Na zdravie

Používanie domácich liekov na bolesť ucha – všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Bolesť ucha je jednou z najnepríjemnejších bolestí vôbec. Rýchla pomoc je preto obzvlášť žiadaná, bez ohľadu na to, či sú pri bolestiach uší uprednostňované domáce prostriedky alebo lieky. Pretože však existujú rôzne príčiny bolesti uší, postup sa líši v závislosti od situácie.

Domáce lieky na bolesti ucha a iná medicína - tipy a informácie o infekciách uší

Nielen zápal môže spôsobiť bolesť ucha. Môžu sa vyskytnúť aj v lietadle alebo po potápaní. Čo však môžete urobiť s bolesťou ucha? Bez ohľadu na príčinu mnohí uprednostňujú domáce lieky proti bolesti ucha. Tu môžete zistiť, či tieto lieky skutočne pomáhajú, čo presne môže byť účinné a kedy je potrebná návšteva lekára.

Aké môžu byť príčiny bolesti uší??

Domáce lieky Usachen a Earache, ktoré vám môžu pomôcť

Sú bežné Zápal priamo do ucha a presnejšie buď do vonkajšieho, stredného alebo vnútorného ucha, príčiny bolesti v ušiach. Ako sa presne cítia, je odlišné. Niekedy je v uchu cítiť ostrú bolesť, niekedy pulzujúcu alebo tupú. Je tiež možné, že bolesť v uchu sa môže pri žuvaní zhoršiť. Bilaterálne alebo jednostranné bolesti uší pri prehĺtaní teda nie sú ničím neobvyklým.

Na bolesť ucha používajte domáce prostriedky a poskytnite úľavu

Domáce lieky a rôzne lieky poskytujú úľavu od bolesti uší, o ktorých budeme podrobnejšie diskutovať nižšie. Navyše, bolesť uší nemusí byť nutne cítiť z dlhodobého hľadiska. V závislosti od príčiny je možná aj záchvatovitá bolesť, t.j. bolesť, ktorá náhle zmizne a potom sa znova objaví. Môžu sa vyskytnúť aj sprievodné príznaky. Ide o závraty, horúčku, tlak, svrbenie, pocit cudzieho telesa, zvonenie v ušiach a problémy so sluchom.

Tiež a Upchatie zvukovodu, ale tiež Zranenia v uchu môže spôsobiť bolesť.

Zápal v uchu

Domáce lieky proti bolesti ucha pri nachladnutí a iných príčinách

Prechladnutie alebo chrípka

Bolesť ucha sa môže objaviť v dôsledku chrípky alebo nachladnutia. Dôvodom je to, že baktérie alebo vírusy, ktoré spôsobili bežnú nádchu a dráždia sliznicu nosa a hrdla, sa dostanú do stredného ucha. Tam sa vyskytuje aj zápal. Aj keď sa to u dospelých stáva zriedka, bolesť ucha s prechladnutím nie je neobvyklá. Ak sa bolesť ucha objaví po prechladnutí, s najväčšou pravdepodobnosťou medzi nimi nie je žiadne spojenie.

Pri prechladnutí okrem bolesti cítite aj tlak na uši. Eustachova trubica, teda spojenie medzi hrdlom a uchom, zvyčajne zaisťuje správnu kompenzáciu tlaku. Ak však sliznice napučia, kanál sa zatvorí a dôjde k narušeniu vyrovnávania tlaku a ventilácie. V závislosti od toho, či sú postihnuté obe uši alebo iba jedno, postihne postihnutá osoba prudké bolesti ucha na jednej alebo oboch stranách.

Zatvorte uši na prechladnutie - tipy a bolesť v uchu domáce prostriedky, ako sa zbaviť tlaku

Zatvorte uši prechladnutím – čo pomáha?

Nachladnutie (vrátane tých, ktoré súvisia s bolesťou ucha) je obvykle sprevádzané nádchou a upchatým nosom. Keďže sekréty nemôžu prúdiť von z ucha, človek tiež dostane bolesti kvôli prechladnutiu a často je ucho po prechladnutí zatvorené. A keďže sú ucho a nos priamo spojené, uchu zároveň pomáhajú aj studené ošetrenia.

Ak je bolesť ucha spôsobená upchatým nosom, môžete sa pokúsiť znova vyčistiť nos. Je len na vás, či na tento typ bolesti uší použijete lieky alebo domácu liečbu.

Bolesť ucha z chladu nie je neobvyklá, pretože uši sú citlivé

Bolesť ucha od chladu

Uši sú veľmi citlivé, pretože obsahujú veľa nervov. Z tohto dôvodu môžu v chlade nastať bolesti uší. Preto je dôležité, aby boli uši chránené, keď sa vonku ochladí. Postačí klobúk, šatky, čelenky alebo chrániče sluchu. To je obzvlášť dôležité, keď po kúpaní v zime opustíte krytý bazén. Uši vopred určite dobre osušte a nechajte ich v teple, kým sa nedostanete domov.

Ak po prechádzke vonku cítite bolesť v uchu, najskôr si masírujte ušnicu. Spravidla zmiznú do niekoľkých hodín. Okrem toho môžete na bolesť ucha použiť domáce prostriedky. Teplo je v tomto prípade dobrý nápad (viac o tom nižšie). Ak najneskôr do niekoľkých hodín bolesť neustúpi, poraďte sa s lekárom.

Bolesť zubov je cítiť, keď bolesť vyžaruje do ucha

Bolesť zubov a ucha

Bolesť zubov môže byť dôsledkom bolesti ucha. Zvlášť v prípade zápalu stredného ucha môže pulzujúca bolesť vyžarovať do hornej čeľuste. Dotknutá osoba potom verí, že ju bolí zub. Táto bolesť je často vnímaná ako tlak. Bolesť čeľuste v uchu môže byť teda znakom infekcie ucha. Je tiež možné, že pri prehĺtaní môže byť cítiť bolesť v uchu a krku.

Zápal mandlí môže spôsobiť infekcie zvukovodu a ucha

Bolesť ucha z angíny

Ak je príčinou bolesti v ušiach tonzilitída, rovnako ako prechladnutie, je to spôsobené tým, že patogény sa dostali do ucha, ušná trúbka sa zatvorí a vyrovnanie tlaku a odtok sekrétov sú narušené. Ako sa však v tomto prípade patogény presne dostanú do ucha? Napučané lymfoidné tkanivo môže spôsobiť bočnú angínu šnúry. Presnejšie povedané, bočné pramene pri výstupe z ušnej trúbky napučiavajú a zatvárajú ich.

Zatvorenie zvukovodu

Zatvorenie zvukovodu je zvyčajne spôsobené nesprávnym čistením ucha

Upchatie zvukovodu neznamená nič iné ako to, že je zvukovod zablokovaný. Na jednej strane sa to môže stať nahromadením ušného vosku, ak nie sú uši správne vyčistené. Namiesto toho, aby sa bravčová masť odstránila vatovým tampónom, je stlačená k sebe a do ucha. Vytvorí sa tak akási zátka, ktorá uzatvorí zvukovod. Cudzie predmety môžu byť tiež príčinou bolesti uší u detí. Nie je neobvyklé, že si malé deti pri hre strčia predmety do uší, nosa alebo iných telesných otvorov.

Zranenia na uchu a v uchu

Poranenie bubienka môže spôsobiť bolesť a malo by byť liečené ORL

Bolesť môže nastať pri poranení vonkajšej časti ucha, teda ušnice. Ale zranenie môže nastať aj vo vnútri. Napríklad bubienok môže perforovať. Ak sú uši ostré, môže to byť znakom toho. Potom ich možno zvyčajne cítiť v strednom uchu. Tlakové vlny, výbuchy, úder do ucha alebo ostré predmety môžu za určitých okolností poraniť bubienok. Tinnitus a strata sluchu sú možné dôsledky.

Bolesť ucha pri lietaní

Bolesť v ušiach pri lietaní je spôsobená rozdielom tlaku

Každý, kto predtým lietal, to pravdepodobne tiež pocítil – tlak na ušiach. A hoci to môže byť veľmi nepríjemné a niekedy dokonca bolestivé, je relatívne neškodné a len zriedka spôsobuje takzvanú barotraumu, pri ktorej dochádza k roztrhnutiu bubienka v dôsledku kolísania tlaku. Čo sa však presne deje v uchu, keď lietadlo vzlietne a keď pristane?

Žuvačka ako domáci liek proti bolesti uší v lietadle

Žuvačky proti tlaku v uchu počas štartu a pristávania v lietadle

Pretože sa tlak vzduchu veľmi rýchlo mení vo veľmi krátkom čase, ucho si naň nemôže postupne zvyknúť a vo vnútornom uchu vzniká podtlak. Vzduch tlačí bubienok dovnútra. Pri vzlete (tlak klesá) je tlak obvykle prekonaný lepšie ako pri pristátí (tlak sa zvyšuje), pretože ušná trúbka sa potom automaticky otvára. U niektorých ľudí sa tým však nepríjemný tlak nekončí. Ak sa ho rýchlo nezbavíte, často trpíte aj bolesťami ucha.

Vyrovnanie tlaku v lietadle je pre ucho o niečo ťažšie

Tlak v uchu pri lietaní – Čo robiť s tlakom v uchu?

Tlak na uši je teda normálny a len ťažko sa mu dá vyhnúť. Ako sa však zbaviť tlaku v uchu a čo pomáha proti bolestiam ucha pri lietaní? Tieto typy bolestí ucha väčšinou zmiznú, keď zívnete alebo prehltnete. Mnohí sa uchýlia aj k žuvačkám, pretože uši ustúpia alebo pri žuvaní zmiznú. To všetko sú dobre známe tipy na tento typ upchatého ucha.

Ušné bolesti po lete by mal vyhodnotiť lekár

Bolesť ucha po lete – čo pomáha?

Trápia vás po lete bolesti uší? Vyrovnanie tlaku v ušiach môže chvíľu trvať, najmä ak ste práve teraz chorí. Ak je to možné, nemali by ste lietať so zápalom stredného ucha. Aj keď existuje iný typ zápalu, tlakové rozdiely môžu nielen dráždiť uši, ale spôsobujú aj silnú bolesť.

Lietanie so zápalom stredného ucha môže v najhoršom prípade viesť až k barotraume. Ak si teda nemôžete znova zarezervovať let a bolesť pretrváva viac ako niekoľko hodín, rozhodne by ste sa mali poradiť s lekárom.

Bolesť ucha po potápaní

Zbavte sa tlaku na uši počas potápania a po ňom

Bolesť ucha po potápaní môže mať rôzne príčiny. Po jednoduchom ponore v bazéne alebo v plytkej vode je to pravdepodobne znak vody v uchu. Ochranný ušný vosk sa tiež odplavuje počas dlhých potápaní, čo uľahčuje baktériám a choroboplodným zárodkom útok na uši.

Keďže je v uchu príjemne teplo a vlhko, nájdu najlepšie podmienky na zápal. Po plávaní a potápaní by ste si preto mali vždy dobre vysušiť uši.

Odstráňte vodu z ucha, aby ste predišli bolestiam v ušiach

Čo robiť s vodou v uchu?

Ako preventívne opatrenie môžete v prvom rade použiť zátky do uší, ktoré zabránia vniknutiu vody do uší. Ako však dostať vodu z ucha, keď je v nej? Existuje niekoľko možností a mali by ste vyskúšať, čo vám vyhovuje.

 • Často stačí nakloniť hlavu na jednu stranu, takzvaným tragusom, ktorý sa nachádza pred otvorom, držať prst a potom skočiť na jednu nohu. Alebo si jednoducho vytrhnite ušný lalôčik. Pocítite to, keď dôjde voda.
 • Podobným variantom je použitie vákua. Ak to chcete urobiť, pritlačte dlaň k otvoru ucha a potom ho trhnutím odtiahnite.
 • Množstvo vody v uchu je veľmi malé. Preto môže tiež pomôcť jej odparenie pomocou fénu. Dávajte si však pozor! Držte sušič vlasov 30 cm od ucha a používajte najnižšiu úroveň, aby ste sa vyhli popáleninám. Vysušte si ucho pohybom sušičky vzduchu tam a späť.

Tipy na bolesť v ušiach po potápaní

Nie je to skutočne bolestivé, ale je nepríjemné, ak po potápaní zostáva v ušiach tlak. Dôvod je rovnaký ako v lietadle: uši nedokážu dostatočne rýchlo vyrovnať tlak. Barotrauma sa môže vyskytnúť aj v závažnejších prípadoch pri potápaní. Ak máte infekciu ucha, mali by ste sa čo najviac vyhýbať rozdielom vo vode a tlaku.

Ako získate zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha sprevádza pulzujúca alebo bodavá bolesť v ušiach

Ako už bolo spomenuté, príčinou zápalu stredného ucha môže byť prechladnutie alebo chrípka. Vo väčšine prípadov to však spôsobujú baktérie, ktoré sa môžu dostať do ucha nielen prostredníctvom Eustachovej trubice, ale aj krvou. Existujú tri rôzne typy zápalu stredného ucha:

 • hnisavý (spôsobený baktériami, väčšinou z hltana; antibiotiká sú väčšinou účinné)
 • vírusové (spôsobené vírusmi; antibiotiká nie sú účinné)
 • chronický (zápal trvá viac ako týždeň alebo dva; môže sa objaviť tinnitus)

Efektívne domáce bolesti ucha pri zápale stredného ucha

Príznaky zápalu stredného ucha u dospelých

Zápal stredného ucha u dospelých sa vyznačuje pulzujúcou alebo bodavou bolesťou, ktorá sa môže vyskytnúť aj na oboch stranách. Nasledujúce príznaky sú možné, ale nemusia sa vyskytnúť:

 • všeobecná nevoľnosť
 • horúčka
 • Zvonenie v ušiach
 • tupý pocit v uchu
 • Tvorba hnisu
 • krvavý výtok (z prasknutých vezikúl, ktoré sa vytvorili na bubienku)
 • závrat
 • Nevoľnosť až zvracanie

Domáce lieky na bolesť stredného ucha proti bolesti ucha – čo robiť?

Domáce lieky a lieky na bolesť ucha - Čo robiť s otitis media

Najprv by ste sa mali poradiť s lekárom. Predídete tak chronickému zápalu. Odpočinok je teraz rovnako dôležitý. Lekár vás preto postaví na práceneschopnosť a nemali by ste športovať, pretože potom by sa patogény mohli šíriť ďalej. Lieky na zápal stredného ucha sú len zriedka potrebné a antibiotiká sú aj tak nevyhnutné iba na bakteriálne.

Tento typ zápalu sa zvyčajne uzdravuje sám. Pravdepodobne sa však pýtate, čo robiť so zápalom stredného ucha, pretože príznaky sú všetko, len nie príjemné. Bez ohľadu na to, či vám lekár predpísal lieky alebo nie, môžete tiež zmierniť bolesť a symptómy použitím domácich liekov na zápal stredného ucha. Tu je niekoľko možností:

 Na bolesť ucha používajte domáce prostriedky – Čo robiť proti bolesti ucha?

Domáce lieky na bolesť uší - Čo pomáha zmierniť bolesť a zastaviť zápal

Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, môžete skúsiť domáce prostriedky na bolesť ucha. Aj keď tieto nie sú určené ako náhrada za vyšetrenie lekárom, môžete ich použiť súbežne s terapiou, ktorú majú predpísanú na úľavu od bolesti. Čo však pomáha proti bolestiam ucha a čo je obzvlášť rýchla pomoc pri bolestiach ucha? Teraz to zistíte.

Na bolesť ucha používajte domáce prostriedky – dajte si cibuľu na ucho

Na bolesť ucha použite cibuľové éterické oleje

Ak máte bolesti ucha, priložte si na ucho cibuľu – to niekomu znie na prvý pohľad divne. Iní však už poznajú dobré účinky éterických olejov, ktoré cibuľa vyžaruje, a používajú ich aj pri iných ochoreniach, napríklad v boji proti kašľu. Presnejšie povedané, práve zlúčenina síry spôsobuje slzenie očí pri krájaní cibule, ktoré pomáha. Hovorí sa mu Alliin (pórové oleje).

Je veľmi obľúbený Cibuľové vrecúška, ak chcete použiť domáce prostriedky na bolesť ucha. Cibulové vrecká je možné použiť na zápal stredného ucha bez ohľadu na to, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, pretože oleje inhibujú rast oboch typov patogénov, ako aj húb.

Cibulové vrecúška nie sú nápomocné len pri bolestiach ucha, ale aj pri mnohých ďalších príznakoch

Na zápal stredného ucha si pripravte cibuľu vo vrecúšku – recept

Ak chcete s týmto domácim liekom bojovať proti bolesti uší, nakrájajte veľkú alebo dve malé cibule na malé kocky. Tieto kúsky potom plníte buď do starej, ale netrhanej ponožky, alebo do vlnenej utierky, ktorú môžete aj uviazať. Toto vrecko potom zohrejete vo vodnom kúpeli, pričom by nemalo prísť do styku s vodou. Počas tejto doby prikryjete hrniec pokrievkou, aby vodná para nemohla uniknúť a pomohli vám s ohrevom. Nezohrievajte ho príliš, len o niečo viac, ako je telesná teplota.

Teraz vrecko vyberte z hrnca a vytlačením odstráňte cibuľovú šťavu, aby vám netekla do ucha. Pred priložením na ucho najskôr vyskúšajte teplotu na predlaktí a pripevnite ho čelenkou, šálom alebo čiapkou. Cibuľu nechajte takto pôsobiť 20 minút (ak chcete, aj dlhšie) a opakujte tento druh cibuľového zábalu, ideálne niekoľkokrát denne, ak chcete efektívne využiť domáce prostriedky na bolesť ucha.

Cibulová šťava ako domáci liek proti bolesti uší

Cibulová šťava ako kvapka v boji proti infekciám uší

Ale môžete to urobiť aj vy Nakvapkajte šťavu z cibule do ucha. Za týmto účelom sa očistí jednoduchá cibuľa, pyré sa vloží do utierky a potom sa vytlačí. Chytíte šťavu a potom si ju nakvapkáte do ucha. Ucho prikryte vatou, aby oleje mohli fungovať bez vytekania šťavy.

Domáce lieky proti bolesti uší – Teplý olej pomáha zmierniť bolesť ucha?

Olej ako domáci liek proti bolestiam uší - olivový olej, mandľový olej a ďalšie odrody

Možno ste už počuli, že domáce opravné prostriedky ako bolesť ucha olej by mal pomôcť. Zvlášť výhodný je teplý olej z ucha. Ušný kanál je mimoriadne citlivý a nereaguje dobre na chlad. Zo studených tekutín sa vám môže zatočiť hlava. Ak chcete kvapkať olej do ucha, môžete si vybrať akýkoľvek rastlinný olej.

Alternatívne je možné použiť aj olejové zábaly. Môžete si napríklad dať teplý olivový olej nasadiť ucho na bolesť ucha. Presnejšie povedané, namočte do oleja handričku. Olivový olej týmto spôsobom môže pomôcť upokojiť ucho a zvukovod a zmierniť bolesť.

Vdychujte alebo odkvapkávajte olej z čajovníka a spomaľte zápal

Olej z čajovníka ako domáci liek na bolesť ucha

Môžete tiež použiť Čajovníkový olej Boj s bolesťou ucha. Tento zázračný liek je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami. Úspešne zabíja aj multirezistentné baktérie. Je však dôležité, aby ste si olej nekvapkali priamo do ucha, pretože môže dráždiť pokožku a dokonca viesť k alergii.

Namiesto toho ho zrieďte inými olejmi, ako je kokosový olej, jojobový olej, konopný olej, olivový olej alebo šípkový olej. Správny pomer je jedna kvapka oleja z čajovníka k jednej čajovej lyžičke iného oleja (nosného oleja). Tiež si vopred vyskúšajte svoju znášanlivosť tak, že si na vnútornú ruku nanesiete trochu oleja a počkáte pol hodiny, aby ste zistili, či sa vám tam koža začervenala..

Protizápalový olej z čajovníka ako domáci liek proti bolesti uší

Olej z čajovníka je obľúbeným domácim liekom do uší, ale je potrebné ho zriediť

Teraz môžete buď nariedený olej nakvapkať do ucha (10 kvapiek na 10 minút), alebo ním namočiť vatu (5 až 10 kvapiek) a opatrne si ho vložiť do ucha. Pri druhom variante sa liečivé zložky môžu pomaly šíriť a pôsobiť. Bavlna by sa mala meniť každých šesť hodín.

Tretím variantom použitia oleja z čajovníka ako domáceho lieku proti bolesti uší je jeho vdýchnutie. Ako už viete, ušná trúbka je spojená s hrdlom a nosom, a preto sa pary môžu ľahko dostať do uší. Za týmto účelom pridajte 5 kvapiek oleja z čajovníka do 2 šálok horúcej vody a vdychujte paru so zakrytou hlavou asi 5 minút raz alebo dvakrát denne..

Domáce lieky na bolesť ucha – Na infekcie uší, teplo alebo chlad?

Teplé uši s lampou s infračerveným svetlom poskytujú úľavu od bolesti

Už pre mnohých nie je tajomstvom, že teplo prináša úľavu od ušných infekcií. Obzvlášť účinné sú infračervené žiarovky, ktoré by mali ožarovať ucho vo vzdialenosti najmenej 50 cm. Tieto predovšetkým stimulujú krvný obeh. Vďaka tomu sa zlepšuje aj metabolizmus v uchu a napomáha hojeniu. To sa odporúča najmä pri chronických bolestiach ucha. Ďalšou alternatívou sú vyhrievané vankúše z čerešňového kameňa, fľaše s teplou vodou a jednoduchý vlnený klobúk.

Chlad ako domáci liek proti bolesti uší

To, či je teplý alebo studený účinnejší, závisí od lokalizácie zápalu

A čo zima? Môže to, rovnako ako teplo, byť nápomocné pri bolestiach ucha? Teplo je možné použiť na bolesť ucha, ak je cítiť v strednom uchu. Ak naopak bolí vonkajší zvukovod, chlad je väčšinou vnímaný ako príjemnejší. Za týmto účelom môžete namočiť bavlnenú tkaninu do veľmi studenej vody, dobre ju vyžmýkať, zložiť a potom zabaliť suchou handričkou. Položte si tento chladivý zábal na ucho a zaistite ho čiapkou, šálom alebo čelenkou. Dbajte na to, aby bol zvyšok tela príjemný a v teple.

Čo robiť s bolesťou ucha – horčicový zábal

Horčičné zábaly ako domáci liek proti bolestiam uší - účinná pomoc s horčicovou múkou

Ak sa pýtate, čo pomáha proti bolesti uší u dospelých, horčicový zábal je ďalšou možnou odpoveďou. Horčica pôsobí protizápalovo a zároveň dezinfikuje. Ak chcete použiť domáce prostriedky s horčicou proti zápalu zvukovodu, nepoužívajte hotovú pastovitú horčicu, ale horčičnú múku. Toto zmiešajte s teplou vodou na kašu.

Buničinu položte na bavlnenú tkaninu a zabaľte ju. Horčičný obklad priložte na ucho a nechajte ho tam 10 až 20 minút. Horčičný olej môže dráždiť pokožku. Tento zábal by ste preto mali používať maximálne raz za deň. Ak vás pokožka počas používania začne páliť alebo začervenať, ihneď ju odstráňte a na bolesť ucha použite iné domáce prostriedky.

Čo pomáha na bolesť ucha – čaj na bolesť ucha

Čaj je možné pridať aj do zábalu na uši

Ak chcete použiť domáce prostriedky, ako je čaj na bolesť ucha, môžete to urobiť v kombinácii s obkladmi. Vnútorná tkanina sa potom okrem vyššie uvedených prísad do zábalov jednoducho namočí do čaju, vyžmýka, zabalí do suchej bavlnenej látky a priloží na postihnuté ucho. Takúto infúziu alebo odvar môžete pripraviť z nasledujúcich liečivých rastlín:

 • čierny čaj
 • levanduľa
 • harmanček
 • slez
 • Nechtík lekársky
 • Praslička poľná
 • Lieska čarodejnica
 • Svetelný lúč

Zatvorte uši – čo robiť a domáce prostriedky

Uši upchaté - čo robiť a tipy, ako im predchádzať

Ak uši nie sú správne vyčistené, zanesú sa voskom, ktorý je vtlačený do ucha vatovými tampónmi. Ak je ucho upchaté, sú možné domáce opravné prostriedky, ako napríklad cibuľa. Našťastie aj v týchto prípadoch existujú účinné prostriedky na upchaté uši:

Uši upchaté voskom je možné upchať parným kúpeľom

Na bolesť ucha používajte domáce prostriedky – parný kúpeľ

Polievkovú lyžicu harmančeka dajte do dvoch litrov horúcej vody, nechajte chvíľu pôsobiť a potom držte ucho nad vodou, aby mohli pary preniknúť. Rovnako ako pri vdýchnutí by ste si mali hlavu prikryť uterákom, aby pary neunikali. Asi po 10 minútach opláchnite ucho vlažnou vodou.

Dbajte však na to, aby v uchu neostala voda a dobre ho osušte. Vlhkosť v kombinácii s harmančekom zmäkčuje ušný vosk. Ušný kanál je vyčistený a vďaka harmančeku chránený pred baktériami.

Zeleninový olej

Mandľový a olivový olej sú obzvlášť dobré, keď chcete uvoľniť tuky, ktoré spôsobujú zápchu. Olej sa mierne zahreje a potom nakvapká do ucha, kde by mal pôsobiť aspoň 5 minút alebo cez noc (ucho sa zavrelo vatou). Potom sa ucho opláchne teplou vodou.

Dobrým domácim liekom na bolesť uší je slaná voda a je vhodný aj pre deti

Slaná voda na bolesť ucha – čo robiť?

Slaná voda je dobrá na mnoho vecí. Okrem iného si ho môžete dať aj vy, ak chcete použiť domáce prostriedky na bolesť ucha. Rozpúšťa veľmi dobre aj nahromadený a tuhý ušný vosk a je taký jemný, že je vhodný nielen ako domáci liek na bolesť uší u dospelých, ale môže byť použitý aj pre deti a dokonca aj deti (vždy však najlepšie po konzultácii s pediatrom).

Čajová lyžička soli sa rozpustí v 100 mililitroch teplej vody a trochu nakvapká do ucha. Voda tam zostane desať až pätnásť minút a potom sa dobre opláchne. Aby voda počas expozície nevytiekla z ucha, môžete otvor zavrieť vatou.

Kedy k lekárovi?

Domáce lieky na bolesť ucha by sa mali používať iba po návšteve lekára

Kedy má vaše dieťa bolesť ucha? Odpoveď je jednoduchá: Okamžite! Pretože vo väčšine prípadov ide o zápal stredného ucha u detí, nemali by ste návštevu lekára odložiť. Lekár vám potom po vyšetrení predpíše potrebné lieky. V prípade potreby využije homeopatiu na bolesť uší u detí. Na základe symptómov určí správnu nápravu.

Ak by ste chceli používať domáce prostriedky na bolesť uší u detí, mali by ste tak urobiť iba okrem týchto liekov a nenahrádzať ich. A čo pomáha proti bolesti uší u detí? Cibuľový zábal je najlepší, pretože zmierňuje bolesť. Aj keď sú bolesti uší spôsobené tlakom v lietadle, môžete vyskúšať vyššie uvedené prostriedky.

Lieky na bolesť ucha

Lieky namiesto bolesti uší domáce opravné prostriedky - kvapky, ibuprofén, paracetamol

Ak nechcete vyskúšať domáce lieky na bolesť ucha alebo ak ste to už urobili a nezaznamenali ste žiadne zlepšenie, môžu sa užívať aj rôzne lieky. Paracetamol ako bolesť ucha, aspirín (kyselina acetylsalecylová) a protizápalové ušné kvapky sú len niektoré z možností. Vždy by ste ho však mali konzultovať s lekárom. Antibiotiká sú nevyhnutné iba v závažných prípadoch.

Ušné kvapky z lekárne namiesto bolestivých domácich liekov

Ušné kvapky sú bezpečnými pomocníkmi pri bolestiach stredného alebo vonkajšieho ucha

Kvapky do uší sa vyberajú najčastejšie. Sú obzvlášť účinné, ale iba ak urobíte správnu akciu s kvapkami proti infekciám uší. Za týmto účelom si ľahnite na jednu stranu a nakvapkajte si do ucha množstvo kvapiek, ako je uvedené v príbalovom letáku. Uistite sa, že majú telesnú teplotu. Teraz zľahka zatvorte otvor ucha vatou a nechajte liek pôsobiť 15 minút v ľahu, aby sa dostal aj do bubienka. Dávajte pozor na dátum minimálnej trvanlivosti, pretože je dosť krátky!

Ibuprofen na bolesť ucha

Ibuprofén má protizápalové a analgetické účinky na bolesť v uchu

Aj keď je paracematol veľmi vhodný, ak chcete užiť liek na bolesť ucha, ibuprofen je na bolesť uší o niečo lepší, pretože má aj protizápalový účinok.

Homeopatický liek na bolesť ucha

Homeopatiu používa lekár v závislosti od chorôb a symptómov

Homeopatické lieky sa používajú aj na liečenie bolesti a zápalu v ušiach. Ak však chcete bolesť ucha liečiť pomocou globulí, je potrebné vziať do úvahy príslušné symptómy a sťažnosti. Z tohto dôvodu sa guličky odporúčajú iba po konzultácii s kvalifikovaným lekárom.

Pomáha pri bolestiach nosa v spreji?

Sliznice ušnej trúbky sa nafúknu nosovým sprejom

Nech to znie akokoľvek zvláštne, nosové spreje môžu v skutočnosti pomôcť zmierniť bolesť v ušiach. To však neznamená, že by ste si nosový sprej mali striekať do ucha. Jednoducho sa nastrekne do nosa ako obvykle. Ako sme už vysvetlili, nos a hrdlo sú spojené s uchom a v prípade prechladnutia sliznice v tomto spojení napučiavajú a sú najlepším predpokladom infekcie ucha.

Sprej spôsobuje opuch slizníc. Uvoľňuje sa nielen nos, aby sme mohli normálne dýchať, ale aj ušná trúbka. Tlak na uši sa vyrovná a obnoví sa správna ventilácia zvukovodu. To je dôvod, prečo je nosový sprej účinný pri bolestiach ucha.

Pozor! V žiadnom prípade nedávajte deťom, obzvlášť dojčatám, lieky bez konzultácie s lekárom!

Domáce lieky proti bolesti ucha alebo nie – čo robiť pri bolestiach uší u detí?

Deti majú väčšiu pravdepodobnosť bolesti ucha ako dospelí

Bolesť ucha je u batoliat od troch rokov a u starších detí do 8 rokov obzvlášť častá. Aby sme boli presnejší, väčšinou ide o zápaly stredného ucha. Choroba sa často nevyskytuje ani cez samotný ušný otvor, ale je vyvolaná jednoduchým prechladnutím alebo chrípkou. Baktérie sa potom dostávajú do ucha hrdlom a ušnou trúbkou a spôsobujú zápal. Na bolesť ucha môžete po konzultácii s lekárom použiť domáce lieky u detí.

Vyberte si domácu liečbu pre deti s bolesťou ucha

Vyskúšajte domáce prostriedky alebo voľne predajné lieky na úľavu od bolesti uší

Navyše, ušná trúbka je u detí stále veľmi úzka. Ak sliznice napučia, sú úplne uzavreté, aby sekréty nemohli odtiecť. To zase vedie k zvýšenému tlaku, ktorý spôsobuje veľmi silnú bolesť ucha u dieťaťa. Okrem bežného nachladnutia a chrípky môžu príušnice v detskom veku vyvolať aj bolesť ucha. V tomto prípade je príčinou bolesti ucha zapálená a opuchnutá príušná žľaza.

Rozpoznať bolesť ucha u detí

Správne zaobchádzajte s deťmi s domácimi prostriedkami a bolesťou uší

Zvlášť veľmi malé deti, ktoré ešte nie sú schopné hovoriť a vysvetľovať, môžu ťažko alebo nemožné dosiahnuť, aby rodičia chápali slovami, že im niečo a predovšetkým niečo chýba. Preto sa pozornosť venuje abnormalitám. Deti s bolesťou ucha sú veľmi nepokojné a podráždené a často sa dotýkajú svojich uší. Horúčka, hnačka a zimnica sú symptómy, ktoré môžu sprevádzať zápal stredného ucha u detí, ako aj vracanie a nechutenstvo.

Tehotná a bolesť ucha – kedy navštíviť lekára?

Zápal v uchu je počas tehotenstva veľmi zriedka nebezpečný

Samozrejme, bolesť ucha môže nastať počas tehotenstva. Ak vás napríklad počas tehotenstva trápi zápal stredného ucha, nie je sa čoho obávať. Ale aj keď bezprostredné nebezpečenstvo pre dieťa alebo budúcu matku nehrozí, návšteva lekára sa rozhodne odporúča. Nie je dôležité len určiť presnú príčinu, ale aj začať vhodnú liečbu. Toto je jediný spôsob, ako zabrániť komplikáciám, ako je encefalitída.

Bolesť ucha a tehotná - čo robiť a kedy navštíviť lekára

Váš lekár môže tiež najlepšie posúdiť, či je medikamentózna liečba skutočne potrebná. Na ochranu plodu bude používať lieky iba vtedy, ak je to skutočne nevyhnutné. Celkovo platí, že čím skôr sa začne s liečbou, tým je potreba liekov nižšia. Je preto lepšie neodkladať návštevu lekára, ak máte bolesti ucha, ak ste tehotná.