Remeselné nápady

Skladacie gule Kusudama – modulárne origami vyrobené z kvetov, hviezd a spol.

Kusudama Origami kvetinová guľa ružovo sivé kamienky

Každý, kto chce rozšíriť svoje origami zručnosti, rád používa „Kusudama“ – zostavenie mnohých modulov origami na vytvorenie umeleckého diela. Každá kvetinová guľa Kusudama skutočne púta pozornosť! V japonskej kultúre sa verí, že Kusudamas odháňa zlých duchov a prináša šťastie. Táto skladacia technika nie je vhodná len pre nadšencov origami, ale pre všetkých, ktorí chcú objaviť svet modulárneho origami. Ak máte vy alebo vaše deti záujem o stavebnice ručných prác a hier, potom by pre vás mohlo byť modulárne origami to pravé nové hobby! Vyskúšaj to!

Kusudama Kvetinové ruže Lotus Origami modro biele

V mnohých ohľadoch je modulárny kusudama origami jednoduchší ako tradičný origami, ktorý zahŕňa skladanie štvorca papiera opakovane, kým nevyjde požadovaný tvar. Nesprávny pohyb v poslednom kroku však môže zničiť výsledok. V Kusudame pracujete s jednotlivými modulmi a relatívne malými kúskami papiera. S trochou praxe každá ďalšia časť funguje lepšie a lepšie. Navyše nepotrebujete veľkú pracovnú plochu ani špeciálne nástroje.

North Flowers Kusudama Star Zelená Oranžová

Modulové origami existuje už stáročia, ale nebolo také obľúbené ako tradičné origami. Jeho znovuzrodenie a rýchly rozvoj sa začali vynálezmi Mitsonobu Sonobeho a Roberta Nealeho v 60. rokoch minulého storočia. Od tej doby je modulárna skladacia technika stále obľúbenejšia a má mnoho stúpencov po celom svete. Knihy odborníka na origami Tomoko Fuse inšpirovali mnoho ľudí k vytváraniu malých umeleckých diel z papiera.

Harmanček Kusudama Fuchsiový zelený

Kusudama origami je vhodná pre deti i dospelých. Deti vo veku 12 a viac rokov môžu objaviť kúzlo jednoduchých trojrozmerných papierových predmetov, zatiaľ čo dospelí môžu vytvárať skutočné majstrovské diela. Pre menšie deti určite existujú nápady s nízkou obtiažnosťou. Rôzne diagramy a návody na skladanie nájdete online na špecializovaných webových stránkach, ako sú www.kusudama.me a www.goorigami.com.

Lopta Kusudama točila viacfarebné pokyny na skladanie

Mnoho začiatočníkov robí chybu, keď sa domnievajú, že toto umenie origami súvisí s konkrétnym druhom kvetu. Japonské slovo „Kusudama“ je možné preložiť ako „medicinbal“. Kusudama origami je origami zložené z niekoľkých identicky zložených jednotiek (modulov), ktoré sú navzájom zlepené a vytvárajú guľu. Kusudama je často označovaná ako predchodca modulárneho origami. V kvetinovej guli Kusudama je každý list papiera zložený do okvetného lístka. Potom sú všetky okvetné lístky zlepené dohromady.

Pokyny na skladanie kvetinovej gule Origami Kusudama

Zo skladaných kvetov a hviezd origami sa dajú vyčarovať veľmi odlišné guličky Kusudama. A ešte lepšie: Nové vzory a variácie sa neustále vymýšľajú a dostávajú iné meno! Tu je len niekoľko najobľúbenejších návrhov, ale zoznam je nekonečný.

  • Harmančeková hviezda
  • Drevená nymfa
  • Kvet Hoya
  • Dúha
  • Severné kvety
  • Hviezdne more
  • Estrella
  • Svetlo
  • Hanami
  • Sakura

Svadobná kytica papierové kvety pastelové pripomenutie farby

Kusudama má toľko tvárí! Tieto fascinujúce kvetinové gule majú množstvo možných použití: dekorácie na stôl, dekorácie okien, darčeky, dekorácie vianočných stromčekov, závesné svetlá, talizmany. Limitom je vaša predstavivosť. Svadobná kytica vyrobená zo samonakladaných kvetov kusudama je navyše skvelou alternatívou k čerstvým kvetom. Môžete ho prispôsobiť svadobnému mottu alebo svadobným farbám a ozdobiť kamienkami a perlami. Ďalšia výhoda: svadobná kytica z papierových kvetov zostane krásna navždy!

Perlová svadobná kytica Kusudama flower ball

Ktorý papier je vhodný pre začiatočníkov?

Ak ste začiatočník, odporúča sa použiť papier do tlačiarne. Je lacné ho nájsť v obchodoch s kancelárskymi potrebami a dodáva sa tiež v rôznych farbách. Samolepky sú tiež skvelé na skladanie origami, pretože väčšina projektov na origami zahŕňa použitie štvorcového listu papiera. Lepiace poznámky nie je potrebné strihať na požadovanú veľkosť a dajú sa ľahko zložiť. Na lepiaci pásik posypte škrobom a už nebude lepivý. Ďalšou ľahko dostupnou alternatívou je baliaci papier. Je ľahké ho nájsť a je dodávaný v mnohých farbách a vzoroch. Kraftový papier je tiež veľmi obľúbený.

Alternatívy k druhom papiera origami tenké

Samozrejme, existuje aj veľký výber špeciálneho papiera origami, ktorý je špeciálne vyrobený na skladanie. Tento papier je pružnejší ako bežný papier do tlačiarne alebo remeselného papiera, a preto je ideálny na skladanie. Listy papiera origami sú väčšinou hranaté a majú rôzne vzory a farby. Klasický papier origami je potlačený iba farbami na jednej strane, ale mnohé z návrhov Kusudamy vyzerajú úchvatne, keď sú kvety vyrobené z obojstranného papiera..

Priečinok Orinami Kusudama je nápomocný

Nástroje, ktoré môžu byť užitočné pri výrobe origami

– Na presné skladanie je veľmi užitočné použiť kostený priečinok. Tento tradičný nástroj je väčšinou vyrobený zo skutočnej kosti alebo dreva. Existujú však lacné modely vyrobené z plastu. Ako alternatíva k priečinku na kosti existuje niekoľko nástrojov na modelovanie hliny, napríklad modelárske palice.

– Pinzety sa tiež osvedčili pri montáži modulov pre skutočnú guľu. Pomocou pinzety spojte moduly k sebe.

– Guličkovým perom môžete origami kvety pekne vyvaľovať smerom von.

– Ak sa moduly pri skladaní loptičky rozpadnú, môžete kusy držať pokope pomocou sponiek alebo sklopných spôn. Dobrým riešením sú aj ozdobné drevené štipce na bielizeň. Akonáhle je lopta pripravená, je možné ich odstrániť.

– Aj keď sa pri klasickom origami Kusudama nepoužije lepidlo, pri niektorých prevedeniach je to jednoducho nevyhnutné. Ale nebojte sa toho. Táto schopnosť prichádza so skúsenosťami.

Kusudama Kulma na kulmu Červená dekorácia na Valentína

Tipy a triky

– Aby boli kvetinové gule krajšie, zvyčajne sa kombinujú až tri rôzne druhy papiera. Uistite sa však, že tieto sú čo najsilnejšie. Použitie rôznych typov papiera môže spôsobiť asymetriu alebo iné problémy.

– Zaistite, aby bol každý modul zložený čo najpresnejšie. Nie je to hneď zrejmé, ale nesprávne proporcie môžu byť rozhodujúce pre celkový efekt umeleckého diela.

– Ak nerozumiete kroku v skladacom sprievodcovi, je užitočné pozrieť sa na nasledujúci obrázok a len testovať.

Nasleduje zbierka jednoduchých návodov na skladanie loptičiek Kusudama. Skúste si poskladať kvetinovú guľu sami a nechajte sa očariť kúzlom modulárneho origami!

Kusudama zvlnenie

Viacfarebná lopta Kusudama Curl

Kusudama Curl Skladací diagram inštrukcií

Venuša Kusudama

Myšlienka kvetinovej gule Venuša Kusudama

Kusudama Venuša kaktus zelené červené kvety

Lily Kusudama

Kusudama Lilies Orange

Darček na strome Kusudama Jarná Veľká noc

Kusudama “Flores de Amizade”

Kusudama Origami Flores de Amizade oranžová biela

Skladacia Kusudama Návod na zostavenie kvetinovej gule

Ozdoby na vianočný stromček Kusudama ružovo biele

Príklady z knihy „Kirigami Origami“ od Ekateriny Lukaševovej

Kusudama guličky odroda hviezdnych kvetov

Guľôčky Kusudama tvarujú kvety hviezdy

modulárne origami kvetinové gule