Na zdravie

Príprava perfektnej kávy – metódy prípravy a veľa tipov!

Príprava kávovaru Espresso na rýchle uskladnenie kávových zŕn Robusta Arabica Rozdiel

Káva je nádherné a chutné jedlo, ktoré má skutočne širokú škálu rôznych príchutí. Dobrý pohár ráno zaistí, že deň začneme fit a v dobrej nálade. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako by ste si mohli doma pripraviť perfektnú kávu? Malo by byť dobre odtiene, ale bez horkej pachute. Silný, ale nie príliš silný. Spôsobov prípravy je neskutočne veľa – od originálnej tureckej kávy cez klasický ručný filter až po moderný plnoautomatický kávovar. Ktorý z nich je pre vás najlepší, samozrejme závisí od toho, ako si kávu užívate. Na ceste k najlepšiemu zážitku z kávy však môžete urobiť veľa zlého. Aké sú rozdiely medzi rôznymi druhmi kávy? Ktoré zrná sú pre ktorú kávu najvhodnejšie? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky vám povieme v tomto článku!

Príprava lahodnej kávy – základy

Varenie Turecká moka mletie kávy Mletie kávy Stupeň praženia kávy Peklo

Čerstvé kávové zrná zabezpečujú čerstvú chuť – Káva chutí najlepšie, keď je čo najčerstvejšia. Odporúčame vám, aby ste vždy používali celé zrná, pretože si zachovávajú arómy efektívnejšie a dlhšie ako mletá káva. Keď otvoríte obal, môžete ihneď skontrolovať, či sú kávové zrná dobré. Zlomok označuje tie, ktoré nezodpovedajú štruktúre noriem. Nechutí to horšie, ale naznačuje to, že kvalita nie je nijak zvlášť vysoká. Zamorenie škodcom spoznáte, keď v kávových zrnách uvidíte malé otvory na zahryznutie. Nenakupujte ani dopredu – balíček by ste mali použiť do 4 až 6 týždňov a s mletou kávou dokonca do 2 týždňov.

Mletie zrnkovej kávy Espresso Príprava kávy Kávové zrná Arabica Robusta

Ak si chcete pravidelne pripravovať chutnú kávu, dobrá káva vám rozhodne stojí za to mlynček na kávu investovať. Je to skutočná nutnosť pre skutočných milovníkov kávy a zaisťuje dokonalý pôžitok. Dôvod je veľmi jednoduchý – ak kávové zrná natriete tesne pred uvarením, väčšina chutí zostane zachovaná. Ale mal by to byť ručný mlynček na kávu alebo skôr elektrický? Ručné mlyny sa rozlišujú podľa brúsky. Najbežnejšie sú tie s kotúčovou alebo kužeľovou brúskou. S mlynčekom s nastaviteľným mlynčekom možno kávu zomlieť na rôzny stupeň jemnosti.

Varenie čiernej kávy Kávové zrná Rozdiel Káva Zdravé výhody

 • To používalo voda hrá veľmi dôležitú úlohu v kvalite kávy. Ak má voda z vodovodu výrazný zápach alebo chuť, mali by ste použiť filtrovanú vodu.
 • Správne úložisko – Aby bola aróma lepšie zachovaná, je najlepšie skladovať iba celé zrná a nie kávu, ktorá už bola zomletá. Ak je to tak – investujte do dobre uzatvárateľnej keramickej nádoby. Pretože je káva citlivá na svetlo, priehľadné plastové nádoby sú dosť nevhodné. Tiež ho neuchovávajte v chladničke alebo v blízkosti iných potravín, pretože priťahuje pachy.

Rôzne spôsoby prípravy kávy – turecká káva mokka

Turecká káva Mocha Varte kávu Rozomlejte mletú šálku kávy

Turecká káva, nazývaná aj moka, je pravdepodobne najstarší a najtradičnejší spôsob prípravy kávy. Tento typ prípravku je od roku 2013 dokonca zapísaný ako nehmotný zoznam svetového dedičstva UNESCO. Je typické, že káva sa varí v malom hrnci s dlhým štýlom. Tento džbán je stále známy ako Cezve alebo Ibrik a je tradične vyrobený z medi alebo mosadze. Arabská moka je často okorenená kardamómom a pije sa nesladená, pričom do tureckej mokky sa zvyčajne pridáva cukor. Pena je považovaná za vrchol slávy tureckej kávy a pri príprave je vždy dbané na to, aby sa nestratila. Mocha má navyše pomerne vysoký obsah kofeínu – 50 ml šálka obsahuje približne 130 mg kofeínu, zatiaľ čo napríklad 130 ml filtrovanej kávy obsahuje približne 80 až 110 mg.

Príprava kávy na prípravu espressa Návod na maľovanie zrnkovej kávy

Takto sa vyrába moka:

 • Najdôležitejšie je, aby boli kávové zrná pomleté ​​čo najjemnejšie. Môžete dokonca hovoriť o kávovom prachu a dosiahne sa obzvlášť silná extrakcia.
 • Na šálku sa použije asi 7 gramov (asi 2 kopcovité lyžičky) a 1 lyžička cukru.
 • Do hrnca nalejte požadovaný počet šálok vody. Potom príde cukor a až potom káva.
 • Pred vložením na sporák všetko dobre premiešajte – pri varení sa už nemieša.
 • Džezvu zohrievajte asi 3 minúty na strednej teplote.
 • Zložte kanvicu zo sporáka a opatrne rozložte penu na poháre.
 • Potom dajte Ibrik späť na sporák a napeňte kávu druhýkrát. Uistite sa, že nikdy nevrie – inak to bude príliš horké.
 • Kým si ju vychutnáte, mali by ste počkať 2-3 minúty, kým sa kávová usadenina úplne usadí.

Takto sa vyrába dobrá filtrovaná káva

Varenie filtračnej kávy Druhy papierových filtrov Použitie Mletie kávových zŕn jemne

Kto by to nevedel – stará dobrá filtrovaná káva? Papierový filter vynašla v roku 1908 pani Melitta Benz. Po mnohých experimentoch bol v roku 1936 určený najlepší tvar – známe filtračné vrecko, ktoré je dodnes chráneným pojmom spoločnosti Melitta. Vloží sa do malej nádoby a najlepšie sa krátko opláchne horúcou vodou – týmto spôsobom sa dobre predhreje a opláchne sa akákoľvek chuť papiera. To, koľko kávového prášku potrebujete, závisí samozrejme od vášho osobného vkusu, ale odporúčané množstvo je od 4 do 7 gramov na 100 ml kávy. Potom sa naleje voda a tá vsiakne pomletými kávovými zrnami do nádoby nižšie. Princíp je v skutočnosti rovnaký ako pri kávovare. Neodporúčame vám používať vriacu alebo príliš horúcu vodu – ideálna teplota je medzi 80 a 90 stupňami. Čím je voda teplejšia, tým viac toxínov sa odplavuje a káva chutí príliš horko. Ak však voda nie je dostatočne teplá, arómy sa nemôžu vyvinúť a viesť k nevýraznej a jemne kyslej chuti.

Filtrovanie kávy na varenie – pokyny

Varenie filtračnej kávy Druhy použitia papierového filtra Mletie kávových zŕn

Veľkú úlohu zohráva aj rýchlosť, ktorou vodu nalejete. Ak ho nalejete do filtra kávy naraz, výsledkom je veľmi jemná káva. Čím pomalšie to robíte, tým viac aromatických látok sa rozvinie a dostanete chutnú, silnú kávu. Aké správne mletie pre filtrovanú kávu závisí od vás. Čím jemnejšie zrná pomeliete, tým bude prášok vo filtri hustejší. Preto tiež trvá dlhšie, kým voda vsiakne. Tým sa predlžuje doba extrakcie a voda z prášku kávy rozpustí viac olejov a kofeínu.

 • Kávové zrná pomelieme tesne pred uvarením.
 • Vodu priveďte k varu a vložte filtračné vrecko. Nalejte mletú kávu.
 • Najprv stačí prášok navlhčiť trochou vody, kým nie je úplne zakrytý, a nechať 30 sekúnd lúhovať.
 • Krúžiť po vode a nalievať ju čo najpomalšie. Kruhovými pohybmi sa kávový prášok rovnomerne a jemne extrahuje.
 • Ak kávu necháte vo vode príliš dlho, bude extrahovaná, a preto horká.

Uvarte si kávu pomocou francúzskeho lisu

Príprava kávy French Press Pokyny na mletie kávy Odrody kávových zŕn

Francúzska tlač bola vynájdená vo Francúzsku v 18. storočí. Pri tejto metóde sa voda zmiešaná s kávovým práškom lisuje pomocou kovového sita. Správne pripravená káva s francúzskym lisom je skutočná pochúťka! Sito je oveľa hrubšie, a preto odporúčame hrubé mletie – dosiahnite takú veľkosť častíc, ako je napríklad krupica. Čím je káva pomletejšia, tým viac sú jednotlivé častice extrahované, čo zase vytvára horkú chuť.

Ako uvariť kávu Návod na francúzsku tlač Ako pomlieť kávu Typy kávových zŕn Kuchynská pomôcka

Ako pripraviť kávu vo French Press:

 • Ideálnych je 60-70 gramov mletej kávy v 1 litri vody.
 • French press opláchnite horúcou vodou.
 • Do hrnca nalejte kávu a zalejte 150 ml vody. Najlepšia teplota vody je okolo 90 stupňov.
 • Po krátkom čase varenia 30 sekúnd naplňte zvyšok vody a nechajte všetko znova variť presne 4 minúty.
 • Potom lyžicou odoberte vrstvu peny a kávového prášku na povrchu, nasaďte pečiatku a veľmi pomaly a opatrne pritlačte kávovú usadeninu na podlahu..

Moderný Aero Press na prípravu kávy

Príprava kávy Aeropresse Návod Jemne pomelte kávu Kávové zrná typov Espresso

Aero Press je relatívne nový spôsob prípravy kávy. Majú tiež rozumnú cenu a sú ideálne pre jednu domácnosť. Ide o kombináciu filtrovanej kávy a francúzskeho lisu a káva sa lisuje cez filtračný papier s pečiatkou. Jediným rozdielom oproti French Press je, že papier odfiltruje veľa kávových olejov a tukov, vďaka čomu je káva veľmi čistá a jemná..

Pripravte si kávu pomocou Aero Press:

 • Na 200 ml šálku stačí asi 17 gramov jemne mletej kávy (podobnej kuchynskej soli).
 • Nalejte časť vody do varného valca, dobre premiešajte a úplne naplňte Aero Press. Odporúčaná teplota pre túto metódu je o niečo chladnejšia voda, okolo 80 stupňov.
 • Po 30 sekundách varenia vložte filter a zatvorte Aero Press.
 • Rýchlo ho otočte a položte na pohár alebo džbán.
 • Pomaly zatlačte piest nadol.

Karslbader Kanne pre nezabudnuteľný pôžitok z kávy

Varenie kávy Porcelánový kávový filter Karlsbader Kanne s chuťou

Karlbader Kanne pracuje s porcelánovým sitom a hostil hostí v Nemecku a Rakúsku ešte pred prvou svetovou vojnou. Na to nepotrebujete papierový filter a použitý porcelán je úplne bez chuti. Kávu odporúčame pomlieť na najhrubšom stupni. Prášok tak nebude pretekať cez dvojvrstvové porcelánové sito. Princíp je tu rovnaký ako pri filtrovanej káve: najskôr 10 gramov prášku navlhčite trochou vody, počkajte 30 sekúnd a pridajte zvyšok. Papierové filtre nasajú mnohé z aróm, ktoré však pristanú priamo v nápoji karlovarským džbánom a zaistia nefalšovanú chuť.

Pripravte si dokonalú kávu espresso s kávovarom na espresso

Espresso kávovar na espresso porovnanie cien kávové zrná espresso

Skutočne chutné a dobre pripravené espresso je pre mnohých ľudí jedným z najkrajších momentov dňa. Spôsob prípravy vznikol až v polovici 19. storočia v Miláne a bol pripravený výhradne s parou a podávaný priamo pri pulte. Prvé kávovary na espresso zostrojila v roku 1901 talianska spoločnosť Bezzera. Tento výraz sa nevzťahuje na nápoj, ktorý je pripravený rýchlo, ale skôr na kávu, ktorá bola špeciálne a výslovne čerstvá pre hosťa. Na espresso s objemom približne 25 ml sa horúca voda stlačí pomletou kávou 30 sekúnd pri tlaku 9 barov. Optimálne množstvo kávy je 7 gramov. Vysoký tlak uvoľňuje z kávy viac prísad a aróm, čo nie je možné pri iných spôsoboch prípravy. A to je presne dôvod intenzívnej chuti espressa.

Výroba kávy espresso porovnanie cien kávovar na cappucino

Dobrý kávovar na espresso je absolútnou nevyhnutnosťou pre každého, kto si chce dať dobré espresso. Urobí všetku prácu za vás – prinesie potrebný tlak a nemusíte vodu variť sami.

Pokyny na obzvlášť chutné espresso:

 • Káva je vo všeobecnosti citlivá na zmeny teploty. Na espresso to platí ešte viac, a preto odporúčame, aby ste si svoju šálku najskôr predhriali horúcou vodou.
 • Kávu nalakujte veľmi jemne. Nezabudnite na pravidlo – čím kratší je kontaktný čas s vodou, tým jemnejšie je mletie!
 • Naplňte portafilter – postačí asi 16 gramov. Pevne zatlačte tamperom a vložte do zariadenia.
 • Dobré espresso by malo prejsť 25-25 sekúnd. Ak nie, upravte nastavenie mletia.

Plne automatické kávovary na rôzne kávové nápoje

Príprava kávy Plne automatický kávovar Porovnanie cien Vyrobte si Latte Macchiatto sami

Ak nechcete zajtra dlho čakať na svoju lahodnú kávu alebo si radi z času na čas vypijete cappuccino, latte machiatto a podobne, odporúča sa mať plne automatický kávovar. V zásade stačí do nádrže pridať vodu, do nádoby pridať kávové zrná, stlačiť tlačidlo a stroj je pripravený. Na čo však veľa ľudí často zabúda, je množstvo vecí, ktoré je ešte potrebné upraviť. Správne mletie je napríklad rovnako dôležité ako pri iných spôsoboch prípravy. Väčšina plnoautomatických automatov má typ regulátora s veľkým a malým zrnkom kávy, pomocou ktorého môžete kedykoľvek zmeniť stupeň mletia. Najlepším spôsobom, ako zistiť, ktorý je pre váš kávovar ten pravý, je doba prípravy espressa. Optimálny čas je 10 až 15 sekúnd.

Varenie kávy Porcelánový lis Druh kávy Kávové zrná, ktoré druhy Arabica

Niektoré plnoautomatické kávovary majú možnosť definovať si množstvo vody sami. Ak je to aj váš prípad, odporúčame 35-40 ml na cappuccino alebo espresso a 100-110 ml na kaviarenský krém. Ak kávovar umožňuje zmenu teploty, nastavte ju na 95 stupňov.

Príprava kávy – aké kávové zrná?

Varenie druhov kávy odrody kávových zŕn rozdiel káva zdravá

Pokiaľ ide o kávu, hlavná voľba je medzi odrodami Robusta a Arabica. Sú vyrobené z rôznych druhov kávovníkov a dodávajú rôzne príchute. Robusta tvorí asi 40% svetovej kávy a Arabica zvyšných 60%. Obsahuje menej cukru ako Arabica, ale tiež oveľa viac kofeínu – približne 2,8% v porovnaní s 1,5%. Všimnite si však, že obsah kofeínu nemá nič spoločné s chuťou. Kávové zrná Arabica sú veľmi aromatické a majú vysoký podiel kávových olejov. Vyznačujú sa mierne ovocno-bobuľovými nuansami a jemnou sladkosťou. Robusta má naopak zemitejšiu, drevitejšiu chuť s horkosťou a menšou kyslosťou.

Perfektná praženica na prípravu kávy

Káva Varenie Kávové zrná Rozdielna filtračná káva Arabica Robusta

Chuť a farba kávových zŕn je daná dobou praženia a teplotou praženia. Čím dlhšie sú pražené, tým intenzívnejšie chutia a tmavšia farba. Dôvodom je, že dlhšie praženie uvoľňuje komplexnejšie chute. Vo všeobecnosti by však teplota nemala byť príliš vysoká, inak by kávové zrná spálili – medzi 100 a 260 stupňami po dobu až 20 minút je pravidlom. Rozlišujú sa 3 druhy praženia, ktoré sú vhodné pre rôzne kávové nápoje.

Odrody kávy Arabica Robusta rozdiely Uvarte si kávu doma

 • Svetlé pečienky odporúčame mlieť vždy čerstvé a nechať mierne napučať. Sú obzvlášť vhodné pre čiernu kávu bez mlieka, pretože iba tak skutočne oceníte špeciálnu chuť.
 • Stredné pečenie dobre chutí s klasickou filtrovanou kávou aj s latte macchiatto.
 • Tmavé pečienky sú vhodné aj pre všetky kávové nápoje.
 • Rozdiel medzi Kávové zrná a espresso spočíva v pražení. Fazuľa espresso zostane dlhšie v pekáči, čo ju urobí oveľa tmavšou. Dlhšie zahrievanie zaisťuje výrazné pražené arómy a zaisťuje rozpad kyselín v zrnách. Práve z tohto dôvodu je espresso považované za obzvlášť nízke v kyseline.

Zariadenie na prípravu espressa na kávu, pečenie filtračných kávových sušienok