Dom a záhrada

Dom a záhrada

Vhodná záhrada s dizajnom bazéna – užitočné rady na prvý pohľad

bazén-dizajn-živý plot-ochrana-súkromia-luxus-lehátka-moderné

Váš bazén je určite skvelým miestom na ochladenie v horúcich dňoch. Ale môže to byť tiež pútač oka vo vašej záhrade alebo v centre vašej záhradnej párty. Urobte z tohto leta to pravé pomocou nižšie uvedených tipov Záhrada s dizajnom bazéna to najlepšie z vášho bazéna.

Správna záhrada s dizajnom bazéna by mala domu vyhovovať

bazén-dizajn-moderná-architektúra-dom-biely-trávnik

Interiérový dizajnér hviezd Jennifer Adams odporúča v hoteli Záhrada s dizajnom bazéna, že ladí so štýlom domu. Je lepšie, ak je bazén navrhnutý tak, ako keby bol postavený spoločne s domom. Ak je to možné, nemalo by byť rozpoznateľné, že prišiel neskôr. „Farby a materiály by mali zodpovedať farbám domu alebo ich aspoň kombinovať, aby sa bazén a jeho podlaha stali súčasťou zvyšku prostredia,“ vysvetľuje. „Okraje alebo hrany bazéna môžu byť napríklad vyrobené z rovnakých kameňov ako jedna z oporných múrov domu, ohnisko alebo komín; farba dlažobných kociek môže byť podobná farbe domu, ak je prírodná, “hovorí. „Ak je váš dom farebný, navrhnite bazén prirodzene a nastavte akcenty farebnými dlaždicami tak, aby sa podobali na dom bez toho, aby pôsobili príliš zdrvujúco.“

Skryte škaredé veci živým plotom alebo zeleňou

bazén-dizajn-moderný-dom-biela-architektúra-živý plot

Aj keď budete celé leto upravovať bazén, nič z toho nepomôže, ak sa v konečnom dôsledku zameriate na čerpadlo v bazéne. Preto je dobré skryť nevzhľadné vybavenie. Pekným a lacným variantom je napríklad postaviť z drevených dosiek škatuľu, do ktorej môžete čerpadlo naložiť. Ten by mal byť otvorený aspoň na jednej strane, aby ste v prípade potreby mali prístup k čerpadlu. Ešte lepšie je, ak farba zodpovedá okoliu.

Nastavte vodné prvky ako akcenty pre útulný záhradný dizajn s bazénom 

bazén-dizajn-stredomorské-vodné prvky-slnečná-terasová dlažba

Krby nie sú vhodné len na zimu a do vašej obývačky. Práve naopak! A môžete ho pridať aj do svojho bazéna. “Požiarne jamy sú veľkým kontrastom k vode,” hovorí Adams. “Blikajúca žiara tiež vytvára drámu a teplo pri útulných večeroch,” pokračuje.

Ak sa chcete v bazéne vyhnúť dymu a popolu, Adams odporúča ohnisko na prírodný alebo propánový plyn.

Vyberte si nové podsedáky a podsedáky do záhradného nábytku

bazén-dizajn-palmy-ochrana súkromia-ozelenenie-zastrešenie terasy

Vankúše alebo vankúše na sedenie môžu byť súčasťou záhradného nábytku, rovnako ako akcentu a osviežia priestor bazénu tak, aby zodpovedal letnému obdobiu. „Obnovte svoje staré vankúše alebo ich nahraďte novými, aby zostali v trende a dodali nový nádych,“ uisťuje Adams. “Ak ste si nedávno kúpili nový záhradný nábytok, je veľká šanca, že výrobca ponúkne čalúnenie v nových farbách,” hovorí.

K tomu môžete dostať aj lacné, ale farebné látky Záhrada s dizajnom bazéna použite na osvieženie starého čalúnenia a vankúšov. Ak však nemáte pocit, že by ste si vankúše sami obnovovali a radšej by ste si kúpili nové, potom je najlepšie vybrať si tie, ktorých textílie sú vhodné na vonkajšie použitie..

Pri návrhu záhrady s bazénom dbajte na sociálnu stránku

Záhrada s dizajnom bazéna exoticky vyzerá ako ochrana súkromia

Bazén je samozrejme skvelým miestom na ochladenie v horúcich letných dňoch. Ale má to aj inú dobrú stránku. Je to skvelé pre večierky. Využite to so správnym vybavením pre Záhrada s dizajnom bazéna. „Do sociálneho priestoru si vyberte gauč, dve alebo tri stoličky, konferenčný stolík a príručné stolíky, aby mal každý dostatok miesta na pitie,“ odporúča Adams. „Ak máte k dispozícii veľa miesta, pre väčšiu rozmanitosť pridajte napríklad miesta na sedenie, napríklad štyri kreslá okolo konferenčného stolíka a malé príručné stolíky.“

Poskytnite tieň

Záhrada s dizajnom bazéna vytvára nápady pre nápady na záhrade

Adams odporúča, že ak na dvore nemáte prirodzený tieň, mali by ste si aspoň nájsť chladné miesto sami. Môžete na to použiť mrežu, slnečník alebo strom. Časť bazéna by mala chýbať aj v tieni, ak žijete na mieste s horúcim podnebím a užívate si plávanie počas dňa.

Záhrada s dizajnom bazéna, veľký dvorný bazén

Ide o to, aby ste bazén používali tak, ako vám to vyhovuje. Prečo si nepostavíte jedálenský stôl sami? Staré stoličky alebo kreslá môžete tiež namaľovať a nanovo čalúniť podľa svojich predstáv.

Záhrada s dizajnom bazéna príroda príjemne upokojuje

focus stolička stôl dvorček tvar dekoratívne figúrky

ležadlá vo vysokých oblastiach plný relax v tieni stromov

nápady na nábytok do obývačky dizajn exteriérová nášľapná rastlina

krajina pôvodný krásny automobil rastlina hrniec voda kameň materiál

Záhrada s vonkajším dizajnom bazéna, ktorý ladí s interiérom

Záhrada s bazénom dizajnové kreslo rozkladacie kreslo nové

Záhrada s dizajnom bazéna je ideálnym doplnkom k vytvoreniu dvora

Read more
Dom a záhrada

Aký je správny plot pre záhradu – tu je päť príkladov!

Plot pre záhradu klasika-lamely-drevo-biele-kvety-žlté

Plot je neodmysliteľnou súčasťou domu a záhrady po mnoho storočí. Bez ohľadu na to, z akého materiálu je vyrobený, ten pravý Plot pre záhradu je nenahraditeľnou súčasťou dekorácie a zabezpečenia domova. Nasledujúcich päť typov plotov vám môže pomôcť urobiť správne rozhodnutie.

Plot pre záhradu: prečo každá záhrada potrebuje plot?

plot-na-zahradu-súkromie-screen-idea-panely-drevené postele

Ak máte to šťastie, že máte dom s krásnou záhradou, plot nepodceňujte, pretože má mnoho výhod. Ľudia ho používajú ako akúsi bariéru, ktorou chránia svoj domov pred nechcenými pohľadmi susedov alebo okoloidúcich. Plot je tiež trochou prekážkou pre zlodejov. Koniec koncov, mohol by byť za ním verný pes, ktorý bije na poplach, ak niekto neoprávnene vstúpi do nehnuteľnosti. Záhradný plot tiež chráni rastliny a kvety pred vetrom a môžete ním izolovať hluk z ulice. A v neposlednom rade je plot súčasťou dekorácie. Dodá každej záhrade individuálny vzhľad a urobí ju krajšou.

Aký typ plotu by ste si mali vybrať??

plot-na-zahradu-stĺpiky-kameň-železo-elegantný-uľahčiť-sadenie

To pravé Plot pre záhradu by mali byť zvolené v závislosti od toho, na čo to hlavne potrebujete, tj. či sa používa na ozdobu alebo ochranu, a preto by mal byť stabilnejší. Takto sa rozhodnete, či má byť skôr nízky alebo skôr vyšší, hustý alebo perforovaný a z akého materiálu by mal byť vyrobený. Tu je päť typov plotov, ktoré by vám mali slúžiť ako nápady.

Správny plot pre záhradu: živý plot

Plot pre záhradný živý plot-nápad-vždyzelený strom-ochrana súkromia

Mnohí preferujú živý plot z jednoduchého dôvodu, že vyzerá pekne a prirodzene. Posilňuje spojenie s prírodou a zároveň ponúka ochranu pred hlukom a vetrom. Rozhodnite sa sami, či by to mal byť kvitnúci alebo vždyzelený živý plot. Niekto preferuje buk, buxus alebo datle, iný preferuje levanduľu, magnóliu alebo iné kvitnúce rastliny.

Je dôležité, aby ste vysadili najmenej 4-5 rastlín na jeden meter. Môžete striedavo vysádzať živé ploty, ktoré kvitnú v rôznych ročných obdobiach, aby ste si vždy mohli vychutnať jasné farby. Živé ploty sú tiež vhodné na vytváranie rôznych postáv, francúzskeho záhradného typu, z nich.

Klasický drevený plot

Plot pre záhradu hnedo-drevené lamely-zemný kryt-pekná výsadba

Drevený plot je rozšírený a vytvára nostalgické emócie. Pripomína to tiež niektoré klasické romány, napríklad „Dobrodružstvá Toma Sawyera“. Lamely plotu môžu byť usporiadané vertikálne, horizontálne alebo priečne. Tento plot zvyčajne nie je príliš vysoký a používa sa viac na zdobenie záhrady.

Často sa používa aj v záhrade, napríklad na oddelenie rôznych kvetinových a zeleninových záhonov. Aby to bolo zaujímavejšie a pútavejšie, môžete plot natrieť pestrými farbami. Lamely by mali byť nasmerované nahor alebo zaoblené, aby mohla dažďová voda odtiecť.

Správny plot do záhrady: drôtený plot

Drôtený plot s rámom-dverovým lemovaním plochy záhrady a záhrady

Drôtený plot je jedným z najčastejšie používaných plotov, pretože na stavbu nie je potrebné veľa materiálu a stavba vyžaduje málo času a úsilia. Nevýhodou je, že naozaj dlho nevydrží. Rýchlo zhrdzavie, prehne sa alebo dokonca spadne. Často sa používa ako hranica medzi dvoma vlastnosťami. Pretože to nevyzerá obzvlášť pekne, môžu ho skryť popínavé rastliny, ako napríklad brečtan.

Postavte betónovú stenu

Betónová stena v záhrade stavia rošty na ochranu osobných údajov z drevených lamiel

Hlavným účelom betónovej steny je poskytnúť ochranu pred vonkajšími útokmi. Stavba vyžaduje viac času, zdrojov a materiálov, ale považuje sa za odolnejšiu. Vo väčšine prípadov je betónový múr vysoký najmenej 1,5 metra. Môže byť skrytý aj za popínavými rastlinami, aby nepôsobil tak nudne.

Stena z kameňa alebo tehál – správny plot do záhrady pre väčšiu ochranu

Tehlová stena v záhrade-vytvorte si vlastnú ochranu pred vetrom z obrazovky

Tento druh sa v poslednej dobe stal obzvlášť rozšíreným a obľúbeným. Existuje aj dôvod, prečo je taký moderný. Dekoratívne tehly vyzerajú skvele a kamenná stena ponúka pocit bezpečia a stability. Takéto steny chránia vašu záhradu pred vetrom a hlukom. Temnejšou stránkou veci je, že údržba trvá dlhšie.

Nástenná betónová súkromná obrazovka s prezeracími otvormi

vintage drevený plot - na podporu lezenia v záhrade

Postavte si kamennú stenu sami a chráňte ju pred vetrom pomocou ochrany pred vetrom

kovový plot záhradný plot-chov tradičných popínavých rastlín

záhradný plot postaviť drevo-vintage vzhľad-trávnatá plocha

záhradný plot nápady na živý plot ochrana súkromia ochrana pred vetrom

Read more
Dom a záhrada

Vírivá vaňa „Thais Art“ od Blubleu – čistý pôžitok!

moderné dekoračné vankúše nástenné police praktický dizajn kúpeľne

the Vírivá vaňa „Thais Art“ od Blubleu je luxusná vaňa, ktorá vás pripraví o zmysly. Bežne od vane neočakávate veľa, ale táto vás ohromí. Veľká vaňa ponúka priestor pre dve osoby. Vďaka svojmu estetickému dizajnu a veľkým hranatým tvarom (235 x 215 cm) sa perfektne hodí do modernej alebo minimalistickej kúpeľne.

Moderná a štýlová vírivá vaňa s podsedákmi a opierkami hlavy

Moderná štýlová vaňa v prevedení obloženom drevom

Má podsedáky a opierky hlavy, ktoré robia kúpanie ešte pohodlnejším. Umožnia vám vychutnať si teplú, perlivú vodu naplno. Poličky na jednej zo strán vane sú tiež zaujímavé a praktické. Môžete tam uložiť knihy, sviečky a ďalšie veci, ktoré môžete potrebovať do kúpeľne. the Vírivá vaňa „Thajské umenie“ od Blubleu predstavuje skutočne úchvatné potešenie, ktoré vám ponúkne plný relax.

Vírivá vaňa pre príjemný zážitok z kúpeľa – „Thais Art“ od Blubleu

Vaňa moderný dizajnový nábytok štýlovo pohodlný

Kvalitná vaňa je príjemným doplnkom modernej kúpeľne

Vírivá vaňa moderný dizajn v kúpeľni sklenený sprchovací kút veľké okno

Read more
Dom a záhrada

13 byliniek a rastlín, ktoré môžeme pestovať doma v kvetináčoch

bylinky a rastliny kvetináč-starostlivosť-nenáročná-bazalka-rozmarín

Kvetinové boxy nemôžete dať len na balkón alebo okenný parapet. Do črepníka je možné zasadiť aj bylinky. Čerstvo natrhaná mäta, bazalka alebo petržlenová vňať sú nielen obzvlášť aromatické, ale aj krásne dekoratívne. Aby ste si v kuchyni mohli vypestovať malú bylinkovú záhradku, musíte vedieť, ktoré Byliny a rastliny sú na to vhodné.

Byliny a rastliny – Ktoré z nich na balkóne?

bylinky a rastliny balkón-drevené dosky-tipy-jednoduchá starostlivosť

Korenie, bylinky a rastliny môžete kúpiť ako mladé rastliny na trhu alebo na jar v kvetinárstve. Výber semien, ktoré nájdete aj v niektorých supermarketoch, je ešte väčší. Pestovanie byliniek sa veľmi nelíši od pestovania kvetov a kríkov. Ideálny je balkón alebo okenný parapet orientovaný na juh.

Byliny a rastliny – cibuľa a cesnak

bylinky a rastliny-pestovanie-cibule-črepník-hlina-kuchyňa-zeleň

Cibuľa, cesnak a hadí cesnak Bylinkám a rastlinám do kvetináča sa úspešne darí aj v severných oknách a dajú sa použiť na dochutenie takmer akéhokoľvek jedla.

Pestovanie byliniek a rastlín

bylinky-a-rastliny-pažítka-hrniec-nápad-korenie

Z pažítka (Allium schoenoprasum) sa pestuje pre listy, ktoré sa používajú pri varení. Má jemnejšiu chuť ako cibuľa a cesnak. Obvykle sa pridáva surový a pridáva sa do šalátov, omelet a pečených zemiakov.

Kvitnúca pažítka

bylinky-a-rastliny-kvet-orgován-pekná pažítka

Pikantná pažítka

Pažítka balkónové bylinky a rastliny nápad čerstvý

žerucha (Lepidium sativum) je rýchlo rastúci, ročný ľahký klíčok. Najcennejšie sú listy, ktoré majú šťavnatú a korenistú chuť. V kuchyni sa pridávajú hlavne do šalátov a sendvičov. Je tiež vhodný k jedlám s vajíčkami a syrom, vrátane polievok a omáčok. Chuť je svieža a mierne podobná chrenu.

žerucha

žerucha ročný svetlý klíčič okenný parapet rastie

Z Záhradný kôpor (Anethum graveolens) je jednoročná bylina, ktorá sa používa ako korenie do potravín a ako súčasť niektorých liekov. Starovekí Rimania verili, že má tajomnú, nádhernú moc. Kôpor je jedným z korení bohatých na kyselinu listovú (vitamín B9), karotén (provitamín A) a vitamíny C a E..

kôpor

kôprové kvetináče balkónová bylinková záhrada sú vhodné bylinky a rastliny

petržlen (Petroselinum crispum, Petroselinum neapolitanum, Petroselinum latifolium) je bylina široko používaná v kuchyniach Blízkeho východu, Európy a Ameriky. Čerstvá petržlenová vňať je bohatá na vitamín K, vitamín C a železo.

petržlen

petržlen kvetináč balkón pestovať čerstvé bylinky a rastliny

Z tymián (Thymus) je nízky ker, 20-40 cm vysoký, príjemnej vône a zvieravej chuti. Suší sa a používa sa čerstvý v kuchyni. Korenie zeleninové polievky a môže sa kombinovať s cibuľou, korením a paprikou, bobkovým listom a bazalkou.

Výsadba tymianu

tymian bylinky korenie hrniec balkónové bylinky a rastliny

bazalka (Ocimum basilicum) je známy ako “kráľovská bylina”. Je to jednoročná bylina, ktorá kvitne od júna do septembra. Ak ho chcete použiť čerstvý, musíte ho zberať počas kvitnutia a sušiť – pred kvitnutím. Obsahuje vitamín K, vitamín A a mangán. Je nepostrádateľnou súčasťou talianskej kuchyne (špagety, cestoviny, pizza), korením na hovädzie a hydinové mäso. Tiež v známej talianskej pesto omáčke. Jeho listy je možné skladovať dlho, namočené v oleji alebo zmrazené.

bazalka

bazalka hrniec balkón pestovať bylinková záhrada

oregano (Origanum heracleoticum L.) – vhodné k hydinovým jedlám a cestovinám. Vôňa a chuť sú podobné pikantným. Zvlášť v talianskej kuchyni pri príprave omáčok na špagety, lasagne, pizzu a mnoho ďalších.

rastlina oregano bylinky a korenie hrniec balkón stolovanie

Z majoránka (Origanum Majorana) je bylina podobná oreganu. V staroveku bol považovaný za posvätnú rastlinu. Je spazmolytický, antiseptický, má vazodilatačný účinok a stimuluje trávenie. V kuchyni sa často používa s cibuľou, cesnakom a korením v zeleninových a fazuľových polievkach, ako náplň do kačíc, koláčov, omáčok a mnoho ďalších. Používa sa aj v údenárskych výrobkoch.

majoránka bylina a rastliny balkónová bylinková záhrada

Mincovne (Mentha) sú rod trvalých bylinných rastlín. Na južnej a severnej pologuli je známych viac ako 30 druhov. Mäta pieporná je vďaka svojmu širokému spektru účinkov jednou z najpoužívanejších byliniek. Rimania ním ochucovali sály na oslavy a oslavy, pretože si mysleli, že jeho vôňa zlepšuje funkciu mozgu a pamäť. V kuchyni sa čerstvé a sušené listy používajú na ochutenie ovocných koktailov, štiav, ovocných šalátov, zeleninových jedál, syrov a ďalších.

poháre mäty hrnce balkón pestovať čerstvé vyberať

Z rozmarín (Rosmarinus officinalis) je trváca bylina s drevnatou stonkou a voňavými vždyzelenými ihličnatými listami. Veľmi odolný voči škodcom. Rimania a Arabi ho používali ako korenie a ako liek na mnohé choroby. Čerstvé a sušené listy rozmarínu sa často používajú ako korenie v tradičnej stredomorskej kuchyni. V prvom rade sú to jedlá z rýb, hydiny a oviec. Jemne mletý sa používa na ochutenie šalátov z mrkvy, zemiakov, kapusty a paradajok.

rozmarín hrniec parapet prekvitá bylinková záhrada domov

Z estragón (Artemisia dracunculus L.) je trváca rastlina, dôležitá pre európsku kuchyňu. Konáre slúžia na ochutenie rôznych jedál, šalátov a omáčok. Obzvlášť vhodné na prípravu jedál s rybami a vajíčkami, najmä s omeletami. Možno použiť na ochutenie šalátov a ryžových jedál, ako aj na zlepšenie chuti syra a mäsa. Tarragón môže dusenú zeleninu okoreniť na masle, obzvlášť úspešná je kombinácia so zemiakmi. Je tiež typická pre stredomorskú kuchyňu a je súčasťou niektorých známych omáčok, ako je napríklad Bearnaise.

Estragónové bylinky a korenie rastú v kvetináčoch

Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum) jednoročná rastlina, ktorá dosahuje výšku 50 cm. Zo semien a stopky sa pripravuje farebná soľ. Jedlá sú kombinované so slaným, mätovým, petržlenovým, kôprovým, červeným a čiernym korením.

Byliny a korenie vo vnútri senovky gréckej čerstvé zelené listy

Slané (Satureja) je rod asi 30 druhov jednoročných alebo viacročných rastlín a malých kríkov, ktoré dosahujú výšku 15-50 cm. Sušené bylinky sú zelené, majú charakteristickú vôňu a jemne horkastú chuť. V kuchyni sa používa na dochutenie fazule, šošovice a hrachu. Jedlá s jahňacím mäsom, červenou kapustou, zemiakovou polievkou a zeleninou. Výborne sa hodí k petržlenovej vňati, sušenej zelenine, bobkovým listom, cesnaku, rozmarínu, zeleru, senovky gréckej. Nie s oreganom a majoránkou, pretože chute sú veľmi podobné.

Slaný hrniec na balkóne čerstvé bylinky a rastliny doma

Byliny korenie balkón výsadba strúčik cesnaku

cesnak kvetináč balkónové stonky

bylinková záhrada balkónové druhy rastlín bylinky a rastliny

Read more
Dom a záhrada

Moderný záhradný domček pre dokonalý relax v prírode

Záhradný prístrešok drevo cyprus záhradné chodníky okruhliaky

Jar prináša novú nádej, že sny sa môžu splniť. Vezmite si napríklad mesto Groningen. Obyvatelia tam majú možnosť za málo peňazí urobiť niečo zo svojich záhradných oblastí na okraji mesta. Jedná sa o moderný záhradný domček, ktorý môže byť navrhnutý ako malá oáza pokoja pre vás alebo celú rodinu.

Moderný záhradný domček – interiér je puristický

jednoducho zariadený drevený obklad steny

Myšlienka pochádza z Onix Architects predstavuje malý záhradný domček z topoľového dreva, ktorý sa nachádza na ekologickom parkovisku. Dom je zo všetkých strán obklopený prírodou a môžete si v ňom vychutnať čerstvý vzduch.

Moderná záhradná chatka obklopená stromami

Betónové mleté ​​okruhliaky záhradný buxus

Moderný záhradný domček, ktorý sa nachádza medzi detským ihriskom na juhu a priekopou na severe, je osvetlený slnečnou energiou. Štítová strecha bola zámerne predĺžená, aby sa vnútorné priestory rozšírili smerom von. Interiéry ponúkajú perfektnú príležitosť na relaxáciu, kde sa cítite spojení s matkou prírodou. Pozrite sa na dizajn malého domu!

Krb a sporák

Kuchynský sporák krb betónový ostrov

Malý letohrádok je zaliaty svetlom

Nápady na zariadenie záhradnej chatky, varenie ostrovného plynového sporáka

Pohodlná ratanová stolička – tu si môžete oddýchnuť po záhradníctve

Drevené schody, nápady na dizajn, kreslo, krb

Záhradný dom so sedlovou strechou

Ratanová stolička do domu s drevenou strechou

Krb na chladné jesenné dni

Sklenený krb betónový drevený strop podlahy steny

Moderný záhradný domček sa otvára do nádhernej krajiny

Rastliny na drevenej terase stoličky sklenená terasa

Návrhy záhradného domu

Terénne rastliny vždyzelený plán

Stránka s návrhom kachlí na drevo

Read more
Dom a záhrada

Fialové farby, druhy, starostlivosť – skutočnosti, ktoré ste určite nevedeli

Fialová kytica lila ružových farieb - jemné jarné kvety

Lila je nádherná rastlina, ktorá svojou vôňou dokáže očariť každého. Vďaka tomu bude vaša záhrada pestrejšia a voňavejšia. Ale je o tom niekoľko zaujímavých faktov Fialové farby, Drahí, starajte sa o to, čo ste pravdepodobne predtým nevedeli. Zistite to tu!

Zaujímavosti o orgovánových legendách

Fialové orgovánové druhy ošetrujú záhradné rastliny jarné kvety v záhrade

Niet divu, že rastlina krásna a voňavá ako orgován v minulosti pútala pozornosť ľudí. Najslávnejšia legenda o orgováne pochádza z antického Grécka. Hovorí sa, že Pan, boh lesov, sa stretol s krásnou nymfou Syringou a okamžite bol očarený jej krásou a milosťou. Jedného dňa našiel odvahu hovoriť s ňou, ale ona sa zľakla a utiekla. Pan ju prenasledoval, načo sa od strachu zmenila na pekný krík. Boh nazval tento ker Syringa, latinský názov orgován. Pana strata tak rozrušila, že sa rozhodol navždy konať dobro.

Iná legenda hovorí, že šeříky kvitnú, keď jar porazí zimu a odháňa ju až budúci rok. Iní tvrdia, že orgován je údajom o tom, ako dlho bola zima. Ak kvitne skoro, znamená to, že chladné dni sú už za nami.

Jazyk kvetov

dekorácia stola s kyticou lila voňajúcej kytice

V jazyku kvetov symbolizuje orgován prvú lásku, nevinnosť a čistotu. Kytica lila ako darček je znakom lásky a náklonnosti. Mnoho básnikov používa orgován vo svojich dielach ako asociáciu lásky, ktorú rastlina vyvoláva. Vďaka svojej húževnatosti je orgován tiež symbolom silného charakteru.

kvetináč s orgovánovými rastlinami orgován ružová diskrétna starostlivosť

Slávne pre svoje jemné Fialové farby rastliny vo východnej Európe sú spojené s Veľkou nocou. Je to spôsobené tým, že šeříky začínajú kvitnúť tesne pred Veľkou nocou.

Zaujímavé fakty o orgovánoch a o tom, ako sa o ne starať

záhradné šeříky bielo-fialové tipy na starostlivosť

Existuje asi 40 druhov orgovánu. Niektoré z nich sa považujú za hlavné typy:

Perzský orgován

orgován vonná-jarná kvitnúca-silná vôňa

Pred niekoľkými storočiami to bol príbuzný pôvodného orgovánu. V dnešnej dobe je však ťažké nájsť ho kvôli križovatkám, ktoré zapĺňajú trh. Kvitne vo fialových farbách a má výraznú vôňu.

Orgován obyčajný

orgován-farby-orgován jemno-bielo-vázová jarná dekorácia s kvetmi

Šeřík je krík alebo nízky strom, ktorý rastie v kamenistých oblastiach. Kvitne bielo, purpurovo a ružovo od mája do júla a má výraznú vôňu.

Maďarský orgován

váza na jarné kvety lila kytica záhradná stolička

Maďarský orgován je ker, ktorý môže dorásť až do 4 metrov. Jeho kvety sú purpurové, ale nie tak voňavé ako ostatné odrody.

Zaujímavosti o orgováne – za akých podmienok je to v poriadku

kvety záhrada jar-orgován farby-aranžmán-v košíku

Orgován preferuje slnečné miesta vonku. Nie je citlivý a vydrží dlho bez vody, ako aj pri nižších teplotách. Chladná zima mu nerobí žiadny problém, aby vás na jar opäť potešil svojimi voňavými kvetmi. Všimnite si však, že čím viac starostlivosti mu venujete, tým dlhšie vydrží.

Lilac – násobenie

jarná kytica ružových lila lila farieb

Lila môžete množiť semenami, stromčekmi, vetvičkami, ktoré vložíte do vody alebo presadením. Ak si vyberiete poslednú možnosť, najvhodnejší čas na to je september alebo október.

Orgován je obľúbenou záhradnou rastlinou nielen pre svoju skvelú vôňu, ale aj preto, že priťahuje mnoho motýľov a vytláča cigaretový dym..

Zaujímavosti o orgovánovom festivale

vôňa jarne kvitnúcich lupeňov levandule

V mnohých krajinách sa kvôli svojim jedinečným vlastnostiam konajú sviatky orgovánov na privítanie jari a vychutnanie si voňavého kvetu. Zvlášť USA sú dnes jeho najväčšími fanúšikmi, aj keď kultivácia tam začínala ako posledná.

V Bostone sa každoročne v máji oslavuje takzvaná Lilaská nedeľa, na ktorej si každý môže urobiť piknik v záhrade so 442 orgovánovými kríkmi. Lilacké prehliadky sa organizujú vo Washingtone a Illinois, tiež v máji. Lila festival sa tiež koná v Michigane, ale v júni.

Túto jar nechajte Fialové farby Naplňte svoj domov šťastím a sladkou vôňou!

Read more
Dom a záhrada

Nájdite ten správny, útulný krb do záhrady

Záhradná miska na oheň z mramorového stola na stoličky na víno

 Útulný Ohnisko do záhrady zohreje váš priestor na sedenie a pomôže relaxovať. Existuje mnoho rôznych tvarov a typov, takže pre vás určite nebude ťažké nájsť ten, ktorý vám vyhovuje. Tu je päť príkladov ohnísk, ktoré zaručene dodajú pizzu vášmu vonkajšiemu posedeniu.

Aké útulné Ohnisko do záhrady dodáva teplú atmosféru?

Ohnisko pre záhradu štandardné štýlové ohnisko

1. Klasický vonkajší krb

Tento klasický, útulný Ohnisko do záhrady sa rýchlo stane pútavým okom na vašej ďalšej záhradnej párty. Kovová sieťovina, ktorá obklopuje krb zo všetkých štyroch strán, ponúka veľa tepla a svetla. Dizajn je jednoduchý a moderný s ázijským nádychom. Rovné línie tela sú vyvážené zakriveným vrchom a chodidlami.

Ohnisko pre záhradný krb s komínom

2. Útulný krb – krb s komínom

Ak máte obavy z možného dymu, tento útulný krb s komínom je pre vás tou správnou voľbou. Dym a výfukové plyny je možné ľahko ovládať prostredníctvom komína. Vyberateľný popolník v spodnej časti tiež uľahčuje odstránenie prípadného nahromadeného popola. Táto ohnisko vyzerá obzvlášť dobre vo vonkajšom priestore s terasovým nábytkom odolným voči poveternostným vplyvom a zodpovedajúcim kobercom.

Ohnisko do záhradnej ohniska vyrobené z medi

3. Útulný krb – medená ohnivá misa

Tento útulný krb z medi je skutočným pútačom pozornosti v každom vonkajšom prostredí. Vyzerá to úžasne, aj keď sa nepoužíva. Medenú misku držia ozdobné nohy z tepaného železa, ktoré dodávajú krbu ženský nádych. So zodpovedajúcou sadou záhradného nábytku z tepaného železa sa medená miska na oheň stane ústredným bodom vonkajšej časti.

Ohnisko do záhrady – praktické a krásne

Ohnisko do záhradnej ohniska vyrobené z medi

4. Plochá mramorová miska na oheň ako útulný krb

Tento krb, ktorý je možné kúpiť na Amazone, predstavuje kvalitný dizajn za rozumnú cenu. Príjemnej práci z mramorových dosiek dodávajú medené prvky veľký akcent. S ďalšou mriežkou môžete stráviť večer s grilovanými marshmallow alebo kebabovými špízmi. Kamenná hranica je ideálna na umiestnenie teplých nápojov, aby boli teplé. Môžete si urobiť pohodlie, ak si dáte nohy hore, keď ich nepoužívate.

Krbová záhrada praktický priestor na uskladnenie dreva

5. Útulný Ohnisko do záhrady s praktickou priehradkou na uloženie dreva

Ozdobná priehradka pod ohnivou misou je praktickým doplnkom na ukladanie dreva a iných predmetov. Tento krb má tiež ochranný kryt, ktorý chráni pred znečistením v období, keď sa nepoužíva.

  Krb pre záhradu medené more pohodlie čerstvé

Read more
Dom a záhrada

Ako si môžete sami postaviť peknú a efektívnu záhradnú lavičku

relaxačné sedenie, záhrada s čerstvým prízvukom v oranžovej farbe

Taký ako ty sám Postavte záhradnú lavičku môcť? Pridajte sedenie na terasu, verandu alebo do záhrady postavením lavičky zo starých dverí. Nielenže ponúka skvelú príležitosť na relax, ale má aj vstavané kvetináče, do ktorých môžete zasadiť kríky alebo iné črepníkové rastliny. Nasledujúci Postavte záhradnú lavičku Je najlepšie vyrobený zo starého materiálu, je to šikovný nápad, ktorý dáva vášmu vonkajšiemu priestoru zaujímavý prízvuk. Je to aj praktické, pretože to nie je len pohodlné sedenie, ale slúži aj ako kvetináč.

Postavte záhradnú lavičku – čo potrebujete?

záhradná lavička robiť náradie štrbinová píla tipy tipy triky

the Postavte záhradnú lavičku Najlepšie je použiť nasledujúce objekty a nástroje:

 • Robustné drevené dvere s horizontálnym obložením
 • Pílový kôň alebo pracovný stôl
 • Rýľovací hrot 20 mm
 • Píla
 • Kliešť
 • Lepidlo na drevo
 • Drevené pásy
 • 25 x 76 mm dlhé drevené dosky na spevnenie okrajov (v tomto prípade bol použitý topoľ)
 • 50 mm oceľové skrutky
 • Brúsny papier
 • Základný náter a farba pre vonkajšie použitie
 • Dvaja sadzači. Na Postavte záhradnú lavičku majú nahradiť nohy na lavičke. Vyberajte si preto kvetináče, ktoré sú dostatočne silné, aby uniesli váhu človeka. Vaše otvory by sa mali zhodovať s otvormi v banke.
 • Zalievacia pôda
 • Dva kríky, kry alebo iné črepníkové rastliny

Záhradnú lavičku staviate v nasledujúcich krokoch:

nástroje na stavbu lavíc nápady na použitie dreveného materiálu

1. Položte dvere na pílový kôň alebo na pracovný stôl. Teraz môžete s Postavte záhradnú lavičku začať. Vŕtačku umiestnite vo vzdialenosti asi 20 mm od vonkajšieho obloženia. Vyvŕtajte do dverí dieru.

záhradné lavice vyvŕtajú otvory do starých dverí2. Vložte pílu do otvoru a vyrežte obloženie. Dbajte na to, aby ste obloženie držali na mieste počas celého procesu pílenia, aby drevo nepraskalo a neštiepilo sa.

záhradná lavička stavať staré dverové pílové nástroje

3. Kliešťami odstráňte všetky zvyšky dreva.

Postavte si záhradnú lavičku sami. Tipy a nápady sú komplikované

4. Ak existujú medzery alebo viditeľné brázdy, môžete ich skryť pomocou lepidla na drevo a pásikov.

správne vybudovať vonkajšie akcentované oblasti

5. Upevnite drevené pásy tam, kde sú brázdy. Ak je to potrebné, jemne ich poklepte kladivom. Kroky zopakujte aj s druhým koncom dverí.

Vŕtanie otvorov do dosky krok za krokom

6. Na spevnenie dverí si pripravte drevené dosky cca 25 x 76 mm, ktoré ste pílou napílili na dĺžku dverí. V rohoch by mal trochu vyčnievať, aby prekrýval druhú stranu. Dosky priskrutkujte k dverám a k sebe. Ak nechcete, aby boli otvory pre skrutky vidieť, vyplňte ich tmelom na drevo.

lavica stavať funkčne praktické sedenie, kvetináč zároveň

7. Dvere dobre obrúste a naneste na ne vonkajší základný náter. Nechajte ich dobre uschnúť. Celé dvere vymaľujte kvalitným náterom pre vonkajší priestor a nechajte opäť dostatočne vyschnúť. Dvere umiestnite na pripravené kvetináče tak, aby boli otvory nad nimi. Naplňte kvetináče zeminou a vysaďte kríky alebo iné rastliny podľa vlastného výberu.

A vaša záhradná lavička je pripravená relaxovať!

Read more
Dom a záhrada

Nápady na záhradný dizajn – nechajte suché oblasti znova rozkvitnúť

nápady záhradného dizajnu moderné-graeser-levanduľa-romantické

Vzhľadom na často drsné austrálske podnebie a znepokojujúce pestovanie vo vzťahu k životnému prostrediu vyvinula spoločnosť Eckersley Garden Architecture špeciálny záhradný dizajn pre rastliny odolné voči suchu. So sídlom v Richmonde navrhli túto záhradu odolnú voči suchu, aby priniesla do exteriéru živosť aj bez dažďa. Niekoľko ich nájdete tu Nápady na dizajn záhrady, ako môžete urobiť záhradu opäť zelenou, keď je suchá.

Nápady na záhradný dizajn pre sucho

nápady na dizajn záhrady gravel-graeser-buescher-baeume-shadows

Záhrada obklopuje dom štrkovou cestou, drevenými palubami, bazénom, tenisovým kurtom a kvetinovými záhonmi v ekologickom tvare, priateľskými stromami, kríkmi a podlahovými krytinami. Táto upravená záhrada ponúka mnoho nádherných výhľadov, malých i veľkých, od susedstva neobvyklých rastlín a stromov až po veľké kopce severného Melbourne na obzore. „Táto nehnuteľnosť patrí vášnivým záhradníkom, ktorí boli tak štedrí, že ju dali k dispozícii verejným aj súkromným návštevám počas celého roka,“ hovoria návrhári z Záhradná architektúra Eckersley.

Rastliny, ktorým sa darí v suchu

záhradný dizajn-nápady-záhradná cesta-kamene-kamienky-kríky

Skalná záhrada je skvelý nápad, ak máte suchú záhradu. Kamienkami môžete vyplniť voľné miesta, pre ktoré už nemôžete nájsť rastliny. Okrem kameňov môžete navrhnúť aj pekné záhradné chodníky. Stromy a kríky majú dlhé korene a prichádzajú bez ďalšej zálievky, pretože v pôde nájdu dostatok vody. Trávy alebo kvitnúca levanduľa sú vhodné rastliny. Väčšina zemných krytov je odolná voči teplu, rovnako ako sukulenty. Takéto rastliny by mali nahradiť veľké plochy trávnika, pretože trávnik potrebuje pravidelnú zálievku. V opačnom prípade vyschne a zožltne. Nechajte sa inšpirovať nápadmi na záhradný dizajn a začnite s navrhovaním svojej záhrady na novú sezónu už dnes.

Dizajn záhrady a terasa

záhradný dizajn-nápady-terasa-postele-kríky-ohnivá misa

Svieži záhradný dizajn

záhradný dizajn-nápady-divoká zeleň-zemný kryt-tepelne odolný

Nápady na dizajn záhrady pre suché oblasti

Tepelne odolné nápady sucha kompatibilné s návrhmi rastlín a záhrad

Vyriešil problém sucha

Gardens-by Eckersley-Architects výsadba druhov rastlín

Nech je záhrada zelená a opäť kvitne

nápady na dizajn záhrady-austrálske druhy rastlín-darí sa im v suchu

Bazén v záhrade

Drevená terasa zariadená ležadlami pri bazéne, vegetácia-sucho

Pozrite sa, ako austrálske pobrežné oblasti opäť kvitnú

Záhradnícke tipy pre suché oblasti Údržba brezových stromov-architekti Eckersley

Zelená oáza uprostred suchej oblasti

terasa je dobre udržiavaná, bez dažďa

Vytvorte dizajn kvetinového záhonu-červené kvetináče-tepelne odolné záhradné nápady eckersley

Rozkvitnutá zelená oázová púštna záhrada so stromami sucha a krovia

Tipy na dizajn kvitnúcej záhrady-ošetrujte suché oblasti

Read more