Uncategorized

Predchádzanie zmenšovaniu veku: Môžeme proces zastaviť?

Možno si uvedomujete, že strata zraku, sluchu a pamäte je znakom starnutia, ale zmenšovanie s vekom je niečo, čo nemusí byť také nápadné. Zníženie výšky je spôsobené rôznymi faktormi súvisiacimi so zmenami kostí, svalov, kĺbov a ďalších tkanív vo vašom tele.

Hlavné príčiny zmršťovania v starobe

zmenšiť veku bráni chlapec s kostrou

Aj keď je určitá strata výšky normálnou súčasťou starnutia a je nepravdepodobné, že by viedla k zdravotným problémom, výrazná zmena veľkosti tela môže naznačovať základné problémy. Preto je dôležité pochopiť, čo sa stane s vašim telom, keď starnete. Môžete tak pôsobiť proti niektorým negatívnym účinkom procesu starnutia.

Strata svalov súvisiaca s vekom môže nastať už v tridsiatych rokoch. Existuje na to dokonca vedecký termín: sarkopénia. To znamená, že každé desaťročie strácate svalovú hmotu 3–5%. Zvlášť znepokojujúce sú svaly v hornej časti tela, ktoré sú primárne zodpovedné za to, že vás držia vo vzpriamenej polohe. Zníženie schopnosti udržať si postoj môže spôsobiť, že budete vyzerať zhrbene a budete vyzerať kratšie.

vyšetrenie zdravia kostí ortopédom

Ďalším dôvodom straty výšky v starobe je zdravie vašich kostí. Kosti majú extrémne zložité spojivové tkanivo, ktoré dokáže prispôsobiť svoju veľkosť a tvar mechanickému zaťaženiu. Vďaka tomu sa vaše kosti môžu remodelovať počas celého života. V mladšom veku prechádzate obdobím rastu a ukladania kostí tak rýchlo, že dosiahnete 90% svojej maximálnej kostnej hmoty v neskorom dospievaní. Tento rast sa konsoliduje v polovici dvadsiatych rokov, keď ľudia dosiahnu vrchol.

lekár vysvetľuje štruktúru chrbtice

Vo veku 35 až 40 rokov však stratíte viac kosti, ako sa vyrobí. Nakoniec tento proces často vedie k stavu známemu ako osteoporóza. Je charakterizovaná predovšetkým nízkou a poréznou kostnou hmotou, ako aj zvýšenou krehkosťou kostí. Tieto faktory spoločne vedú k vyššiemu riziku krehkosti kostí. Zatiaľ čo boky a predlaktia sú náchylnými oblasťami k ochoreniu, najčastejšie sa vyskytuje na stavcoch (chrbtici), kde negatívne ovplyvňuje postavu.

Vykonajte preventívne opatrenia

cvičenie a šport sú v procese starnutia dôležité

Aj keď najväčšie zmrštenie nastáva s vekom kvôli vašim génom, existuje niekoľko faktorov životného štýlu, ktoré môžete dodržiavať, aby ste si udržali svoju výšku. Ešte dôležitejšie je, že znižuje vplyv starnutia na vaše zdravie a udržiava vašu pohodu.

Pravidelné cvičenie je prvá vec, ktorú môžete urobiť. Na tvorbu kostí sú vhodné najmä činnosti, ktoré zahŕňajú určitú formu zaťaženia. Nikdy teda nie ste príliš starí na to, aby ste mali z cvičenia prospech. Výskum tiež ukázal, že rozvoj silných kostí v tínedžerskom veku poskytuje určitú ochranu, keď starnete. Tento druh cvičenia tiež prirodzene ovplyvňuje rast svalov, takže môže chrániť pred osteoporózou aj sarkopéniou.

skupina starších ľudí vonku

Zdravá a vyvážená strava je síce dôležitá pre celkové zdravie, ale potraviny s vysokým obsahom vitamínu D a vápnika vrátane mandlí, brokolice a kapusty tiež prispievajú k zdraviu kostí. Pomáha tiež vyhýbanie sa cigaretám a obmedzenie konzumácie alkoholu a kávy. Trochu zmenšovanie sa s vekom je normálnou súčasťou starnutia, ale môže naznačovať vážnejšie problémy. Preto je dôležité maximalizovať svoje zdravie a pohodu počas celého života.