fitness

Tréning na dovolenke – aby ste mohli relaxovať a zároveň zostať vo forme

beh alebo beh na dovolenke zostaňte vo forme so športovým oblečením

Bez ohľadu na to, či cestujete za prácou alebo za zábavou, nie je neobvyklé, že mnoho športovo založených ľudí je uprostred tréningu. Avšak to, ako sa s tým vysporiadate, keď ste mimo a v okolí, vám môže pomôcť v určitých dňoch zlepšiť kondíciu. Dovolenka v zahraničí môže byť spojená s behom alebo krížovými tréningami. Tieto prekážky je však možné ľahko prekonať niekoľkými praktickými prístupmi. Kým odpočívate a relaxujete, nemusíte na dovolenke obetovať cvičenie.

Tréning na dovolenke si naplánujte vopred

Cvičenie s vlastnou hmotnosťou na pláži so šprintom

Odchod na dovolenku alebo na služobnú cestu môže vo vašom živote vyhodiť mnoho vecí z rutiny – vrátane diéty a režimu silového tréningu. Miesto, kam cestujete, často nemá vybavenie, ktoré bežne používate na cvičenie. Máte šťastie, ak sú v telocvični v hoteli nejaké činky. Ak si napríklad prenajmete dom, na dovolenke môže chýbať vybavenie na školenia.

človek balansuje na lane medzi dvoma palmami v exotickej destinácii na výlet

Mohli by ste nájsť posilňovňu vo svojom okolí a zaplatiť za denný lístok, ale je to nepravdepodobná možnosť, ak ste uprostred prírody. Oddýchnuť si od bežnej dennej rutiny je o tom, že máte čo navštíviť a čo vidieť. Účasť na hodinovom školení nemusí byť vo vašom programe.

žena na pláži, dvíha činky v mori

Potom je tu aj prázdninová diéta. Keď ste doma, je ľahké držať sa svojho denného menu. Môžete si naplánovať jedlo a naplniť chladničku množstvom zdravých potravín. Keď ste však na dovolenke, možno nemáte prístup do kuchyne, takže budete veľa jesť, najmä na miestach, ktoré nie sú známe svojim „ľahkým“ menu. Je to čas rozmaznávať sa a nechať to tak. Ako teda môžete tvárou v tvár týmto výzvam udržať rovnováhu pri cvičení na dovolenke a zároveň si užívať voľný čas??

Beh na dovolenke

beh na pláži ako tréning na dovolenke a cvičenie na cestách

Beh alebo beh napríklad ponúka jedinečný spôsob, ako preskúmať oblasť, ktorú navštevujete. Nezabudnite sa vcítiť do terénu, aby ste vedeli, aký prevodový stupeň zvoliť a ktorou cestou sa vydať. Takéto školenie na dovolenke mimo domova môže mať aj nečakaný prínos v tom, že vás netradične pripraví na ďalšie športové podujatie, akým je maratón. Skúste behať každý druhý deň. Týždeň prázdnin považujte za týždeň údržby a obnovy. To znamená, že ste zastaraní a sústredíte sa na to, aby ste do budúceho týždňa urobili toľko, aby ste vyplnili prázdnotu.

beh na dovolenke na pláži ako alternatíva k behaniu v meste

Môžete naplánovať 3-4 kvalitné behy týždenne. Striedajte beh každý druhý deň, pokiaľ je to možné, začnite čo najskôr, aby vám nič neprekážalo a celý deň ste v strese. Tiež by ste mali na dovolenke cvičiť čo najkratšie a najrýchlejšie – ak behom týždňa bežne beháte 45 – 60 minút, skúste namiesto toho dvakrát kratšie a namáhavejšie cvičenia. Vykonajte napríklad dva 30-minútové intervalové behy, 40-minútový beh bez námahy a dlhý, progresívny beh. Ak beháte trikrát, odstránite 40 -minútový ľahký beh. Keď cvičíte kratšie a ťažšie, vynakladáte maximálne úsilie a ušetríte čas pre rodinu.

Spojte šport s potešením

Hra s rodinou a deťmi skákajúcimi do jazera z plošiny

Cvičenie si teda naplánujte vopred, keď ste na dovolenke. S pomocou niektorých webových stránok môžete dokonca vidieť svoje bežecké trasy na začiatku cesty. Alebo si overte vo svojom hoteli trasy a dostupné fitness vybavenie. Vedieť, čo je možné, vám môže pomôcť upokojiť myseľ a ušetriť čas plánovaním tréningov na dovolenke. Hranie s rodinou na dovolenke má tiež mnoho výhod. To vám umožní zotaviť sa z nárokov na intenzívne cvičenie a rozhýbať sa so svojimi obľúbenými ľuďmi prostredníctvom iných aktivít, ako je plávanie, šnorchlovanie, nástup na palubu, tobogány, bicyklovanie a ďalšie. Vaše deti a vaše telo vám budú vďačné.

dve ženy cvičia na pláži s penovými valcami a činkami

Vyvážte svoje jedlo a zostaňte hydratovaní. Súčasťou cvičenia na dovolenke je to, ako sa cítite, keď sa odchýlite od bežnej stravy. Energetická hladina môže klesnúť, najmä ak nepijete dostatok tekutín. Skúste sa držať pravidla 80/20 a 80% času jedzte vyváženú a zdravú výživu, pričom 20% času jete zábavné a skôr nezdravé jedlá. Vezmite si so sebou fľašu vody, aby ste si pripomenuli, že si dáte celý deň. Pokiaľ ste počas týždňa dosiahli minimálnu úroveň cvičenia, návrat môžete ľahko dohnať. Kto vie, možno nájdete nový spôsob, ako zlepšiť svoj výkon pri cvičení.

Preskúmajte oblasť

žena a muž behajú v zime medzi snehom a horami

Keď ideme na dovolenku, väčšinou sa sťahujeme do nového prostredia, či už je to prázdniny na vidieku, prímorské letovisko alebo prestávka v meste. Z tohto dôvodu sa pokúste riešiť nové dovolenkové prostredie a nie sedenia, ktoré bežne robíte doma. Ak sa teda bežne prechádzate po meste, skúste sa prejsť po pláži. Ak väčšinu cvičenia cvičíte na bežiacom páse, skúste behať po úsekoch. Uvedomte si, že by ste pravdepodobne nemali zaťažovať telo tak, ako pri bežných sedeniach. Mohli by ste sa zraniť. Ak chcete vidieť niektoré z pamiatok, naplánujte si bežeckú trasu, ktorou sa môžete vydať na niektoré z miestnych atrakcií.

Zodpovedajúce športové oblečenie na dovolenku

Skupina mladých ľudí, ktorí sa na zimnej dovolenke strečujú v snehu

Pri balení sa zamyslite nad typom terénu, na ktorom budete behať. Bude kopcovitý, mokrý, plochý? Chystáte sa behať po pláži alebo na ulici? Ak máte pochybnosti, naplánujte si trasu pomocou online mapovacieho nástroja. Ak viete, v akom teréne ste na dovolenke, môžete si podľa toho pribaliť aj správnu bežeckú obuv. Okrem toho, že si zabalíte to správne oblečenie do podnebia, vezmite si teplo, ktoré odvádza vlhkosť, slnečné okuliare a klobúk, ako aj slušné rukavice na chlad, ak sú zimné prázdniny.

žena v telocvični v športovom oblečení robí kliky

Fitness pásy sú napríklad skvelé pre chvíle, keď potrebujete cvičiť na dovolenke, ale nemôžete sa dostať do posilňovne. Penový valec môže byť objemný, ale dovolenka je ideálnym časom na to, aby ste svojmu telu dopriali pozornosť, ktorú potrebuje na odpočinok potom, ako tvrdo cvičíte. Môže byť tiež užitočné priniesť si so sebou kvalitné oblečenie, aby ste boli vždy dobre viditeľní na neznámych tréningových trasách.

Trénujte flexibilne a realisticky

Starší muž cvičí jogu v prírode pred jazerom

Pri dodržiavaní cvičebného plánu musíte byť realistickí, pokiaľ ide o to, čo môžete dosiahnuť. Z tohto dôvodu je lepšie byť flexibilný. Ak má váš tréningový plán napríklad naplánovaný šprint, ale zostanete v polovici hory, pravdepodobne ho nebudete môcť dokončiť. Pred odchodom na dovolenku premýšľajte o tom, aké alternatívne sedenia môžete robiť, a načerpajte inšpiráciu na internete, ak narazíte na problémy. Majte na pamäti, že na dovolenke možno nemáte WiFi. Ak teda premýšľate o alternatívnych sedeniach, je väčšia pravdepodobnosť, že ich budete môcť dokončiť.

Poznať trasu

muž v bielych šatách cvičí jogu na pláži

Môže byť skvelé trénovať na mieste, kde ste ešte nikdy neboli v úplne novej kultúre. Ale ak sa nepripravíte poriadne, veci môžu byť aj trochu katastrofálne. V prvom rade si naplánujte a vytlačte trasu, keď idete na prázdniny alebo cvičte. Ak to neurobíte, môžete sa ľahko stratiť. Tiež by ste sa mali miestnych spýtať na trasu, ktorou by ste sa chceli vydať. Chystáte sa von počas festivalu? Existujú v tejto oblasti divé psy? Ak ste sa zranili, kde je najbližšia nemocnica alebo ambulancia lekára? Znie to možno trochu dramaticky, ale na tieto otázky musíte myslieť. Ak zistíte odpovede, budete v bezpečí.

Buďte dobrodružní

veslovanie na kanoe ako tréning na dovolenke pre kondíciu a lepšiu formu

Ste predsa na dovolenke. Je teda ideálny čas skúšať nové veci. Robte preto cvičenia, ktoré ste nikdy predtým nerobili, či už sa venujete morskej kanoistike, horolezectvu alebo bicyklovaniu. Cvičenie na prázdniny, ako je toto, môže byť skvelé, pretože nemáte pocit, že by ste prišli o prázdniny. Vaše telo bude navyše vyzývať na novú aktivitu, ktorá by mala pomôcť zvýšiť vašu kondíciu. Dúfajme, že budete pokračovať v cvičení, keď budete doma. Samozrejme, skôr ako vyskúšate niečo nové, mali by ste vždy urobiť opatrenia, aby ste boli v bezpečí, a v prípade potreby vyhľadať odbornú pomoc.