rodina-stôl-večera

Malo by sa konať rodinné jedlo a väčšinou to bude večer. Mobilné telefóny, televízory a ďalšie zariadenia sú pri spoločnom stolovaní tabu; všetka pozornosť sa venuje spoločnému stolovaniu. Ak bolo jedlo na poludnie teplé, nemusí byť už večer.