Uncategorized

Čierne ríbezle môžu po jedle znížiť hladinu cukru v krvi

Nová štúdia z University of Eastern Finland ukazuje, že čierne ríbezle môžu mať priaznivé účinky na metabolizmus glukózy po každom jedle. Podľa autorov štúdie je požadovaná veľkosť porcie tiež oveľa menšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Okrem toho sa vyrovnáva reakcia krvného cukru na prijatý cukor, pretože plody oslabujú jeho vzostup a oneskorujú jeho pád.

Ako čierne ríbezle ovplyvňujú hladinu inzulínu??

čučoriedky sú bohaté na antokyány a polyfenoly, ako aj na antioxidanty s pozitívnymi účinkami na zdravie srdca

Pozorovaný účinok je pravdepodobne spôsobený polyfenolami a antokyanínmi získanými z bobúľ, ktoré sú v tomto type ríbezlí bohaté. Pozitívne účinky ovocia na zdravie podporili výsledky štúdie fínskych vedcov. V klinickej štúdii bol priaznivý účinok na postprandiálnu glukózovú odpoveď dosiahnutý so 75 g (1,5 dl) čiernych ríbezlí. Jedná sa teda o výrazne menšiu veľkosť porcie ako v predchádzajúcich štúdiách. Čierne ríbezle sa často konzumujú s pridaným cukrom kvôli ich prirodzenej kyslosti, čo môže byť pre spotrebiteľov, ktorí si uvedomujú zdravie, obava. Zdá sa však, že cukor konzumovaný s ním nie je taký nezdravý.

pridanie cukru do kávy môže zvýšiť riziko cukrovky

Bobule sú dôležitou súčasťou zdravej výživy a sú bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a polyfenoly. Doteraz však EÚ v tejto súvislosti neschválila žiadne zdravotné tvrdenia. V posledných rokoch bolo vykonaných mnoho štúdií na sledovanie jeho účinkov na metabolizmus glukózy. Tmavé bobule ako čierne ríbezle a čučoriedky dosiahli najpresvedčivejšie výsledky. Bobule čiernej farby, ktoré sú bohaté na antokyaníny, v porovnaní s kontrolným výrobkom s rovnakým množstvom cukru oslabujú reakciu krvného cukru na pridaný cukor. Rovnaký účinok majú aj antokyány extrahované z čiernych ríbezlí. Polyfenoly môžu spomaliť absorpciu glukózy z tenkého čreva interakciou s stráviteľnými enzýmami zo sacharidov a transportérov glukózy. Polyfenoly môžu navyše znižovať oxidačný stres a s ním spojený zápal.

Výsledky štúdie

keď je hladina inzulínu vysoká alebo nízka, zmerajte krvnú glukózu glukomerom

V takzvanej štúdii Maqua 26 zdravých účastníkov (22 žien, 4 muži) konzumovalo tri rôzne testované produkty a cukrovú vodu ako kontrolný produkt počas štyroch rôznych študijných návštev. Testovanými produktmi boli pyré z čiernych ríbezlí s prídavkom cukru, produkt z čiernych ríbezlí obsahujúci kvasenú quinoa a produkt z čiernych ríbezlí bez čiernych ríbezlí. Každý z nich a kontrolný produkt obsahovali 31 g dostupných uhľohydrátov a mali podobné zloženie cukrových zložiek. Vzorky krvi boli odobraté pred jedlom nalačno a postprandiálne 15, 30, 45, 60, 90, 120 a 180 minút po jedle a analyzované na glukózu, inzulín a voľné mastné kyseliny..

čierne ríbezle po zvýhodnení metabolizmu glukózy po jedle

V porovnaní s cukrovou vodou mali oba produkty v štúdii s čiernymi ríbezľami po konzumácii zníženú glykemickú odpoveď. Tento účinok bol pozorovaný pri znížení maximálnej hladiny glukózy a inzulínu, pri oneskorenom poklese glukózy a oneskorenom zvýšení voľných mastných kyselín v dôsledku hypoglykémie. Výhoda bola posilnená aj v prípade výrobku s čiernymi ríbezľami vďaka inovatívnej produktovej základni. Výsledky štúdium Podporte predchádzajúce zistenia o pozitívnych účinkoch čiernych ríbezlí na reakciu krvného cukru po jedle a ukážte vplyv menšej veľkosti porcie. Menšie výkyvy hladiny cukru v krvi a inzulínu a zlepšená citlivosť na inzulín môžu na dlhší čas znížiť riziko cukrovky 2. typu. Čierne ríbezle sú zaujímavou surovinou pre potravinársky priemysel vďaka vysokému obsahu antokyanínov a ľahkej dostupnosti. Okrem toho je možné tieto potraviny spracovať na nové zdravé a chutné výrobky.