Dom a záhrada

13 byliniek a rastlín, ktoré môžeme pestovať doma v kvetináčoch

bylinky a rastliny kvetináč-starostlivosť-nenáročná-bazalka-rozmarín

Kvetinové boxy nemôžete dať len na balkón alebo okenný parapet. Do črepníka je možné zasadiť aj bylinky. Čerstvo natrhaná mäta, bazalka alebo petržlenová vňať sú nielen obzvlášť aromatické, ale aj krásne dekoratívne. Aby ste si v kuchyni mohli vypestovať malú bylinkovú záhradku, musíte vedieť, ktoré Byliny a rastliny sú na to vhodné.

Byliny a rastliny – Ktoré z nich na balkóne?

bylinky a rastliny balkón-drevené dosky-tipy-jednoduchá starostlivosť

Korenie, bylinky a rastliny môžete kúpiť ako mladé rastliny na trhu alebo na jar v kvetinárstve. Výber semien, ktoré nájdete aj v niektorých supermarketoch, je ešte väčší. Pestovanie byliniek sa veľmi nelíši od pestovania kvetov a kríkov. Ideálny je balkón alebo okenný parapet orientovaný na juh.

Byliny a rastliny – cibuľa a cesnak

bylinky a rastliny-pestovanie-cibule-črepník-hlina-kuchyňa-zeleň

Cibuľa, cesnak a hadí cesnak Bylinkám a rastlinám do kvetináča sa úspešne darí aj v severných oknách a dajú sa použiť na dochutenie takmer akéhokoľvek jedla.

Pestovanie byliniek a rastlín

bylinky-a-rastliny-pažítka-hrniec-nápad-korenie

Z pažítka (Allium schoenoprasum) sa pestuje pre listy, ktoré sa používajú pri varení. Má jemnejšiu chuť ako cibuľa a cesnak. Obvykle sa pridáva surový a pridáva sa do šalátov, omelet a pečených zemiakov.

Kvitnúca pažítka

bylinky-a-rastliny-kvet-orgován-pekná pažítka

Pikantná pažítka

Pažítka balkónové bylinky a rastliny nápad čerstvý

žerucha (Lepidium sativum) je rýchlo rastúci, ročný ľahký klíčok. Najcennejšie sú listy, ktoré majú šťavnatú a korenistú chuť. V kuchyni sa pridávajú hlavne do šalátov a sendvičov. Je tiež vhodný k jedlám s vajíčkami a syrom, vrátane polievok a omáčok. Chuť je svieža a mierne podobná chrenu.

žerucha

žerucha ročný svetlý klíčič okenný parapet rastie

Z Záhradný kôpor (Anethum graveolens) je jednoročná bylina, ktorá sa používa ako korenie do potravín a ako súčasť niektorých liekov. Starovekí Rimania verili, že má tajomnú, nádhernú moc. Kôpor je jedným z korení bohatých na kyselinu listovú (vitamín B9), karotén (provitamín A) a vitamíny C a E..

kôpor

kôprové kvetináče balkónová bylinková záhrada sú vhodné bylinky a rastliny

petržlen (Petroselinum crispum, Petroselinum neapolitanum, Petroselinum latifolium) je bylina široko používaná v kuchyniach Blízkeho východu, Európy a Ameriky. Čerstvá petržlenová vňať je bohatá na vitamín K, vitamín C a železo.

petržlen

petržlen kvetináč balkón pestovať čerstvé bylinky a rastliny

Z tymián (Thymus) je nízky ker, 20-40 cm vysoký, príjemnej vône a zvieravej chuti. Suší sa a používa sa čerstvý v kuchyni. Korenie zeleninové polievky a môže sa kombinovať s cibuľou, korením a paprikou, bobkovým listom a bazalkou.

Výsadba tymianu

tymian bylinky korenie hrniec balkónové bylinky a rastliny

bazalka (Ocimum basilicum) je známy ako “kráľovská bylina”. Je to jednoročná bylina, ktorá kvitne od júna do septembra. Ak ho chcete použiť čerstvý, musíte ho zberať počas kvitnutia a sušiť – pred kvitnutím. Obsahuje vitamín K, vitamín A a mangán. Je nepostrádateľnou súčasťou talianskej kuchyne (špagety, cestoviny, pizza), korením na hovädzie a hydinové mäso. Tiež v známej talianskej pesto omáčke. Jeho listy je možné skladovať dlho, namočené v oleji alebo zmrazené.

bazalka

bazalka hrniec balkón pestovať bylinková záhrada

oregano (Origanum heracleoticum L.) – vhodné k hydinovým jedlám a cestovinám. Vôňa a chuť sú podobné pikantným. Zvlášť v talianskej kuchyni pri príprave omáčok na špagety, lasagne, pizzu a mnoho ďalších.

rastlina oregano bylinky a korenie hrniec balkón stolovanie

Z majoránka (Origanum Majorana) je bylina podobná oreganu. V staroveku bol považovaný za posvätnú rastlinu. Je spazmolytický, antiseptický, má vazodilatačný účinok a stimuluje trávenie. V kuchyni sa často používa s cibuľou, cesnakom a korením v zeleninových a fazuľových polievkach, ako náplň do kačíc, koláčov, omáčok a mnoho ďalších. Používa sa aj v údenárskych výrobkoch.

majoránka bylina a rastliny balkónová bylinková záhrada

Mincovne (Mentha) sú rod trvalých bylinných rastlín. Na južnej a severnej pologuli je známych viac ako 30 druhov. Mäta pieporná je vďaka svojmu širokému spektru účinkov jednou z najpoužívanejších byliniek. Rimania ním ochucovali sály na oslavy a oslavy, pretože si mysleli, že jeho vôňa zlepšuje funkciu mozgu a pamäť. V kuchyni sa čerstvé a sušené listy používajú na ochutenie ovocných koktailov, štiav, ovocných šalátov, zeleninových jedál, syrov a ďalších.

poháre mäty hrnce balkón pestovať čerstvé vyberať

Z rozmarín (Rosmarinus officinalis) je trváca bylina s drevnatou stonkou a voňavými vždyzelenými ihličnatými listami. Veľmi odolný voči škodcom. Rimania a Arabi ho používali ako korenie a ako liek na mnohé choroby. Čerstvé a sušené listy rozmarínu sa často používajú ako korenie v tradičnej stredomorskej kuchyni. V prvom rade sú to jedlá z rýb, hydiny a oviec. Jemne mletý sa používa na ochutenie šalátov z mrkvy, zemiakov, kapusty a paradajok.

rozmarín hrniec parapet prekvitá bylinková záhrada domov

Z estragón (Artemisia dracunculus L.) je trváca rastlina, dôležitá pre európsku kuchyňu. Konáre slúžia na ochutenie rôznych jedál, šalátov a omáčok. Obzvlášť vhodné na prípravu jedál s rybami a vajíčkami, najmä s omeletami. Možno použiť na ochutenie šalátov a ryžových jedál, ako aj na zlepšenie chuti syra a mäsa. Tarragón môže dusenú zeleninu okoreniť na masle, obzvlášť úspešná je kombinácia so zemiakmi. Je tiež typická pre stredomorskú kuchyňu a je súčasťou niektorých známych omáčok, ako je napríklad Bearnaise.

Estragónové bylinky a korenie rastú v kvetináčoch

Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum) jednoročná rastlina, ktorá dosahuje výšku 50 cm. Zo semien a stopky sa pripravuje farebná soľ. Jedlá sú kombinované so slaným, mätovým, petržlenovým, kôprovým, červeným a čiernym korením.

Byliny a korenie vo vnútri senovky gréckej čerstvé zelené listy

Slané (Satureja) je rod asi 30 druhov jednoročných alebo viacročných rastlín a malých kríkov, ktoré dosahujú výšku 15-50 cm. Sušené bylinky sú zelené, majú charakteristickú vôňu a jemne horkastú chuť. V kuchyni sa používa na dochutenie fazule, šošovice a hrachu. Jedlá s jahňacím mäsom, červenou kapustou, zemiakovou polievkou a zeleninou. Výborne sa hodí k petržlenovej vňati, sušenej zelenine, bobkovým listom, cesnaku, rozmarínu, zeleru, senovky gréckej. Nie s oreganom a majoránkou, pretože chute sú veľmi podobné.

Slaný hrniec na balkóne čerstvé bylinky a rastliny doma

Byliny korenie balkón výsadba strúčik cesnaku

cesnak kvetináč balkónové stonky

bylinková záhrada balkónové druhy rastlín bylinky a rastliny