Záhradníctvo

Striebornolisté rastliny v záhrade alebo ako črepníková rastlina – 8 odrôd

Striebornolisté rastliny-záhradné-črepníkové-rastliny-mediteránne-sucho-agáve-etapy

Sivá alebo striebornolisté rastliny sú typické pre lokality s chudobou na živiny, napríklad stredomorské alebo horské oblasti. Zaujímavú farbu dodávajú malé jemné chĺpky, ktoré však majú ochrannú funkciu. Veľká časť týchto rastlinných druhov je odolná a v záhrade sa im darí bez rozsiahlej údržby.

Pestovanie rastlín strieborných listov v záhrade

Striebornolisté rastliny-záhradné-črepníkové-rastliny-sivo-bielo-kvitnúce-záhradné prevedenie

Kultivácia ako črepníková rastlina je tiež možná, pretože sú nekomplikované a dobre sa prispôsobujú suchému podnebiu. Strieborné lístie navyše vyzerá naozaj elegantne v kombinácii s bielou – s inými rastlinami alebo v interiéri. Pri kvitnúcich rastlinách necháva špeciálna štruktúra listov svoje farby kvetov.

Strieborné rastliny-chryzantéma strieborná (Ajania pacifica)

Striebornolisté rastliny -záhradné črepníkové rastliny-strieborná-hraničná-chryzantéma-mrazuvzdorná-ker

Čo je na tomto druhu chryzantémy špecifické, je striebristé, mierne chlpaté lístie, ktoré sa pri nízkych teplotách v zime sfarbuje do červena. Odroda pôvodne pochádza z Japonska a je mrazuvzdorná – odoláva teplotám pod 15 stupňov. Ako črepníková rastlina sa chryzantéma so striebornými hranami cíti priamo na balkóne alebo v miestnosti, kde získava dostatok slnka a svetla. Ideálna izbová teplota by bola okolo 19-24 stupňov a mohla by dobre vychádzať aj vonku. Rastlina nemá na substrát žiadne mimoriadne nároky a potrebuje malé hnojenie.

Strieborné rastliny – pľúcnik Pulmonaria ‘Silver Shimmers’

Striebornolisté rastliny-záhrada-črepník-rastlina-striebristý-pľúcnik-podrast

Pľúcnik je nízko rastúca trvalka, ktorej sa najlepšie darí pod listnatými stromami a na nie príliš suchých, čiastočne zatienených miestach. Na jeseň je vhodné úplne odrezať a pri klíčení nových výhonkov ho hojne navlhčiť. V apríli až máji rastlina vytvára jemné modrofialové kvety, ktoré pôsobia skôr ako podtieni.

Striebornolisté rastliny – Wollziest (Stachys byzantina)

striebornolisté rastliny

Wollziest je mimoriadne zvláštna rastlina, ktorej listy skutočne pripomínajú jahňacie, oslie alebo zajačie uši. Strieborné listy s jemnými chĺpkami vyniknú v tvare zvieracieho ucha. V júni vyrašia kvety, ktoré tiež pôsobia tak vlnene a podľa odrody vytvárajú malé guličky alebo ružičky. Rastlina je odolná voči suchu, miluje slnečné miesta a dobre sa jej darí v pôdach chudobných na živiny. Vyjadruje sa ako dobrý sused s druhmi rastlín typickými pre kamennú alebo stredomorskú záhradu.

Strieborné rastliny – papraď dúhová (Athyrium niponicum)

listnaté rastliny-záhradné-črepníkové-rastliny-japonské-dúhové-papradie-ker-vytrvalé

Striebornolistá dúhová papraď vyžaruje zvláštnu krásu v tieni hrou farieb na jej listoch. Rovnako ako väčšina papradí, aj tento exotický druh potrebuje dostatočnú vlhkosť a darí sa mu čiastočne alebo úplne zatienené polohy. Listy dúhových papradí na jeseň vypadávajú a na jar rastú nové. Trvalky dosahujú výšky až 40 centimetrov a sú úžasne vhodné na podsadenie stromov.

Rastliny Silberlaubige – Silberimmortelle (Anaphalis margaritacea)

striebornolisté rastliny-záhradné črepníkové rastliny-Silberimmortelle-biele-kvety-chlpaté

Silberimmortelle je bylinná trvalka, ktorá si v stredomorskej záhrade nachádza svoje ctené miesto. Je tiež široko známy ako liečivá bylina proti kašľu. Svoje tvrdé kvety vydáva od júla do septembra. Rastlina uprednostňuje suchú pôdu na plnom slnku a v zime nepotrebuje zimnú ochranu.

Rastliny strieborných listov-kaukazské nezábudky „Jack Frost“ (Brunnera macrophylla)

striebornolisté rastliny-záhradné črepníkové rastliny-Kaukaz-zabudnite-na-nie-jack

Nezábudky Kaukazu „Jack Frost“ je trváca a odolná rastlina, ktorá v predzáhradke púta pozornosť. Strieborno žilnaté listy v tvare srdca pôsobia nezameniteľne a často ich možno vidieť pod korunou stromu ako výsadbu drevín. Jeho modré kvety sú očarujúce od apríla do mája. O túto trvalku je veľmi nenáročná starostlivosť a je potrebné vziať do úvahy iba jednu vec – dostatočnú vlhkosť pôdy, ale nie dlhodobú vlhkosť. Najlepšie sa mu darí v hlinitej pôde, ktorá poskytuje dostatok živín a nikdy úplne nevyschne. Hnojenie a prerezávanie sa nevyžaduje.

Strieborné rastliny – strieborný list (Senecio cineraria)

striebornolisté rastliny-záhrada-črepníkové-rastliny-trpasličí ker-strieborné-listy-vytrvalé

Strieborný list je často zamieňaný s inou rastlinou, známou pod svojim botanickým názvom ako Lunaria. Náš strieborný list sa vyznačuje kompaktným huňatým tvarom a nezameniteľnými striebristými, chlpatými a pernatými listami. Dobre sa jej darí ako črepníková rastlina a obľubuje slnečné až čiastočne zatienené stanovištia bez špeciálnych nárokov na substrát. Na jeseň kvitne žltou farbou, ktorá si na sivom lístí príde na svoje.

Rastliny strieborných listov – rastlina ostnatého drôtu (Calocephalus brownii)

striebornolisté rastliny-záhrada-črepníkové rastliny-balkón-rastliny-starostlivosť-mriežka-bylina-strieborný drôt

Trpasličí ker striebornolistý pochádza z Austrálie a obľubuje slnečné miesta, ktoré zaručujú aspoň 3 hodiny slnečného svitu denne. Nie je mrazuvzdorný, a preto je známy ako črepníková rastlina a mal by byť prinesený do domu pri teplotách pod 10-5 stupňov, potom si opäť pomaly zvyknúť na slnko. Rastlina z ostnatého drôtu sa cíti dobre na balkónoch a krytých terasách a potrebuje dobre odvodnený substrát. Neznáša dobre radikálne prerezávanie, preto ho neskracujte pod 10 centimetrov.