Na zdravie

Vyrobte si deodorant sami – nápady a jednoduché recepty s domácimi prostriedkami

Vyrobte si deodorant sami 3 prísady do domácnosti proti zápachu

V poslednej dobe stále viac vedeckých štúdií ukazuje, že niektoré zložky konvenčnej kozmetiky nie sú úplne neškodné. Nie je to také zvláštne. Napokon, nie je to tak dávno, keď výrobcovia v 20. rokoch minulého storočia pridávali do pleťových krémov rádium, aby bola pleť žiarivejšia! V priebehu nového zdravotného povedomia sa stále viac ľudí obracia na prírodnú kozmetiku a organické výrobky. Tí, ktorí si cenia, aby presne vedeli, ktoré účinné látky sú obsiahnuté v ich výrobkoch na ochranu pokožky a vlasov, si dokonca budú sami vyrábať výrobky dennej starostlivosti. Výroba šampónu, krémov, sprchového gélu, masiek na vlasy a tvár alebo dokonca dezodorantu – nie je to také zložité, ako by ste si mohli myslieť.

Prečo si deodorant vyrábať sami?

Počas cvičenia používajte dezodorant proti pachom potu

Aj keď sú rádioaktívne zložky raz a navždy minulosťou, existujú aj ďalšie látky, ktorých účinky na ľudské zdravie ešte neboli podrobne preskúmané alebo sa napriek negatívnym vplyvom používajú. Tu sú niektoré zložky, ktoré sa používajú vo väčšine dezodorantov a antiperspirantov, ale nie sú nevyhnutne zdravé.

Hliník – je to kov, ktorý je spájaný s rakovinou prsníka u žien a zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby.

Parabény – Tieto syntetické konzervačné látky sa nachádzajú v toľkých výrobkoch osobnej starostlivosti. Najväčšou obavou je, že tieto chemikálie narušujú našu jemnú hormonálnu rovnováhu. Expozícia parabénom bola tiež spojená s vrodenými chybami a orgánovými toxínmi.

Propylénglykol (E 1520) – Toto je ropný derivát. Pri použití vo veľkých množstvách môže táto prísada poškodiť centrálny nervový systém, pečeň a srdce.

Ftaláty – Tieto chemikálie sa používajú ako zmäkčovadlá v PVC. Sú tiež spojené s rôznymi zdravotnými problémami vrátane vrodených chýb.

Triclosan – Táto chemická látka je v skutočnosti klasifikovaná ako pesticíd a pravdepodobný karcinogén.

Vyrobte si deodorantový krém levanduľový olej

Tento zoznam škodlivých zložiek v dezodorantoch môže byť poriadne dlhý. Z tohto dôvodu sa stále viac ľudí rozhoduje vyrobiť si deodorant sami. Ukážeme vám niekoľko zdravých alternatív proti škvrnám od potu a nepríjemnému zápachu. Tieto recepty zvyčajne pozostávajú z 3 zložiek a sú rovnako účinné ako sériovo vyrábané výrobky. Na rozdiel od týchto však domáce deodoranty nepredstavujú hrozbu pre vašu pohodu.

Toto je jedna z ďalších dôležitých výhod používania domáceho prírodného dezodorantu: úplne nebráni prirodzenému poteniu. Neupchávajú vaše póry a nezabránia ochladeniu tela počas horúčav. Budete sa cítiť skvele, ak sa trochu spotíte a tento efekt bude trvať 8 až 12 hodín!

Začíname so základným receptom na domáci prírodný deodorant. Väčšina bloggerov na to prisahá a používa ho ako východiskový bod pre svoje vlastné improvizácie. Ingrediencie – kokosový olej, sóda bikarbóna a škrob – nie je ťažké nájsť a sú tiež ľahké v peňaženke.

Sóda, kokosový olej a škrob – prečo sú tieto zložky účinné?

Deodorant na výrobu esenciálnych olejov sódy bikarbóny

Kokosový olej je známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré z neho robia perfektný doplnok k receptom na dezodoranty. Uzdravuje a upokojuje pokožku a je výbornou prevenciou pred zarastenými chĺpkami.

Sóda bikarbóna je jedným z najužitočnejších domácich prostriedkov, ktorý má mnoho využití. Sóda bikarbóna vďaka svojim neutralizačným vlastnostiam nádherne zmizne.

Šípkový škrob je bez zápachu a slúži ako spojivo. Môžete však použiť aj kukuričný škrob.

Vyrobte si deodorant sami z kokosového oleja, sódy bikarbóny a škrobu

Vyrobte si deodorant sami – recept so sódou bikarbónou, kokosovým olejom a škrobom

Zloženie:

6 lyžíc kokosového oleja *

4 lyžice sódy bikarbóny **

4 polievkové lyžice škrobu z maranta

niekoľko kvapiek esenciálnych olejov podľa vášho výberu (voliteľné)

Príprava:

Suché prísady, konkrétne sódu bikarbónu a škrob z maranta, vložte do stredne veľkej misy. Pridajte kokosový olej tak, že ho zľahka roztlačíte vidličkou, kým nebude cesto a nebude tekuté. Akonáhle je všetko dobre premiešané, pridajte niekoľko kvapiek svojich obľúbených esenciálnych olejov.

Šalviový a levanduľový olej je známy okrem iného aj svojou schopnosťou zachytiť nepríjemné pachy. Existuje mnoho spôsobov, ako kombinovať esenciálne oleje.

Vyrobte si z dezodorantu esenciálne oleje pre mužov

Obľúbené kombinácie esenciálnych olejov:

Olej z čajovníka a rozmarínový olej

Levanduľový olej a pomarančový olej

Citrónový olej, levanduľový olej a kadidlový olej

Olej z čajovníka a levanduľový olej

Ylang yangový olej a pomarančový olej

Olej z mäty piepornej a olej z citrónu

Len sa uistite, že citrusové éterické oleje sú fototoxické. To znamená, že keď sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, môžu spôsobiť kožné reakcie.

Vôňa cyprusu, rozmarínu, santalového dreva, pačuli a bergamotu je pre mužov skvelá.

Naplňte prázdne trubice dezodorantu. Vyrobte si deodorant sami

Uchovávajte svoj domáci organický deodorant pri izbovej teplote v malej sklenenej nádobe s vekom a použite ho na krémovanie podpazušia. Pohodlnejšou alternatívou je naplniť svoj dezodorantový krém do prázdnej skúmavky, ideálne z použitých deodorantových tyčiniek. V lete môžete deodorant uchovávať v chladničke, pretože kokosový olej sa začína topiť pri 23-24 ° C.

Ďalšie komentáre:

* Deodorant s kokosovým olejom nezanechá na oblečení mastné škvrny za predpokladu, že nepoužijete veľké množstvo a necháte ho niekoľko minút vsiaknuť.

** Berte do úvahy, že sóda bikarbóna v tejto krémovej zmesi sa nerozpustí a pri použití pod pazuchami vyvolá mierny peelingový efekt. Nepoužívajte teda bezprostredne po holení.

*** Marantový škrob môžete nahradiť rovnakým množstvom kukuričného škrobu.

Vyrobte si deodorant sami z bambuckého masla

Vyrobte si deodorant sami z bambuckého masla

Recept na domáci antiperspirant je veľmi podobný predchádzajúcemu, ale má ešte jednu prísadu. Nasleduje odkaz, pretože z bambuckého masla môžete poznať všetky výhody a spôsoby použitia. A keď niečo pridáme, zmení sa aj ostatné množstvo, takže tu je zoznam proporcií:

3 lyžice kokosového oleja

3 lyžice sódy bikarbóny

2 lyžice bambuckého masla

2 lyžice škrobu z maranta alebo kukuričného škrobu

éterické oleje podľa vášho výberu (voliteľné)

niektoré pelety zo včelieho vosku (voliteľné)

Pripravte si organický dezodorant sami, levanduľový olej, kokosový olej, sódu bikarbónu

Ako si pripravím vlastný organický deodorant?

Samotná príprava je tiež trochu odlišná, pretože musíte „roztopiť“ dva tuky s rôznymi vlastnosťami. Teplota topenia bambuckého masla je napríklad 28-35 ° C a musíte ho vo vodnom kúpeli zmiešať s kokosovým olejom. Za týmto účelom jednoducho dajte dve maslá do pohára.

Včelí vosk slúži ako emulgátor (spojivo), to znamená, že zahusťuje hmotu. Ak teda nechcete tyčinku na dezodorant, ale krém, môžete ju jednoducho vynechať.

Zmes môžete tiež rozpustiť v mikrovlnnej rúre, ak ju máte, aby bola rýchlejšia. Nakoniec odstavíme z ohňa a pridáme prášok do pečiva a šípkový alebo kukuričný škrob. Veľmi dobre premiešajte, pridajte vybrané éterické oleje a pred použitím nechajte vychladnúť. Môže to trvať niekoľko hodín, ale tento proces môžete urýchliť tak, že nádobu umiestnite na niekoľko minút do chladničky.

Vyrobte si deodorant sami – bentonitový íl s antiperspiračným účinkom

Vyrobte si deodorant sami z bentonitovej hliny

Ďalšou úprimne peknou zložkou receptov na zdravé deodoranty je bentonitová hlina. Okrem schopnosti absorbovať prebytočnú vlhkosť dokáže tiež extrahovať toxíny, ktoré sa nahromadili v epidermis. Preto sa používa aj v najrôznejších tvárových maskách. Tu je príklad antiperspiračného dezodorantu:

6 lyžíc kokosového oleja (silné prírodné antibakteriálne činidlo)

2 lyžice sódy bikarbóny (neutralizuje telesný pach a reguluje hodnotu pH)

3 lyžice kukuričného škrobu (proti poteniu)

2 polievkové lyžice bentonitového ílu (dodáva dodatočnú potnú silu a zároveň eliminuje toxíny)

Vyrobte si deodorant v spreji sami

Vyrobte si deodorant v spreji aloe hamammelis vody

Deodorant v spreji je ešte jednoduchšou možnosťou, ak si chcete deodorant vyrobiť sami. Na to potrebujete prázdnu fľašu s rozprašovačom a nádobu s rozprašovačom z lekárne. V nasledujúcom texte vám ponúkame tri šikovné recepty na zdravý deodorant v spreji.

Deodorant v spreji s višňovou vodou

120 ml hamamelovej vody

85 g aloe vera gélu

¼ lyžičky prášku do pečiva

10 kvapiek šalviového oleja

Oriešková voda je známa svojimi protizápalovými účinkami, úľavou od rán a bolesti. Je výborný na citlivú pokožku a tiež ako voda po holení.

Pripravte si deodorant v spreji s prísadami jablčného octu

Existujú ľudia, ktorí na svoju sódu bikarbónu nedajú dopustiť. Účinnou alternatívou je dezodorant v spreji na alkohole. Alkohol má dezinfekčný účinok a ničí baktérie spôsobujúce zápach.

Deodorant v spreji na alkoholovej báze

2 polievkové lyžice (30 ml) vodky alebo brandy

2 polievkové lyžice (30 ml) destilovanej vody

2 kvapky ružového esenciálneho oleja

2 kvapky jazmínového oleja

2 kvapky pomarančového oleja

1 kvapka levanduľového oleja

Pripravte si deodorant v spreji s prísadami jablčného octu

Deodorant v spreji s jablčným octom

60 ml jablčného octu

60 ml destilovanej alebo pramenitej vody

30 kvapiek citrónového oleja

15 kvapiek levanduľového oleja

5 kvapiek oleja z čajovníka

Zriedený jablčný ocot funguje dobre aj ako dezodorant. Znižuje potenie a neutralizuje pachy. Citrónovú šťavu môžete použiť aj ako alternatívu k jablčnému octu.

Deodorant Rollon si urobte recepty na domácu nápravu sami

Príprava a všeobecné informácie:

Nalejte všetky prísady do fľaše, energicky pretrepte, aby sa zmes úplne emulgovala. Pred trepaním sa uistite, že máte uzáver bezpečne pripevnený k fľaši, aby ste zabránili rozliatiu tekutiny.

Pred každým použitím musíte dezodorant v spreji poriadne potriasť, pretože sa zložky môžu usadiť na dne fľaše. Takto sa všetky ingrediencie pred použitím dobre premiešajú.

Nastriekajte 1 až 2 krát pod každé rameno a potom nechajte deodorant na koži zaschnúť, kým sa oblečiete.

Aby esenciálne oleje zostali v spreji dlhšie, chráňte ich pred svetlom z tmavej sprejovej fľaše. Dezodorant v spreji vydrží čerstvý až jeden rok.

Deodorant včelí vosk z kokosového oleja na prípravu esenciálnych olejov

Mnoho fanúšikov ekologických produktov má svoje vlastné skúsenosti s vyššie popísanými receptami na dezodoranty. Každá blogerka si navrhla svoj vlastný prírodný deodorant podľa svojich preferencií, ktorý je dokonale prispôsobený jej osobným potrebám a typu pokožky. V prípade alergie alebo iných špeciálnych okolností okamžite prestaňte používať domáci deodorant.

šťastná žena sundress biela vôňa