Na zdravie

Zdravé črevá – tipy, zoznam jedál a recepty pre vašu pohodu

zdravé črevo zdravie čriev zdravá črevná flóra šetrná k črevám

Napriek tomu, že črevo je ako životne dôležitý orgán dlho podceňované, mnohé vedecké štúdie už dokázali, že zdravie čreva môže mať významný vplyv na našu celkovú pohodu. V nasledujúcom článku nájdete užitočné tipy pre zdravé črevo a dozviete sa o potravinách, ktoré tvoria zdravú výživu čriev. Tiež sme pre vás pripravili recepty na zlepšenie črevného zdravia! Budete prekvapení, aké ľahké je urobiť niečo pre svoje črevo! Zdravé črevo – zdravý človek!

Prečo je zdravé črevo také dôležité??

črevný problém, čo robiť črevné posilniť črevnú flóru

Vedeli ste, že 80% všetkých imunitných buniek v našom tele je v črevách? To vysvetľuje skutočnosť, prečo sa zdravie skutočne začína v čreve. Náš imunitný systém nemôže fungovať bez zdravej črevnej flóry. Črevo je bránou do nášho organizmu. Zdravé črevo je zodpovedné za zásobovanie nášho tela určitými živinami a vitamínmi a za uchovávanie potenciálnych patogénov a toxínov.

Keď zdravie čriev trpí

zdravie črevo podráždené črevo diskomfort muž

Príznaky a intenzita nepohodlia v podráždenom čreve sa môžu veľmi líšiť. Niekedy je to len mierne rozrušené a niekedy sa príznaky zhoršia bez primeraného lekárskeho ošetrenia. Príznaky a príznaky syndrómu dráždivého čreva alebo črevnej infekcie môžu zahŕňať plyn, bolesť brucha, chronickú zápchu alebo vydutie, nadúvanie, ako aj chudnutie, stratu chuti do jedla a depresiu..

Tipy pre zdravé črevo

Nakladaná zelenina kvasí dobré črevné baktérie mliečne baktérie

V nasledujúcom sme pre vás zostavili užitočné tipy a odporúčania, ktoré môžete podľa potreby ľahko začleniť do svojho každodenného života. Ak ich robíte pravidelne, určite si zlepšíte celkový stav a udržíte svoje črevá zdravé.

1. Jedzte s vysokým obsahom vlákniny

ovocie s vysokým obsahom vlákniny zelenina celozrnné zdravé črevá prostredníctvom stravovania

Vďaka diéte s vysokým obsahom vlákniny môžete minimalizovať riziko chorôb spojených s diétou. Podľa odporúčaní Nemeckej spoločnosti pre výživu odporúčame pre dospelých 30 g vlákniny denne. Ak do svojho jedálnička zaradíte ovocie a zeleninu, porciu cereálnych vločiek, 2-3 krajce celozrnného chleba a porciu zemiakov alebo hnedej ryže, dodáte svojmu telu odporúčané množstvo správnej vlákniny.

2. Vyhnite sa lepku

Ak ste citliví na lepok, je vhodné konzumáciu lepku obmedziť. Bezlepkové obilniny a pseudoobilniny ako quinoa, pohánka, kukurica, proso, amarant atď. Sú alternatívou k väčšine cereálnych a celozrnných výrobkov, ktoré obsahujú lepok..

3. Pite dostatok vody

čo robiť pre zdravú črevnú flóru piť vodu

Zdravému črevu môže prospieť aj adekvátna hydratácia. Ak chcete svojmu telu pomôcť zlepšiť trávenie, mali by ste mu dopriať dostatočné množstvo vody. Vyberajte si nesladené nápoje a vyhýbajte sa nealkoholickým nápojom sladeným cukrom. Výnimkou by mal byť aj alkohol, ktorý môže poškodiť črevné bunky a spomaliť trávenie.

4. Znížte spotrebu mliečnych výrobkov

Mliečna bielkovina má hlienový a zápchový účinok, čo môže viesť k tráviacim problémom. U niektorých ľudí to môže byť naopak a organizmus reaguje na hnačku. Začnite s vlastným experimentom a na tri týždne vylúčte z jedálnička mliečne výrobky. Ak to povedie k úľave od symptómov, už viete, že sa vaše telo cíti lepšie bez mliečnych výrobkov.

5. Jedzte pomaly a opatrne žujte

pomalé jedenie žuvanie zdravá výživa čriev

Dôkladne žujte, aby ste uvoľnili napätie v črevách. Starostlivé žuvanie jedlo dostatočne rozbije. Okrem toho už sliny obsahujú tráviace enzýmy, ktoré v určitom zmysle jedlo „predtrávia“. Dobre prežúvané jedlo je obzvlášť stráviteľné pre žalúdok, trávenie je nenápadné a môžete sa tešiť na ploché brucho.

6. Zdravé črevá pohybom

pohybové schody stúpať črevom zdravý

Na správnu funkciu čriev potrebuje črevo dostatočné a pravidelné cvičenie. Ak stále cvičíte a beháte, plávate alebo bicyklujete, aktivujú sa svaly v črevách a stimulujú sa pohyby čriev.

7. Brušná masáž

Po samo-masáži brucha sa vaše črevá budú cítiť obzvlášť dobre. Môže byť taký účinný, že tráviace ťažkosti je možné výrazne zlepšiť bez ďalších opatrení. Už po niekoľkých úderoch ruky sa budete cítiť oveľa lepšie. Skúste začať deň masážou brucha!

8. Črevnú flóru udržujte prirodzeným spôsobom

potraviny probiotiká zelenina s vysokým obsahom vlákniny korenie strukoviny zdravé črevá

Črevá každého človeka sú kolonizované približne 1 000 rôznymi druhmi baktérií. Baktérie mliečneho kvasenia sú obzvlášť dôležité pre to, aby sa patogénne baktérie nedostali do styku, ktoré sa môžu šíriť v črevách. Podiel laktobacilov a bifidobaktérií je možné zvýšiť príjmom potravy. Jedzte jedlá ako kyslá kapusta a kyslomliečne výrobky ako cmar a obyčajný jogurt, pretože obsahujú tieto baktérie mliečneho kvasenia. Ak je zdravá črevná flóra mimo, môžete jej pomôcť správnymi potravinami.

9. Vytvorte si rutinu v každodennom živote

Zdravé črevo môže ťažiť z určitej pravidelnosti v dennom režime. Ráno si urobte dostatok času na raňajky a na toaletu, a tak „poučte“ svoj tráviaci systém. Nepravidelné stravovanie môže narušiť vaše trávenie.

Zdravá výživa pre črevá

prírodný jogurt zdravá črevná flóra prostredníctvom výživy dobré baktérie

Nasleduje zoznam potravín, ktoré majú rôzne priaznivé účinky na vaše tráviace orgány. Nasledujúci zoznam potravín samozrejme obsahuje obmedzený počet potravín a mal by vám poskytnúť príklady a návrhy na zdravé stravovanie čriev. Zahrňte do svojho jedálneho lístka jedno alebo druhé jedlo a urobte dobrotu svojmu celému tráviacemu systému zdravým a pestrým jedlom.

Aké potraviny sú dobré pre črevá?

zdravá výživa pri črevných problémoch

ananás

Vďaka obzvlášť vysokému obsahu enzýmov dodáva toto tropické ovocie nášmu telu tráviaci enzým bromelaín, ktorý spôsobuje úplné trávenie jedla. Enzýmy ananásu pomáhajú spaľovať tuky a vyháňať črevné parazity z tráviaceho systému. Ananás má tiež detoxikačný účinok a odstraňuje toxíny z tela.

fenikel

Aromatická hľuza a jej semená obsahujú éterické oleje anetol a fenchon. Chránia črevnú sliznicu, stimulujú tvorbu žalúdočnej šťavy a rozhýbu gastrointestinálny trakt na plné obrátky. Feniklová cibuľka obsahuje účinné látky, ktoré majú upokojujúci a spazmolytický účinok na žalúdok a črevá.

paštrnák

zdravú črevnú flóru konzumáciou paštrnáka

Paštrnák koreňovej zeleniny mierne sladkej chuti je vďaka prebiotickému inulínu tiež cennou potravinou pre zdravé črevné baktérie. Ak bojujete s plynatosťou, je to skvelá zelenina, ktorú môžete zaradiť do svojho jedálnička. Hľuzová zelenina reguluje a upokojuje žalúdok a črevá a stimuluje trávenie.

púpava

púpava horké látky spazmolytická výživa pre zdravé črevá

Vďaka obsahu horkých látok má púpava priaznivý vplyv na všetky orgány podieľajúce sa na trávení. Táto divoká bylina má chutný a antispazmodický účinok. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému plynatosti a nadúvaniu, môže vám táto rastlina pomôcť, pretože stimuluje žalúdočnú šťavu a vylučovanie žlče.

kefír

Ak sa zameriavate na diétu priaznivú pre črevá, kefír je úplne správny. Kefír poskytuje dokonalú výživu zdravým črevným baktériám a detoxikuje naše telo. Výrobok vyrobený z kefírových húb fermentáciou je nápomocný aj pri žalúdočných vredoch a črevných kŕčoch.

kyslá kapusta

kimchi nakladaná zelenina probiotikum zdravé črevo

Kyslá kapusta obsahuje aj kvalitné, probiotické mikroorganizmy, ktoré posilňujú črevnú flóru. Táto fermentovaná alebo mliečne kvasená zelenina sa najlepšie konzumuje surová a podporuje množenie dobrých črevných baktérií. Iná nakladaná zelenina, ako nakladaná zelenina alebo kimchi, tiež obsahuje dobré baktérie mliečneho kvasenia.

Kombucha

kombucha piť zdravé črevo recepty hríb

Počuli ste už o kultovom nápoji Kombucha? Tento kvasný nápoj sa vyrába kvasením sladeného čaju s takzvanou kombuchovou hubou. Kombucha obsahuje rôzne kvasinky a baktérie kyseliny octovej, ktoré majú liečivé vlastnosti pri rôznych chorobách. Nápoj má okrem iného priaznivý vplyv na tráviace problémy. Kombucha viaže znečisťujúce látky a podporuje ich elimináciu, posilňuje imunitný systém, podporuje zdravie čriev a stimuluje metabolizmus. Obsahuje tiež rôzne nevyhnutné minerály a vitamíny.

Čo robiť pre dobrú črevnú flóru – recepty pre zdravé črevo

Každý, kto zápasí s ochoreniami a črevnými problémami alebo by si chcel konkrétne zlepšiť svoje črevné zdravie, to môže dosiahnuť pomocou určitých nápojov.

S lahodným kefírom-Smoothie podporuje črevá

kefírové smoothie podporuje trávenie čriev

Náš prvý nápad na recept na prírodné probiotikum je lahodné smoothie z kefíru, ktoré je obohatené o rôzne alkalizujúce potraviny a potraviny, ktoré podporujú funkciu čriev. Kefírové smoothie pomáha pri nadúvaní a chuťovo vás presvedčí.

Zloženie:

 • 2 šálky broskyne, nakrájané na malé kúsky
 • 1 banán, nakrájaný na plátky
 • 2-3 cm kúsok zázvoru, olúpaný
 • 230 ml kokosovej vody
 • 130-230 ml kefíru (najlepšie kefír z kokosového mlieka)

Zmiešajte všetky ingrediencie vo vysokorýchlostnom mixéri, kým nezískate homogénnu textúru a ihneď podávajte smoothie.

Zdravé črevá s liečivým zeleným tonikom

recepty na zdravé črevo piť črevné čistenie protizápalové

Účinný nápoj si môžete pripraviť aj z rôznych superpotravín, ktoré majú očistu čreva a pôsobia proti zápalom z týchto zložiek:

 • Vývar z kostí 230 ml
 • Šťava z polovice citrónu
 • malý kúsok zázvoru, nelúpaný
 • 1-2 celé listy kelu
 • 1-3 celé stonky čerstvého koriandra
 • niektoré riasy Chlorella
 • 1 lyžička ghí alebo kokosového oleja
 • Štipka himalájskej soli

Všetky ingrediencie mixujte vo vysokovýkonnom mixéri 10-30 sekúnd do peny. Nalejte silné tonikum do pohára a nechajte ho dobre fungovať!

Prírodný liek na kolitídu – pripravte si vodu z guavy

ovocie guava regulujúce črevnú aktivitu bohatú na vlákninu

Guava je nepochybne jedným z prírodných liečiv. Malé, sladké a kyslé plody sú bohaté na vlákninu a majú regulačný účinok na črevnú aktivitu. Guava môže tiež podporovať proces hojenia v prípade kolitídy. Kombinácia guavy a medu sa ukázala byť prospešná pre zdravú črevnú flóru.

Zloženie:

 • 1 liter vody
 • 5 zrelých guajáv
 • 50 g medu

Plody guavy umyjeme studenou vodou, ošúpeme, rozpučíme a rozmiešame dužinu s vodou. Pridajte med a nápoj dobre premiešajte. Vypite 2 poháre denne naliatím liečebného kokteilu do pohára cez sito.

Ak chcete vyskúšať naše zdravé črevné recepty, mali by ste sa vyhnúť kombináciám viacerých liekov súčasne. Upozorňujeme, že vyššie uvedené jedlá a nápoje nemôžu nahradiť lekárske ošetrenie.