Na zdravie

Rýchlo znížte hladinu cukru v krvi bez liekov – 7 domácich liekov

Ako rýchlo znížiť hladinu cukru v krvi, si často kladú ľudia s diabetom 2. typu. Dôvodom je, že chcú mať hladinu cukru v krvi pod kontrolou bez toho, aby užívali akékoľvek lieky. Diabetici majú niekedy pocit, že ich hladina cukru je vysoká, ale nie taká vysoká, aby potrebovali lieky. Na druhej strane, pretože lieky môžu príliš znížiť vašu hladinu cukru v krvi, chcete skúsiť iné spôsoby, ako prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi o niekoľko bodov. Ak ste diabetik a dávate si pozor na zdravú výživu a cvičíte, ale včera ste predsa len mali cheat day alebo večeru s vysokým obsahom sacharidov, tu je pár trikov a domácich receptov, ako rýchlo znížiť hladinu cukru v krvi.

Najprv vyskúšajte hladinu cukru v krvi

Rýchlo znížte hladinu cukru v krvi bez liekov

Keď je hladina cukru v krvi vysoká, môžete sa cítiť podráždene, unavene a lenivo. Smäd, sucho v ústach a búšenie srdca sú tiež bežnými príznakmi vysokej hladiny cukru v krvi. Tieto príznaky však možno vysledovať aj z mnohých ďalších stavov. Takže skôr, ako sa pokúsite znížiť hladinu cukru v krvi pomocou domácich liekov, je vhodné najskôr skontrolovať hodnoty. V niektorých prípadoch môže byť váš krvný cukor normálny alebo nízky.

Po jedle rýchlo znížte krátkodobé skoky v krvnom cukre

Rýchlo znížte hladinu cukru v krvi pomocou jablčného octu

Ocot znižuje hladinu cukru v krvi

Jablčný ocot má mnoho zdravotných výhod. Môže znížiť produkciu cukru v krvi v pečeni alebo zvýšiť jeho využitie bunkami. Štúdie tiež ukazujú, že ocot výrazne ovplyvňuje reakciu tela na cukor a zlepšuje citlivosť na inzulín.

Štúdia Lundskej univerzity vo Švédsku z roku 2005 zistila, že ocot môže znížiť glykemický index (GI) jedla na chlebe. Štúdie sa zúčastnilo celkom 12 zdravých ľudí. Po celonočnom pôste sa na raňajky podali tri množstvá octu (18, 23 a 28 mmol kyseliny octovej) s porciou bieleho pšeničného chleba s obsahom 50 g uhľohydrátov. Ako referenčné jedlo sa používal chlieb bez octu. Po 120 minútach sa odobrali vzorky krvi na analýzu glukózy a inzulínu.

Domáce lieky s octom pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi

Výsledky ukázali, že ocot s najvyššou koncentráciou kyseliny výrazne znížil reakciu krvného cukru po 30 a 45 minútach a inzulínovú odpoveď po 15 a 30 minútach po jedle. Pridanie octu do bieleho pšeničného chleba tiež zvýšilo subjektívne hodnotenie sýtosti.

Na rýchle zníženie hladiny cukru v krvi pridajte 2 čajové lyžičky jablčného octu do 200 mililitrov vody. Ocot môžete tiež pridať do šalátových dresingov. Je však dôležité prediskutovať používanie jablčného octu so svojím lekárom, ak už užívate lieky na zníženie hladiny cukru v krvi.

Škorica môže regulovať hladinu cukru v krvi

Škorica môže regulovať hladinu cukru v krvi

Štúdie ukazujú, že škorica môže tiež znížiť hladinu cukru v krvi až o 30%. Spomaľuje odbúravanie uhľohydrátov v tráviacom trakte, čo pomáha znižovať nárast cukru v krvi po jedle. Škorica funguje podobne ako inzulín, aj keď oveľa pomalšie. Vedecký tím zo Švédska v roku 2007 zistil, že 6 gramov škorice na 300 gramov ryžového pudingu výrazne spomaľuje reakciu na glukózu.

Škorica proti vysokej hladine cukru v krvi

Škorica je tiež bohatá na chróm, ktorý je zodpovedný za väzbu inzulínu na receptory bunkovej membrány. S jeho pomocou sa transport glukózy do buniek zvýši 15 až 20 -krát. Bez chrómu sa bunky stanú „inzulínovo odolnými“.

Účinná dávka škorice je 1–6 gramov škorice denne, alebo asi 0,5 až 2 čajové lyžičky. Dávajte si však pozor, aby ste toho neprijali viac, pretože príliš veľa škorice môže byť škodlivé.

Keto pražené mandle so škoricou bez cukru

Keď si pripravujete smoothie, posypte ho škoricou. Pražené mandle so škoricou sú obzvlášť chutné a zdravé občerstvenie. Vyberte si recept s nízkym obsahom uhľohydrátov alebo keto. Tieto recepty sú väčšinou bez cukru a obsahujú sladidlá, ktoré sú vhodné pre diabetikov.

Prírodné kakao môže byť užitočné

Kakao pomáha vášmu telu uvoľniť viac inzulínu

Vedci zistili, že niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v kakau môžu skutočne pomôcť telu uvoľniť viac inzulínu a lepšie reagovať na vysokú hladinu cukru v krvi. Ide o polyfenoly epikatechín a katechín, ktoré menia metabolizmus glukózy v čreve a stimulujú produkciu inzulínu v pankrease. Štúdia z roku 2017 naznačuje, že dlhodobá dlhodobá konzumácia kakaa môže ovplyvniť inzulínovú rezistenciu viac ako jednotlivé dávky kakaových výrobkov.

Čokoládová nátierka pre diabetikov so smotanovým syrom a kakaom

Tmavá čokoláda s najmenej 85% kakaa obsahuje veľmi málo pridaného cukru. Ľudia s cukrovkou by však mali obmedziť príjem čokolády na jeden alebo dva malé štvorčeky horkej čokolády denne. Táto čokoládová nátierka je napríklad dobrá pre diabetikov: Zmiešajte balenie smotanového syra s jednou až dvoma polievkovými lyžicami nesladeného kakaového prášku a dochuťte jednou až dvoma čajovými lyžičkami erytritolu – a pochúťka bez cukru je pripravená!

Urobte si zelené smoothie!

Smoothie s avokádovým banánom a škoricou

Ľudia s diabetom 2. typu majú často v krvi menej horčíka. Listová zelená zelenina ako šalát, kel a špenát majú vysoký obsah horčíka, ktorý pomáha udržiavať zdravú hladinu glukózy. V tomto článku nájdete mnoho receptov na smoothie. Experimentujte s rôznymi prísadami, aby ste sa s chuťou nenudili. Špenát a avokádo tvoria perfektný základ pre lahodné zelené smoothie. Pridajte trochu kokosového oleja, pretože vitamín K je rozpustný v tukoch.

Urobte si krátku prechádzku!

Znížte hladinu cukru v krvi krátkou prechádzkou po bloku

Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako znížiť hladinu cukru v krvi, je cvičiť. Krátka prechádzka je najľahší spôsob, ako to dosiahnuť. Ak sa nechcete príliš zatúlať z domu, urobte si jedno alebo dve kolá okolo bloku. Cvičte 5 až 15 minút, potom si znova skontrolujte hladinu cukru v krvi. Ak je však váš cukor v krvi vyšší ako 240 mg / dl, mali by ste si nechať vyšetriť moč na ketóny. Keď sú prítomné ketóny, cvičenie sa neodporúča.

Pridajte dobrý tuk

Zdravé tuky nájdete v orechoch, semenách, avokáde a olejoch

Zdravé tuky spomaľujú uvoľňovanie glukózy v črevách. Stačí pridať zdravé oleje a tuky do každého jedla alebo ich konzumovať medzi občerstvením.

Medzi dobré zdroje mononenasýtených tukov patria:

avokádo

Repkový olej

Orechy ako mandle, kešu, pekanové orechy a arašidy

Olivový olej a olivy

Arašidové maslo a arašidový olej

sezamové semienka

Dávajte si pozor na kalórie! Rovnako ako všetky tuky, orechy a oleje majú vysoký obsah kalórií. Ak chcete schudnúť, mali by ste jesť iba malé porcie týchto potravín. Napríklad 6 mandlí alebo 4 polovice pekanových orechov majú rovnaký počet kalórií ako 1 čajová lyžička oleja alebo masla.

Mandle by ste mali jesť v malých porciách

Polynenasýtené tuky sú tiež „zdravé“ tuky. Dobré zdroje sú:

Kukuričný olej

Bavlníkový olej

Svetlicový olej

Sójový olej

Slnečnicový olej

Vlašské orechy

Tekvicové alebo slnečnicové semienka

majonéza

Dajte si teplý kúpeľ

Teplá vaňa na 15 minút môže znížiť hladinu cukru v krvi

Doprajte si teplý kúpeľ alebo si dajte teplú sprchu asi na 15-20 minút. Teplá voda zvyšuje prietok krvi pokožkou a umožňuje inzulínu prúdiť po tele. Pred kúpaním vypite pohár vody, aby ste predišli dehydratácii. Starostlivo skontrolujte teplotu vody na zápästí alebo použite teplomer. Teplota by mala byť nižšia ako 40 stupňov.

Po sprchovaní si skontrolujte hladinu cukru v krvi a zistite, koľko a či vôbec kleslo. Niektorí ľudia majú malý účinok, zatiaľ čo iní hlásia pocit slabosti a závraty z tepla. Aby ste sa vyhli hypoglykémii, mali by ste vedieť, aký vplyv na vás má táto metóda.

Kedy by ste sa mali poradiť s lekárom??

veľmi vysoká hladina cukru v krvi môže byť nebezpečná

Je dôležité poznamenať, že veľmi vysoké hladiny cukru v krvi môžu byť nebezpečné a je dôležité poznať symptómy a rizikové faktory nasledujúcich stavov:

  • Diabetická ketoacidóza – forma metabolickej acidózy, ktorá sa vyskytuje obzvlášť často ako komplikácia pri cukrovke 1. typu s absolútnym nedostatkom inzulínu.
  • Hyperosmolárny hyperglykemický stav – závažná hyperglykémia, ktorá je obzvlášť častá ako komplikácia diabetu 2. typu.

Ak máte cukrovku 1. typu, hladina cukru v krvi nad 250 mg / dl sprevádzaná hladinami ketónov nad 20 mg / dl a / alebo symptómy ketoacidózy si pravdepodobne budú vyžadovať výlet na pohotovosť kvôli IV tekutinám.

Ak máte problém udržať si hladinu cukru v krvi pod kontrolou, poraďte sa so svojim lekárom.

Udržujte hladinu cukru v krvi stabilnú

Udržiavanie stabilnej hladiny cukru v krvi zdravou výživou

Pre niekoho s cukrovkou môže byť veľmi ťažké udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Musíte sa však snažiť udržať hladinu cukru v krvi na konštantnej úrovni a vyhýbať sa vysokým a nízkym hladinám cukru v krvi. To sa dnes stalo mantrou starostlivosti o diabetes. Rovnako ako vrcholový športovec, ktorý vždy cvičí, aj diabetik musí vždy pracovať na udržaní normálnej hladiny cukru v krvi. Ide o relatívne nový koncept. Diétu, cvičenie a lieky je potrebné optimalizovať každý deň, aby sa predišlo komplikáciám spôsobeným cukrovkou a viedlo sa k dlhému a zdravému životu. Rozdiel je v tom, že odmena za všetky tieto práce príde neskôr.