Na zdravie

Kde je ochranná maska ​​povinná a aké sú sankcie za nedodržanie: Zaujímavosti

Používanie respirátora na ochranu pred koronavírusom zostáva kontroverzným problémom. Zatiaľ čo v niektorých ázijských krajinách je maska ​​na tvár takmer súčasťou každodenného oblečenia, občania iných krajín si na toto opatrenie napriek pandémii nechcú zvyknúť a naďalej ho odmietajú. To následne spôsobuje, že niektoré vlády povinne nosia ochrannú masku, čo samozrejme spôsobuje pobúrenie mnohých odporcov. Aj v Nemecku sa zvažuje zavedenie povinnej ochrannej masky na verejnosti.

Na Ďalekom východe povinná ochranná maska ​​zastavila epidémiu

V ktorých ďalších krajinách je ochranná maska ​​povinná a za akých podmienok? Aké sú sankcie za nedodržanie nariadenia a prečo to majú niektoré národy ťažšie ako ostatné? Zostavili sme niekoľko zaujímavých informácií na túto tému nižšie. Samozrejme, musíte sa sami rozhodnúť, či ste v konečnom dôsledku za požiadavku masky.

V Nemecku by mala byť ochranná maska ​​povinná?

Ochranná maska ​​je povinná v rôznych krajinách sveta - funguje alebo nie

V Nemecku zatiaľ nemusíte používať tvárovú masku. Diskutuje sa však o tom, či by mala byť ochranná maska ​​povinná aj pre nás. Koniec koncov, mnoho krajín teraz ukazuje cestu. Kórea dokonca dokazuje, že takto obsahovala šírenie vírusu. Väčšina Nemcov je však proti. Aky je dôvod?

Určite jeden z dôvodov je ten, že v skutočnosti vlastne neviete, či nosenie tvárových masiek skutočne niečo robí. WHO hovorí, že iba chorí by ho mali nosiť, aby nenakazili zdravých ľudí, zatiaľ čo iní odborníci odporúčajú ochrannú masku pre každého. Alexander Kekulé je napríklad jedným z virológov, ktorí obhajujú nosenie masiek. “Výpočet je veľmi jednoduchý: Štatisticky jedna infikovaná osoba nakazí Coronou ďalších troch ľudí.” S jednoduchou ochranou úst a nosa môže ktokoľvek pomôcť znížiť mieru infekcie na menej ako jednu osobu. Ak dosiahneme túto kvótu, epidémia sa skončí, “povedal virológ pre BILD.

Skepticizmus medzi Nemcami

Nemci sú povinní používať ochranné masky, pretože si vážia svoju individualitu

Ale práve pozícia WHO je jedným z dôvodov, prečo Nemci nechcú nosiť respirátor: „Ak to nechráni mňa, ale iba ostatných, prečo by som to mal nosiť?“ To, čo znie na prvý pohľad násilne, je psychologicky normálne. Ľudia sú ochotnejší prinášať obete (aj keď len s jednoduchou maskou), ak im to zachráni život. Toto myslenie nie je len individuálne, môže byť typické aj pre celý národ a Nemecko je jedným z nich.

Kde je ochranná maska ​​povinná a aké sankcie sa platia za nedodržanie

Nemci navyše oceňujú ich individualitu. To sa však stratí nosením tvárovej masky, ktorá zakrýva aj nos. Naproti tomu napríklad v Ázii platí kolektivizmus. Na výraznej tvári človeka nezáleží. Preto je v týchto krajinách jednoduchšie a rýchlejšie nosiť masku, a to aj bez existujúcej pandémie. To, že je ochranná maska ​​v súčasnosti povinná, tam nikoho netrápi.

Viera v národ tiež hrá svoju rolu, pokiaľ ide o dobrovoľné nosenie respirátora. A ak to nefunguje dobrovoľne, vlády sú nútené zaviesť povinné ochranné masky. Doteraz je však Jena prvým nemeckým mestom, v ktorom je pri nákupoch povinné nosiť masku.

V Rakúsku sa nedávno stali ochranné masky povinné

Nové opatrenia proti Covid -19 v Rakúsku - ochranné masky na verejnosti

Doteraz bola ochranná maska ​​povinná iba v supermarketoch. Od 14. apríla 2020 ho však musí nosiť aj vo všetkých ostatných obchodoch a verejnej doprave – potom, čo bude mať obyvateľstvo týždeň na to, aby sa vybavil tvárovou maskou. Nemusí to byť nevyhnutne špeciálna maska ​​s filtrom. Alternatívne je možná aj jednoduchá tkanina.

Je len dôležité, aby boli zakryté ústa aj nos. Kto nedodržiava predpisy, hrozí mu pokuta 50 eur. Na pracovisku platia dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Chránič na zuby tam teda zákon nevyžaduje. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz povedal: „Tento krok je potrebný na zníženie ďalšieho šírenia.“

Česká republika

Česká republika tiež vyzýva ostatné krajiny, aby používali respirátory

V Českej republike je chirurgická maska ​​povinná ako ochranná maska. Česká republika je tiež prvou európskou krajinou, ktorá zaviedla požiadavku na masku. 29. marca sa český premiér dokonca obrátil na amerického prezidenta Donalda Trumpa so správou: „Mr. Vážený pán prezident, skúste bojovať proti vírusu českým spôsobom. Používanie jednoduchej látkovej masky znižuje šírenie vírusu o 80%. “

Pokuta vo výške 10 000 korún môže byť zaplatená, ak niekto v Českej republike nedodržiava tento zákon a je prichytený na verejnosti bez ochrannej masky. To zodpovedá zhruba 364 eurám.

Slovensko

Trendový prezident Slovenska s tvárovou maskou, ktorá ladí k outfitu

Po Českej republike tiež Slovensko zaviedlo zákon, ktorý vyžaduje, aby obyvateľstvo nosilo respiračné masky. A hoci sú ostatné krajiny voči požiadavke na masku skeptické, Slováci, podobne ako Česi, pevne veria, že toto opatrenie môže obmedziť šírenie Covid-19. Ak nedodržíte požiadavku na masku, musíte zaplatiť pokutu 1000 eur.

V Bulharsku sa nedávno stali ochrannými rúškami povinné

V Bulharsku je ochranná maska ​​v týchto dňoch na verejnosti dočasne povinná

V Bulharsku je ochranná maska ​​povinná na verejnosti a tiež v uzavretých miestnostiach už niekoľko dní (od 12. apríla 2020). Toto nariadenie má zatiaľ trvať len do 26. apríla 2020. Tento zákon bol predstavený 30. marca, potom ho však minister zdravotníctva Kiril Ananiev stiahol. Ako dôvod uviedol, že neexistuje verejný konsenzus.

V prípade porušenia môže byť uložená pokuta. V lekárňach je nedostatok ochranných masiek, a preto si môžete kúpiť len kus masky na dýchanie. Preto ako ochranu nemožno používať len masky, ale aj iné typy tvárových masiek, ako napríklad šatku alebo ochranné masky vyrobené vlastnými rukami. Spoločnosti dostávajú finančnú podporu od vlády.

Bosna a Hercegovina a Severné Macedónsko

V Bosne a Hercegovine a Severnom Macedónsku je ochranná maska ​​povinná

V Bosne a Hercegovine je ochranná maska ​​povinná od 29. marca 2020 a v sarajevskom kantóne od 30. marca 2020 musia byť tiež nasadené ochranné rukavice. Porušenia môžu byť potrestané. Podobné je to v Severnom Macedónsku. V supermarketoch a obchodoch je potrebné nosiť masky, rovnako ako rukavice.

Maroko

V Maroku je zákonnou požiadavkou používanie tvárových masiek

Povinnosť ochrany masky samozrejme presahuje rámec Európy. Maroko je napríklad jednou z afrických krajín s týmto nariadením. Masky vyrábajú textilné továrne v samotnej krajine na žiadosť vlády, pričom sa očakáva zvýšenie kapacity z 3,3 milióna denne na 6,6 milióna. Populácia si potom môže kúpiť tieto respirátory za cenu 0,8 dirhamu (0,07 centa).

Ďalším veľkým rozdielom voči predpisom v Európe je trest pre tých, ktorí nový zákon porušia. Pokiaľ je ochranná maska ​​povinná, občanom, ktorí ju nedodržia, hrozí pokuta až do 1 300 dirhamov (necelých 115 eur) alebo trest odňatia slobody až na tri mesiace.

V Indii je ochranná maska ​​povinná

India s ochrannou maskou, karanténou a drastickými sankciami za porušenie

V Indii vláda uzavrela mnohé časti krajiny. Ide o oblasti, ktoré sú obzvlášť husto osídlené. Medzi oblasti, v ktorých je ochranná maska ​​na verejnosti povinná, patrí hlavné mesto Dillí, ako aj Bombaj a Chandigarh. Polícia robí drastické opatrenia na zabezpečenie dodržiavania tohto zákona, ako ukazujú rôzne videá online.

Indický policajt s tvárovou maskou - v prípade porušenia nariadenia hrozí bitie a väzenie

Drepy, facky a dokonca obušky sú niektoré z trestov, ktoré „nepriateľom spoločnosti“ hrozia za nedodržanie požiadaviek na ochranu masky alebo za bezdôvodný odchod z domu. Rovnako môže byť uložený trest odňatia slobody až na dva roky. Dôvodom týchto vysokých trestov je, že krajina sa nedokáže vyrovnať s pandémiou. Žiadna krajina to nemôže urobiť.

Ak vezmeme do úvahy vysoký počet obyvateľov, očakávaná miera infekcií 40% populácie by znamenala, že asi 70 miliónov ľudí bude závislých na nemocnici. 20 miliónov ľudí by potrebovalo intenzívnu starostlivosť. Ošetrovateľský personál v nemocniciach v Indii povedal: „V Indii si nemôžeme dovoliť prehrať túto vojnu.“

Ďaleký východ – chrániče zubov v Číne, Taiwane, Južnej Kórei a spol.

V Číne a ďalších ázijských krajinách sú masky na tvár súčasťou každodenného života

Pravdepodobne každý videl obrázky alebo videá z ázijských krajín s ľuďmi s tvárovými maskami. V krajinách, ako je Čína, sú napríklad chrániče zubov bežné a sú súčasťou ich každodenného života – na jednej strane, aby ste sa chránili pred vysokou úrovňou znečistenia ovzdušia, na druhej strane na ochranu ostatných pred infekciou, keď ste sami chorí. A to dokonca aj pri jednoduchom prechladnutí a najmä od vypuknutia koronavírusu. Skutočnosť, že sa ochranná maska ​​stala tiež povinnou, údajne prispela k pomerne rýchlemu a úspešnému boju proti vírusu v Číne, Taiwane a Južnej Kórei.

Izrael

Izrael zakázaný kvôli koronavírusu - povinná ochranná maska ​​a zákaz vychádzania v krajine

Rovnako ako v Bulharsku, požiadavka na masku v Izraeli je účinná od 12. apríla 2020. Toto nariadenie ministerstva zdravotníctva sa vzťahuje na verejnosť, pričom malé deti do 6 rokov a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré neumožňujú nosiť dýchacie cesty masky sú z nariadenia vylúčené.

V USA je povinných iba niekoľko ochranných masiek

Ochranné masky sú povinné iba v niekoľkých mestách v USA

V USA zostáva nosenie respirátora do značnej miery dobrovoľné, ako je to v Nemecku. Los Angeles nedávno zaviedlo povinné verejné nosenie, aby sa zabránilo šíreniu. USA v súčasnosti predpisujú najväčší počet úmrtí na Covid -19 na svete – dokonca pred Talianskom. Mnoho odborníkov preto odporúča nosiť masky zakrývajúce ústa a nos, pričom ako príklad uvádzame ázijské krajiny: Čína, Japonsko a Taiwan, krajiny, kde sú dýchacie masky bežnou záležitosťou v každodennom živote, sa epidémia rýchlo dostala pod kontrolu..

Nie je neobvyklé, že chorí ľudia nevykazujú žiadne príznaky, cítia sa fit a zdraví a netušia, že sú infikovaní koronavírusom. V takýchto prípadoch by malo byť výhodou, ak je ochranná maska ​​povinná. Tiež chráni zdravých ľudí pred chorými ľuďmi, aj keď človek nemá podozrenie, že existuje zvýšené riziko infekcie.