Záhradníctvo

Boj s malými muchami v zalievanej pôde – tieto tipy pomôžu

Letí v kvetináčovej pôde - bojuje s izbovými rastlinami

Na začiatku zimných mesiacov sú na okne, v kvetináčoch alebo vo zvyškoch neupravenej zeme častejšie viditeľné prenikavé malé čierne mušky. Ak sa rýchlo rozšíria medzi izbové rastliny a osídlia byt, môžu sa stať skutočnou nepríjemnosťou. Proti komu Letí v zalievanej pôde môžete urobiť, odhalíme nižšie.

Malé muchy v zalievacej pôde – spoznajte nepriateľa

Letí v črepníkoch-bojuje-kos-umenie-hmyz-mor

Muchy izbových rastlín zvyčajne vyzerajú podobne ako ovocné mušky, ale sú to druh komárov, najmä hubárov. Ale môžu to byť aj ovocné mušky, mušty muštové alebo octové. Všeobecne povedané, všetky sa vyvíjajú z lariev. Kŕmia predovšetkým pôdou v kvetináčoch a koreňmi rastlín. Rastlina sa dokáže vyrovnať s malým počtom malých múch, čo zvyčajne vedie k zvýšeniu počtu škodcov, a preto je neskôr vnímaná ako mor.

Letí v zalievacej pôde – zvonku v byte

lietanie-zalievanie pôdy-boj-terasa-leto-izbové-rastliny-vonku

Nepríjemný hmyz bohužiaľ nezostáva len v oblasti rastlín, ale prostredníctvom múch sa dostáva aj na povrchy, ako sú parapety, stoly alebo podlaha, a preto môže prenášať baktérie. Je dôležité spomenúť, že izbová rastlina sa môže nakaziť larvami. , iba ak sú v jednom časovom období, napríklad v lete, stoja vonku a potom ho priviedli späť. Ďalším spôsobom, ako dostať otravné muchy do vášho domova, je kúpiť si črepníkovú zeminu, v ktorej sa už dajú nájsť larvy múch.

Boj s malými muchami v zalievanej pôde – prírodnými metódami a domácimi prostriedkami

Muchy v črepníkoch-boj s domácimi prostriedkami-mucholapka-košík-ocot

Chemické činidlá odháňajú škodcov, ale nie sú dobrým riešením pre izbové rastliny, pretože môžu u obyvateľov spôsobiť alergie. Na kontrolu múch v zalievacej pôde je však možné použiť prirodzené metódy bez chemikálií. Hlavne sa používa plácačka na mušky. Je preto nevyhnutné, aby muchy nemohli klásť do substrátu nové vajíčka. Na tento účel je vhodný aj vysávač.

Izbové rastliny zalejte striedmo a zabráňte zamoreniu drobných mušiek v črepníkovej pôde

Fly-potting-fight-water-pour-watering-can-window parapet

Bohato vlhká až mokrá zem a teplo sú ideálnymi podmienkami pre rozvoj húb, ktoré zase poskytujú potravu sedacím komárom alebo malým muchám, ktoré následne podporujú ich reprodukciu. Preto sa aj z tohto dôvodu oplatí počítať s pravidelnou zálievkou. Izbové rastliny väčšinou tolerujú sucho lepšie ako častý prísun vody. Tácky a kvetináče by nemali byť stále plné vody.

Žlté dosky proti ten malý Letí v zalievanej pôde

nálepka-zalievanie-zemina-boj-proti-žltej-doske

Žltá farba priťahuje malých škodcov a usadzujú sa na žltej doske. Ten by preto mal byť potiahnutý lepivým povrchom, aby sa ho muchy nezbavili. Žlté nálepky alebo panely by mali v pôde izbovej rastliny zostať niekoľko týždňov, aby sa škodca zbavil.

Eliminujte muchy v zalievanej pôde domácimi prostriedkami-tekutým roztokom na umývanie vody, šťavy a šťavy 

Moučka-zalievanie-boj-šťava-roztok-ocot-prostriedok na umývanie

Nemusíte kupovať chemické rozpúšťadlá, aby ste sa zbavili tých nepríjemných malých mušiek, a môžete si ich vyrobiť sami z vody, džúsu a konvenčného mydla na riad. Suroviny zmiešajte a dajte ich do nádob vedľa izbových rastlín. Sladkosť priťahuje malý hmyz, ale na pracom prostriedku nenachádza na povrchu žiadne miesto a klesá.

Bojujte s malými muchami v zalievanej pôde s kávovou usadeninou

Muchy-zalievanie-boj-káva-sedlina-substrát-miešanie-zeminy

Kávová usadenina je starý domáci liek, ktorý môže pri pestovaní rastlín použiť každý hobby záhradník. Dokáže dokonca bojovať s muchami v zalievacej pôde. Jednoducho ho v dostatočnom množstve pravidelne rozotrite na substrát v kvetináči. Ďalšou starou, ale účinnou metódou je prilepiť zápalky hore dnom do zalievacej pôdy. Nabobtnanie, ktoré obsahujú, zabíja malé muchy a ich larvy.

Odstráňte malé muchy v zalievanej pôde zatvorením kvetináča

Moucha-zalievajúca pôda-boj-substrát-pôda-detail-zmes

V prípade veľkého zamorenia muchami by bola najužitočnejšia metóda utesnenia alebo „zabalenia“ rastlín. Napadnutú zeminu treba zaliať. Pančuchy je možné použiť pre malé rastliny a dať ich cez kvetináč. Veľké kvetináče pevne utesnite rúnom alebo fóliou, ktorá obalí kvetináč. Túto je možné nakrájať na prúžky a pripevniť šnúrkou. Je veľmi dôležité vzduchotesne uzavrieť otvor na odtok vody. Malo by to trvať 4-5, kým sa mor úplne odstráni. Ďalšou možnosťou je posypať povrch zalievacej pôdy vtáčím alebo kremenným pieskom vysokým najmenej 1 centimeter. Piesková vrstva by mala vždy zostať suchá. To znamená, že povrch pri zalievaní vyfénujete, ale studeným vzduchom.

Bojujte proti zamoreniu muchami v izbových rastlinách s ich prirodzenými nepriateľmi

Muchy-zalievanie-pôda-boj-substrát-pôda-larvy-vajíčka

Nematódy sú prirodzenými predátormi malých múch, najmä ich potomkov. Živia sa vajíčkami múch a keď nie sú, háďatká tiež uhynú. Môžete ich získať v železiarstve alebo záhradných centrách a používanie je veľmi jednoduché. Zmiešajú sa so závlahovou vodou a rastlina sa ňou zaleje. Prenikajú do lariev v substráte a zabíjajú ich.

Čo robiť proti muchám v zalievanej pôde – vyčistite a presaďte

Rastliny s kvetináčmi a záhradným náradím

Posledná vec, ktorú môžete proti muchám v zalievajúcej pôde urobiť, je repot. Odporúča sa starostlivé čistenie koreňov rastliny pod tečúcou vodou, aby sa larvy úplne odstránili. Správne čistenie kvetináčov je tiež nevyhnutné pri presádzaní. Ak je malými muchami infikovaný iba jeden kvet, mal by byť izolovaný od ostatných, aby sa zabránilo šíreniu moru.

Malé muchy v zalievacej pôde izbových rastlín

Muchy-zalievanie-boj-izbové rastliny-okrasné-rastliny-parapet

Larvy malých múch v zalievacej pôde – dávajte pozor pri výbere substrátu

substrát-zalievanie pôda-rastlina-substrát-repotting-médium-proti