zdravá výživa, recepty

Zdravá strava – aké sú priaznivé účinky paradajok

zdravá výživa sklenená slama rajčinová šťava nakrájaná

Pre jedného Zdravé stravovanie paradajky sú obzvlášť vhodné. Či už vo svojej vlastnej záhrade, na terase alebo na balkóne, paradajky môžete pestovať kdekoľvek. V nasledujúcom texte sa dozviete o zdravých vlastnostiach paradajok a prečo môže byť len prospešné využiť priestor, ktorý máte k dispozícii na ich pestovanie. Dôležitú úlohu hrá aj druh paradajok, pretože nie všetky chutia.

Zdravá strava – pozitívne účinky paradajok

zdravé paradajky lahodné umyté vitamíny s pozitívnym účinkom

Zdravé stravovanie – Paradajky pre silné kosti

Nedávny výskum ukazuje, že ženy, ktoré pravidelne jedia paradajky, menej často trpia osteoporózou a majú silnejšie kosti. Je to vďaka dobre známemu antioxidantu lykopénu a súčasne pozitívnym účinkom ďalších látok obsiahnutých v paradajkách.

Zdravé stravovanie – Paradajky pre srdce

Paradajky pomáhajú znižovať hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov. To platí pre surové paradajky, ako aj pre varené paradajky a pre tie, ktoré sa konzumujú ako doplnok stravy. Predtým sa verilo, že hlavný antioxidant lykopén chráni kardiovaskulárny systém. Nedávno objavené flavonoidy, ako napríklad esculeosid A, majú tiež protizápalové účinky a znižujú riziko kardiovaskulárnych chorôb a infarktu.

Zdravá strava má vplyv na rakovinu a hmotnosť

zdravé užitočné tipy výhody nevýhody paradajky schudnúť

Zdravé stravovanie – Účinok paradajok proti rakovine

Riziko vzniku rakoviny sa zvyšuje, keď je v tele zvýšený oxidačný stres a dochádza k zápalu. Je dokázané, že paradajky chránia mužov pred rakovinou prostaty a pomáhajú telu vyrovnať sa s bunkami, ktoré sú už choré a mutujúce. Pomáha tomu alfa-tomatín. Je rovnako účinný pri ochrane pred rakovinou prsníka.

Zdravé stravovanie pre zdravú váhu

Diéty, ktoré konzumujú veľa paradajok, pomáhajú udržiavať zdravú hmotnosť. Paradajka pre svoju sladkú chuť pomáha tým, ktorí radi jedia sladké veci a len nedávno sa ich vzdali. Varenie a sušenie paradajok sústredí sladkosť. Pripravte si preto paradajkové omáčky s množstvom paradajok a sušené paradajky pridajte do šalátov. Nezabudnite, že všetka prírodná zelenina prispieva k skvelej postave. Jedlo by ste preto mali navrhovať rôznymi spôsobmi.

Veľkosť a farba paradajok sú dôležité pre zdravú výživu

zdravé paradajky pozitívny efekt červené lahodné skloMalé paradajky obsahujú desaťnásobok koncentrácie zdraviu prospešných látok. Zvlášť cherry paradajky sú preto obzvlášť účinné pre zdravú výživu. Čím silnejšia je farba, chuť a aróma, tým sú tieto drobné plody zdravšie. Ak máte pre svoju záhradu k dispozícii menej miesta, je najlepšie zasiať cherry paradajky ako veľké odrody. Sú kompaktnejšie a tiež oveľa zdravšie. Niektoré výskumy ukazujú, že látky v oranžových a žltých paradajkách telo najľahšie vstrebáva. Ak teda máte radi pestrejšie odrody, zvážte ich aj vo svojej záhrade. Varenie paradajok je tiež dôležité. Lykopén a ďalšie látky sú organizmom ľahšie absorbované po tepelnom spracovaní a najmä vtedy, keď sa do paradajok pridáva olivový olej. Z tohto dôvodu je stredomorská strava tiež jednou z najzdravších na svete. Šaláty s olivovým olejom a čerstvou paprikou pripravte v rúre s paradajkovou omáčkou.

 Zdravá strava – Nie každé telo má rád paradajky

zdravé paradajkové červené rezanie jesť recepty na varenie

Paradajky patria do rodiny zemiakov. Ďalším ovocím z tejto rodiny sú baklažány, paprika a zemiaky. Táto zelenina je obviňovaná z rôznych chorôb imunitného systému. Mnoho ľudí, ktorí nemôžu tolerovať mliečne výrobky, lepok alebo vajíčka, zisťuje, že bez paradajok sa cítia lepšie a príznaky ako bolesť kĺbov, zvýšená hmotnosť a gastrointestinálne a kožné problémy ustupujú. Ak máte autoimunitné ochorenie, zelenine z tejto skupiny by ste sa mali vyhnúť Zdravé stravovanie Tipy Poraďte sa s dietológom.

Zdravá výživa a niekoľko receptov s paradajkami

lahodná zelenina druhy odrody vynikajúce liečivé vlastnosti

Paradajky sú samy osebe vynikajúce, ale tu je niekoľko receptov, ktoré ich kombinujú so zaujímavým ovocím. Možno sa vám páči, ako sa rôzne chute navzájom dopĺňajú.

Zdravá výživa – paradajkový a melónový šalát (4 porcie)

 • Veľká paradajka, nakrájaná na kocky
 • Šálka ​​cherry paradajok, prekrojená na polovicu
 • Pohár vodného melónu, nakrájaný na kocky
 • Polovica červenej cibule, nakrájaná na tenké plátky
 • 100 g rozdrobeného syra feta
 • Olivový olej a balzamikový ocot podľa chuti
 • soľ

Všetky suroviny spolu zmiešame a šalát necháme 10 minút odstáť, aby sa chute zmiešali. Ak chcete, môžete ho ozdobiť mätou alebo bazalkou.

Zdravá strava – paradajkový a čerešňový šalát (4 porcie)

 •  2 veľké paradajky, tenké plátky
 • Pol šálky čerešní bez kôstok
 • Olivový olej a soľ

Paradajky rozotrieme na tanier a ozdobíme višňami. Šalát dochutíme soľou a olivovým olejom a podľa potreby pridáme bazalku alebo čerstvý koriander.

Zdravá strava – šalát z paradajok, pomarančov a reďkoviek

 • Dve veľké paradajky, nakrájané na plátky
 • Jeden olúpaný pomaranč, nakrájaný na plátky
 • 5-6 reďkoviek, nakrájaných na plátky
 • Jarná cibuľka
 • olivový olej
 • soľ a korenie

Paradajky, pomaranče a reďkovky posypeme a posypeme jarnou cibuľkou. Šalát ochutíme olivovým olejom, soľou a korením.

      zdravé tipy odporúčané jesť používať červené lahodné

Ako môžete chrániť svoju pokožku pred UV žiarením