Recepty

Škubanie namiesto krájania: Vráskavé varianty chleba a nápady na náplň

Vráskavý chlieb s bylinkami a mozzarellou z bochníka Recepty

Toto je skvelý nápad na pikniky, večierky, narodeniny detí alebo len tak – chlieb, ktorý nemusíte krájať! Vďaka svojej štruktúre môžete kúsky jednoducho odtrhávať po častiach. Nový trend pochádza z USA a rýchlo si získal naše srdcia. Tajomstvo trhaného chleba spočíva v spôsobe, akým sa surové cesto preloží a potom vloží do pekáča. Klasický skladaný chlieb s jednotlivými plátkami vrstvenými vedľa seba je ideálny pre začiatočníkov.

Bylinkový cesnakový chlieb z bochníka

Akonáhle ste internalizovali techniky skladania, vašej kreativite, pokiaľ ide o plnenie, neexistujú takmer žiadne obmedzenia. Je váš vysnívaný chlieb sladký s karamelizovanou škoricou a cukrovou kôrkou? Alebo pikantné a krémové s cesnakovým maslom? Uprednostňuje sa aj výdatná plnka so syrom a šunkou. Nakrájanými sušenými paradajkami a fetou dodáte chlebu vynikajúcu grécku notu. S mozzarellou a pestom ste naopak spojili mnoho lahodných talianskych chutí do jedného chleba.

Skladaný chlieb základný recept

Varianty receptov na pokrčený chlieb s bylinkovým maslom

Na cesto budete potrebovať:

230 mililitrov mlieka

60 gramov masla

3 lyžice cukru

2 lyžičky soli

2 veľké vajcia

2 čajové lyžičky sušeného droždia

480 až 510 gramov univerzálnej múky

Voliteľné: 2 lyžice zemiakovej múky, aby chlieb zostal dlhšie mäkký

Tento recept robí chlieb štandardnej veľkosti (pečený na bochníku s rozmermi 22,5 x 12,5 x 6,3 cm).

Skladané chlebové kvasnicové cesto základný recept Pokyny Rozpustíme maslo

Mlieko najskôr zohrejte a zalejte ním maslo, aby sa rozpustilo. Pridajte cukor a soľ a nechajte zmes trochu vychladnúť. Potom do misky pridajte vajíčka, droždie, zemiakovú múku a všestrannú múku. Všetko dobre premiešame a cesto krátko vymiesime. Potom cesto prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem. Dobrým spôsobom, ako rýchlo skontrolovať, či je cesto pripravené, je vykonať test prstom. Ak prstom vtlačíte do cesta dieru, ktorá sa opäť pomaly plní, cesto je pripravené na pečenie. Ak cesto ihneď odskočí, nechajte ho kysnúť ďalšiu pol hodinu.

Pripravte kvasnicové cesto na skladaný chlieb, správnu textúru

Možné problémy s cestom:

Keď sa cesto krčí, je to znak toho, že lepok nie je aktivovaný a cesto sa jednoducho potrebuje trochu viac zotaviť. Cesto prikryte igelitom alebo vlhkou utierkou a o 20 minút znova skontrolujte. Do tohto bodu by sa mal vyvinúť lepok.

Cesto nevykyslo. Najčastejším dôvodom, prečo sa kvasnicové cesto ukáže byť pevné a nie pekne nadýchané, je to, že sa použije príliš veľa múky. Aby ste sa uistili, že používate správne množstvo, odporúčame vám, aby ste si múku odmerali buď stupnicou, alebo opatrne odmerkou.

Pripravte si skladaný chlieb so suchým droždím Cesto správne aktivujte

Cesto i tvarované chleby môžu v zime kysnúť obzvlášť pomaly. Cesto necháme v miske kysnúť, kým nie je viditeľne väčšie, aj keď nie nevyhnutne dvakrát väčšie. Hneď ako sa cesto naplní do foriem na pečenie, nechajte cesto kysnúť, kým nebude mať tri štvrtiny výšky formy na pečenie. Ak je dom chladný, môže to trvať až 2 hodiny.

Skladaný chlieb ako záhyb?

Skladaný chlieb Ako poskladať rôzne tvary Nápady na párty

Teraz sa musíte rozhodnúť, ako chcete tvarovať cesto. Vďaka jasným záhybom, takzvaným „vopred určeným bodom zlomu“, je možné chlieb ľahko porciovať bez príboru. Veľkosť záhybov (ako aj textúra chleba) určujú jednoduchosť vyberania jednotlivých kúskov z bochníka. Tvary a techniky skladania sú rovnako rozmanité ako samotné plnky. V nasledujúcom texte vám ukážeme tri chutné recepty, v ktorých si môžete vyskúšať aj rôzne techniky skladania.

Nakrájaný chlieb nakrájajte v tvare bochníka ako preložené pásy

Skladaný chlieb sa prednostne pečie v bochníku. Cesto najskôr natenko rozvaľkáme na pomúčenej pracovnej doske a posypeme požadovanou plnkou. Kolieskom na pečivo potom krájate cesto rovnobežne na pásy rovnomernej šírky.

Teraz existujú dve možnosti:

  • Môžete buď opatrne položiť pásy na seba a nakrájať túto dlhú hromadu na hromady rovnakej veľkosti. Štvorce cesta sa potom vložia kolmo do vymastenej formy.
  • alebo sklopte pláty cesta v tvare harmoniky a položte ich vedľa seba do tvaru škatule.

Mini skladané chleby s bylinkovým maslom a cesnakom upečte v muffinovej forme

Vráskavý chlieb v muffinovej forme s bylinkami cesnakového masla

Ak nemáte bochník alebo sa vám len nechce piecť celý chlieb, je tento nápad dobrý: mini skladané chleby z formy na muffiny. Mimochodom, tieto sú tiež perfektné pre akcie s väčším počtom hostí, ako sú grilovacie večierky. Sú nielen veľmi chutné, ale vďaka svojmu neobvyklému tvaru obzvlášť pekné.

Prísady do cesnakového masla:

50 gramov masla, mäkké

7 strúčikov cesnaku

1 hrsť kôpru, nakrájaného nadrobno

1 hrsť petržlenovej vňate, nadrobno nasekanej

1/2 lyžičky soli

Vráskavý chlieb v muffinovej forme s bylinkovým maslom a cesnakom

Akonáhle vaše cesto narastie a je pripravené na pečenie, môžete si pripraviť chutnú cesnakovú plnku.

Za týmto účelom jemne nasekajte kôpor a petržlenovú vňať ostrým nožom. Potom už len primiešajte zmäknuté maslo, soľ a nasekaný cesnak. Cesnakovú plnku odstavíme a začneme pracovať s cestom.

Mini skladaný chlieb z muffinovej formy s bylinkovým maslom a cesnakom

Cesto položte na pomúčenú pracovnú dosku a nakrájajte na malé kúsky. Rukami z neho tvarujte kruhy. Každý kruh cesta natrieme bylinkovým maslom. Potom kruh zložte na polovicu a polkruh opäť do stredu. Vezmite 3 takéto balíčky a umiestnite ich rohmi nadol do jamky na muffinovú formu.

Rolky prikryte čistou utierkou a nechajte pol hodiny kysnúť. Jeden žĺtok vyšľaháme s lyžicou mlieka, potom žemle touto zmesou potrieme. Závitky pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov 15 minút.

Vráskavý chlieb z hotového cesta so sušenými paradajkami a mozzarellou

Recept Zupfbrot Slimačí chlieb so sušenými paradajkami, bazalkou, mozzarellou a feta

Ak sa vám nechce robiť kváskové cesto sami, hotové cesto nájdete v chladiacej poličke v supermarkete. Funguje to rovnako dobre. Skladaný chlieb je možné piecť v okrúhlej forme. Syr feta a sušené paradajky môžu pridať príjemnú zmenu a dodať skladanému chlebu výdatnú chuť.

Zloženie:

1 balíček mrazeného chlebového cesta rozmrazeného podľa návodu

2 polievkové lyžice múky na vyvaľkanie

4 veľké strúčiky cesnaku, nasekané

80 gramov syra feta, rozpadaného

80 gramov sušených paradajok, jemne nasekaných

80 gramov strúhaného syra mozzarella

1 hrsť bazalky, nakrájanú nadrobno

4 lyžice rozpusteného masla

Paradajková omáčka, na servírovanie, voliteľné

Varianty skladaného chleba Vykrojte kruhy cesta

Je tu použitá liatinová panvica s priemerom 28 cm. Rozmrazené cesto rozdelíme na 2 časti. Cesto položte na pomúčenú pracovnú dosku a rozvaľkajte ho na hrúbku asi 0,6-1,2 cm. Pomocou kruhového vykrajovača alebo pohára vykrajujeme z cesta kruhy.

Skladaný chlieb s hotovým cestom ako skladaná mozzarella zo sušených paradajok

V strednej miske zmiešajte 2 nasekané strúčiky cesnaku, syr feta, sušené paradajky, mozzarellu a bazalku. Do stredu kruhu cesta dajte 1-2 čajové lyžičky zmesi. Zložte kruh na polovicu a vytvorte polkruh s výplňou medzi nimi a potom oba konce polkruhu zovrite k sebe, aby ste vytvorili tvar slzy. Tento krok zopakujte so všetkými buchtami a rozložte ich na liatinovú panvicu. Rúru predhrejeme na 190 stupňov.

Recept na pokrčený chlieb so sušenými paradajkami, mozzarellou a feta

Rolky prikryjeme a necháme 20 minút kysnúť, potom potrieme rozpusteným maslom. Pečieme asi 15-18 minút do zlatista a posypeme zvyšnou zmesou feta. Pečte ďalšie 2-3 minúty. Zostávajúce 2 strúčiky cesnaku a rozpustené maslo vložte do misky vhodnej do mikrovlnnej rúry a zmes zahrievajte v mikrovlnnej rúre 30 sekúnd. Mini skladací chlieb potrite cesnakovým maslom a podávajte teplé s paradajkovou omáčkou na namáčanie.

Jablkovo-škoricovo pokrčený chlieb v tvare bochníka

Na bochníku pečieme skladaný chlieb s jablkami, škoricou a cukrom

Vráskavý chlieb chutí aj sladko: miesto bylinkového masla jednoducho posypte cesto škoricou a cukrom.

Ingrediencie na sladkú plnku:

30 gramov hnedého cukru

1 lyžička škoricového prášku

¼ čajovej lyžičky čerstvo nastrúhaného muškátového orieška

4 lyžice masla

1 jablko

Karamelová omáčka a hrubá soľ

Kým cesto kysne, vyložte formu na pečenie papierom na pečenie. Na dlhých stranách nechajte asi 3 palce previsu. Papier na pečenie vymastíme maslom. V malej miske zmiešajte hnedý cukor, škoricu a muškátový oriešok. V miske vhodnej pre mikrovlnky rozpustíme maslo. Jablko vykrojíme a nakrájame na 0,6 cm tenké kúsky.

Vykrojíme kruhy z kváskového cesta a preložíme na polovicu a upečieme

Cesto položte na jemne pomúčenú pracovnú dosku a valčekom rozvaľkajte asi 1,5 cm hrubé. Ak sa cesto lepí, zospodu prisypte ešte trochu múky. Okrúhlou vykrajovačkou vykrajujeme z cesta kruhy. Kruhy cesta potrieme rozpusteným maslom a posypeme cukrovou zmesou.

Na bochníku upečieme chlieb so škoricovým jablkovým cukrom

Kruhy zložte na polovicu a položte ich na okraj v pripravenej forme. Otvorená strana smeruje nahor. Plátky jablka zastrčte medzi vrstvy cesta. Formu na chlieb voľne prikryte igelitom a nechajte cesto kysnúť 20 minút.

Rúru predhrejeme na 180 stupňov a poskladaný chlieb pečieme 20 až 24 minút do sýto zlatista. Hotový chlieb nechajte 5 minút vychladnúť na panvici, potom ho vyklopte na mriežku a nechajte ďalších 10 minút vychladnúť. Zalejeme karamelovou omáčkou a podľa potreby posypeme trochou hrubej soli.

Možno budete môcť pripraviť aj vanilkovú polevu. V stredne veľkej miske zmiešajte 1 šálku práškového cukru, 1 1/2 lyžice mlieka a 1/4 čajovej lyžičky vanilkového extraktu. Teplý chlieb polejeme polevou.

Jablkový škoricový cukor Zupfbrot vanilkový recept na polevu