Na zdravie

Zníženie kortizolu: Ako dostať stresový hormón pod kontrolu!

V dnešnej uponáhľanej spoločnosti je zvýšený kortizol problémom pre naše zdravie kvôli jeho úlohe v reakcii na stres. Mnoho ľudí hľadá spôsoby, ako minimalizovať negatívne účinky prebytočného kortizolu a redukovať ho zdravým stravovaním a výživovými doplnkami. Ale skôr, ako si vezmete stresový hormón, prečítajte si viac o tom, ako ho môžete ovládať.

Čo je to vlastne kortizol?

Kortizol ako stresový hormón Príliš veľa z neho môže byť zdraviu škodlivé

Aj keď bol kortizol démonizovaný, je dôležité chrániť vaše celkové zdravie a pohodu. Kortizol sa vyrába a uvoľňuje v nadobličkách, aby pomohol kontrolovať hladinu cukru v krvi v tele, regulovať metabolizmus a okrem iného mať protizápalové účinky.

Kortizol je tiež dôležitý pre naše energetické hladiny. Potrebujeme to, aby to fungovalo, trénovalo a prežilo celý deň. Tu by ste nemali dosiahnuť nízku, ale optimálnu hladinu kortizolu. V ideálnom prípade by hladiny kortizolu mali byť najvyššie ráno medzi 6:00 a 8:00, keď sme bdelí a v strehu, a potom postupne v priebehu dňa klesať. Večer okolo 22. hodiny by mala byť najnižšia, keď sa pokúšame relaxovať a zaspať. Hladiny kortizolu môžu tiež kolísať v závislosti od toho, čo človek prežíva.

Malé zvýšenie kortizolu môže mať niektoré pozitívne účinky, ako napríklad:

– rýchly výbuch energie z dôvodov prežitia

– zvýšená koncentrácia a pamäť

– zvýšená imunita

– nižšia citlivosť na bolesť

– pomáha udržiavať homeostázu v tele

Čo sa deje v tele, keď je stres?

Regulujte kortizol ako stresový hormón

Nadledviny uvoľňujú kortizol v reakcii na stres alebo úzkosť ako súčasť reakcie tela na boj alebo let. Keď je vaše telo vystavené hrozbe okolo vás, prejde sériou takmer okamžitých reakcií, ktoré vás pripravia buď zostať a vysporiadať sa s problémom, alebo utiecť do bezpečia. Štruktúra mozgu známa ako amygdala varuje hypotalamus, ktorý potom spustí sériu reťazových reakcií vrátane uvoľňovania hormónov, ako je adrenalín a kortizol..

Príliš veľa kortizolu môže byť zdraviu škodlivé a spôsobiť depresiu

Kortizol je dôležitý pre normálne fungovanie vášho tela, ale príliš veľa kortizolu môže byť zdraviu škodlivé. Keď sa ľudia cítia byť neustále v strese kvôli svojmu životnému štýlu alebo okolnostiam, táto stresová reakcia môže pretrvávať a spôsobovať škodlivé zdravotné problémy, ako je priberanie na váhe, depresia, úzkosť, nespavosť, bolesti hlavy, tráviace problémy, problémy s pamäťou a koncentráciou a srdcové choroby. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako môžete pôsobiť proti stresu a zvýšenej hladine kortizolu.

Známky vysokého kortizolu:

– Nerovnováha krvného cukru, ako je hyperglykémia

– znížená hustota kostí

– pokles svalového tkaniva

– Vysoký krvný tlak

– zhoršená kognitívna výkonnosť

– zvýšený brušný tuk

– znížená imunita a zápalové reakcie v tele, spomalené hojenie rán a ďalšie zdravotné následky

– zhoršená funkcia štítnej žľazy

Ako sa meria hladina kortizolu??

Ráno popoludní testujte normálne hodnoty hladiny kortizolu

Hladina kortizolu sa zvyčajne testuje odberom krvi. Koncentrácia kortizolu v krvi v priebehu dňa kolíše a výsledky sú uvedené buď v µg / dl, v nmol / l alebo v ng / ml. Normálny rozsah normálnej hladiny kortizolu zo vzorky krvi odobratej o 8. hodine ráno je medzi 7 a 28 µg / dl. V prípade krvi odobratej popoludní môže byť referenčný rozsah medzi 2 a 18 µg / dl. Hladina kortizolu je vždy najvyššia ráno a potom v priebehu dňa stále klesá. Ak chcete previesť hladinu kortizolu z µg / dl na nmol / l, vynásobte hodnotu 27,59. Ak sú vaše hladiny kortizolu príliš vysoké alebo príliš nízke, môže byť potrebná následná starostlivosť a liečba.

Z Úroveň kortizolu sa zvyšuje s vekom (okolo 10 nmol / l za desaťročie) a je vyšší u starších žien ako u mužov. Napríklad normálne hodnoty pre 65-ročných sa môžu líšiť od hodnôt pre 25-ročných. Zvýšená hladina kortizolu vo vyššom veku je spojená s psychosociálnym stresom, slabým kognitívnym výkonom a atrofiou pamäťových štruktúr v mozgu, ako je hippocampus, s rozpadom tkaniva a funkčnými poruchami v bunkách. Bez ohľadu na to, či ide o kožné, srdcové svaly alebo mozgové neuróny, má zmysel pozerať sa na kortizol ako na hlavný vypínač procesu starnutia..

Znížte kortizol prostredníctvom vitamínov

Vitamíny B pomáhajú znižovať hladinu kortizolu

Vitamíny skupiny B.

Aj keď je dôležité mať vyváženú stravu a prijímať dostatok vitamínov, minerálov a ďalších živín zo stravy, v potravinách existujú určité vitamíny, ktoré znižujú kortizol. Vitamíny B pomáhajú znižovať hladinu kortizolu. Vitamín B6 a vitamín B12 môže posilniť činnosť systému GABAerge – prirodzeného antistresového systému tela. GABA je skratka pre kyselinu gama-aminomaslovú, ktorá funguje ako neurotransmiter a ovplyvňuje stresový hormón. Okrem toho sa zistilo, že Vitamíny B1 a B2 pomáhajú udržiavať nízke hladiny kortizolu u športovcov v čase stresu a taktiež pomáhajú zmierniť bolesť svalov a napomáhajú procesu obnovy, ktorý je bežne sťažený zvýšenou hladinou kortizolu. Vitamíny B môžu znižovať pocity stresu vďaka svojej schopnosti regulovať nervy a mozgové bunky. Tmavo zelená listová zelenina, avokádo, ryby, banány a kura sú obzvlášť bohaté na vitamíny B..

Znížte kortizol prostredníctvom vitamínu D.

Znížte kortizol prostredníctvom potravín obsahujúcich vitamín D.

Aj keď nie je veľa vitamínov, u ktorých bolo nepochybne dokázané, že nepretržite ovplyvňujú hladiny kortizolu, je dôležité si uvedomiť, že vysoké hladiny kortizolu môžu podľa Harvardskej lekárskej fakulty zvýšiť riziko osteoporózy a straty kostnej hmoty. Aby ste to napravili, je vhodné konzumovať potraviny s vitamínom D a tráviť viac času na slnku. Medzi potraviny s vysokým obsahom vitamínu D patria obohatené mliečne výrobky, mastné ryby ako losos a makrela, huby, hovädzia pečeň a vaječné žĺtky. Ak užívate vitamín D ako doplnok, profesionálne asociácie odporúčajú od 600 IU (15 µg) do 2000 IU (50 µg) vitamínu D denne pre dospelých do veku 71 rokov. Vo vekovej skupine 71 a viac rokov sa odporúča najmenej 800 IU.

Znížte kortizol prostredníctvom antioxidantov, ako je vitamín C a spol.

Znížte kortizol prostredníctvom antioxidantov v potravinách

Antioxidanty sú dôležité pre kontrolu aktivity vysoko reaktívnych molekúl kyslíka známych ako voľné radikály, pretože vedú k oxidačnému poškodeniu, známemu ako oxidačný stres. Pri antioxidačnej kontrole voľných radikálov však nie je dôležitý ani jeden „super“ antioxidant, ale skôr zbierka viacerých antioxidantov. Vedci to nazývajú „antioxidačná sieť“, ktorá sa skladá z piatich hlavných tried antioxidantov: Vitamín E, vitamín C, karotenoidy, bioflavonoidy a tioly. Vaše bunky potrebujú zástupcov z každej z týchto kategórií, aby si vybudovali najsilnejšiu antioxidačnú obranu. Zelený čaj, vitamín E, extrakt z borovicovej kôry a beta-karotén sú samy osebe úžasnými antioxidantmi, ale v kombinácii pôsobia ešte lepšie. Medzi najúčinnejšie zachytávače voľných radikálov patria beta-karotén (prírodný), lykopén, luteín, vitamín E (prírodný), vitamín C, kyselina alfa-lipoová, zelený čaj, selén, zinok, hroznové jadierka a borovicová kôra.

Znížte kortizol prostredníctvom vitamínu C v potravinách

vitamín C bol skúmaný mnoho rokov ako potenciálna pomoc pri vyrovnávaní hladín kortizolu. Podľa Psychology Today ukázala ľudská štúdia vynikajúce výsledky. Nemeckí vedci skúmali účinky suplementácie vitamínom C na účastníkov, ktorí museli predniesť verejný prejav (čo sa považuje za stresujúce). Subjekty pred vykonaním úlohy dostali 1000 miligramov vitamínu C alebo placebo. Vedci zistili, že tí, ktorí sú v skupine s vitamínom C, majú nižšie hladiny kortizolu a krvného tlaku ako tí, ktorí doplnok vitamínu C neberú. Účastníci skupiny s vitamínom C sa navyše cítili menej stresovaní ako skupina bez vitamínu.

Zdá sa, že vitamín C je účinný pri znižovaní kortizolu v dávke 1 000 miligramov. Majte na pamäti, že predávkovanie môže viesť k hnačke a podráždenému žalúdku.

Znížte kortizol prostredníctvom liečivých bylín

Liečivé byliny a adaptogény znižujú kortizol proti stresu

Koreň ruže (Rhodiola) je účinný adaptogén, na ktorý sa zameriava mnoho výskumov. Je účinný proti dlhodobej únave spôsobenej stresovými aktivitami. Liečivú bylinu používali ruskí kozmonauti, športovci a vojenský personál. Rhodiola rosea obsahuje fytochemikáliu známu ako salisdroside. Pomáha zmierniť úzkosť a pôsobiť proti procesu starnutia. Rhodiola potláča produkciu kortizolu a zvyšuje odolnosť voči stresu. Štúdie ukázali, že obnovuje normálne stravovacie a spánkové návyky po strese, znižuje psychickú a fyzickú únavu a chráni pred oxidačným stresom, tepelným stresom a vystavením toxickým chemikáliám. Rhodiola tiež chráni srdce a pečeň, zvyšuje spotrebu kyslíka, zlepšuje pamäť a dokonca môže mať pozitívny vplyv na dlhovekosť. Nový výskum tiež dokazuje, že je účinný ako pomocník pri chudnutí.

Znížte hladinu kortizolu pomocou Hypericum perforatum, ľubovníka bodkovaného

Hypericum perforatum, ľubovník bodkovaný, je známy svojimi účinkami na nervový systém a na poranenia pohybového aparátu. Prípravky z ľubovníka bodkovaného sa používajú na liečbu depresií rôzneho stupňa závažnosti. Štúdia publikovaná v „BMC Complement Altern Med.“ V roku 2010 skúmala účinky ľubovníka bodkovaného na zmeny správania súvisiace so stresom a biochemické zmeny na myšiach. Päťdňová liečba ľubovníkom bodkovaným viedla k významnému útlmu reakcií spojených so stresom.

Znížte hladinu kortizolu prostredníctvom ajurvédskych byliniek bazalky Tulsi Holy

V ajurvédskej medicíne sa používa svätá bazalka (tiež známa ako Tulsi) s názvom „Kráľovná byliniek“. Medzi výhody tejto adaptogénnej bylinky bohatej na antioxidanty patrí zlepšenie nespavosti, zmiernenie tráviacich ťažkostí a úľava od bolestí hlavy. Bazalka svätá tiež obsahuje účinnú látku eugenol, ktorá vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam preukázateľne zlepšuje zdravie zubov a pokožky, ako je akné. Táto bylinka je skvelá aj ako čaj na upokojenie vášho systému po namáhavom dni alebo na úľavu od bolestí hlavy.

Koreň ženšenu sa v Číne a Kórei používa ako ľudový liek už viac ako tisíc rokov

Ženšeň (Panax Ginseng) sa používa ako ľudový liek v Číne a Kórei viac ako tisíc rokov. Okrem účinkov na kontrolu kortizolu ako adaptogénu pre stres, rôzne štúdie na zvieratách ukazujú, že ázijský ženšen môže znížiť hladinu cukru v krvi, zlepšiť využitie glukózy a zvýšiť produkciu inzulínu. Štandardná dávka je 100-200 mg denne extraktov štandardizovaných na 4-7 percent ginsenosidov.

Ajurvédske bylinky na podporu zdravia

Ashwagandha, Ajurvéda, nazývaná aj indický ženšen, je jednou z najcennejších byliniek v indickej liečebnej praxi. Ako prírodný adaptogén bojuje proti fyziologickým vplyvom stresu v tele. Prírodné antioxidanty v ašvagande môžu zlepšiť celkové zdravie a podporiť lepšie spaľovanie tukov. Zdá sa, že adaptogény ako ašvaganda prirodzene zvyšujú energetickú hladinu podporou centrálneho nervového systému.

Ráno znížte množstvo kortizolu so soľou a citrónom

Ráno znížte kortizol soľou a citrónom

Ak chcete znížiť kortizol ráno, začnite deň energetickým nápojom z citrónovej vody a soli. Je to veľmi účinný trik, ako rozbehnúť tri z najdôležitejších systémov tela: trávenie, funkciu nadobličiek a vlastné detoxikačné cesty tela. Rozhodnite sa pre farebné soli, ako je himalájska soľ, keltská morská soľ, „Fleur de Sel“ a havajská soľ, pretože majú vysoký obsah minerálov. Tieto soli poskytujú hlavné elektrolyty, tj. Sodík, vápnik, horčík a draslík, ktoré sa nenachádzajú v kuchynskej soli.

Recept:

– ¼ čajovej lyžičky himalájskej soli

– 1 polievková lyžica citrónovej alebo limetkovej šťavy (čerstvo vylisované)

– pohár vody (200 ml)

Znížte kortizol s čajom

Nižší kortizol s čajovými upokojujúcimi účinkami

Ľudia na celom svete po stáročia svedčia o relaxačných a povzbudzujúcich vlastnostiach čaju. Vedci tiež zistili, že pitie čaju môže znížiť kortizol. A existujú aj dôkazy o dlhodobých výhodách pre zdravie: Pitie najmenej 100 mililitrov (asi pol šálky) zeleného čaju denne zrejme zníži vaše riziko depresie a demencie.

Vedci sa tiež pokúšajú identifikovať kľúčové účinné látky, ktoré čaju prinášajú jeho výhody, a či pôsobia samostatne alebo v kombinácii s inými zlúčeninami, ktoré sa v nápoji nachádzajú. Všetky katechíny, ako je epigalokatechin galát (EGCG), sú silnými antioxidantmi a tvoria až 42% suchej hmotnosti uvareného zeleného čaju. Množstvo aminokyseliny L-theanínu v sušenom liste zeleného čaju sa pohybuje okolo troch percent. Verí sa, že EGCG robí ľudí pokojnejšími a zlepšuje pamäť a bdelosť. Zistilo sa, že L-theanín má podobný účinok, ak je konzumovaný v kombinácii s kofeínom. Až 5% suchej hmotnosti zeleného čaju tvorí kofeín, o ktorom je známe, že zlepšuje náladu, bdelosť a kogníciu. Čierny čaj obsahuje len malé množstvo katechínov.

Čaj z valeriány valeriánskej pred spaním

Tu sú 4 ďalšie upokojujúce čaje, ktoré môžete vyskúšať pred spaním:

Čaj z valeriány lekárskej – Valeriána lekárska (Valeriana) je bylina, ktorá pôsobí ako veľmi mierne sedatívum. Vo vyšších dávkach sa používa ako pomoc pri spánku. V štúdii so ženami dali vedci polovici testovaných osôb výťažok z valeriány lekárskej a ostatným placebo. 30 percent ľudí, ktorí dostali valerián, uviedlo zlepšenie kvality spánku v porovnaní s iba 4 percentami v kontrolnej skupine. V štúdii publikovanej v European Journal of Medical Research vedci podali valerián alebo sedatívum podobné Valium 202 ľuďom trpiacim nespavosťou. Po šiestich týždňoch boli obe ošetrenia rovnako účinné.

Meduňkový čaj má upokojujúci účinok a pomáha proti vysokej hladine kortizolu

– Meduňkový čaj – V jednej štúdii bolo zistené, že citrónový balzam pôsobí ako prírodné sedatívum a vedci uviedli, že pozorovali zníženie porúch spánku u ľudí, ktorí užívali citrónový balzam.

Čaj rooibos – Čo robí čaj rooibos obzvlášť dobrým na upokojenie mysle, je jedinečný flavonoid aspalathin. Výskum ukazuje, že táto zložka môže znižovať stresové hormóny a je spojená so zlepšením vysokého krvného tlaku, kardiovaskulárnych chorôb, inzulínovej rezistencie a cukrovky 2. typu.

Čaj z mučenky – Mučenka má flavón chryzín, ktorý má nádherný účinok proti úzkosti a čiastočne môže mať podobný účinok ako liek alprazolam. Čaj z mučenky ako mierne sedatívum pomáha proti nervozite a úzkosti a podporuje zdravý spánok. Všeobecne sa považuje za bezpečné, ale nemalo by sa používať počas tehotenstva.

Znížte kortizol prostredníctvom éterických olejov

Kortizol znižuje éterické oleje s upokojujúcimi účinkami

Vo všeobecnosti existuje dostatok dôkazov o prospešnosti éterických olejov pre stres a emócie. Najlepšie esenciálne oleje na zníženie kortizolu, vyváženie hormónov a zmiernenie stresu sú:

Ružový olej

Levanduľový olej

Neroli

Šalviový olej

Bazalkový olej

pepermintový olej

Ylang ylang olej

Olej z ružového pelargónia

Grapefruitový olej

Cyprusový olej

Rosemaryok

Eukalyptový olej

Harmančekový olej

Geranium olej

Znížte stres pomocou éterických olejov

Esenciálne oleje je možné navzájom veľmi dobre kombinovať. Pre ľudí s neurologickým stresom ovplyvňujúcim hormonálne symptómy sa osvedčili oleje z neroli a jazmínu. Ružový pelargónový olej a levanduľový olej možno použiť, ak má niekto hormonálnu nerovnováhu súvisiacu s úzkosťou.

Ženy napríklad uviedli, že ružový pelargónový olej, levanduľový olej a ylang-ylangový olej, neroli olej alebo jazmínový olej všetky pomohli zmierniť nerovnováhu nálady a kŕče pri PMS. Muži, naopak, môžu proti svojmu stresu bojovať levanduľovými a ylang-ylangovými olejmi.

Znížte kortizol diétou

Znížte kortizol prostredníctvom omega-3 mastných kyselín v rybách

Stres môžete znížiť aj dodržiavaním zdravej výživy a vyhýbaním sa nezdravým návykom. Doplňte svoj jedálny lístok o výživné celé potraviny a veľa ovocia a zeleniny. Obmedzte príjem kofeínu a vyhýbajte sa cukru, obzvlášť tesne pred spaním.

Omega-3 mastné kyseliny: Rybí olej je jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín, o ktorých sa predpokladá, že znižujú kortizol. Štúdie ukazujú, že užívanie rybieho tuku znižuje hladinu kortizolu len za tri týždne v porovnaní s placebom. Divoký aljašský losos je jedným z najlepších spôsobov, ako získať vo svojej strave dostatok omega-3. Medzi ďalšie potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín patria halibut, vlašské orechy, mandle a ľanový olej.

Vitamín C: Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ako sú citrusové plody, ako sú pomaranče, ale aj paprika a tmavozelená listová zelenina, by mohli znížiť hladinu kortizolu. Dobrým zdrojom vitamínu C sú papája, melón, jahody, brokolica, ružičkový kel, paradajky, špargľa a petržlen. Šípky mimochodom dokonca obsahujú viac vitamínu C ako bobule citrónu alebo rakytníka. Extrakt zo šípky ako doplnok stravy vám preto môže poskytnúť dostatok vitamínu C..

Znížte kortizol zdravou výživou

Potraviny s nízkym GI: Potraviny s nízkym glykemickým indexom môžu znížiť hladiny kortizolu vo vašom tele. Na zníženie hladiny kortizolu sa odporúča konzumovať potraviny ako vajcia, mäso, hydinu, ryby a zeleninu. Potraviny s vysokým glykemickým indexom, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru alebo škrobu, sú zlou voľbou a môžu dokonca zvýšiť hladinu kortizolu v krvi.

Potraviny s vysokým GI vyžadujú použitie takmer ekvivalentného množstva živočíšnych bielkovín na udržanie glykemickej rovnováhy. Je tiež potrebné vyhnúť sa extrémnym nárazovým diétam. Nízkokalorická diéta kladie na telo veľký stres a zvyšuje produkciu kortizolu a zároveň znižuje hladinu testosterónu.

Horká čokoláda na odbúranie stresu

Tmavá čokoláda: Dobrá správa pre milovníkov čokolády: Konzumácia horkej čokolády môže pomôcť odbúrať stres. Vedci vo Švajčiarsku skúmali účinky horkej čokolády na stresový metabolizmus. Na konci dvojtýždňovej štúdie vedci zistili, že skupine, ktorá dostávala 40 gramov horkej čokolády denne, došlo k zníženiu hladiny kortizolu v krvi v porovnaní s kontrolnou skupinou..

Probiotiká a prebiotiká: Probiotiká sú priateľské črevné baktérie nachádzajúce sa vo fermentovaných potravinách, ako sú jogurty, kyslá kapusta a kimchi. Prebiotiká ako rozpustná vláknina poskytujú výživu týmto baktériám. Probiotiká aj prebiotiká pomáhajú znižovať kortizol.

voda: Dehydratácia zvyšuje kortizol v krvi. Voda je skvelá na hydratáciu a vyhýba sa prázdnym kalóriám. Štúdia deviatich mužských bežcov ukázala, že udržiavanie úrovne hydratácie pri cvičení znížilo hladinu kortizolu.

Dobrý spánok je pre kontrolu kortizolu rozhodujúci

Dobrý spánok je rozhodujúci pre kontrolu kortizolu, pretože váš cirkadiánny rytmus vrcholí okolo polnoci, keď spíte. Je potrebné mať na pamäti, že okrem správnej výživy je pre zníženie hladiny stresových hormónov rozhodujúcich sedem až deväť hodín spánku denne a pravidelný cvičebný program. Relaxačné cvičenia pred spaním môžu tiež pomôcť zmierniť stres. Namiesto toho, aby ste pred spaním trávili čas na telefóne alebo tablete, obmedzte čas strávený pred obrazovkou a vyskúšajte si denník alebo meditačný denník.

Tipy na kontrolu kortizolu

Znížte kortizol pomocou jogy a dýchania

Ak ste na stres citlivejší, je obzvlášť dôležité, aby ste sa naučili techniky zvládania stresu a žili životným štýlom odbúravajúcim stres. Je to skvelý spôsob, ako dostať produkciu kortizolu pod kontrolu pri zachovaní zdravého životného štýlu.

Mnohí zistili, že nasledujúce látky sú veľmi užitočné pri relaxácii mysle a tela a pri pomoci telu udržiavať zdravú hladinu kortizolu:

Dychové cvičenia (Tu je niekoľko relaxačných techník, ktoré môžete použiť na záchvaty úzkosti alebo stres & pomôcť spať.)

meditácia 

Tai Chi 

Masážna terapia

počúvať hudbu 

Joga – Jóga kombinuje dychové cvičenia, meditáciu a ásany, ktoré preukázateľne prospievajú duševnému a fyzickému zdraviu.

Znížte kortizol cvičením

Kortizol sa zvyšuje počas cvičenia a podporuje odbúravanie svalov

Naše mozgy a telá stále reagujú na stres rovnako ako v časoch jaskyniarov. Inými slovami, vaše telo nedokáže rozoznať, či utekáte pred dravcom alebo sa chystáte na hodinu HIIT – jednoducho chápe stres. Cvičenie môže podľa University of New Mexico skutočne viesť k uvoľneniu kortizolu.

Podľa University of New Mexico vaše telo uvoľňuje kortizol úmerne intenzite cvičenia, čo môže nepriamo viesť k priberaniu. Tento proces je však trochu komplikovaný. Pri dlhšom kardiu sa kortizol uvoľňuje a mobilizuje zásoby uhľohydrátov vo vašom tele (zásoby glykogénu). Vaše telo namiesto toho používa ako palivo mastné kyseliny a aminokyseliny, takže glukóza ťažko preniká do vašich svalov. Dlhodobé účinky kortizolu vedú k rozpadu svalov.

Cvičenie znižuje kortizol, ak ste šťastní a fit vo vyššom veku

Metabolizmus vášho tela (proces, pri ktorom vaše telo spaľuje kalórie) je do značnej miery daný genetikou, podľa Harvard Health Publishing, ale aj pomermi tuku a svalov vo vašom tele. Čím vyššia je vaša svalová hmota, tým viac kalórií spálite. Dlhý kardio tréning môže nepriamo viesť k úbytku svalov, a tým aj k strate hmotnosti.

Veda je bohužiaľ ešte zložitejšia. Podľa štúdie publikovanej v Frontiers in Neuroendocrinology v januári 2017, uvoľňovanie kortizolu (glukokortikoidného kortizolu) vyvolané cvičením nie je to isté ako kortizol, ktorý je vyvolaný chronickým stresom. Kortizol vyvolaný stresom uvoľňuje dopamín, prekurzor hormónu šťastia serotonínu, vďaka ktorému sa cítite dobre, čo stresový kortizol nemá. Cvičenie tiež spôsobuje, že váš mozog produkuje endorfíny – látky, ktoré pôsobia ako prírodné úľavy od bolesti. Endorfíny zlepšujú funkciu mozgu a tiež pomáhajú znižovať stres. Takže neprestávajte cvičiť!

Sauna môže znížiť kortizol?

Kortizol sa zvyšuje v dôsledku tepelného stresu v saune

Akútne účinky saunového kúpeľa (80 – 100 ° C) na hladinu kortizolu v krvnom sére sú v určitom rozpore. Niektoré štúdie zvýšili, znížili a nezmenili hladiny kortizolu, zatiaľ čo iné nepreukázali žiadnu zmenu bezprostredne po saune. Štúdia z roku 2007 skúmala vplyv tepelných stimulov na hormonálny metabolizmus u žien. Cieľom štúdie bolo porovnať základné fyziologické, biochemické a hormonálne reakcie u žien vystavených tepelnému stresu vo fínskej saune a vyhodnotiť tieto reakcie vo vzťahu k trvaniu stresu..

Dvadsať zdravých žien bolo rozdelených do dvoch skupín, pričom každá skupina mala saunu každé dva dni počas dvoch týždňov (t. J. Spolu sedem saunovaní). Testované osoby v prvej skupine mali nepretržité 30-minútové saunovanie, zatiaľ čo testované subjekty v druhej skupine strávili v saune 45 minút s päťminútovou prestávkou na ochladenie. Teplota a relatívna vlhkosť v saune zodpovedala 80 ° C a 5 – 27%. Všetky fyziologické a biochemické testy boli uskutočnené v prvý a 14. deň experimentu pred tepelnou expozíciou aj po nej.

Sauna má mnoho zdravotných výhod

Štúdia ukázala, že tepelný stres v saune zvyšuje hladinu kortizolu v krvi. Nárast po poslednom kúpeli bol však výrazne nižší ako po prvom kúpeli, čo naznačuje, že telá subjektov sa prispôsobili stresovým tepelným podmienkam. Zvýšené uvoľňovanie stresových hormónov, ako je kortikotropín [ACTH], ľudský rastový hormón [hGH] a kortizol po poslednom saunovom kúpeli, bolo v skupine 2 menej výrazné. Výsledky celkovo naznačujú, že 30-minútový nepretržitý saunový kúpeľ je pre organizmus viac namáhavý ako 45-minútový kúpeľ s 5-minútovou prestávkou na ochladenie.