Záhradníctvo

Zelenina v kvetináči – dôležité rady pre najlepší úspech

zelenina v kvetináči záhrada nápady starostlivosti tipy hobby

Už sme zverejnili zoznam zeleniny, ktorá je ideálna na pestovanie v kvetináčoch. V kvetináčoch si môžete vytvoriť nádhernú zeleninovú záhradu, čo je obzvlášť výhodné, ak nemáte záhradu alebo je obmedzená veľkosťou. Zelenina v kvetináči Chcete uspieť.

Zelenina v kvetináči – správna zálievka

Výsadba zeleniny na kvetinovej terase, záhradný balkón

V mnohých prípadoch je dôvodom zlyhania zeleniny v kvetináčoch to, že je pod vodou. Pretože vodu nemožno skladovať ako v pôde a korene rastlín nevedia vodu hľadať, Zem rýchlejšie schne. Zeleninu v kvetináči by ste preto mali pravidelne kontrolovať, či je pôda vlhká. V závislosti od umiestnenia, tj na veternom alebo slnečnom mieste, môže byť potrebné polievať zeleninu každý deň alebo dokonca dvakrát denne. Okrem toho by sa však malo zabrániť aj premokreniu a premokreniu. To môže konkrétne viesť k hnilobe koreňov.

Zelenina v kvetináči – praktická odkvapkávacia hadica

zalievanie odkvapkávacia hadica záhrada pomoc terakotová kvetináčová zelenina

Ak sa polievanie vykonáva ručne, môže sa to stať záťažou, najmä vo väčšej záhrade s kvetináčmi. To je možné napraviť automatickým zavlažovacím systémom, ako je odkvapkávacia hadica. Ak použijete tento variant, dajte ho vo forme slučky okolo každej rastliny. To zaručuje rovnomerné rozloženie vody bez rizika premokrenia zeleniny v kvetináči.

Zem pre zeleninu v kvetináči

modrý kvetináč zemina zelenina živiny plot drevené kvety

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, aby ste si mohli vychutnať bohatú úrodu, je správna voľba a mix pôdy. Každý úspešný záhradník to potvrdí! Pôda pre zeleninu v kvetináči by mala mať tri vlastnosti. Zem musí zaručiť dobrý odvod vody, byť bohatá na živiny a schopná dlhšie skladovať vlhkosť. Takúto pôdu si môžete samozrejme kúpiť hotovú. Ale ak chcete, môžete si ich ľahko vyrobiť sami. Potom sa však vyhnite používaniu pôdy zo svojej záhrady. Vo väčšine prípadov obsahuje hlinu, ktorá bráni odtoku vody.

Kvetinová zmes na zeleninu

pôda mix zelenina v kvetináči kompost lávový kameň kokosové maslo

Najlepšia zmes pôdy pre zeleninu v kvetináči by mala vyzerať takto:

– časť hrubozrnného piesku

– dve časti dobrého preosiateho kompostu

– časť vlhkého kokosového lýka

– časť lávového kameňa alebo perlového kameňa

Červená pôda pre zeleninu v kvetináči

zelenina v kvetináči červy zeme nápady nápady

Tieto časti sú navzájom dobre premiešané. Kokosové lyko slúži na uchovávanie vlhkosti v zemi. Vo väčšine hotových zmesí sa namiesto nich používa machová rašelina, ktorá je tiež variantom pre zeleninu v kvetináči. Akonáhle však vyschne, má vodoodpudivú vlastnosť. Kokosové lýka, na druhej strane, môžu kedykoľvek absorbovať novú vlhkosť a tiež dlhšie vydržia. Hneď od začiatku môžete pridať prísady do organickej pôdy. To vám ušetrí hnojenie v priebehu času, pretože živiny sa postupne uvoľňujú. Z toho vyplýva, že teraz vám už stačí len zalievať zeleninu v kvetináči.

Pôdu kvetináča obohaťte o sušenú červivú pôdu

červa pôda sušené živiny zelenina v kvetináči nápad

Červcová pôda je prospešná aj pre zeleninu v kvetináči. Sú k dispozícii v sušenej forme, ale najlepšia je čerstvá a vlhká. Ak obsahuje aj červy, je to ešte lepšie! Tieto spracovávajú živiny takým spôsobom, že ich môžu rastliny absorbovať a slúžiť tak ako užitočný hmyz. Produkujú tiež pozitívne baktérie a huby, ktoré bojujú proti akýmkoľvek patogénom.

Zelenina v kvetináči – vyhnite sa preplnenosti

chilli paprika rastlina zelenina zdravá záhrada pestovať

To je chyba, ktorú robí veľa začiatočníkov so zeleninou v kvetináči. Čím viac rastlín je v kvetináči, tým horšie sa cítia, čo má samozrejme tiež vplyv na produkciu a kvalitu plodov všetkých rastlín. Rastliny si navzájom neustále konkurujú a musia sa deliť o vodu a živiny. Z tohto dôvodu je jediná, ale zdravá rastlina oveľa lepšia. Rastliny sú navyše kvôli svojej konkurencii namáhané a tým aj náchylnejšie na choroby a škodcov. To samozrejme tiež zvyšuje vašu prácu v súvislosti s tým. Zlaté pravidlo pre zeleninu v kvetináči znie: jeden kvetináč – jedna rastlina!

Veľa svetla pre zeleninu v kvetináči

Tipy na výsadbu zeleniny v slnečnej záhrade kvetináča

Zelenina v kvetináči potrebuje rovnako veľa svetla ako rastliny v iných typoch záhrad, a to je šesť až osem hodín. V kvetináči sa týmto rastlinám darí aj na severe a východe, je to však o niečo ťažšie. Mali by ste tiež zvoliť rýchlo dozrievajúce odrody. Z tohto dôvodu si v ideálnom prípade vyberte juh a / alebo západ. Zeleninou, ktorá je vhodná na body kompasu bez slnka, sú napríklad cherry paradajky (namiesto bežných paradajok), šaláty a niektoré druhy papriky. V takom prípade by sa mala zvýšiť aj vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami (na 15 až 20 cm). Rastliny to potrebujú na získanie viac svetla a na jednoduchšie vytváranie nových listov.

Zelenina v kvetináči – čím väčší kvetináč, tým lepšie!

čili papričky terakotový kvetináč veľké rastliny idea garden

Zelenine v kvetináči sa darí v menších nádobách, ale uprednostňujú sa väčšie. Korene sa tak môžu lepšie a hlbšie šíriť, čo robí rastlinu silnejšou a odolnejšou. Koniec koncov, plody sú ťažké a mali by byť schopné udržať rastlinu. Korene, ktoré sú takto lepšie vyvinuté a silnejšie, môžu navyše uchovávať vodu dlhšie. Ak si zabudnete zaliať zeleninu v kvetináči, nemusíte si robiť starosti. Uchopte teda veľké hrnce a malé nechajte vo svojom sklade.

Zelenina v kvetináči – tvar kvetináča

tvar kvetináče žlté sivé vedro terasa balkón zelenina

Ďalším bodom, okrem veľkosti kvetináča, je jeho tvar. Hrniec by mal byť v ideálnom prípade čo najviac okrúhly alebo valcovitý. Tradičné varianty v tvare kužeľa sú pre zeleninu v kvetináči menej vhodné. Majú tú nevýhodu, že väčšia časť zeme prichádza do styku so slnkom, takže rýchlejšie schne. Horných pár centimetrov je vždy suchých, a preto pre rastlinu zbytočných, takže prinajmenšom by malo byť zaistené, aby pôda mohla zostať vlhká smerom dole. Najlepšie to dosiahnete s priemerom, ktorý nie je v oblasti zemského povrchu väčší ako v spodnej oblasti.

materiál kvetináča kov plastový tvar záhradná starostlivosť

Dôležitú úlohu hrá aj materiál, z ktorého je hrniec vyrobený, a jeho farba. Terakotové hrnce sú vždy vhodné. Výber závisí aj od umiestnenia vašej zeleniny. Pretože množstvo svetla a tepla je na severe a západe nižšie, tmavé kvetináče sú veľmi vhodné na prilákanie svetla a tým aj tepla. Kovové hrnce sú tam tiež výhodou. Na juhu a západe to nie je potrebné. V takom prípade vyberte čo najľahšie kvetináče, aby sa svetlo mohlo odrážať. Ak musíte alebo chcete zeleninu často presúvať do kvetináča, najlepšie sú nádoby z látky. Sú elastické, majú široký základ a sú preto najlepšou voľbou na tento účel.

Kvetinové boxy na zeleninu šetria miesto

záhradný balkón kvetinový box zelenina v zábradlí kvetináča

Ak ani vy nemáte dostatok miesta na zeleninu v kvetináči na balkóne, môžete využiť priestor vo výške pomocou kvetináčov. Teraz vás pravdepodobne zaujíma, či tieto plytké nádoby neovplyvňujú rast koreňov. Pravdou je, že kvetinové boxy sú dlhšie a korene môžu ľahko rásť do šírky. Najlepšie je vybrať boxy vyrobené z dreva. Tento materiál pomáha udržiavať korene dostatočne chladné. Ďalšou výhodou tohto typu nádoby na zeleninu v kvetináči, ktorá stojí za zmienku, je, že zber je tiež jednoduchší, pretože plody budú v pohodlnej výške. Šaláty a kapusta sú obzvlášť vhodné na pestovanie v kvetináčoch.

kvetinový box drevený nápad zábradlie balkón zelenina šalát kapusta

Korenie v kvetináči

korenie rastliny kvetináč nápad tipy jednoduchá záhrada

Niekedy stačí skúsiť niečo komplikovanejšie a dosiahnuť pocit úspechu. Preto je najlepšie začať s korením pred zeleninou v kvetináči. Korenie a bylinky sú veľmi nenáročné rastliny a ideálne pre začiatočníkov. A nemysleli by ste si, že by bolo skvelé mať vždy po ruke to správne korenie? Bazalka by rozhodne nemala chýbať. Pretože čo by to boli špagety s paradajkovou omáčkou bez tohto špeciálneho korenia? Rozmarín a tymian sa pestujú rovnako ľahko. Pri výbere hrnca dbajte len na to, aby mal priemer 30 cm.

Cherry paradajky ako zelenina v kvetináči

cherry paradajky vysádzajú zeleninu do kvetináča

Paradajky sú nepochybne obľúbené v každom type záhrady, ale sú veľmi náchylné na choroby. A na polievanie sa často zabúda, čo sa pri tejto zelenine v kvetináči veľmi neodporúča. Ak ale predsa nechcete ísť bez paradajok, zvoľte radšej cherry paradajky. Nie sú také citlivé ako veľké odrody. Pre paradajky v zásade platí: čím menšie ovocie, tým ľahšie rastlinu pestujete. Čerešňová paradajka potrebuje kvetináč, ktorý má najmenej 26 litrov.

Zeleninu v kvetináči upravte podľa mikroklímy

záhradný balkón kvetinový box záhradné zábradlie drevo

Priestor pre svoju kvetináčovú záhradu by ste mali rozdeliť na rôzne oblasti. Preto umiestnite rastliny milujúce slnko na tie miesta, kde slnko svieti najdlhšie a najčastejšie. Rastliny s mnohými listami by naopak mali mať dostatok tieňa, aby sa nespálili. Ak nemáte v kvetináči plochu s príliš veľkým slnkom pre zeleninu, bolo by výhodné položiť kvetináče na zem. Týmto spôsobom môžu absorbovať ďalšie teplo. Ako už bolo uvedené, výhodné sú aj nádoby z kovu alebo tmavšej farby. Na veľmi slnečný balkón sú opäť veľmi vhodné vyvýšené postele s kolieskami, po ktorých sa môžete pohybovať. V opačnom prípade chráňte zeleninu v kvetináči počas horúceho popoludňajšieho slnka v lete iným opaľovacím krémom.

paradajky čerešňový kvetinový box paleta záhradnícke tipy starostlivosť