Uncategorized

Chrípka alebo nachladnutie: reakcia tela na chrípku môže podľa novej štúdie zablokovať aj iné vírusy

Pre každého, koho zaujíma, že prechladnutie alebo prechladnutie môže pokaziť sviatočné obdobie, je tu dobrá správa. Ľudia počas chladných dní oveľa menej kýchajú a kašlú. Vedci majú podozrenie, že chrípkové obdobie chráni ľudí pred prechladnutím. Jedna štúdia sa zamerala na dramatický ročný pokles miery bežného nachladnutia od októbra do mája.

Buď chrípka alebo nachladnutie

Žena ležiaca v posteli s chrípkou alebo nachladnutím a horúčkou blokujúca rhinovírus

Vedci zistili, že ľudia nakazení chrípkou, z ktorých tri štvrtiny neochorejú, môžu byť chránení pred rhinovírusom, ktorý je hlavnou príčinou prechladnutia. To by ste teda museli mať obzvlášť smolu na prechladnutie a zároveň aj na chrípku. Vedci v skutočnosti zistili, že chrípka znižuje pravdepodobnosť nákazy vírusom nachladnutia.

V deväťročnej štúdii na 36 000 ľuďoch s vírusmi v dýchacích cestách vedci zistili, že iba osem percent z nich sa nakazilo dvoma vírusmi súčasne. Pacienti s chrípkou mali o 70 percent menšiu pravdepodobnosť prechladnutia ako pacienti s inými vírusmi.

Aj keď je dôležité, aby si zraniteľní ľudia, ako sú deti nad 65 rokov a tehotné ženy, očkovali proti chrípke, aby sa ochránili pred nebezpečnými komplikáciami, zdraví dospelí musia riskovať. Teraz tu však môže byť výhoda. Odborníci sa domnievajú, že reakcia tela na chrípku v dýchacích cestách môže zablokovať infekciu vírusom nachladnutia.

Optimistické výsledky výskumu

Očkovanie proti chrípke vykonáva každoročne zdravotná organizácia

“Je to pozoruhodné zistenie z našej štúdie, že rhinovírus, ktorý bežne spôsobuje prechladnutie, v zime klesá, pretože aktivita chrípky sa zvyšuje.” “Rovnako ako levy a hyeny súťažia o zdroje potravy v Masai Mara, veríme, že tieto vírusy by mohli súťažiť o zdroje v dýchacích cestách.”. "Alebo sa môže stať, že imunitná odpoveď na chrípku tiež ochráni pred prechladnutím." To je to, čo Dr. Sema Nickbakhsh, hlavná autorka štúdie Centra pre výskum vírusov Univerzity v Glasgowe.

malé dieťa s chrípkou alebo chrípkou bojujúce s liekmi

Toto je prvá štúdia na pacientoch, ktorí boli dlhodobo testovaní na 11 vírusov súčasne. Ak majú oba vírusy problémy súčasne, mohlo by to vysvetliť, prečo sú deti mladšie ako päť rokov častejšie prechladnuté. Starší študenti teda patria do vekovej skupiny, ktorá je náchylnejšia na chrípku.

Odborníci strávili deväť rokov počítačovým modelovaním 11 vírusových infekcií a zistili, že iba chrípka A, kmeň obsahujúci prasaciu chrípku a rhinovírus, sa zriedka vyskytujú spoločne. To by mohlo vysvetliť, prečo sa prechladnutie počas vypuknutia prasacej chrípky v roku 2009 znížilo. Chrípkou teda môžu byť bunky aj v dýchacích cestách "dvere" zvonku, ktorý prepúšťa ďalšie vírusy.

Telo produkuje chemickú látku nazývanú interferón na prechladnutie ako krátkodobú imunitnú odpoveď spôsobenú chrípkou počas prvých dní. To môže tiež poskytnúť ochranu pred prechladnutím. “Môj tím v súčasnej dobe vykonáva experimenty s cieľom pochopiť, ako interagujú vírusy vrátane chrípky a rhinovírusu.” To je to, čo Dr. Pablo Murcia, hlavný autor výskumu na univerzite v Glasgowe.

chrípka a nachladnutie nemôžu v tele existovať súčasne

"Ak porozumieme tomu, ako vírusy interagujú a ako sa niektoré vírusové infekcie navzájom podporujú alebo brzdia, možno budeme schopní vyvinúť lepšie spôsoby, ako bojovať proti vírusom.." Link na štúdiu nájdete tu.