Na zdravie

Posilnite imunitný systém 9 -dňovým terapeutickým pôstom – užitočné informácie a tipy

Posilnenie imunitného systému, reštart prirodzenej obranyschopnosti, gombík-žena-bruneta-krk-ruka

Vďaka vyváženému imunitnému systému si väčšinou ani nevšimneme, že sme denne vystavení vírusom, zárodkom a baktériám. Vlastná obrana nášho tela včas registruje a bojuje s patogénmi. Vlastné posilnite svoj imunitný systém, rozhodne to stojí za to. Náš imunitný systém je vystavený zvýšeným požiadavkám, najmä na jeseň a v zime. V tomto článku vám predstavíme 9 -dňový terapeutický pôst, ktorý je prospešný pre vaše zdravie a reštartuje váš imunitný systém.

Posilnite imunitný systém – lekárska prehliadka hladkého pôstu

Posilnite imunitný systém lekárska prehliadka-tablet-košeľa-modro-kravata-prúžkované-doktor-kabát lekára

Pred zdravým pôstom sa odporúča vykonať predbežnú lekársku prehliadku. Každý, kto má napríklad ochorenie pečene, obličiek alebo štítnej žľazy, má poruchy príjmu potravy alebo pravidelne užíva lieky, by sa mal postiť iba pod lekárskym dohľadom. Počas tehotenstva a počas dojčenia je pôst absolútne tabu, pretože vyliečenie môže viesť k nebezpečnému nedostatočnému zásobovaniu.

Posilnite imunitný systém terapeutickým pôstom

Posilnite imunitný systém voda-rýchly-nápoj-zdravý-sklenený tanier-vidlička-nôž-stôl-záhradná-príroda

Pôst je definovaný ako dobrovoľné zrieknutie sa pevného jedla a luxusných jedál na obmedzený čas. Terapeutický pôst je obľúbenou prírodnou liečebnou metódou na očistu a detoxikáciu tela. Už starovekí lekári ho odporúčali ako detoxikačný režim na liečbu chronických chorôb. Účinky terapeutického pôstu boli americkými a ruskými vedcami dôkladne skúmané viac ako 50 rokov. Začiatkom 20. storočia pôstni lekári Dr. Franz Xaver Mayr a Dr. Otto Buchinger vykonával intenzívnu vedecko -výskumnú prácu. Medzitým boli pozitívne účinky pravidelných kúr nalačno vedecky dokázané množstvom klinických štúdií.

Metódy, trvanie a fázy terapeutického hladovania

Posilnite imunitný systém ovocná šťava-ovocie-jedľa-lisovaná-kvapalina-pomaranč-jahoda-kiwi na polovicu

V dnešnej dobe je známych niekoľko spôsobov hladovania s rôznym trvaním a implementáciou, ako napríklad terapeutické hladovanie podľa Buchingera, základné hladovanie, Schrothova kúra, intervalové hladovanie a srvátkový pôst. Ak ste pôst pre začiatočníkov prvýkrát, nemali by ste na začiatku skúsiť čistý pôst dlhšie ako 5 dní. Napriek tomu, že terapeutický pôst znie pomerne ľahko, rozhodne by ste nemali začať s pôstom len tak. Typický pôst na posilnenie imunitného systému je rozdelený do troch fáz. V prvej fáze, úľavovej alebo tiež prechodnej fáze, sa pripravujete na nadchádzajúce pôstne dni. Pite dostatok tekutín, pretože vaše telo potrebuje najmenej 2 až 4 litre tekutín, ako je neperlivá voda, čaj, džús alebo vývar. V tejto fáze sa čo najviac vyhýbajte stresovým situáciám.

Posilnenie vlastného imunitného systému – prechodná fáza

Posilniť imunitný systém šalát zelenina-ovocie-pestrý-celý-rozpolený-zdravý-čerstvý-hrozno-paprika-listový šalát

Počas tejto doby sa vyhýbajte alkoholu, nikotínu, kofeínu a sladkostiam. Vyhýbajte sa tukom, rybám, mäsu a vajíčkam a namiesto toho jedzte veľa čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnnej ryže. Ráno jedzte ovocie alebo pite čerstvo vylisované ovocné šťavy. Cez obed si môžete dať zemiaky so zeleninou alebo šalátom a večer dusenú zeleninu. Fáza by mala trvať najmenej 3 dni, aby bol prechod na správne hladovanie hladký. Prechodná fáza je najťažšie prežiť. Nebuďte prekvapení, ak bojujete s bolesťami hlavy, zmenami nálady, zvýšeným chladom, slabosťou alebo zápachom z úst. Tieto vedľajšie účinky po úľavovej fáze opäť zmiznú.

Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť počas prvého obdobia pôstu

imunitný systém-posilniť-bolesti žalúdka-sťažnosti-žena-voda-budík-sklenená posteľná bielizeň

Ak vás nalačno trápia žalúdočné problémy, pomôže vám bylinkový čaj s rascou, feniklom a anízovým alebo harmančekovým čajom. Nepohodlie môže zmierniť aj zahrievanie v smere hodinových ručičiek alebo kruhová masáž brucha. Samomasáž brucha je okrem iného sprievodným opatrením k pôstnej kúre, ktorá podporuje aj detoxikáciu a uvoľnenie usadenín z črevných stien. Ak sa dostaví závrat, nevoľnosť alebo potenie, pomôže im čaj z rozmarínového alebo hlohového listu alebo nejaký med.

Detoxikačná fáza – správny pôst

posilnenie imunitného systému-tekuté-ovocné-šťavy-ovocie-slamky-banán-špenát-jahodové poháre

Po prvej fáze terapeutického pôstu sa začne fáza detoxikácie. Počas tejto doby sa úplne vyhnete tuhému jedlu a denné výživové požiadavky pokryjete výlučne tekutinami obsahujúcimi minerály, ako je voda, bylinné a ovocné čaje, ovocné a zeleninové šťavy alebo bujóny. Vydržte a pite, kedykoľvek pocítite hlad, bude to s hladom bojovať rýchlejšie.

Vlažná voda na prázdny žalúdok

imunitný systém-posilniť-vodné-sklo-ešte-hydratačné-zdravé-prírodné-rýchle-detoxifikovať-vyčistiť

Začnite deň najlepšie pohárom vlažnej vody na prázdny žalúdok. Vlažná voda má mnoho vlastností, ktoré podporujú zdravie tým, že detoxikujú telo, prečistia všetky tkanivá a uvoľnia chuť na jedlo. Vďaka vysokému príjmu tekutín sa z tela uvoľňujú a vypudzujú odpadové produkty a toxíny. Vedľajšie účinky prechodu sa znížia a postupne sa začnete cítiť lepšie. V prvý deň tejto fázy sa odporúča vyprázdnenie gastrointestinálneho traktu pomocou glaukómu alebo klystíru.

Posilnite imunitný systém prísnym pôstom vo vode alebo v čaji

posilňovač imunity-žena-šálka-čaju-teplá-tekutá-pôst-kreslo-deka-zelená-skriňa-rastliny v črepníku

Klasickou a najprísnejšou formou pôstu je pôst vo vode alebo v čaji. Pri týchto dvoch druhoch pôstu sa vzdáte akéhokoľvek príjmu kalórií. Aktivuje sa obranyschopnosť tela a posilňuje sa váš imunitný systém. Pôst s vodou alebo čajom sa môže podávať 2-3 dni. Denne prijmite najmenej 3 litre tekutín. Toto množstvo by ste mali vypiť po celý deň. K dispozícii je mnoho chutných čajov, ktoré spestria čajový pôst. Kvalita čajov je obzvlášť dôležitá počas pôstu.

Nechajte sa rozmaznávať čajom a urobte rozmanitosť

imunitný systém-posilniť-zdravý-prírodný-čaj-bylinky-sušené-odrody-mäta-mäta-šalvia-nádoba-drevená doska

Najlepšie je zvoliť si prírodné čaje bez aróm, konzervantov a farbív. Bylinky, ktoré majú detoxikačný a čistiaci účinok, sú napríklad žihľava, šalvia, mäta pieporná, rasca a borievka. Ak už máte s touto pôstnou metódou pozitívne skúsenosti, nie je na tom nič zlé a môžete pokračovať v posilňovaní svojho imunitného systému. Ak však pôst držíte prvý raz, pre pôstnych začiatočníkov sú vhodnejšou variantou upravené pôsty, ako napríklad vyššie spomínaná pôstna fáza s ovocnými a zeleninovými šťavami.

Posilniť imunitný systém – fáza budovania

imunitný systém-posilniť-ovocie-zelenina-sito-čaj-pohár-žena-kuchyňa-pracovná doska-varná doska-spodná-skriňa-oranžová

Treťou fázou pôstu je fáza budovania alebo prerušenia pôstu. Nahromadené dni sú veľmi dôležité a nemali by ste ich zanedbávať, pretože vaše telo si musí na jedlo opäť zvyknúť. Pri porušení pôstu by ste mali aj naďalej konzumovať dostatok vody a bylinkového čaju. Počas pôstu bola zastavená výroba tráviacich štiav. Tieto tráviace šťavy sú veľmi dôležité pre normalizáciu príjmu potravy po pôste. Doprajte svojmu telu ľahké a nízkotučné jedlá, inak môžu nastať obehové problémy alebo kŕče žalúdka. Na prechod k normálu sú ovocné šťavy z jabĺk, mrkvy, červenej repy a zeleninového vývaru ideálnym jedlom.

Jemne sa vráťte k normálnej strave

imunitný systém-posilniť-zelenina-varené-hrniec-čierne-sito-veko-polievková-misa-cibuľa-špargľa-kôpor-mrkva

Vyhýbajte sa tukom, alkoholu, kofeínu a cukru. Počas tejto doby bude telo ohromené používaním týchto látok. Doprajte svojmu telu trochu viac času, predĺžte si dĺžku jedál a jedlo niekoľkokrát prežujte. Do jedál pomaly a postupne pridávajte dusenú zeleninu, na druhý deň zemiaky, cereálne jedlá a nízkotučné mliečne výrobky s mierou. Nasledujú dni, kedy si môžete opäť pochutnať na surovej zelenine, zdravých tukoch a orechoch. Tak sa jemne vrátite k normálnej strave. Fáza budovania by mala tiež trvať najmenej 3 dni. Udržujte vyváženú stravu kombinovanú s dostatkom cvičenia aj po pôste, aby ste zostali zdraví a telo opäť rýchlo nehromadilo toxíny.

Reštartujte imunitný systém

imunitný systém-posilniť-žena-brunetka-blúzka-náramok-more-zdravé-vitálne-pohyb-obrany

Vedci dokázali, že pôst môže regenerovať náš imunitný systém. Tento „reštart“ imunitného systému spočíva v aktivácii „spiacich“ kmeňových buniek a tým v produkcii niekoľkých bielych krviniek. Biele krvinky hrajú dôležitú úlohu v obrane proti patogénom a chránia organizmus pred infekciami. DR. Valter Longo a jeho tím z Univerzity v južnej Kalifornii zistili, že regeneračný účinok na bunky imunitného systému súvisí s tým, že sa telo pokúša šetriť energiou počas hladu.

Čo sa deje v našom tele počas pôstu

imunitný systém-posilniť-voda-naplniť-piť-tekutina-rýchlo-ne-sklenená-fľaša-stôl-drevo

Robí to okrem iného tak, že sa odbúravajú staršie a dokonca poškodené imunitné bunky. Počas pôstu sa biele krvinky, takzvané leukocysty, znižujú. Ak potom začnete znova jesť, biele krvinky sa rozmnožia. Tím okolo Dr. Longo dospel k záveru, že zníženie imunitných buniek počas pôstu poháňa kmeňové bunky k tvorbe nových buniek. Počas pôstu sa náš imunitný systém venuje boju s patogénmi, pričom je súčasťou každodenného stravovania..

Zatvorením gastrointestinálneho traktu na uvoľnenie imunitného systému

imunitný systém-posilniť-črevo-telo-zdravé-detoxikovať-očistiť-ženu-obrany

Terapeutický pôst ovplyvňuje imunitu rôznymi spôsobmi. Jedným z najvýznamnejších účinkov je vypnutie gastrointestinálneho traktu. Črevný povrch asi 200 metrov štvorcových je najväčšou cieľovou oblasťou infekcií. 80 percent nášho imunitného systému sa nachádza v črevách. Úlohou čreva je bojovať s nežiaducimi vírusmi, hubami a baktériami z potravy. Preto sa výrazne uľaví črevám a veľkej časti imunitného systému.

Pôst zmierňuje zápal

imunitný systém-posilniť-telesné váhy-hmotnosť-schudnúť-sila-žena-zdravý-fit-blond-jablko

Pôst inhibuje zápalové reakcie v tele, ktoré hrajú úlohu vo vývoji rôznych autoimunitných chorôb, Alzheimerovej choroby, cukrovky 2. typu a ďalších. Ďalším pozitívnym účinkom pôstu je chudnutie, ktoré telu uľaví. Telo sa zároveň čistí a detoxikuje opláchnutím solí. Ak chcete dosiahnuť trvalé úspechy pri chudnutí, sú vhodné dlhšie kúry nalačno, ktoré je samozrejme najlepšie vykonať po lekárskej konzultácii. Rovnako ako pri všetkých diétach, ako aj pri terapeutickom pôste je vhodné zachovať nové stravovacie návyky a natrvalo zmeniť životný štýl, aby sa predišlo nežiaducemu jojo efektu. Pôst má tiež pozitívny vplyv na hormóny ako inzulín, estrogén a endorfín, ktoré zase posilňujú imunitný systém.

Dobré pre telo i dušu

imunitný systém-posilňovať-príroda-vonku-slnečno-žena-zdravo-uvoľnená-regenerácia-obrana-fit-rýchlo

Terapeutický pôst má vplyv na našu psychiku a dušu, ktorý by sme nemali podceňovať. Pôstnici v skutočnosti uvádzajú, že napriek tomu, že sú bez jedla, počas pôstu sa cítia naozaj dobre, sú pokojnejší a môžu sa dištancovať od stresujúcich každodenných udalostí. Po prvých dňoch terapeutického pôstu nastal obrovský nárast energie a šťastie. Pôst môže dokonca vyriešiť zatiahnuté mentálne bloky alebo vytvárať nové, kreatívne nápady. Takéto psychologické a emocionálne zmeny majú pozitívny vplyv na imunitný systém. Ďalším účinkom terapeutického hladovania je senzibilizácia chuťových pohárikov. Je celkom možné, že zrazu vôňa určitých nezdravých potravín odradíte. Mimochodom, mnohí fajčiari z tohto dôvodu s fajčením prestali.

Malé rady, ako vydržať

imunitný systém-posilniť-žena-piť-čaj-zdravý-sveter-pohovka-ponožky-teplé-nadýchané nohy

Počas pôstneho programu budete znova a znova vystavení rôznym pokušeniam a to je úplne normálne. Môžete si pomôcť malými rituálmi, aby pôst fungoval lepšie a bolo pre vás jednoduchšie vydržať. V prvom rade sa musíte na pôst poriadne naladiť. Majte na pamäti svoj cieľ. Pamätajte si, že môžete získať úplne nový pocit z tela a posilniť svoj imunitný systém. Ak pocítite veľký hlad, vypite vodu alebo aromatický čaj.

Pohyb je pre vás vždy dobrý

imunitný systém-posilňovať-pohyb-chôdza-šport-obuv-príroda-obrana-čerstvý vzduch-šport

Skúste sa rozptýliť. Choďte napríklad na čerstvý vzduch a urobte si krátku prechádzku. Ak máte chuť na prechádzku, gymnastiku alebo relaxačné cvičenia, urobte to, jemné pohyby pomôžu. Čas, ktorý bežne trvá varenie a jedenie, je teraz iba pre vás. Robte všetko, čo ste vždy chceli. Prečítajte si dobrú, vzrušujúcu knihu alebo sa stretnite so svojimi priateľmi, s ktorými si môžete tiež vymieňať nápady.

Nájdite si čas a užite si to

imunitný systém-posilniť-kúpeľ na nohy-vodný kúpeľ soľ-kúpeľ na nohy-kvety-relaxácia-detoxikácia-zdravé-vitálne

Studené nohy a zimnica sú bežnými príznakmi počas pôstu. Mali by ste preto zabezpečiť, aby boli vaše nohy v teple a radšej naberať horúci vývar alebo piť zahrievací čaj. Cvičenie tiež zahreje vaše telo. Počas pôstu si môžete dopriať aj relaxačnú a blahodarnú starostlivosť. Napríklad sa kúpte a používajte zásaditú soľ do kúpeľa. Vďaka nej je telo podporované v detoxikácii a čistení prostredníctvom pokožky. Plný kúpeľ je najúčinnejší, pretože na odkyslenie je možné použiť veľkú plochu pokožky. Pridajte 3 polievkové lyžice zásaditej soli do 37 ° C teplej vody a vydržte vo vode z kúpeľa najmenej 30 minút. Ak nemáte vaňu, môže vášmu telu pomôcť pri detoxe aj kúpeľ na nohy, pretože chodidlá vašich nôh tiež účinne vylučujú toxíny. Na vaničku na nohy potrebujete 1 polievkovú lyžicu zásaditej soli na teplú vodu s teplotou 37 ° C.