Na zdravie

Posilnite imunitný systém: Na podporu boja proti koronavírusu použite domáce prostriedky

Na začiatku to bola len časť spravodajstva, teraz je to citlivá téma: koronavírus. Medzitým to vláda nielenže myslí veľmi vážne, znepokojuje sa aj celá populácia. Hlavne preto, že vírus je úplne nový, má vysokú úmrtnosť a v súčasnosti proti nemu neexistuje účinný liek. O rok bude preč aj ochrana proti očkovaniu. Situáciu v žiadnom prípade netreba podceňovať. Nepomáha však ani panika. Každý z nás teraz môže urobiť to, že podnikne potrebné bezpečnostné opatrenia, aby zabránil možnému prenosu a posilnil svoj imunitný systém. Vysvetľujeme vám, ako môžete použiť domáce prostriedky na podporu boja imunitného systému proti koronavírusu. Pretože zdravá strava a životný štýl môžu skutočne pomôcť.

Posilnenie imunitného systému: Takto si zaistíte lepšiu obranu

Imunitný systém s koronavírusom vekom oslabuje

Existuje niekoľko pravidiel, ako sa môžeme pred infekciou chrániť. Ak je to možné, zostaňte doma. Vyhýbajte sa davom, dodržujte minimálny odstup 2 metre od ostatných ľudí, často si umývajte ruky mydlom, nedotýkajte sa tváre. Miestne úrady tiež denne informujú o ďalších ochranných opatreniach.

Ak napriek všetkým ochranným opatreniam dôjde k infekcii koronavírusom, je dobré mať silný imunitný systém. Z lekárskeho hľadiska však imunitná odpoveď na vírusy a baktérie nie je označovaná ako „silná“ alebo „slabá“, ale skôr ako vhodná alebo nadmerná odozva. Imunitný systém môže byť oslabený, napríklad u chronicky chorých a starších ľudí. Môžu byť aj normálni, čo je prípad väčšiny ľudí v produktívnom veku. Dôležitým predpokladom je, aby bol organizmus zásobený dostatkom vitamínov a živín. O prehnanej reakcii imunitného systému hovoríme vtedy, keď sa aktivita imunitných buniek rýchlo a príliš zvyšuje. To vedie k deštrukcii tkaniva, smrti pľúcnych buniek a zápalu pľúc.

Posilnite imunitný systém Domáce prostriedky v boji proti tipom na koronavírus

Keď teda posilňujeme svoju obranu, mali by sme si dávať pozor, aby náš imunitný systém nereagoval nesprávne. To je dôvod, prečo väčšina odborných lekárov neodporúča užívať výživové doplnky. Nedostatok vitamínov, minerálov alebo stopových prvkov je možné zistiť iba testom. Bez nedostatku nemá zmysel užívať výživové doplnky, o to viac to môže viesť k predávkovaniu, ktoré by mohlo byť nebezpečné. Preto je oveľa dôležitejšie poskytnúť telu dôležité živiny so zdravou výživou. Nikdy teda nemôže dôjsť k predávkovaniu.

Okrem toho môžu mať na náš imunitný systém negatívny vplyv aj ďalšie ovplyvňujúce faktory. V prvom rade je to stres, ktorý udržiava našu obranu na uzde. Nedostatočný spánok nás tiež robí náchylnejšími na baktérie a vírusy. Alkohol a fajčenie majú tiež negatívny vplyv nielen na naše zdravie, ale aj na náš imunitný systém.

Posilnite imunitný systém v boji proti koronavírusu

Tipy na zdravé stravovanie denne konzumujúce zeleninu a ovocie

Už sme vám vysvetlili, ktoré vitamíny zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti koronavírusu. Zelenina, orechy, zdravé tuky a ovocie sú dôležitými dodávateľmi vitamínov A, B, C a E. Dobrá správa: Vyváženou stravou zásobujeme naše telo všetkými vitamínmi. Stopové prvky však tiež udržujú náš imunitný systém v kondícii. Patria sem napríklad:

  • Minerál zinok je dôležitou súčasťou enzýmov v našom tele. Prispieva tiež k tvorbe protilátok, ktoré budú musieť neskôr bojovať proti vírusom a baktériám. Stopový prvok je v ľudskom organizme produkovaný len v obmedzenej miere, a preto musí byť dodávaný s potravou. Svoje každodenné potreby môžete pokryť pravidelnou konzumáciou ovsených vločiek, syra, šošovice, orechov, hovädzieho mäsa a rýb.
  • Horčík je považovaný za zázračnú zbraň proti vírusom, pretože zlepšuje priechodnosť ciev. Tak sa dajú transportovať živiny aj protilátky a napríklad proti zápalom sa dá rýchlejšie bojovať. Na horčík sú napríklad tekvicové a slnečnicové semienka.
  • Železo posilňuje imunitný systém. Stopový prvok pomáha transportovať kyslík v našom tele. Takýmto spôsobom sa môže dostať do buniek tela, kde je ďalej spracovaný na výrobu energie. Mäso, špenát, cvikla a listová zelenina sú bohaté na železo.

Posilniť imunitný systém: domáce prostriedky proti vírusom a baktériám

Tipy na koronavírusový imunitný systém na posilnenie toho, čomu sa treba vyhnúť

Ak budete jesť zdravú výživu a tým posilníte svoj imunitný systém, budete mať stále silnú zbraň proti vírusom. Tieto domáce opravné prostriedky sa ukázali ako obzvlášť účinné:

1. Udržujte sliznicu vlhkú: Napríklad s vlažným čajom alebo citrónovou vodou.

Vhodné sú napríklad bylinkové čaje z citrónu, echinacey alebo zeleného čaju. Čaj pite veľmi pomaly alebo ho kloktajte 2-3 krát denne. Silný zázvorový čaj je dobrý aj na sliznicu a udržuje telo v teple.

2. Navlhčite nos domácim výplachom nosa. Soľné roztoky zvlhčujú a majú dekongestívny účinok. Čistia nos od baktérií a v niektorých prípadoch ho môžu zbaviť aj vírusov. Môžete si tiež urobiť výplach nosa sami. Uvarte liter vody a nechajte vychladnúť. Potom vo vlažnej vode rozpustite 15 g morskej soli. Dobre premiešajte, kým sa soľ úplne nerozpustí. Potom nalejte domáci výplach nosa do nosovej sprchy a vyčistite si nos dvakrát alebo trikrát týždenne.

3. Pite dostatok vody. Voda udržuje sliznicu nielen vlhkú, ale aj riedi krv. To umožňuje telu dodávať svojim bunkám dôležité živiny. Aj keď ste doma a málo sa hýbete, stále by ste mali vypiť aspoň 1,5 litra vody denne. Podľa chuti môžete do vody pridať citrónovú šťavu. Alebo môžete smoothie a domáce šťavy zriediť vodou.

Pite smoothies denne a posilnite imunitný systém proti baktériám a vírusom

4. Pripravte si smoothie alebo smoothie misky. Máte zoznam ovocia, zeleniny a orechov, ale neviete, ako ich skombinovať do šalátu alebo jedla? Potom sú tu smoothies. Existuje množstvo možných kombinácií skutočných vitamínových bômb, ktoré môžete použiť na splnenie svojich každodenných potrieb. Ovocie a zeleninu nezabudnite najskôr poriadne umyť! Ak chcete, môžete smoothie zriediť vodou, ale uistite sa, že najmenej 50% ovocného alebo zeleninového pyré je z neho pripraveného..

5. Strukoviny jedzte denne, pretože obsahujú veľa bielkovín. Bielkoviny sú hlavnými dodávateľmi energie a stavebných materiálov pre imunitný systém. Prispievajú tiež k prenosu kyslíka v tele. Podľa štúdií by asi 18% vašej dennej stravy malo tvoriť bielkoviny. Ryby a mäso sú tiež dôležitým zdrojom bielkovín a pomáhajú udržiavať zdravý imunitný systém.

6. Jedzte kyslú kapustu. Ak ste doma v karanténe alebo sa vám nechce každý deň chodiť do supermarketu po čerstvé ovocie a zeleninu, môžete kyslú kapustu jesť. Je to skutočná vitamínová bomba a obsahuje veľa vitamínu C, ktorý je pre náš imunitný systém veľmi dôležitý. Skutočná tajná zbraň proti vírusom a baktériám, ktorá posilňuje imunitný systém.

7. Zdržte sa alkoholu, s výnimkou vína. A pohár červeného vína denne stimuluje metabolizmus a krvný obeh.

8. Udržujte nohy a ruky v teple. Keď je nám zima, telo sa snaží obmedziť tepelné straty na minimum zúžením ciev. Výsledok: zlý krvný obeh v nosovej dutine a v sliznici. Pretože bunky v týchto oblastiach nie sú dostatočne zásobované kyslíkom, už nemôžu plniť svoju funkciu a chránia nás pred patogénmi. Vďaka tomu sme náchylnejší na baktérie a vírusy.

9. Dávajte pozor na dobrá kvalita vzduchu v izbe. V prvom rade je dôležité, aby ste vetrali všetky miestnosti niekoľkokrát denne. Ak žijete vo veľkom meste, môžete investovať do čističky vzduchu. Je tiež dôležité, aby ste venovali pozornosť vlhkosti. Ak je vlhkosť pod 50%, sliznice rýchlo vyschnú a imunitná obrana je výrazne oslabená.

Pite čaj proti vírusom a baktériám denné tipy

10. S bylinkami a Rastliny proti vírusom posilniť imunitný systém. Cibuľa a cesnak sú považované za prírodné antibiotiká, ktoré pomáhajú proti baktériám a zápalom. Môžete ho použiť na dochutenie šalátov alebo jedál. Ale niektoré bylinky a korenie môžu tiež posilniť obranyschopnosť tela alebo zmierniť príznaky prechladnutia. Patrí sem harmanček, šalvia, nechtík a klinček.

11. S tymianovými vírusmi a baktériami boj. Rastlina obsahuje dôležité éterické oleje, ktoré majú silné antivírusové a antibakteriálne účinky a účinne pomáhajú imunitnému systému nájsť a zabíjať patogény.

12. Posilnite svaly hrudníka, denným dýchacím cvičením Naše pľúca nemajú svaly, svaly hrudníka regulujú dýchanie. Preto je dôležité posilniť svaly hrudníka. Čím ste montovanejší, tým ľahšie sa vám dýcha. Čím ľahšie sa dýcha, tým viac kyslíka sa dostane do buniek.

Kedy navštíviť lekára?

Domáce lieky na prechladnutie a tipy na ochranu pred koronavírusom posilňujú imunitný systém

Ak ochoriete napriek všetkým ochranným opatreniam, potom máte aspoň útechu, že ste si zdravou stravou vybudovali imunitný systém. Lekára by ste mali navštíviť aj vtedy, ak:

  • Máte príznaky ako suchý kašeľ, horúčka alebo bolesť svalov
  • Je vám nevoľno a mali ste kontakt s infikovanou osobou
  • Ste doma v karanténe a zrazu vám je zle
  • Cítite prechladnutie a máte akékoľvek predchádzajúce choroby

Je veľmi dôležité, aby ste dôsledne dodržiavali pokyny úradov a lekárov. Neužívajte lieky, pokiaľ to neodporučí lekár. Samoliečba sa neodporúča, najmä pokiaľ ide o koronavírus. Nielen preto, že sa váš stav môže zhoršiť, ale aj preto, že ste touto nebezpečnou chorobou mohli nakaziť ostatných.

Dobrou správou však je, že akonáhle si posilníte imunitný systém zdravou výživou, môžete dúfať v normálnu imunitnú odpoveď. Je teda veľká pravdepodobnosť, že sa u vás prejavia iba mierne príznaky a čoskoro sa budete cítiť lepšie.