Na zdravie

Podľa WHO zdraví ľudia nepotrebujú dýchacie masky

Aktualizácia z 5. júna 2020: WHO odporúča používať látkové masky, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. 

Strach z koronavírusu je taký veľký, že veľa ľudí kupuje prázdne supermarkety a lekárne. Čím ďalej sa epidémia koróny šíri, tým viac ľudí si hromadí respiračné masky. Vysoký dopyt tiež zvyšuje ceny. Veľký záujem o respirátory je v súčasnosti pochopiteľný, ale úplne zbytočný. Podľa odborníkov by takéto masky mali nosiť iba infikovaní ľudia a zdravotnícky personál. Hygiena rúk a udržiavanie odstupu od ostatných ľudí sú na prvom mieste.

Podľa WHO nie sú respirátory pre zdravých ľudí

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) respiračné masky nie sú účinným spôsobom prevencie choroby pre zdravých ľudí. Chirurgické masky sú nepohodlné, preto ich možno budete musieť často upravovať a dotýkať sa rukami. Alebo si ich natiahnete ďaleko cez bradu, budete jesť, piť alebo fajčiť a potom si ich opäť oblečiete. Nesplní to účel a zvyšuje riziko infekcie.

Kedy by ste mali použiť masku? (Podľa SZO)

Žena nosí na verejnosti respirátor

– Ak ste zdraví, masku musíte nosiť iba vtedy, ak sa staráte o niekoho s podozrením na infekciu Covid-2019.

– Pri kašľaní alebo kýchaní noste masku.

– Masky sú účinné iba vtedy, ak sa používajú v kombinácii s častým umývaním alebo dezinfekciou rúk.

– Keď nosíte masku, musíte vedieť, ako ju používať a ako s ňou správne zaobchádzať!

Ak ty v tesnom kontakte s infikovanou osobou v stoji maska ​​znižuje riziko prenosu choroby. Ak máte príznaky koronavírusu alebo vám bola diagnostikovaná diagnóza, môže maska ​​chrániť aj ostatných. Masky sú preto životne dôležité pre zdravotníckych a sociálnych pracovníkov starajúcich sa o pacientov a odporúčajú sa aj pre rodinných príslušníkov, ktorí sa potrebujú starať o niekoho chorého – v ideálnom prípade by pacient aj opatrovateľ mali mať masku. Nemá zmysel, ak sa mestom prechádzate len s tvárovou maskou a ste 2 metre od ostatných ľudí.

Nosenie masiek na verejnosti

Teraz existuje aj niekoľko prípadov, keď sa ľudia nakazili od pacientov, ktorí zjavne ešte nemali žiadne príznaky. Inkubačná doba koronavírusu je 2 až 14 dní. V priemere to trvá 5 až 6 dní od okamihu, keď sa nakazíte, do prvého výskytu symptómov. Ak máte podozrenie, že ste sa mohli nakaziť, ale zatiaľ nevykazujú žiadne príznaky, malo by zmysel nosiť masku na ochranu ostatných. Správne používanie masky je veľmi dôležité.

Ako užitočné je nosiť masky na ochranu dýchacích ciest

Obaja chirurgické masky a respirátory N95 by sa mal použiť iba raz a potom zlikvidovať. Lekársky personál používa pre každého pacienta novú masku, čiastočne preto, že masky môžu byť počas používania kontaminované vírusmi. Pretože je ale masiek nedostatok, spotrebitelia by mohli byť v pokušení ich znova použiť a prípadne šíriť vírus na iné povrchy alebo objekty. Aby sa zabránilo tejto možnosti, zdravotnícki pracovníci si čistia ruky vždy, keď si odstránia masku.

Žena nosí látkovú masku a čaká na autobusovej zastávke

Pokiaľ ide o prateľné látkové masky, ktoré sú v predaji, existujú dôkazy, že opakovane použiteľné masky nie sú tou najlepšou voľbou. Štúdia BMJ z roku 2015 zistila, že zdravotnícki pracovníci, ktorí používajú látkové masky, sú častejšie infikovaní respiračnými chorobami ako tí, ktorí používajú jednorazové chirurgické masky, aj keď ich pracovníci umývajú na konci každej smeny. Prienik tkanivových masiek časticami bol takmer 97% a lekárskych masiek 44%. Vo všeobecnosti je potenciál kontaminácie takýchto látkových masiek skutočným problémom, najmä ak nie sú riadne vyčistené. Ak sa však rozhodnete použiť opakovane použiteľnú masku, je vhodné prať ju na vyššiu teplotu, najmenej 70 – 90 stupňov, a potom vyžehliť.

Ako by ste mali nosiť respirátory a ako ich likvidovať??

Robia chirurgické respirátory skutočne ochranu pred koronavírusom

Dobrý ochranný účinok je dosiahnutý iba vtedy, ak sú masky na tvár správne používané. Podľa WHO by sa mali dodržiavať tieto pravidlá:

– Pred nasadením masky si dezinfikujte ruky dezinfekčným prostriedkom na ruky na báze alkoholu alebo tekutým mydlom a vodou.

– Zakryte si ústa a nos maskou. Zložte kovový pás cez nos a uistite sa, že medzi tvárou a maskou nie sú žiadne medzery.

– Počas používania sa nedotýkajte masky; ak sa dotknete masky, dezinfikujte si ruky dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu alebo tekutým mydlom a vodou.

– Vymeňte masku za novú, hneď ako bude vlhká a nepoužívajte jednorazové masky dvakrát.

– Odstráňte masku zozadu (nedotýkajte sa prednej časti masky). Ihneď ich zlikvidujte v uzavretom koši; Potom si dôkladne umyte ruky mydlom.

Čo by ste mali urobiť, aby ste sa chránili??

Každý by mal urobiť nasledujúce opatrenia, aby zabránil šíreniu koronavírusu a iným infekciám:

– Často si umývajte ruky a používajte odporúčanú dobu 20 sekúnd.

– Ak si nemôžete umyť ruky, použite dezinfekčný prostriedok na ruky – napr. Po dotyku zábradlia, kľučky dverí alebo vo verejnej doprave.

– Je dôležité nedotýkať sa tváre, pretože takto sa vírusy prenášajú z vašich rúk do úst alebo nosa a vstupujú do vášho tela. To sa ľahko hovorí, ale ťažko robí? Tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu zmeniť tento zvyk.

– Pri prechádzke supermarketom alebo čakaní v rade sa zdržujte 2 metre. Vyhnite sa podávaniu rúk. V prípade vírusov, ktoré sa prenášajú kvapôčkami, je dôležité, aby ste sa nedostali tak blízko, nevykašliavali ste sa a nemali dlhší hlasový kontakt z blízka. Najlepšie je zostať doma!

Poverenia:

Svetová zdravotnícka organizácia / Kedy a ako použiť masku

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb: Ako sa chrániť

Študujte v časopise BMJ o účinnosti látkových masiek v porovnaní s lekárskymi maskami