Záhradníctvo

Výsadba cibule v zeleninovej záhrade – užitočné rady pre starostlivosť

cibuľové rastliny červená žltá šalotka košík záhradné práce

Možno viete, že existuje obrovský výber odrôd cibule. Ak ste začiatočník, stačí sa zamyslieť, či sa chcete venovať klasike Zasadiť cibuľu a či dávate prednosť žltým, bielym alebo červeným odrodám alebo či radšej vysadíte zelenú cibuľu, nazývanú tiež jarná cibuľka, v záhrade. Napríklad, aby ste získali jarnú cibuľku, môžete zasadiť akúkoľvek odrodu cibule. Vykonajte to začiatkom roka a namiesto semien vysaďte sadenice. Zelená cibuľa sa pestuje rovnakým spôsobom ako normálna cibuľa. Ich chuť je blízka kombinácii cibule a cesnaku.

Výsadba cibule – na výber je mnoho odrôd

odrody cibuľové rastliny biela žltá červená zeleninová záhrada

Región, v ktorom žijete, tiež zohráva veľkú úlohu pri výbere rozmanitosti rastlín cibule. A tentokrát nemáme na mysli podnebie, ako je to u väčšiny zeleniny. Pre cibuľu je dôležitejšia dĺžka dňa. Je to práve to, čo ovplyvňuje rast cibule. Aby ste sa uistili, že si vyberiete správnu odrodu na výsadbu cibule, je najlepšie najskôr sa obrátiť na špecialistu v záhradnom centre. Je tiež dobré vedieť, že cibuľu je možné pestovať v kvetináčoch a kvetináčoch. To je obzvlášť výhodné, ak nemáte žiadnu alebo len malú záhradu, v ktorej už nie je miesto.

Rastlina a starostlivosť o cibuľu

kvetináč cibuľové rastliny záhradný nápad balkón

Cibule je možné vysádzať dvakrát ročne. Na jar je najlepšie zvoliť si čas zhruba jeden až jeden a pol mesiaca pred posledným očakávaným mrazom. Teplota podlahy môže tiež slúžiť ako vodítko. Podlaha by už samozrejme nemala byť zmrazená a mala by byť teplá asi 10 stupňov. V oblastiach s miernymi zimami môžete cibuľu vysadiť druhýkrát na jeseň. Tak získate úrodu na jar.

Sadenice cibule na výsadbu

sadenice zelenina záhrada cibuľa rastliny tipy na starostlivosť zdravé

Vyberte si miesto v záhrade, ktoré je na priamom slnku. Cibuľa si v prípade potreby vystačí aj s čiastočným tieňom. Pred vysadením cibule pripravte pôdu hnojivom. Ak chcete žiarovky zasadiť do riadkov, vezmite na vedomie, že by od seba mali byť zhruba 45 až 60 cm. Ak máte radi normálnu cibuľu, môžete zasiať semená alebo si môžete vybrať čo najmenšie sadenice. Ak vezmete väčšie sadenice, riskujete, že rastlina začne kvitnúť pred dospelosťou a potom odumrie, bez zberu..

Cibuľu vysaďte do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené

šalotka záhradná rastliny rady zelenina tipy starostlivosť

Semená cibule zasadte zhruba 1,2 cm hlboko do zeme v rovnakej vzdialenosti od seba. Pokiaľ ide o rednutie, je rozdiel medzi jarnou a obyčajnou cibuľkou. Prvým z nich stačí vzdialenosť 2,5 cm od seba, zatiaľ čo zrelé žiarovky by mali byť od seba vzdialené 7,5 až 10 cm. V prípade, že ste si vybrali sadenice, treba poznamenať, že hroty cibule musia byť umiestnené v zemi o niečo menej ako 4 cm a musia byť od seba vzdialené 10 cm. Sadenice jarnej cibuľky zaberajú opäť menej miesta. Túto cibuľu zasadíte na vzdialenosť 2,5 až 5 cm a opäť zasadíte rovnako hlboko. Ak je cibuľa zelenej cibule trochu väčšia, nechajte 3 až 4 palce voľnú, ako pri zrelej cibuli. Pokiaľ ide o hĺbku, hrot cibule by mal byť vyrovnaný s povrchom zeme.

V miestnosti vysaďte a pestujte jarnú cibuľku

vertikálne záhradné cibuľové rastliny nápad starostlivosť o izbu

Šalotka (malá cibuľa) by mala byť od seba vzdialená 10 až 20 cm. Cibuľu, meranú od špičky, prehrabete asi 1 cm pod zemou. V tomto prípade riadkom, ktoré vytvoríte na výsadbu cibule, musí zostať medzi nimi priestor 60 až 120 cm.

Cibuľové pole s ružovými kvetmi

kvety cibuľového poľa ružové tipy starať sa o záhradu

Po výsadbe cibule stačí zaistiť, aby bola pôda vždy dostatočne vlhká a buriny vytrhané. Pretože žiarovky sú celkom blízko povrchu pôdy, mali by ste byť opatrní, aby ste ich nepoškodili. V závislosti od odrody trvá zber 60 až 160 dní.

Výsadba cibule – zber

zber cibuľových rastlín červená žltá škatuľka zeleninová náplasť

Jarnú cibuľku môžete zberať hneď, ako dosiahne požadovanú dĺžku. Pri normálnej cibuli je pred zberom potrebná iná práca. Orientujte sa na cibuľovinové rastliny. Hneď ako zožltnú a zaschnú, stlačte ich k zemi. Potom počkajte ďalšie tri týždne a môžete si byť istí, že cibuľa je zrelá na zber. To však neznamená, že ich musíte ihneď zozbierať. Jednoducho odstráňte toľko, koľko potrebujete, a ostatné nechajte na zemi. Ak sa vám na rastlinách cibule vyvinú kvety, ihneď ich odrežte. Šalotka sa zberá aj vtedy, keď ich výhonky zožltnú a uschnú.

Výsadba cibule – skladovanie po zbere

šalotka cibuľové rastliny zber úrody záhradnícke tipy

Po vybratí žiaroviek zo zeme ich na niekoľko dní až troch týždňov položte na noviny na suché a tienisté miesto. Potom môžete opatrne odstrániť pôdu a ďalšie zvyšky, ako aj korene, stonky a ďalšie časti rastlín cibule. Na uskladnenie si v okolí domu nájdite tmavé a chladné miesto. Mali by ste vedieť, že žltá cibuľa je najlepšia na dlhodobé skladovanie.

Pri šalotke oddeľte jednotlivé cibule od seba a nechajte ich uschnúť na chladnom, suchom a tienistom mieste. Šalotku môžete skladovať až osem týždňov.

 Cibuľu šalotku skladujte až osem týždňov

skladovanie zber šalotka cibuľové vrece starostlivosť o bielizeň