Na zdravie

Vyrobte si ochranu proti kliešťom sami – rýchly a ľahký recept a tipy na použitie

Krásne počasie posledných týždňov nás láka do prírody čoraz častejšie. Ideme na prechádzku do lesa a na lúku, urobíme si piknik alebo len tak ležíme na tráve a opaľujeme sa. Človek však často zabúda na to, že sa tam môžu skrývať aj nebezpečné kliešte alebo si pobyt v prírode nemôžeme skutočne užiť, pretože sa obávame, že ich napadneme. Svoje starosti môžete aspoň trochu obmedziť tým, že sa potriete repelentom proti kliešťom. A skvelá správa je, že repelent na kliešte si môžete vyrobiť aj sami.

Vytvorte si ochranu proti kliešťom sami - recept s éterickými olejmi pre deti i dospelých

Nie je neobvyklé, že lieky proti kliešťom obsahujú chemikálie, ktorým sa mnoho ľudí vedome chce vyhnúť. To samozrejme platí najmä vtedy, ak chceme takýmto výrobkom chrániť svoje deti pred uhryznutím kliešťom a chorobami prenášanými kliešťami. Ak si naopak vyrobíte sprej proti kliešťom sami, ingrediencie si vyberiete sami a vždy presne viete, čo je vo vašom repelente.

Môžete teda dokonca použiť svoj domáci sprej Deti od jedného roka používať. Majte však na pamäti, že niektoré éterické oleje niektorí nemôžu tolerovať. Preto najskôr vyskúšajte toleranciu na malej ploche a počkajte 10 minút, aby ste zistili, či pokožka reaguje sčervenaním alebo svrbením.

Urobte si ochranu proti kliešťom sami – čo sa parazitom páči a čo nie

Kliešte môžu prenášať nebezpečné choroby, a preto sú prostriedky kliešťov dôležité

My ľudia vydávame pachy, ktoré kliešte považujú za obzvlášť atraktívne. Sú to napríklad tie z kyseliny mliečnej a maslovej, ktoré odstránime prostredníctvom potu a tiež pri dýchaní. Ale tak, ako ich niektoré vône lákajú, existujú aj také, ktoré ich odstrašia. Kyselina laurová obsiahnutá v kokosovom oleji a esenciálny olej citriodiol, ktoré sa extrahujú z citrónového eukalyptu, sú takýmito vôňami. Z tohto dôvodu by ste pri ochrane pred kliešťami mali použiť aspoň jednu z týchto dvoch látok.

Mimochodom: Ako vlastne kliešte páchnu? Je zaujímavé vedieť, že kliešte vnímajú pachy prostredníctvom takzvaného Hallerovho orgánu. Tento orgán nie je umiestnený na hlave, ako nos u ľudí, ale na vonkajších koncoch predných nôh.

Podľa tohto receptu si urobte kliešťové opravné prostriedky sami

Prírodný repelent proti kliešťom - zmiešajte kokosový olej s citriodiolom a inými olejmi

V zásade sú vyššie uvedené vône dostatočné, ak si chcete urobiť prírodnú ochranu proti kliešťom sami. Vôňu svojho spreja si však môžete ešte viac spríjemniť pridaním ďalších esenciálnych olejov. Takýmto spôsobom sa môžete chrániť aj pred iným hmyzom. Základné suroviny môžete kombinovať v nasledujúcom pomere, napríklad:

  • 100 g kokosového oleja
  • asi 15 kvapiek citrónového eukalyptového oleja (t.j. citriodiolu)

Vytvorte si vlastný sprej na kliešte z prírodných surovín - citrónového eukalyptu a kokosového oleja

Ak si chcete kliešť napraviť sami, najskôr zohrejte liter vody, kým sa nerozvarí, a potom kachle opäť vypnite. Kokosový olej dajte do murárskej nádoby, uzatvorte a vložte do horúcej vody, aby sa rozpustil. Ak je váš kokosový olej už tekutý, môžete tento krok vynechať a zmiešať s citrónovým eukalyptovým olejom. Teraz nechajte hotový liek na kliešte vychladnúť a občas premiešajte.

Hotový liek proti kliešťom môžete nechať v pohári a rozotrieť ho na koži alebo ho naplniť do rozprašovača a použiť ako sprej. Pred použitím ho vždy dobre pretrepte.

Vyrobte si repelent sami - Návod na jednoduchý dvojzložkový sprej proti hmyzu

Skombinujte s inými éterickými olejmi

Ak zmiešate kokosový a citrónový eukalyptus, môžete primiešať aj akékoľvek iné oleje. Vhodný je napríklad levanduľový olej, rozmarínový olej, ale aj olej z cédrového dreva, pretože sú účinné aj proti kliešťom. Ktorý z týchto olejov si vyberiete, závisí úplne od vašich preferencií, pokiaľ ide o vôňu.

používať

Urobte si ochranu pred kliešťami vôňami, ktoré kliešte nemajú radi

Kliešte číhajú vo vysokej tráve a na kríkoch. Keď prechádzate trávou, vyzlečte ich a takto sa vám dostanú na telo. Preto by ste pri použití domáceho repelentu na kliešte nemali zanedbávať svoje nohy. Tým sa to však nekončí. Kliešte sa hneď nehryzú, ale najskôr si začnú hľadať na svojom tele miesto, ktoré by im bolo príjemné.

Kliešťom sa obzvlášť páči tam, kde je koža tenká a vlhká. Preto je najlepšie trieť v oblastiach, ako sú členky a dolné končatiny, ale aj ruky, predlaktia a ohnutie ruky. Ďalej by ste mali nosiť ochranu proti kliešťom na línii vlasov, za ušami a na krku, pretože tu sa potíte najmä v teplých dňoch. Repelent proti hmyzu účinkuje asi 4 hodiny. Potom by ste to mali najneskôr znova uplatniť.

Vytvorte si ochranu proti kliešťom sami – čo ešte treba zvážiť

Vyrobte si ochranu kliešťov pre bezstarostné prechádzky v prírode

Len preto, že ochranu proti kliešťom vyrábate a používate sami, neznamená to, že je možné úplne vylúčiť zamorenie kliešťami. Vždy sa môže stať, že sa kliešť aj tak zahryzne. Toto riziko však môžete minimalizovať správnym výberom oblečenia. Pokiaľ vám to počasie dovolí, mali by ste si preto obliecť dlhé oblečenie (košele alebo blúzky s dlhým rukávom, dlhé nohavice) a ponožky, ktoré by ste si mali dokonca prevliecť cez nohavice, a uzavretú obuv. Parazity je možné rýchlejšie odhaliť aj na svetlých šatách. Po vychádzke von je dôležité skontrolovať svoje telo.

Kliešte sa skrývajú vo vysokej tráve a kríkoch a pri prechádzke ich vyzlečú