Záhradníctvo

20 terasových rastlín na priame slnko, ktoré vydržia veľa tepla a sucha

Pekné počasie a kvitnúce kvety na južnej strane domu: leto môže byť vo vašej záhrade také krásne. Pre hobby záhradníka však vyvstáva otázka, ktoré záhradné rastliny sú najvhodnejšie na priame slnko a sucho. Našťastie je tu veľký výber kvetov, trvaliek a okrasných tráv, ktoré majú radi horúco a cítia sa dobre aj na prudkom slnku na južnej terase. Už sme vytvorili zoznam 10 záhradných rastlín, ktoré vydržia veľa slnka. Teraz pridávame ďalších 15 návrhov na záhradnú výsadbu, ktorá odolá teplu a suchu.

Terasové rastliny na priame slnko: Sviečka stepná toleruje sucho

Terasové rastliny na priame slnko, teplo a sucho znášajú stepnú ľaliu

Stepná sviečka (latinský názov Eremurus robustus) je rastlina, ktorá pochádza z Ázie. Dosahuje maximálnu výšku jedného metra a uprostred záhonu okolo terasy strihá jemnú postavu ako pútadlo. Rastlinu je možné obzvlášť efektívne kombinovať s inými okrasnými trávami. Rastlina tvorí žlté puky, ktoré do záhrady priťahujú motýle a včely. Dobrá drenáž je absolútnou nevyhnutnosťou, inak začnú korene hniť.

Poschodie: suché, dobre odvodnené, ale bohaté na živiny. Zalievaciu zeminu môžete zmiešať s pieskom v pomere 3: 1.

Poloha: na žeravom slnku

Terasové rastliny pre veľa slnka: vlnené najchutnejšie

Terasy pre horiace slnko a suché pôdy Wollziest

Ak chcete svoju slnečnú terasu orámovať rastlinami, potom potrebujete nielen kvety a trvalky, ale aj pôdny kryt. Wollziest je perfektný napríklad ako lem vyvýšenej terasy a vytvára plynulý prechod medzi záhonom a trávnikom. Rastlina je obľúbená pre svoje sivomodré listy. Nielenže vyzerajú veľmi efektívne, ale tiež plnia dôležitú funkciu a môžu uchovávať vodu. Odstráňte všetky žlté listy skôr, ako začnú hniť.

poschodie: priepustný pre vodu. Pred výsadbou položte drenážnu vrstvu a uvoľnite pôdu.

Poloha: priame slnko

Rastliny na južnú stranu záhrady: dúhovka si vystačí s malým množstvom vody

Patio kvety pre suché pôdy a priame slnko Iris

Chcete svoju južnú terasu obklopiť kvetmi? Potom je dúhovka alebo hybrid dúhovky ideálny. V koreňoch si zachováva vlhkosť a živiny a najlepšie sa jej darí na slnečných stanovištiach so suchou pôdou. Preto je dokonalým doplnkom skalky. Kvet veľmi dobre znáša teplo a priame slnko.

poschodie: ílovitý, suchý až stredne vlhký (podľa odrody priepustný

Miesto: slnečno, teplo

Terasové rastliny do skalky: Rozchodník vydrží veľa tepla

Rastliny terasa plné slnko rozchodník je vhodný do skalničiek

Takmer žiadna iná rastlina nie je taká univerzálna ako rastlina rozchodník. Je nenáročný, nenáročný na starostlivosť a darí sa mu v teple a suchu. Preto sú početné druhy Sedum ideálne pre skalku. Rozchodník je pôdny kryt, ktorý vytvára malé purpurové kvety. Ak vysádzate južnú terasu, je to dokonalá výplň medzier. Rozchodník je tiež možnosťou, ak chcete terasu obklopiť rastlinami. V stredomorskej záhrade je vysadený medzi kamennými doskami, čo dodáva terase a záhradnému chodníku prirodzený vzhľad.

poschodie: hlinitý, zmiešaný s pieskom, absolútne suchý a uvoľnený.

Poloha: rozchodník potrebuje najmenej 6 hodín priameho slnečného svetla denne. Najvhodnejšie je chránené miesto (napríklad vedľa steny domu)

Rastliny na terasu na plnom slnku: kardon v zeleninovej záhrade

Rastliny na terase na plnom slnku Kvetiny zasadte do zeleninovej záhrady

Na slnečnú terasu orientovanú na juh môžu ako rastliny slúžiť nielen kvety a trvalky. Niektorým druhom zeleniny sa bez problémov darí aj na prudkom poludňajšom slnku. Jednou z takýchto zeleniny je kardon, ktorý súvisí s artičokmi. Vytvára krásne purpurové kvety a je obľúbený pre svoju osviežujúcu a jemne horkastú chuť. Ak kvety neodstrihnete na jeseň, zostanú celú zimu.

poschodie: uvoľnené, bohaté na živiny

Poloha: plné slnko, chránené pred vetrom

Terasové rastliny na priame slnko: svrab láka včely do záhrady

Terasové rastliny pre slnečné polohy Scabious láka včely a motýle

Svrab pochádza z východnej Európy. Krajinou pôvodu je Macedónsko, ale je rozšírený aj ako lúčny kvet v susedných krajinách. Kvet láka včely a motýle do záhrady. Zasaďte kvety medzi okrasné trávy, aby sa kvety vo vetre mohli jemne pohybovať. Ideálny čas na zasadenie kvetu je na jar, obzvlášť po ľadových svätých. Keďže rastie rýchlo a veľkolepo, medzi jednotlivými rastlinami by ste pri výsadbe mali nechať vzdialenosť aspoň 60 cm.

poschodie: S najmenej 20% piesku, priepustný, suchý až stredne vlhký.

Poloha: plné slnko

Terasové rastliny na priamom slnku: Medový ker je uctievačom slnka na južnej strane domu

Terasové rastliny na priame slnko a suché pôdy

Medovník pôvodne pochádza z Afriky a v domácej záhrade je považovaný za skutočného exotika. Bez problémov znáša teplo, dobre sa mu darí ako na prudkom slnku cez deň, tak aj večer, keď je mrazivo. Dôležitým predpokladom jeho dlhovekosti je v zime prikrytie koreňov slamou. Vďaka takémuto prezimovaniu môže trvalka prežiť chladné obdobie v Nemecku.

Medový krík je príjemným doplnkom exotickej záhrady. Je to však oveľa viac, ako púta pozornosť. Listy rastliny sa používajú na výrobu obkladov a krémov na liečbu reumy a rán.

poschodie: vychudnutá pôda,

Poloha: slnečno

Terasové rastliny, ktoré vydržia plné slnko a suchú pôdu: palisádový mliečnik

Terasy vydržia plné slnko a teplo, Pailsaden Spurge

Palisáda je nenáročná rastlina, a preto je vhodná do ťažko dostupných oblastí. Ak chcete vysadiť vyvýšenú terasu, môžete kombinovať záhony a vyvýšené záhony. Odrezajte uschnuté kvety palisádovej mliečnice, aby ste predĺžili dobu kvitnutia.

poschodie: sypký, priepustný, piesčitý

Poloha: Rastline sa najlepšie darí na slnku, ale môže rásť aj na tienistých miestach.

Rastliny na južnú terasu, ktoré vzdorujú teplu a suchu: divý čajník

Rastliny na južnú terasu odolajú horúčavám a suchu, divokému kardónu

Divoký kardan dodáva záhrade prirodzený nádych. Je obľúbený pre súkvetia, ktoré vizuálne pripomínajú kvety bodliaka. Kvetinárstva ich sušia a používajú ako zelené dekorácie pre kvetinové úpravy a kytice. Divoký kardan dokáže oveľa viac, pretože láka vtáky, včely a motýle. Na okraji kvetinového záhonu alebo v púštnej záhrade skutočne upúta pozornosť. Trvalka sa vyznačuje rýchlym a dynamickým rastom. Hobby záhradník by preto mal naplánovať vzdialenosť medzi rastlinami aspoň 110 cm.

poschodie: čerstvé až suché a výživné. Dobrá drenáž je absolútnou nevyhnutnosťou.

Poloha: Optimálne sa ukazujú polohy na slnku alebo v polotieni. Rastlina však potrebuje najmenej 5 hodín priameho slnečného svetla denne.

Terasové rastliny na slnečné miesta: mučenka

Terasové rastliny pre slnečné polohy Mučenka

Táto tropická kvetina si najlepšie počína na plnom slnku a je ideálna na terasy s pergolou alebo mrežami. Mučenka vydáva príjemnú vôňu a priťahuje čmeliaky a včely. Na rozdiel od ostatných rastlín, ktoré sme už uviedli, tento kvet preferuje stredne vlhkú až čerstvú pôdu. Záhradný záhradník by sa mal aj naďalej starať o to, aby rastlinu nepolieval príliš často. Pretože príliš veľa vody vedie k hnilobe koreňov.

poschodie: stredne výživný, čerstvý až stredne vlhký, priepustný pre vodu.

Poloha: Umiestnenie priamo pred stenou domu je najlepšie. Chráni exotické druhy pred silným vetrom a v lete ponúka osviežujúci chlad a v zime teplo.

Terasové rastliny na priamom slnku: trávnik

Terasy na priamu slnečnú starostlivosť o okrasnú trávu z rozchodníka

Switchgrass je okrasná tráva, ktorej sa obzvlášť dobre darí v suchu a teple. Odroda „Heavy Metal“ je obzvlášť obľúbená, pretože tráva sa na jeseň mení na zlatú a vínovo červenú. Zvláštnosťou tejto trávy je jej vysoká prispôsobivosť poveternostným podmienkam. Vydrží suché obdobia v teplom období aj daždivé počasie na jeseň a na jar. Aby tráva v lete energicky rástla, na jar sa veľa kosí.

poschodie: stredne suché až čerstvé. Rastlina nemôže tolerovať príliš veľa vlhkosti. Ich korene nehnijú, ak je substrát príliš vlhký. Na druhej strane rastlina nebude kvitnúť vôbec, ak je úroveň vlhkosti príliš vysoká.

Poloha: Tráva sa obzvlášť dobre cíti na pražiacom slnku. Úplne potrebuje ochranu pred dažďom a snehom

Kvety na priame slnko: týchto slnečných ctiteľov môžete použiť na rámovanie vašej terasy

Kvety na priame slnko okolo terasy s rastlinami (1)

Chcete v záhrade a na terase nádherný kvet, ale bojujete s teplom a suchou pôdou? Nasleduje zoznam niekoľkých kvetov, ktoré sú vhodné pre miesta na horiacom slnku. Ideálne na záhon na vyvýšenú terasu. Pri navrhovaní by ste mali dbať na to, aby sa kvety dostávali aspoň 6 hodín denne na priame slnko. Na to je najvhodnejšia terasa na južnej strane domu, pretože rastlinám umožňuje vychutnať si poludňajšie a popoludňajšie slnko.

Dúhovka: Kvetina je veľmi odolná voči teplu, zriedka je napadnutá škodcami a je pomerne nenáročná v starostlivosti. Dúhovka kvitne prvýkrát na jar a potom znova – na jeseň.

Kvety pre horiace slnko dobre znášajú teplo Iris (1)

Mečík cíti sa obzvlášť príjemne na plnom slnku a kvitne od jari do konca leta.

Tulipán: najlepší čas na výsadbu tulipánov je jeseň. Ideálne miesto pre milovníka slnka je priamo na slnku.

Dahlia je mexická kráska, ktorá sa tiež cíti ako doma v nemeckej záhrade. Bez problémov toleruje teplo a predĺžené obdobie sucha.

Jednoročné rastliny na priamom slnku, ktoré môžete použiť na ohraničenie terasy

jednoročné rastliny na priame slnko, ktoré ohraničujú terasu s petúniami

Jednou z najväčších výhod slnkom milujúcich letničiek je, že väčšina z nich dobre znáša suché pôdy.

Poludňové zlato, stále nazývané gazanie, dodáva záhrade ďalšie farebné škvrny a bez problémov odolá nielen teplu, ale aj silnému vetru.

Pelerína cíti sa obzvlášť pohodlne na plnom slnku a kvitne počas celého leta.

Mak je letný kvet, ktorý zaisťuje kvitnutie na záhone.

Snapdragon kvitne všetkými farbami dúhy. Odroda „Madame Butterfly“ je obzvlášť vhodná na slnečné miesto.

Petúnie je ďalšou voľbou pre lem kvetinového záhonu, ktorú odporúčame. Ocenená bola predovšetkým odroda „Nočná obloha“.

Vytrvalé rastliny pre suché pôdy a polohy na slnku

Vytrvalé rastliny pre suché pôdy a polohy na slnku

Trvalé rastliny majú rozhodujúcu výhodu oproti jednoročným kvetom: Záhon nemusíte presádzať každý rok. Na váš záhon sú vhodné tieto rastliny:

Rebríček uprednostňuje hlinitú pôdu s vysokým podielom piesku a dobrou drenážou. Znesie sucho a teplo, ale ako všetci slniečkári je citlivý na vlhkosť.

Kokardový kvet toleruje suché pôdy. Uschnuté kvety pravidelne odstraňujte, pretože to podporí tvorbu nových kvetov. Na jeseň je kvet silne orezaný a až do jari nevytvára nové výhonky a nové listy.

Pochodňová ľalia, stále známy pod názvom raketový kvet, sa cíti obzvlášť pohodlne na plnom slnku. Čerstvá až stredne suchá pôda ponúka optimálne podmienky pre ich rýchly rast. Exotik je odolný a vlhkú pôdu v zime dobre znáša, ak položíte drenážnu vrstvu z expandovanej hliny. Iba podmáčanie môže poškodiť korene kvetu.

Terasové rastliny na priame slnko znesú veľa tepla a suchých pôd